Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

50'den Fazla Önemli E-Ticaret KPI'sı ve Ölçülecek Metrikler


50'den Fazla Önemli E-Ticaret KPI'sı ve Ölçülecek Metrikler

“Çoğu işletme veri açısından zengin ancak bilgi bakımından fakirdir.” Avinash Kaushik, Google Dijital Pazarlama Evangelisti ve Web Analytics 2.0 Yazarı.

İş performansınızı ve operasyonlarınızı kolaylıkla ölçmenize yardımcı olabilecek çok sayıda e-ticaret KPI'sı vardır. Bu e-ticaret ölçümlerini takip etmek, işletmenin büyümesi için çok önemlidir.

İçindekiler

Dönüşümleri artırmak için müşterileriniz hakkında bilgi edinebilir, doğaçlama yapabilir ve onlara eskisinden daha fazla değer sunabilirsiniz. Unutmayın, doğru veriler, doğru zamanda doğru kararları vermenize yardımcı olur, böylece çevrimiçi işletmeniz doğru yönde ölçeklenebilir!

Mağazanızın Performansını En Üst Düzeye Çıkarın

Mağazanızı hızla büyütmek için özel e-ticaret barındırma seçeneğini seçin.

E-ticaret KPI'ları nelerdir?

E-ticaret KPI'ları işletmenizin başarısını belirlemek için kullanılabilecek temel performans göstergeleridir. Çevrimiçi iş büyümenizi, satışlarınızı ve müşteri destek hedeflerinizi izlemek için kullanılabilirler. KPI'ları iş hedeflerinize göre ayarlayabilirsiniz.

E-ticaret KPI'larına Genel Bakış [INFOGRAPHICS]

E-ticaret KPI'larının Nitelikleri

Çevrimiçi işletmeler, farklı e-ticaret KPI'larını izlemek için bir dizi araç kullanır. Google Analytics pazara hakimdir. Ancak Albert Einstein'ın bir zamanlar söylediği gibi, “Sayılabilen her şey önemli değildir ve önemli olan her şey sayılabilir.”

Peki izlenecek doğru KPI'ları seçtiğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

İşte bir başlangıç. Bir kuruluşun performansı hakkında yararlı bilgiler sağlayan KPI'lar aşağıdaki dört özelliğe sahiptir:

 • Etki yaratmaları gerekiyor.
 • Bunları doğru bir şekilde ölçebilirsiniz.
 • Verileri gerçek zamanlı olarak iletmeleri gerekir.
 • İyileştirmeler yapabilmeniz için bunların eyleme dönüştürülebilir olması gerekir.

Girişimcilerin işlerini ölçeklendirmek için ölçtüğü e-ticaret KPI'larının çeşitli örnekleri vardır. Ancak, bu e-ticaret temel performans göstergelerinin yalnızca niteliksel ve niceliksel olmayıp aynı zamanda performansı tahmin edebilmeli veya geçmiş olayları daha iyi anlayabilmelerini de sağlamalısınız.

E-ticaret KPI'larını aşağıdaki ana kategorilere ayırdık:

 • Satış
 • Pazarlama
 • Müşteri servisi
 • Üretme
 • Mağaza Performans Yönetimi

E-ticaret Metrikleri Neden Bu Kadar Önemli?

E-ticaret metrikleri ve KPI'lar, işletmelerin performanslarını belirlemelerine ve günlük operasyonların şirketin genel hedeflerini destekleyip desteklemediğini takip etmelerine yardımcı olmak açısından kritik öneme sahiptir. Bu e-ticaret ölçümleri, işletmeler tarafından verileri analiz etmek ve şirketin işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılır.

KPI'lar işletmelerin neyi yanlış yaptıklarını analiz edip anlamalarına ve ardından işleri yoluna koymak için stratejilerini buna göre değiştirmelerine yardımcı olur. Daha da önemlisi, e-ticaret KPI'ları oluşturularak analiz edilen veriler, satış ve operasyon ekiplerinizi eğitmek ve şirket genelinde performansı artırmak için kullanılabilir.

Google Analytics'te E-ticaret İzleme Nasıl Kurulur? [Guide]

2023'ün En Önemli E-Ticaret KPI'ları ve Metriklerinin Listesi

Burada, çevrimiçi işinizi minimum çabayla ölçeklendirmenize yardımcı olabilecek en popüler e-ticaret KPI örneklerinin bir listesi bulunmaktadır.

