Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Açıklayıcı Video Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

 Açıklayıcı Video Nedir? İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

Kendinizi yakın zamanda adını duyduğunuz yeni bir ürünü araştırırken bulursanız, şanslısınız; muhtemelen bunun için bir video vardır. Çoğu şirket, web sitelerini ziyaret ettiğinizde hizmetleri hakkında size pek çok bilgi sunar, ancak bu bilgiyi potansiyel müşterilere aktarmanın en popüler yollarından biri, bir e-posta göndermektir. açıklayıcı video.

Açıklayıcı Video Nedir?

Açıklayıcı video, genellikle pazarlama veya satış amacıyla kullanılan kısa biçimli bir videodur. Bir şirketin ürününü, hizmetini veya iş fikrini ilgi çekici ve etkili bir şekilde vurgulayın. Çoğu işletme, açılış sayfalarında açıklayıcı videolar barındırır veya bunları web sitelerinin ana sayfasında öne çıkarır. Hatta bazıları bu videoları Facebook veya diğer sosyal medya sitelerinde ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmak için kullanıyor.

Açıklayıcı bir videonun temel öğelerini ve kendi videonuzu oluşturmak için bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

İyi bir Açıklayıcı Videonun Özellikleri Nelerdir?

 • Kısa uzunluk: Açıklayıcı videolar genellikle üç dakikanın altındadır, ancak en iyileri genellikle bir ila iki dakika arasında daha kısadır.
 • Güçlü harekete geçirici mesaj (CTA): Açıklayıcı videolar, hedef kitlenin izledikten sonra ne yapmasını istediğini açıkça belirtmelidir.
 • Bir sorunu çözmeye odaklandık: Açıklayıcı videolar belirli bir sorunu ele almaya, ürün veya hizmetlerini açıklamaya ve bunların neden çözüm olduğunu yanıtlamaya odaklanır.
 • Markayı ve kitleyi eşleştirin: Açıklayıcı videolar, stil ve üslup markanın ve ulaşmaya çalıştıkları müşterininkiyle eşleştiğinde en iyi sonucu verir.
 • Yüksek kalite: Bir markanın değer önerisini etkili bir şekilde iletmek için açıklayıcı videoların hem üretim kalitesi hem de içerik kalitesi açısından yüksek kalitede olması gerekir.

Her iyi açıklayıcı videonun beş ortak noktası vardır.

Peki, en iyi açıklayıcı videolar nasıl uzunluklarını kısa, kalitelerini yüksek, harekete geçirici mesajlarını güçlü ve çözümlerini anlaşılır kılabiliyor? Hepsi benzer bir yapıyı takip ediyor.

 • Ne: Seyircinin sorunu ne?
 • Nasıl: Ürününüz veya hizmetiniz bunu nasıl düzeltecek?
 • Neden: İzleyici neden sizi seçmeli?

Çoğu zaman açıklayıcı videolar ne ve nasıl sorularına takılıp kalıyor ve nedenine odaklanmayı unutuyor. Bir ürünü veya hizmeti açıklama konusunda iyidirler ancak şirketin temel amacını aktarmada etkili değildirler. Bunun nedenini etkili bir şekilde iletmek için şirketinizin, bir video pazarlama stratejisi aracılığıyla hedef kitlesinin kim olduğunu anlaması ve hedef kitleyle benzersiz bir şekilde bağlantı kuran güçlü bir temel misyon beyanı sunması gerekir.

Ne Tür Açıklayıcı Video Hazırlamalısınız?

Kendi açıklayıcı videonuzu oluşturmak için öncelikle ne tür bir açıklayıcı video oluşturmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Çoğu açıklayıcı video üç ana kategoriden birine girer.

