Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

2024 SEO Trendleri: SEO'nun Geleceği, En Çok Neyin Önemli Olduğu ve Nedeni

2024 SEO Trendleri: SEO'nun Geleceği, En Çok Neyin Önemli Olduğu ve Nedeni

SEO veya arama motoru optimizasyonu, web sitesi tasarımcıları ve sahipleri tarafından bir web sitesinin Google'ın arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP'ler) sıralamasını yükseltmeye yardımcı olan yaygın bir uygulamadır.

Yaygın SEO trendleri arasında anahtar kelime optimizasyonu, ilgi çekici başlıklar yazma ve geri bağlantılar oluşturma yer alır. Ancak Google'ın algoritması sürekli değişiyor ve gelişiyor; dolayısıyla SEO uygulamalarınızın da değişmesi gerekiyor.

2022'de akıllı web sitesi optimizasyonu muhtemelen birkaç yeni teknik içerecektir. Bugün, web sitenizi akıllı bir şekilde optimize edebilmeniz için SEO'nun geleceğini tartışacağız.

Neyi tartışacağız:

  • 2024'teki SEO trendlerine genel bakış.
  • İzlenecek dört SEO trendi.

2024'te SEO'nun Geleceği: Genel Bakış

SEO'nun en iyi uygulamaları, Google'ın değişen algoritmalarına ayak uydurmak için sürekli olarak değişmektedir. Google, web sitelerini SERP'leri için analiz etme biçimini değiştirdiğinde web sitenizin sıralaması da değişebilir.

Bu nedenle, web sitesi optimizasyonu söz konusu olduğunda geride kalmadığınızdan emin olmak için en son SEO trendlerini takip etmek önemlidir.

SEO uzmanlarına göre MozSEO'nun geleceği, teknik SEO'ya ek olarak odaklanarak, öne çıkan snippet'ler, meta açıklamalar ve başlık etiketleri gibi eski tarz SEO en iyi uygulamalarının ince ayarlanmasından oluşacaktır.

Özellikle Önemli Web Verileri, sesli arama ve mobil öncelikli dizine ekleme, 2024 yılında SEO ortamında büyük bir rol oynayacak – ancak buna daha sonra değineceğiz.

Okumak:  Yeni E-Ticaret Müşterilerini Çekmek İçin Video Reklamlar Nasıl Kullanılır?

Genel olarak, SEO'nun en iyi uygulamaları her zamanki gibi aynı kalır, ancak hiçbir zaman çok fazla iyi şey yapamazsınız. Pazarlamacılar, Google arama başına tıklamaları artırmak için akıllı, SEO dostu başlıklar ve açıklamalarla desteklenen yüksek kaliteli dijital pazarlama içeriği üretmeye odaklanmalıdır.

Biraz daha ayrıntıya girelim.

Bu Yıl İzlenecek En İyi SEO Trendleri

Biraz daha spesifikleşerek SEO stratejinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte 2024'ün en büyük SEO trendlerinden dördü.

Mobil SEO

Mobil SEO, web sitenizi mobil cihazlar için optimize etme uygulamasıdır. Artık daha fazla kişi internette gezinmek için mobil cihazlarını kullanıyor. Aslında 2021 yılı itibariyle mobil internet trafiği Tüm internet trafiğinin %54,18'i dünya çapında.

Web sitenizin mobil cihazlarda olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayarak web sitenizin mobil uyumluluğunu mükemmelleştirmeye biraz zaman ayırın.

Çok Arananların SEO Direktörü Shelly Fagin'in söylediği gibi Arama Motoru Günlüğü2022'de Google'ın web sitenizi analiz etme biçiminde bir değişiklik görülecek. “Google esasen masaüstü sitenizi görmezden gelecek” dedi. “Mobil siteniz sıralamanızı belirleyecek.”

Bu değişim şu şekilde bilinir: mobil öncelikli indeksleme. Web sitenizin optimizasyonu öncelikle masaüstü odaklıysa, bu yıl mobil sürümünüze öncelik vermeniz gereken yıldır.

Kullanıcı Deneyimi ve Önemli Web Verileri

Önemli Web Verileri sıralama sinyalleri haline gelecek. Google duyurdu Haziran 2021'de kullanıma sunulacak. SEO'nun geleceği olan bu sinyaller, kullanıcının internette gezinme deneyimini iyileştirmek için tasarlandı. Önemli Web Verileri, Google tarayıcılarının web sitenizin sayfa deneyimini analiz etme biçimini iyileştirecektir.

