Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Ajanslar Hosting Kararını Neden Müşterilere Bırakmamalı?

Ajanslar Hosting Kararını Neden Müşterilere Bırakmamalı?

Bana Hosting'in Ortaklıklar Direktörü olarak her gün ortaklarla ve potansiyel ortaklarla konuşuyorum.

Bazen doğrudan bir barındırma şirketine başvurma konusunda kendilerini rahat hissetmediklerini söyleyen ajanslarla karşılaşıyorum. Bunun kendi modelleri olmadığını söylüyorlar veya bu sorumluluğu istemedikleri zaman müşterilerinin barındırma deneyiminden sorumlu olacaklarından endişe ediyorlar.

Bu kararların saygı duyduğum nedenleri var ancak bunları tam olarak anlayamıyorum. En başarılı ortaklarımız bunu şansa bırakmazlar. Müşterilerini bilerek yönlendiriyorlar.

Müşterilere Ev Sahiplerini Tavsiye Etmeniz İçin 8 Neden

İşte müşterilerinizi bir barındırma şirketine yönlendirmeniz için birkaç neden.

1. Seçmediğiniz Barındırma Deneyiminden Ayrıca Siz Sorumlusunuz

Kötü bir deneyim yaşandığında veya site çöktüğünde müşteriniz bu durumu halletmeniz için sizi arayacaktır. İyi bir barındırma şirketi önererek, gelir getirici olmayan bir iş için telefon görüşmesi yapma şansını azaltmak daha iyidir. İyi bir ev sahibi önerdiğinizde, sorunları her zaman hızlı bir şekilde ve yüksek destekle çözmek için ev sahibiyle işbirliği içinde çalışabilirsiniz.

2. Çok Sayıda Sunucuyla Çalışmak Zorlayıcıdır

Müşterilerinizin size getirdiği birden fazla hosting şirketini yönetmek daha zordur. İlişkilerinizin ve durumunuzun o kadar güçlü olmadığı, birden fazla portal aracılığıyla yönetilecek yazılıma sahip birden fazla ana bilgisayarla ve farklı teknoloji ekipleriyle uğraşmak zordur.

Okumak:  Twitter Pazarlama Stratejisi: İşletmenizin Buna Neden İhtiyaç Duyduğu ve Nasıl Oluşturulacağı

3. Müşteriler Her Zaman Neye İhtiyaç Duyduklarını Bilmiyorlar

Müşteriler genellikle hangi barındırma şirketlerinin saygın ve kendilerine uygun olduğunu bilmezler. Güvenilir bir şekilde iyi barındırma ortakları olan kişiler hakkında içeriden bilgi almak için ajansa güveniyorlar. “Biz yalnızca kodlamayı yapıyoruz” ifadesi, müşterinin ihtiyaçlarına tam bir çözüm olarak tasarım, geliştirme ve barındırma konusunda iyi bir deneyime sahip olacaklarından emin olmalarını sağlamayacaktır.

4. Müşteriler Yardım İçin Nereye Gideceklerini Bilmiyorlar

Müşteriler genellikle destek sorunları için kime başvuracaklarını bilmezler (bu sorun ne zaman kodlama sorunudur, ne zaman barındırma sorunudur). Sorunun orada olduğunu varsayarak önce ajansı ararlar. Müşteriler/tüccarlar nadiren kodlamayı ve barındırmayı çok ayrı işlevler olarak görürler; haklı olarak bunların birlikte iyi çalışmasını beklerler.

5. Kaçırılan Gelir Fırsatı

Müşterilerinizin kendi başlarına bir barındırma seçmesine izin verdiğinizde önemli bir gelir fırsatını kaçırırsınız. Alabileceğiniz tüm yönlendirmeler için aylık yinelenen gelir akışını alamıyorsunuz.

6. