Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

2024 Yılının 14 Modern Web Sitesi Tasarımı Trendi

2024 Yılının 14 Modern Web Sitesi Tasarımı Trendi

Web tasarımında trendler her zaman değişmektedir. Modern bir web sitesi tasarımına sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.

Web siteniz genellikle müşterilerin şirketiniz veya markanız hakkında edindiği ilk izlenimdir. Sitenizin markanızın kalitesini ve profesyonelliğini yansıttığından emin olmanız ve aynı zamanda e-ticaret web sitesine en iyi uygulamaları aşılamanız gerekir. Sonuçta, bir iş toplantısına ya da iş görüşmesine harika bir JNCO geniş paça kot pantolonla giremezsiniz. Modada trendler değişiyor. Aynı durum web tasarımındaki trendler için de geçerlidir.

İşletmeniz için bir web sitesini nasıl tasarlayacağınızı veya bir e-ticaret web sitesini nasıl oluşturacağınızı merak ediyorsanız, bazı temel web tasarımı temellerini takip etmeniz gerekir.

Web tasarımının temelleri şunları içerir:

 • Başta mobil olmak üzere tüm ekran boyutlarına uygun tasarım.
 • Markanızın görünümüne uygun yazı tiplerini ve renkleri seçin.
 • Etkileyici içerik planlayın ve oluşturun.
 • İlginç ve orijinal görseller kullanın.

Temel bilgilerin ötesinde, özel süslemeler eklemek isteyeceksiniz. Aşağıdaki tasarım trendlerinden bazılarını dahil etmek sitenize modern ve gösterişli bir görünüm kazandıracaktır.

2024'ün modern web sitesi tasarım trendleri şunları içeriyor:

1. Paralaks animasyonu

2. Nömorfizm

3. Rahat renkler

4. Karanlık mod ve düşük ışıkta kullanıcı deneyimi

5. 3 boyutlu renkler

6. Minimalizm

7. Elle çizilmiş elemanlar

8. Çizimler

9. Resim ve fotoğrafların birleştirilmesi

10. Erişilebilirlik

11. Sanal gerçeklik

12. Beyaz boşluk

13. Sohbet Robotları

14. Bir tasarım öğesi olarak video

Aşağıda bu eğilimlerin her birini özetleyip açıklayacağız.

1. Paralaks Animasyonu

Paralaks animasyonu web sitelerine sofistike bir görünüm kazandırır ve yeni web sitesi tasarımlarında popülerdir.

Paralaks animasyonu arka plan ve ön plan öğelerini ayırarak çalışır. Ön plandaki izleyiciye daha yakın olan görüntüler, arka planda daha uzaktaki görüntülere göre daha hızlı hareket eder. Bu etki, kullanıcılar bir sayfayı aşağı kaydırmaya başladığında ve arka plan resimleri daha yavaş değiştiğinde ortaya çıkar. Ön plandaki görüntülerin arka planın üzerinde yüzüyormuş gibi görünmesini sağlayarak derinlik hissi sağlar.

Paralaks animasyonu, bir ana sayfanın nasıl oluşturulacağını anlamaya çalışırken harika bir seçenektir. Görsel ilgi izleyicinin ilgisini çeker ve onları web sitenizin derinliklerine doğru kaydırmaya teşvik eder.

Paralaks animasyonu katmanlı bir etki yaratır ve hava balonunun uçtuğu yanılsamasını yaratır.

2. Nömorfizm

Neumorphism, modern web tasarımında son birkaç yılın popüler düz tasarımından uzaklaşan bir trenddir. Neumorphism, kullanıcı arayüzlerinin minimalist ama gerçekçi tasarımına odaklanır. Düz tasarımda, kullanıcı arayüzü öğeleri uzayda süzülüyor ve altlarındaki nesnelerin üzerine gölge düşürüyor. Nömorfizm trendini kullanan tasarımlarda, kullanıcı arayüzü öğeleri arka plan görüntülerinden dışarı çıkar. Görünüm, kağıt kabartma veya kabartmaya benzer.

Okumak:  LinkedIn Video Görüntülemeleri Satın Alın: 2024'ün En İyi 10 Sitesi

Zarif gölgeler ve degradeler modaya uygun bir görünüm oluşturmak için bir araya geliyor. Neumorphism, 2024'te web sitelerine yeni ve keskin bir görünüm sunuyor.

Kullanıcı arayüzü öğelerinden oluşan Neumorphism kümesinin bu örneğinde, öğelerin arka planla aynı malzeme gibi göründüğüne dikkat edin.