 • Animasyonlu Açıklayıcı Video: En popüler seçenek olan animasyonlu açıklayıcı videolar, görsel yapıları ve oluşturma kolaylığı nedeniyle en sık kullanılır; kapsamlı prodüksiyonlara gerek yoktur. Açıklayıcı videonun eğitici formatı nedeniyle, animasyonlu açıklayıcı videolar, görsel olarak odada duran bir adamın konuşmasından daha ilgi çekici olma eğilimindedir. Animasyonlu açıklayıcı videoların tarzı ve işlevi farklılık gösterir ancak bazı popüler stiller şunları içerir:
  • İnfografik: Bunlar, işletmenizin temel özelliklerini açıklarken bir yandan da bir infografik stilini taklit etmek için çizelgeler, grafikler ve akıllı ikonografi kullanır.
  • Kara tahta: Çok kullanılan ama popüler bir animasyonlu açıklayıcı video stili olan bu stil, kara tahtaya veya beyaz tahtaya yazı yazmayı içerir ve yapılışı çok kolay olduğu için popülerdir.
  • Ürün Simülasyonu: Bu stil, ürününüzün çalışırken çekilmiş gerçek ekran görüntülerini içerir ve en çok, bir yazılıma veya dijital platforma üst düzey bir genel bakış olarak kullanışlıdır.
  • Karakter Odaklı: Bu açıklayıcı video, ürün veya hizmetinizin öyküsünü ve müşterinizin sorunlarını nasıl çözebileceğini anlatmak için potansiyel müşterinizi temsil etmesi gereken sevimli çizgi film figürlerini kullanır.
  • Hareketli Grafik: Genellikle 3D animasyonlu olan bu tür açıklayıcı video, hedef kitlenizin hayal gücünü kelimeler yerine resimlerle teşvik etmek için ürününüzün veya şirketinizin hikayesini temsili nesneler kullanarak anlatmayı amaçlar.
 • Canlı Aksiyon Açıklayıcı Video: Bu tür açıklayıcı videolar, şirketinizin ürün veya hizmetini açıklamak için insanları ve nesneleri kullanır. Başarması zor ama iyi yapıldığında mükemmel olan canlı aksiyon açıklayıcı videosu, işleri ilgi çekici kılmak için çok fazla yaratıcılık gerektirir. Bu açıklayıcı videolarda genellikle izleyiciyi şirketin ürün ve hizmetini anlatırken görsel bir yolculuğa çıkaran bir konuşmacı yer alır. Genellikle şirketin kurucusu veya CEO'sudurlar ve misyonlarını ve amaçlarını vurgulamaya odaklanırlar.
 • Kitle fonlaması Açıklayıcı Videosu: Bir diğer popüler video stili ise kitlesel fonlama açıklama videosudur. Bu açıklayıcı videolar hem canlı aksiyon hem de animasyonlu olabilir ve genellikle ikisinin bir kombinasyonunu içerir. Hemen hemen her kitle fonlaması videosu doğası gereği açıklayıcı bir videodur, ancak toplanan fonları nasıl harcamayı planladıkları hakkında daha fazla bilgi içermeleri gerektiğinden genellikle daha uzun sürer. Doğru yapıldığında, yaratıcı bir kitle fonlaması açıklayıcı videosu bir kampanyayı başarılı ya da başarısızlığa uğratabilir ve yüzlerce, hatta binlerce doların daha fazla toplanmasıyla sonuçlanabilir.

Açıklayıcı Videoyu Nasıl Oluşturabilirim?

Açıklayıcı bir video, herhangi bir video prodüksiyonunda izlenen aynı üç adımlı prodüksiyon sürecini takip eder.

 • Üretim öncesi: Bu, konseptinizi oluşturduğunuz, senaryonuzu yazdığınız, ekibinizi veya ortağınızı bir video prodüksiyon ajansıyla bir araya getirdiğiniz ve çekiminizi veya animasyonunuzu planladığınız zamandır.
 • Üretme: Burası animasyon yapmaya başlayacağınız veya açıklayıcı videonuzu çekmeye başlayacağınız yerdir.
 • Post prodüksiyon: Burası her şeyi birlikte düzenleyebileceğiniz, seslendirmenizi kaydedebileceğiniz ve herhangi bir müziği veya ek ses efektlerini üst üste koyabileceğiniz yerdir.

İşlem, animasyon yapmanıza veya canlı video çekmenize bağlı olarak çok farklıdır; bu nedenle, ne yaptığınızdan emin değilseniz size yardımcı olması için bir üçüncü taraf video yapımcısına veya animasyon stüdyosuna başvurduğunuzdan emin olun. Pek çok ajans ve yapım şirketi süreç boyunca size rehberlik edebilir, ancak bu konuda uzmanlaşmış veya daha önce açıklayıcı videolar hazırlamış bir şirketle çalıştığınızdan emin olun, böylece Spielberg düzeyinde bir yapım hazırlayıp bunun için ağır bir bedel ödemezsiniz. BT.

Açıklayıcı videoların gerçekleştirilmesi önemli miktarda koordinasyon, yetenek ve beceri gerektirir. Her şey senaryo düzeyinde başlar, yani Yapınızı iyice kurduğunuzdan ve beş temel unsur dahilinde çalıştığınızdan emin olun. tüm iyi açıklayıcı videoların ortak noktasıdır. Buradan itibaren önemli olan şirketinizin markasına, misyonuna ve ürün veya hizmetine en uygun stil ve konsepti seçmektir.

Kendi açıklayıcı videonuzu hazırlamak için ek kaynaklar veya destek arıyorsanız yardımcı olabiliriz! Webdew'ın tüm açıklayıcı video ihtiyaçlarınızda size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için bugün yaratıcı yapımcılarımızdan birine ulaşın.

Okumak:  2024'ün En İyi Video Düzenleme Uygulamaları Nelerdir?
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!