Satışları Ölçmek İçin E-Ticaret Metrikleri

Satışlar için en sık ölçülen e-ticaret KPI'ları şunlardır:

1. Ortalama Sipariş Değeri (AOV)

Ortalama Pazar Sepeti olarak da bilinen AOV, müşterilerinizin tek bir sipariş için genellikle ne kadar harcadığını bilmenizi sağlar. AOV, her müşterinin ne kadar gelir elde ettiği konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

AOV = Toplam gelir / Sipariş sayısı.

2. Brüt Kâr

Bu önemli bir e-ticaret KPI'sıdır ve girişimcilerin ileriyi planlamalarına yardımcı olur. Üretim ve dağıtım maliyetleri düşüldükten sonra elde edilen kâr miktarını gösterir.

Okumak:  Black Hat SEO'nun Gerçek Faydaları Açıklandı

Brüt kazanç = Satılan Malların Toplam Maliyeti Toplam satış tutarı.

3. Dönüşüm Oranı (CR)

CR, insanların ürünlerinizi hangi oranda satın aldığını tanımlayan yüzdedir. Dönüşüm oranınız düşükse web sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Dönüşüm Oranı = (Sitedeki Toplam Ziyaretçi Sayısı / Toplam Dönüşüm Sayısı) X 100

4. Alışveriş Sepetinden Vazgeçme Oranı (CAR)

Bu e-ticaret KPI'sı size kaç ziyaretçinin alışveriş sepetine ürün eklediğini ancak bunları kontrol etmediğini veya satın almadığını gösterir. Genel alışveriş sepetini terk etme oranınızı artırmak için ödeme sürecindeki sürtünmeyi azaltın.

ARABA = 1 (Toplam Tamamlanan İşlem Sayısı / Toplam Alışveriş Sepeti Sayısı) X 100

5. Alışveriş Sepeti Dönüşüm Oranı (CCR)

Bu e-ticaret KPI'sı, kaç ziyaretçinin ürünleri satın alarak ödeme sürecini gerçekten tamamladığını ölçer.

CCR = (Toplam Dönüşümler / Toplam Ziyaretçi Sayısı) X 100

6. Satılan Malların Maliyeti (SMM)

Ürününüzü satmak için harcadığınız tutardır. Örneğin, üretim maliyetleri, çalışan ücretleri, genel giderler ve dağıtım ve üretimle doğrudan ilişkili tüm diğer maliyetler.

SMM = Başlangıç ​​Stok Maliyetleri (Yılın) + Ek Envanter Maliyetleri (yıl içinde satın alınan) Bitiş Envanteri (yıl sonunda)

7. Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV)

Her müşterinin işletmeniz için değerini anlatır. Bu sayıyı artırmak için müşteri sadakatine odaklanarak ilişkileri güçlendirin. Edinme başına maliyetinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

CLV = (Müşterinin Yıllık Kâr Katkısı X Müşteri Olarak Geçirilen Ortalama Yıl Sayısı) Müşteri Kazanmanın İlk Maliyeti

8. Kayıp Oranı

Çevrimiçi bir işletme için kayıp oranı, müşterilerinizin markanızdan ne hızda ayrıldığını veya aboneliklerini iptal ettiğini bilmenizi sağlar.

Formül: Ay sonunda kalan toplam müşteri sayısını ay başındaki müşteri sayısından çıkararak başlayın ve ay başındaki toplam müşteri sayısına bölün. Yüzdesini 100 ile çarpın ve ayrıca yıllık kayıp oranını bulmak için bunu on iki ile çarpın.

9. Müşteri Edinme Maliyeti (CAC)

Bu e-ticaret KPI'sı size yeni bir müşteri kazanmak için ne kadar harcadığınızı gösterir. Bunu, pazarlama harcamalarınızı ve bunun müşteri başına dağılımını analiz ederek ölçebilirsiniz. Edinme maliyetiniz ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.

CAC = Müşteri Kazanmak için Harcanan Maliyetler / Kazanılan Müşteri Sayısı

10. Tekrar Satın Alma Oranı (RPR)

Başka bir satın alma işlemi yapmak için web sitenize geri dönen müşterilerin sayısını gösterir. Müşteri bağlılığını ölçmenize yardımcı olabileceği gibi satış stratejilerinizi de planlayabilirsiniz. Daha yüksek bir tekrar satın alma oranı genellikle daha iyidir.