3. Rahat Renkler

Son birkaç yıldır web tasarımındaki trendler parlak, yüksek kontrastlı tasarımlara odaklandı. 2024'te tasarımcılar aşırı aydınlık ve karanlık arasındaki orta noktaya daha fazla yönelecek. Daha yumuşak renk paletleri, gözlerinizi tipik web sitesi tasarımlarının parlak beyazından uzaklaştırır. Konforlu renk şemalarında sıcak ve doğal yeşiller ile kahverengi veya açık pembeler ve pastel maviler kullanılır.

Bu tasarımdaki altın rengi ve yeşiller rahat bir renk şeması sergiliyor.

4. Karanlık Mod ve Düşük Işıkta Kullanıcı Deneyimi

Bir diğer modern web tasarım trendi ise karanlık mod ve düşük ışıklı kullanıcı deneyimidir. Bu trend, son birkaç yılın geleneksel beyaz ve parlak tasarımlarından uzaklaşıyor.

Birçok mobil ve masaüstü işletim sistemi, kullanıcıların ekranlarını düşük ışıklı ortamlarda görüntüleme için optimize edebilmeleri amacıyla karanlık mod seçenekleri ekledi. Trend, özellikle insanların büyük olasılıkla düşük ışıklı ortamlarda görüntüleyeceği yayın hizmetleri gibi web tabanlı ürünler için web sitesi tasarımlarına doğru kayıyor. Örneğin Netflix'in arka planı siyahtır çünkü beyaz ve parlak bir arayüz karanlık bir odada kör edici olabilir.

Tasarımda karanlık modların kullanılması göz yorgunluğunu azaltabilir. Düşük ışıklı ortamlarda tüketilen web sitelerinde ve uygulamalarda yaygındır.

5. 3D Renkler

Hafif bir degrade ve gölgeleme uzun bir yol kat edebilir. Arka planlar ve görüntüler üzerinde derinlik oluşturmak için gölgelerin kullanılması, bu öğelerin sayfanın dışına çıkmasına yardımcı olur. Bir elmanın resmini yapmaya çalışıyor olsaydınız kırmızının tek bir tonunu kullanmazdınız. Elma düz ve gerçekçi görünmeyecekti. Elmanın kıvrımlı olduğu izlenimini vermek için kırmızının farklı tonlarını karıştırırsınız.

Arka plan görüntüsündeki gradyan, sanki ekranın farklı fiziksel katmanları varmış gibi bir derinlik hissi yaratıyor.

6. Minimalizm

Minimalizm, popülerliğini koruyan web tasarımına yönelik klasik ama modaya uygun bir yaklaşımdır.

Minimalist tasarım estetiği, güzelliği ve işlevi birleştirir. Resimler ve yazı tiplerinden yapılan her tasarım seçimi bir amaca hizmet eder. Amaç, temel unsurlarla kalana kadar gereksiz tasarım süslemelerini ortadan kaldırmaktır.

Modern web tasarımında minimalizmin ortak özellikleri şunlardır:

 • Kullanıcı dostu ve sezgisel gezinme.
 • Üç veya daha az renkten oluşan basitleştirilmiş renk şemaları.
 • Tipografinin bir tasarım öğesi olarak yaratıcı ve cesur kullanımı.
 • Aşırı animasyonlu geçişlerin kullanılmasından kaçınmak.
 • Yoğun dokulu arka planlar yerine basit, düz arka planlar.

Minimalizm, tek sayfalık bir web sitesi için yaygın bir tasarım tercihidir çünkü temiz estetik, içeriğin kısalığıyla eşleşir.

Nike'ın kapsamlı temiz tek renkli renk şeması ve basit kullanıcı arayüzü, minimalist tasarımın örneğidir.

7. Elle Çizilmiş Elemanlar

Elle çizilmiş öğeler web tasarımına görsel ilgi katar ve aynı zamanda onları daha unsuz hale getirir.yani. Stok fotoğrafçılığı genellikle çok geneldir. İnsanlar fotoğrafların orijinal olmadığını söyleyebilir. Web tasarımlarınıza elle çizilmiş öğeler eklemek, sitenizi ve markanızı ayırt etmenize yardımcı olur. El çizimi, grafik sanatçıları ve tasarımcılar tarafından kullanılan, yaratıcılığı ve ilhamı uyandıran bir beceridir. Çizimler genellikle yaratıcı profesyoneller veya ajanslar tarafından kullanılır, ancak bunları en iyi e-ticaret sitelerinde bile görebilirsiniz.

Çizimler ve eskizler, bir ürünün nasıl yapılacağı gibi karmaşık kavramları ve süreçleri açıklayabilir.

Okumak:  Youtube Adblock: Türkçe Kullanıcılar İçin Youtube Reklamlarını Engelleme Rehberi

Elle çizilmiş tarzdaki görsellerin kullanımı, yaratıcı bir hava verirken bir süreci de açıklıyor.

8. Çizimler

Elle çizilmiş eskizlere benzer şekilde illüstrasyonlar da bir başka popüler web tasarım trendidir. İllüstrasyonlar, elle çizilmiş tarzdaki görsellere göre daha modern ve canlı bir görünüme sahiptir. Her iki durumda da amaç stok fotoğraf kullanımından kaçınmaktır. Stok görseller, web sitenizin kolayca rakiplerinize veya başka herhangi bir web sitesine tamamen benzemesini sağlayabilir. Sitenizin görselleri benzersiz olmadığında öne çıkmak zordur. Fotoğraf yerine illüstrasyon kullanmak, görsellerinizi markanıza daha iyi uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Özel görseller yaptırmak için para ödemek yerine stok görselleri kullansanız bile görselleri markanızın renk paletine uyacak şekilde yeniden renklendirebilirsiniz.

Resimlerin kullanımı bu sayfaya benzersiz bir görünüm kazandırır.

9. Çizim ve Fotoğrafların Birleştirilmesi

Bir başka görsellik trendi ise illüstrasyon öğelerini gerçek fotoğraflarla içeren hibrit görseller oluşturmaktır. Bu teknik, benzersiz bir bakış açısı sunması ve inanılmaz derecede dikkat çekici olması nedeniyle ana sayfanın kahraman bölümleri için mükemmeldir. Bu yöntem, belirli ürün özelliklerini belirtmek için mükemmeldir çünkü özellikleri ve faydaları vurgulamak için illüstrasyon öğelerini kullanabilirsiniz.

Elle çizilmiş stildeki görsellerin gerçek hayattaki ürün fotoğraflarıyla bir araya getirilmesi, bu ana sayfa tasarımını göz alıcı hale getiriyor.

10. Erişilebilirlik

Web tasarımında erişilebilirlik, herkesin web sitenize erişebilmesini ve kullanabilmesini sağlamakla ilgilidir.site. Erişilebilirlik 2024 trendleri listesinde yer alsa da, ortalıkta dolaşıyor ve kalıcı olacak. Bu sadece web tasarımcılarının geçmişte olduğundan daha fazla tartıştığı bir konu.

Web sitelerine erişimi etkileyen engeller şunları içerir:

 • işitsel
 • bilişsel
 • nörolojik
 • fiziksel
 • konuşma
 • görsel

Hakkında üçte bir Dünya nüfusunun yarısından fazlasının bu engellerin bir veya daha fazlasına sahip olması, web tasarımlarının bir web sitesi oluştururken erişilebilirliği düşünmesini önemli kılmaktadır.

Birçok erişilebilirlik özelliği, web sitelerini kamuya daha erişilebilir hale getirmenin yanı sıra, sitenin arama motoru optimizasyonunu iyileştirme avantajına da sahiptir. Örneğin görsellere işlevsel alt etiketler eklemek, görme engelli ziyaretçilerin görsellerin açıklamasını almasına olanak tanırken aynı zamanda arama motorlarının görselinizin içeriğini işlemesine de yardımcı olur.

Erişilebilirliği modern web tasarımına dahil etmenin diğer yolları şunlardır:

 • Okunabilirliği artırmak için arka planlar ve metin arasında uygun renk kontrastının kullanılması.
 • Yer tutucu metin yerine alanları oluşturma talimatlarını içeren etiketler ekleme.
 • İnsanların klavyeyle gezinmeyi kullandığı zamana ilişkin odak göstergeleri.

11. Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik en yeni e-ticaret trendlerinden biri. Her zamankinden daha fazla insan internetten alışveriş yapıyor, ancak bazı ürünler, özellikle de mobilyalar için, ürünün şahsen nasıl görüneceğini söylemek zor. Odama sığar mı? Diğer mobilyalarımla eşleşecek mi? Sanal gerçeklik, insanlara bir öğenin kendi alanlarında nasıl görüneceğine dair sanal bir ön izleme sunarak bu sorunu çözüyor.

Amazon, bir ürünün nasıl görüneceğini görmek için sanal gerçeklik “odanızı görüntüleyin” özelliğini içeriyor. Kaynak: Amazon Uygulaması

Sanal gerçeklik trendi mobilyalarla sınırlı değil. Giyim ve aksesuar perakendecileri sanal deneme deneyimlerini web tasarımlarına bile dahil ediyor. Örneğin Warby Parker'da insanların farklı gözlük çerçevelerini deneyebilmeleri için sanal deneme özelliği bulunuyor.