Google'ın yönergeleri, web sitelerini hızlarına, yanıt verme hızlarına ve görsel stabilitelerine göre nasıl sıralayacağını açıklamaktadır. Google şunları ölçecektir:

  • En Büyük İçerikli Boya. Bu sıralama faktörü yükleme süresini ölçer. 2,5 saniye veya daha hızlı sayfa hızına öncelik verilecektir.
  • İlk Giriş Gecikmesi. Bu, bir web sayfasının kullanıcıyla etkileşime girmeye başlamasının ne kadar hızlı olduğunu ölçer. Bu 100 milisaniyeden az sürecektir.
  • Kümülatif Düzen Kayması. Bu, web sayfanızın görsel stabilitesini ölçer. Başka bir deyişle, web sayfanızdaki öğelerin beklenmedik şekilde değişip değişmediğini ölçer.
Okumak:  Zaman Yönetimi İpuçları - Daha Az Zamanda Daha Çok İş Yapmak için 15 Püf Noktası

Test etmek için biraz zaman ayırın Önemli Web Verileri Google'ın yeni algoritma değişikliğine daha iyi uyacak şekilde kullanıcı deneyiminizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için.

Sesli Arama Optimizasyonu

Sesli arama hızla SEO'nun geleceği haline geliyor. 2019 yılı itibarıyla bir Amerikalıların üçte biri sesli aramayı kullandı. Bir diğer çalışmak 2025 yılına kadar ABD'deki evlerin %75'inde sesli arama özelliği sunan akıllı hoparlörlerin kullanılacağı tahmin ediliyor.

Sesli arama giderek yaygınlaştığından, dijital pazarlamacıların sesli arama sorguları için web sitesi optimizasyonuna odaklanması gerekiyor. Sesli aramanın getirdiği büyük değişikliklerden biri, daha uzun anahtar kelime öbeklerinin popülaritesinin artmasıdır.

Çoğu kişi Google arama çubuğuna kısa anahtar kelimeler yazar ancak Google'a uzun sorular sormayı tercih eder.

Buna göre SEMrush, SSS sayfaları sesli aramalarda daha sık sıralanır. Bunun nedeni insanların soru sormak için sıklıkla sesli arama teknolojisini kullanmasıdır.

Sesli arama sonuçları sayfalarında görünme şansınızı artırmak için web sayfalarınıza ve blog yazılarınıza SSS bölümlerini eklemeye başlayın.

Yapay Zeka ve RankBrain

Google, RankBrain algoritmasını 2015 yılında duyurdu. Makine öğrenimi yapay zeka algoritması, SERP'lerin daha alakalı olmasına yardımcı oluyor. Düşük kaliteli içeriği ayıklar ve kötü kullanıcı deneyimlerini azaltır.

2024'te SEO'nuzla rekabet edebilmek için, organik trafiği çekmeye devam edecek şekilde bu yapay zeka algoritmasını optimize etmeniz gerekecek. Gibi Bilinen RankBrain algoritmasının 2015 yılında aramaların yalnızca %15'ini etkilediğini açıklıyor.

Ancak 2021 itibarıyla bu durum her aramayı etkiliyor.

RankBrain, kullanıcıların sonuç sayfalarıyla nasıl etkileşim kurduğuna göre kendini ayarlayabiliyor. Örneğin RankBrain, belirli bir anahtar kelime türünü destekleyen bir algoritma değişikliğini test edebilir. Kullanıcılar olumlu yanıt verirse değişiklik kalıcı olur.

Başka bir deyişle yapay zeka, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için RankBrain algoritmasını sürekli olarak ayarlıyor.

Okumak:  Google Görsel Arama İçin Türkçe İçerik Optimizasyonu: Sıralama Stratejileri ve İpuçları

RankBrain'in asıl işi kullanıcının arama amacını anlamaktır. Kullanıcının arama terimiyle eşleşen anahtar kelimeler içerip içermediğini görmek için bir web sayfasına bakmak yerine, kullanıcının her organik aramada ne bulmaya çalıştığını anlayabilir.

Pazarlamacılar için bu, anahtar kelime doldurmayla içerik pazarlamanın artık yeterli olmadığı anlamına geliyor.

2024'te RankBrain için web sitesi optimizasyonunda başarılı olmak için, akıllı anahtar kelime araştırmasıyla hem kısa hem de uzun biçimli içerik dahil olmak üzere yüksek kaliteli içeriğe ihtiyacınız olacak. Bu şekilde Google, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu anlayacak ve onu, kullanıcının arama yaparken kastettiği şeyle doğru bir şekilde eşleştirebilecektir.

Son Düşünceler: 2024'te SEO ve Web Sitesi Optimizasyonunun Geleceği

Harika SEO harika bir web sitesiyle başlar. Bana Hosting, optimize edilmiş bir WordPress, WooCommerce veya Magento web sitesini eksiksiz olarak oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Web sitenizin büyüyen işletmenizi destekleyebilmesi için önceden yüklenmiş eklentiler, uzman desteği ve sınırsız e-posta hesapları sunuyoruz.

Başlamak için barındırma planlarımız ve çeşitli özelliklerimiz hakkında bilgi edinin.