RPR = Tekrarlanan Müşterilerden Yapılan Satın Almalar / Toplam Satın Alma

11. Ortalama Kâr Marjı

Belirli bir zaman dilimindeki kar marjınızı temsil eden yüzdedir. İdeal olarak, üretim veya satışlar arttıkça ortalama kar marjınızın da artmasını istersiniz.

Ortalama Kâr Marjı = Brüt Kar / Hasılat

12. Tıklama Başına Gelir (RPC)

Bu, tüm tıklama başına ödeme kampanyalarınızın her tıklaması için ortalama gelirdir. Her ücretli tıklamaya bir değer tahsis eder.

RPC = Gelir / Toplam Tıklama Sayısı

13. Satın Alma Sıklığı

Müşterilerinizin belirli bir zaman diliminde verdiği ortalama sipariş sayısını ölçer. Müşteri sadakatini ölçmek ve performans gösteren ürünler veya kategoriler altında vurgulamak için harika bir KPI.

Satın Alma Sıklığı = Toplam Sipariş Sayısı / Toplam Tekil Müşteri Sayısı

15. Satın Almalar Arasındaki Süre

Bir müşterinin sizden tekrar alışveriş yapmasının ne kadar sürdüğünü gösterir. Kampanyalarınızı davranışlarına göre uyarlamanıza olanak tanıdığı için bilinmesi iyi bir e-ticaret KPI'sıdır.

Satın Almalar Arasındaki Süre = Satın Alma Sıklığı / 365

16. Envanter Devri

Envanter cirosu, e-ticaret mağazası sahiplerinin yıl boyunca envanterlerinin kaç kez satıldığını belirlemek için kullanabileceği önemli bir KPI ve finansal orandır. İşletmenizin genel satış seviyelerine kıyasla stok fazlası olup olmadığını görmenize yardımcı olurlar.

Envanter cirosu = Net Satışlar / Satış Fiyatına Göre Ortalama Envanter

17. Holding Stok Oranı

Bu oran veya e-ticaret KPI'sı, satmadan önce envanteri tutmanın ortalama maliyetini belirlemek için kullanılabilir. Elde bulundurma maliyetleriniz genellikle depolama, işçilik, güvenlik ve envanteri depolamak için kullandığınız ekipmandan oluşur. Çoğu durumda, elde bulundurma maliyetleriniz stok değerinizin %25-30'u arasındadır.

Stok Tutma Oranı = Elde bulundurma maliyetleri/Ortalama Envanter Değeri

18. Ziyaretçi Başına Gelir

Bu, ziyaretçi başına elde ettiğiniz ortalama geliri belirlemek için kullanabileceğiniz önemli bir e-ticaret metriğidir. Örneğin, son çeyrekteki geliriniz 50.000 ABD Doları ise ve e-ticaret mağazanıza 200.000 ziyaretçi geldiyse, ziyaretçi başına geliriniz ziyaretçi başına 0,25 ABD Doları olacaktır.

Ziyaretçi başına gelir = Toplam gelir / belirli bir zaman dilimindeki ziyaretçi sayısı

19. Net Kâr Marjı

Bu, mağazanızın karlılığını ölçen en önemli e-ticaret KPI'larından biridir. Vergiler, operasyonel giderler ve diğerleri dahil tüm kesintileri yaptıktan sonra elde ettiğiniz kâr marjıdır. Net kar marjınız tüm kesintilerden sonra ne kadar para kazandığınızı gösterir.

Net kar marjı = (Gelir – maliyet)/ gelir

Mağazanızın Performansını En Üst Düzeye Çıkarın

Mağazanızı hızla büyütmek için özel e-ticaret barındırma seçeneğini seçin.

Pazarlamayı Ölçmek için E-ticaret KPI'ları

Pazarlama için en sık ölçülen e-ticaret KPI'ları şunlardır:

20. Web Sitesi Trafiği

Web sitenizin trafiği, e-ticaret web sitenizi ziyaret eden toplam kişi sayısını ifade eder.

21. Web Sitesindeki Ortalama Oturum

Bir ziyaretçinin tek ziyareti sırasında web sitenizde geçirdiği ortalama süredir.