12. Beyaz Alan

Beyaz alan en iyi web tasarım trendi olmaya devam ediyor. Beyaz alan biraz yanlış bir isim çünkü alanın beyaz olması gerekmiyor. Tasarım konsepti, tasarım öğelerinin etrafında boş alan bırakılmasını ifade eder. Yani “boşluk” genellikle sitenizin arka plan rengidir.

Okumak:  Viral İçerik Oluşturmak için 25+ İlham Verici Söz

Beyaz alan tasarım açısından faydalıdır çünkü web sitesinin daha az karmaşık ve bunaltıcı hissetmesine yardımcı olur. Beyaz alan aynı zamanda izleyicilerin dikkatini belirli bir öğeye çekmeye de yardımcı olabilir.

Bu sayfada boşluk kullanımı dikkatinizi ana başlığa çekmektedir.

13. Sohbet Robotları

Chatbotlar web tasarımlarında giderek yaygınlaşıyor. Chatbot'lar, ziyaretçilerin sorularına hızlı yanıtlar sunarak ve bilgi toplamanın bir yolunu ekleyerek web sitesi dönüşümlerini artırır.

Sohbet robotlarının sohbete dayalı doğası, ziyaretçilerin örneğin ürün bulma veya iade yapma konusunda soru sormasını kolaylaştırır. Chatbot'unuzu en sık sorulan sorularınızı yanıtlayacak şekilde programlayabilirsiniz. Bir ziyaretçi botun cevaplayamayacağı bir soru sorarsa, onları canlı bir temsilciye bağlayacak veya birisinin soruyu cevaplamak için takip edebilmesi için ziyaretçinin iletişim bilgilerini toplayacak. Sitelerde gezinmeyi kolaylaştıran ve ziyaretçilerin dönüşüm gerçekleştirme olasılığını artıran her şey, dikkate alınmaya değer bir tasarım trendidir.

Chatbot kullanmanın faydaları şunlardır:

 • Artan müşteri etkileşimi
 • Daha iyi müşteri hizmetleri
 • Yüksek dönüşüm oranları
 • Olası satış yaratmak için daha fazla kanal
 • Azalan destek maliyetleri

14. Tasarım Öğesi Olarak Video

Videonun popülaritesi 2024'te patlama yaşıyor. Video, tüm sosyal medyada, özellikle de TikTok gibi yeni platformlarda merkezi bir rol oynuyor. İnsanlar sosyal medyalarında daha fazla video izledikçe bu trend web tasarımına da yansıyor. Video arka planları web sitelerine modern ve son teknoloji bir his verir. Açıklayıcı videolar insanların bir şirketi veya ürünü daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Kaliteli içerik iyi tasarımın omurgasıdır. Web tasarımlarınız en iyi deneyimi yaratmak için metin, resim ve video içeriğini planlamalıdır.

Video, bu ana sayfa tasarımına yaratıcı ve dikkat çekici bir öğe ekler.

Modern Web Sitesi Tasarımı Oluşturma

Web tasarım ipuçlarımızın en önemlisi, işi basit tutmaktır. Bu listeye her trendi dahil etmeye çalışmayın. Yoğun ve karmaşık bir web sitesiyle karşı karşıya kalacaksınız. Beğendiğiniz bazı ana sayfa örneklerine bakın. Bu web sitelerinde veya sektörünüzdeki diğerlerinde hangi trendlerin popüler olduğunu görün. Tasarımınıza dahil etmek için birkaç trend seçin.

E-ticaret mağazanıza modern web tasarımı ekleme konusunda daha fazla yardım için Bana Hosting'in web sitesi tasarım hizmetlerini kullanmayı düşünün. Oluşturucu, iyi tasarlanmış bir site oluşturmayı basitleştirir, böylece bir tasarımcının veya geliştiricinin becerilerine güvenmeniz gerekmez.

Web sitenizin tasarımı üzerinde daha fazla kontrol arıyorsanız, yönetilen WordPress barındırma planlarımızdan birini düşünün. Her plan şunları içerir:

 • Görsel Karşılaştırma dahil premium araçlar, Sağlam Güvenlik Pro, Sağlam MerkeziTinyPNG ve Qubely Pro.
 • Tarayıcı yükleme sürelerini azaltmak için görüntü sıkıştırma.
 • Ultra hızlı yükleme için 280'den fazla konuma ve gelişmiş önbelleğe alma özelliğine sahip, Cloudflare tarafından desteklenen yerleşik bir Edge CDN'si.
 • Aşım ücreti, trafik sınırı veya ölçülü sayfa görüntüleme yok.
 • WordPress uzmanlarından her zaman açık güvenlik izleme ve desteği 7/24/365.

Hangi planın sizin için uygun olduğunu keşfedin.