Ortalama Oturumlar = Toplam Oturum Süresi / Toplam Oturum Sayısı

22. Oturum Başına Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bir ziyaretçinin her ziyaret sırasında görüntülediği ortalama web sitesi sayfası sayısını ifade eder. Ziyaretçilerinizin doğru ürünü bulması çok fazla tıklama gerektiriyorsa tasarımınızı yenilemeniz gerekir. Oturum başına daha yüksek sayfa görüntüleme mağazanız için iyi değildir.

Oturum Başına Sayfa Görüntüleme Sayısı = Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı / Toplam Ziyaretçi Sayısı

23. Hemen Çıkma Oranı

Bu e-ticaret ölçümü size kaç ziyaretçinin yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra web sitenizden ayrıldığını gösterir. Bu sayıyı mümkün olduğu kadar düşük tutun.

Okumak:  2024'te daha fazla anlaşmanın tamamlanma şekli ve neden önemlidir?

Çıkma Oranı = Toplam Tek Sayfa Ziyaret Sayısı / Bir Web Sitesine Yapılan Toplam Giriş Sayısı

24. E-posta Listesi Büyüme Oranı

Önemli olanlardan bir diğeri e-ticaret ölçümleri bu da sizin yoğun dikkatinizi gerektirir. Bu metrik ile e-posta listenizin büyüme listesini hesaplayabilirsiniz.

E-posta Listesi Büyüme Oranı = [(Total Number of New Subscribers Total Number of Unsubscribes) / Total Subscribers ] X 100

25. E-posta Hemen Çıkma Oranı

Alıcının gelen kutusuna başarıyla teslim edilemeyen e-postaların yüzdesidir. E-postanızın hemen çıkma oranı yüksekse başka bir e-posta barındırma hizmeti sağlayıcısına geçmek isteyebilirsiniz.

26. E-posta Açılma Oranı

E-postanızı açan e-posta alıcılarının yüzdesidir. Bunun genellikle konu satırlarıyla ilgisi vardır; Açılma oranınızı artırmak için akılda kalıcı konu satırları bulun.

E-posta Açılma Oranı = (Toplam Benzersiz Açık Sayısı / Başarıyla Gönderilen Toplam E-posta Sayısı) X 100

27. E-posta Tıklama Oranı (TO)

E-postanızda sağladığınız bağlantılara tıklayan e-posta alıcılarının yüzdesidir. E-posta TO'nuz düşükse, e-posta şablonundaki bağlantıların yerleşimini yeniden gözden geçirip belirlemeniz zorunludur.

TO = (Toplam Kişi Tıklama Sayısı / Toplam Açılan E-posta Sayısı) X 100

28. E-posta Dönüşüm Oranı

E-posta kampanyalarınızda sağlanan bağlantılara tıklayarak satın alma işlemini tamamlayan e-posta alıcılarını ifade eder. E-posta dönüşüm oranınız, pazarlama kampanyalarınızın karlılık açısından etkinliğini gösterir (bu arada, e-posta listeleri oluşturmanın amacı her zaman bu değildir).

E-posta Dönüşüm Oranı = (E-postalardan Gelen Toplam Dönüşüm Sayısı / Gönderilen Toplam E-Posta Sayısı) x 100

29. Ortalama TO

Toplam tıklama sayısının toplam gösterim miktarına bölünmesiyle elde edilir. Başlık etiketlerinizin veya meta açıklamalarınızın web sitenize ne kadar iyi trafik çektiğini belirler.

Ortalama TO = Bir Reklamın Aldığı Toplam Tıklama Sayısı / Toplam Gösterim Sayısı

30. Sosyal Medya Katılımı

Hayranlarınızın veya takipçilerinizin sosyal medyada markanızla ne kadar aktif etkileşime girdiğini anlatır. Bunu beğeni, yorum ve takipçi sayısına göre ölçebilirsiniz.

31. Abone Büyüme Oranı

Abone listenizin ne kadar hızlı büyüdüğünü size bildirir.

Abone Büyüme Oranı = [(Current Subscribers – Past Subscribers) / Past Subscribers ] X 100

32. Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Birisi reklamlarınızdan herhangi birini tıkladığında size ne kadar harcadığınızı gösterir. Bu e-ticaret KPI'sını arama motorlarının yanı sıra sosyal medya reklam kampanyaları için de kullanabilirsiniz. Buna Tıklama Başına Maliyet (TBM) de diyebilirsiniz. İzlenmesi gereken en yaygın e-ticaret ölçümlerinden biridir.

TBÖ = Toplam Reklam Maliyeti / Tıklanan Toplam Reklam Sayısı

33. Dönüşüm Başına Maliyet (TBM)

Bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmek için harcadığınız paradır. Buna tüm reklam maliyetleri ve yerleştirme harcamaları dahildir. Esasen, sonunda başarılı bir dönüşüm sağlayan, bir reklam için ödediğiniz toplam maliyettir.

TBM = Trafiği Oluşturmanın Toplam Maliyeti / Toplam Dönüşüm Sayısı

34. Yönlendirme Kaynakları

Web sitenize en çok ziyaretçiyi hangi kaynakların yönlendirdiğini belirlemenize yardımcı olur. Organik çabalar, PPC reklamları veya sosyal medya aramaları yoluyla olabilir.

35. Müşteriyi Elde Tutma Oranı

Belirli bir zaman diliminde web sitenize dönüp satın alma yapan müşterilerin yüzdesidir. Bu, müşterilerin geri dönüp dönmediğini anlamanıza yardımcı olan en önemli e-ticaret ölçümlerinden biridir.

Müşteriyi Elde Tutma Oranı = [(Number of Customers at the End of a Period Total Number of New Customers during That Period) /  Total Number of Customers at the Start of That Period] X 100

Ücretsiz Elde Tutma Oranı Hesaplayıcı

Mağazanızın elde tutma oranını hesaplayın ve elde tutma oranını artırmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

36. Cihaz Tipine Göre Dönüşüm

Bir cihaz türüne, mobil cihaza, tablete veya masaüstüne özgü toplam dönüşüm sayısıdır.

37. Pazarlama gelirinin atfedilmesi

Bu, pazarlamanızın şirkete ne kadar gelir getirdiğini izlemenize yardımcı olacak önemli bir e-ticaret KPI'sıdır. Her bir farklı ürününüzün ne kadar gelir elde ettiğini belirlemek için kategorilere ayırabilirsiniz. pazarlama becerileri İçerik pazarlaması veya etkileyici pazarlama gibi stratejiler getiriliyor.

38. Trafik Potansiyel Müşteri Oranı

Trafik/olasılık oranı, trafiğinizin nasıl performans gösterdiğine dair size daha iyi bilgiler verecektir. Trafiğin ana kaynaklarını yakından takip etmek çok önemlidir. Trafik/olasılık oranı size en yüksek hemen çıkma oranına sahip sayfalar hakkında daha iyi bir fikir verecektir, böylece bu sayfalarda değişiklik yapabilirsiniz. Trafik/olasılık oranı aynı zamanda trafiğinizin ne kadarının ürününüze veya hizmetinize gerçekten ilgi gösterdiğini de size söyleyecektir.

39. Müşteri Oranına Yol Açıyor

Bu oldukça açıklayıcıdır; kaç potansiyel müşteriyi müşteriye dönüştürebileceğinizi gösterir. Ayrıca satış ekibinizin performansını anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Müşteri Hizmetlerini Ölçmek için E-ticaret KPI'ları

Müşteri hizmetleri için en sık ölçülen e-ticaret KPI'ları şunlardır:

40. Müşteri memnuniyeti (CSAT) Puanı

Bu önemli e-ticaret KPI'sını müşterilerinizin anketlerinize verdiği yanıtlara göre ölçebilirsiniz. Örneğin: “Deneyiminizden ne kadar memnunsunuz?” Cevap 1'den 5/10'a kadar sayısal bir ölçekten geliyor.

CSAT = Tüm Puanların Toplamı / Toplam Yanıtlayan Sayısı

41. Net Tavsiye Skoru (NPS)

Bu KPI, müşterilerinizin markanızı çevrelerindeki birine tavsiye etme olasılıklarının ne kadar yüksek olduğunu size bildirerek müşteri ilişkileriniz hakkında fikir verir. Net Promoter sorusuna verilen puana bağlı olarak insanları üç kategoriye ayırabilirsiniz:

 • Destekleyenler = 9 veya 10 puan veren katılımcılar
 • Pasifler = 7 veya 8 puan veren katılımcılar
 • Kötüleyenler = 0'dan 6'ya kadar puan veren katılımcılar

NPS'ler = Destekleyenlerin %'si Kötüleyenlerin yüzdesi.

42. Müşteri Hizmetleri E-posta Sayısı

Müşteri destek ekibinizin müşterilerinizden aldığı e-posta sayısını ifade eder.

43. Ortalama Şikayet Çözüm Süresi

E-ticarete yönelik bu KPI, müşterinizin bir sorunla ilgili olarak size ilk ulaştığı noktadan başlayarak, müşteri desteğinizin bir müşteri sorununu çözmesi için gereken süredir. Bu e-ticaret ölçümleri, müşteri hizmetlerinizin anında yanıt vermesini sağlamaya yardımcı olur.

Ortalama Şikayet Çözüm Süresi = (Müşteri Hizmetleri Taleplerinin Sayısı Toplam Çözümlenmemiş Talep Sayısı) / Alınan Toplam Talep Sayısı

44. İade/İade Oranı (RR)

İade veya iade oranınız çok yüksekse ürün sayfalarınızda veya ödeme sürecinizde müşteri beklentilerini karşılayamıyorsunuz demektir.

Okumak:  Nasıl Scopist olunur ve evden çalışarak yılda 40.000 dolar kazanılır

$$ = [(Current Value Original Value) / Original Value] X 100

Üretimi Ölçmek için E-ticaret KPI'ları

Üretim için en sık ölçülen e-ticaret KPI'ları şunlardır:

45. Döngü Süresi

Tek bir ürünün üretim süresini tanımlar. Bu e-ticaret KPI'sı, değerli bilgilerle üretim verimliliğinizi artırmanıza olanak tanır.

46. ​​Genel Ekipman Verimliliği (OEE)

Bu KPI, herhangi bir üretim ekipmanının ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin bilgiler sağlar.

47. Genel İşgücü Etkinliği (OLE)

Bu KPI, OEE kadar önemlidir. Size makineleriniz hakkında bilgi ve öngörüler sağlar; OLE, makinelerinizi çalıştıran personelinizin ne kadar verimli olduğu konusunda sizi bilgilendirir.

48. Verim

Basit bir e-ticaret üretim KPI'sı olan Verim, ürettiğiniz ürünlerin sayısıdır.

49. İlk Kez Getiri (FTY) ve İlk Kez Geçiş (FTT)

FTY aynı zamanda İlk Geçiş Verimi olarak da anılır. Üretim sürecinizin ne kadar savurgan olduğunu size söyleyen, kaliteye dayalı bir e-ticaret KPI'sıdır.

FTY = Başarıyla Üretilen Ünitelerin Toplam Sayısını / Süreci Başlatan Toplam Ünite Sayısına Bölün

50. Uyumsuzluk Olayı veya Olaylarının Sayısı

Üretim söz konusu olduğunda, e-ticaret işletmelerinin uyması gereken birkaç düzenleme, lisans ve politika vardır. Bunlar genellikle güvenlik, çalışma koşulları ve kaliteyle ilgilidir ve zorunlu kurallara uygun hareket ettiğinizden emin olmak için bu sayıyı azaltmalısınız.

Mağaza Performans Yönetimini Ölçmek için E-ticaret KPI'ları

Proje yönetimi için en sık ölçülen e-ticaret KPI'ları şunlardır:

51. Çalışılan Saat

Toplam saat sayısı, ekibinizin belirli bir projeye ne kadar zaman ayırdığına ilişkin önemli bilgileri vurgular. Yöneticileriniz gelecekteki projeleri kolaylıkla tahmin etmek ve kaynak sağlamak için tahmini ve fiili çalışma saatleri arasındaki farkı değerlendirmelidir.

52. Bütçe

Bütçeniz projeniz için ayırdığınız para miktarıdır. Bütçenizin gerçekçi olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, planlama ve yürütmeye bağlı olarak proje bütçenizde birkaç küçük ayarlama yapılabilir.

53. Yatırım Getirisi (ROI)

Bu e-ticaret KPI'sı, çabalarınızın çevrimiçi işinize ne kadar kazandırdığını gösterir. Bu KPI, tüm harcamalarınızı ve kazançlarınızı hesaba katar. İşleri basitleştirmek için bu sayı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Ücretsiz ROI Hesaplayıcı

ROI hesaplayıcımızla mağazanızın tahmini yatırım getirisini hesaplayın ve bunu en üst düzeye çıkarmak için ipuçları alın.

54. Maliyet Farkı

Bu KPI, toplam maliyetinizin tahmini maliyetinize göre incelenmesi anlamına gelir. Nerede durmanız gerektiğini ve nereye daha fazla yatırım yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

55. Maliyet Performans Endeksi (TÜFE)

ROI gibi CPI da size kaynak yatırımınızın değerini söyler.

TÜFE = Kazanılan Değer / Gerçekleşen Maliyetler

E-ticaret Başarınızı Ölçme

Çevrimiçi işinizin başarısını uygun şekilde ölçmek için odaklanmanız gereken üç temel hedef vardır:

1. Yalnızca İlgili E-Ticaret KPI'larıyla Çalışın

Çevrimiçi işletmeniz için doğru e-ticaret KPI'larını tanımlamanız gerekir. Bunu yapmak için kendinize aşağıdaki gibi doğru soruları sormanız gerekir:

 • Hangi sektöre aitsiniz?
 • Bir startup mı yoksa köklü bir işletme mi işletiyorsunuz?
 • Şu andaki aşamanız için iş hedefleriniz nelerdir?

Benzer sorular, çevrimiçi işletmeniz için temel e-ticaret KPI'larını ve gerçekleştirmek istediğiniz belirli hedefleri keşfetmenize olanak tanır.

Profesyonel İpucu: Bir Ana KPI (OMM) belirleyin ve OMM'nize yardımcı olabilecek dört ila sekiz arası destekleyici KPI seçin. OMM'lerin popüler örnekleri şunlardır:

 • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (CLV)
 • Edinme Başına Maliyet (EBM)
 • Reklam Harcamalarından Elde Edilen Gelir (ROAS)
 • Ziyaret Başına Değer

2. E-ticaret KPI'larınızı Mümkün Olduğunca Doğru Ölçün

Neredeyse her gün yeni ve daha iyi çözümlerin ortaya çıktığı, teknolojiyle gelişen bir dünyada, konu e-ticaret web sitesi performanslarını takip etme olduğunda Google Analytics hâlâ hakim konumdadır. Google Etiket Yöneticisi ayrıca, pazar konumunu analiz ederken kullanışlı olan özel e-ticaret KPI verilerini ölçmenize de olanak tanır. Teknik olmayan ekibinizin, çevrimiçi mağazanızda oturum açmanıza veya web sitenizin kodunu karıştırmanıza gerek kalmadan veri toplamayı kolayca ayarlamasına olanak tanır.

10 Kat Hızlı ve Yüksek Performanslı Web Siteleri için E-Ticaret Barındırma

3. Başarıyı Takip Etmek İçin Gerçekçi Karşılaştırmalar Oluşturun

İş aşamaları veya kıyaslamalar, hangi stratejilerin işe yarayıp hangilerinin işe yaramadığı konusunda değerli bilgiler sağladıklarından işin büyümesi açısından hayati öneme sahiptir. Ayrıca e-ticaret KPI'larınızın büyüme oranını ölçmenize olanak tanır.

Temel e-ticaret KPI'larınızı altı basit adımda nasıl karşılaştırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Uzun vadeli iş hedeflerinizi belirleyin
 2. Web sitenizin mevcut performansını belirleyin
 3. Ölçmek için hangi alanlara odaklanmanız gerektiğini belirleyin
 4. Başarıyı takip etmek için doğru KPI'ları ve KPI'ları belirleyin
 5. Bir kıyaslama seyahat planı veya programı oluşturun
 6. Gerçekleştirin, ölçün, ince ayar yapın, tekrarlayın!

Alt çizgi

İş hedeflerinizi ve KPI'larınızı belirledikten sonra, bu KPI'ları düzenli olarak izlemeniz ve güncellemeniz çok önemlidir. Veriye dayalı bir e-ticaret işi yürütmek için, ilgili tüm e-ticaret KPI'larından elde edilen verilerin tek bir e-tabloda olması sizin için son derece önemlidir. Bunun için her zaman en iyiyi kullanmalısınız. Farklı e-ticaret KPI'larını izlemeye yönelik araçlar ve bunu verimli bir şekilde kullanın.

Bir girişimci olarak, tüm pazarlama performansınızı tek bir çatı altında görmeniz ve hangi alanların daha fazla dikkat gerektirdiğini tam olarak belirlemeniz çok önemlidir. Performansınız iş kararlarınızı etkilemeli ve eylemleri yönlendirmek için yukarıda belirtilen KPI'ları kullanmalısınız.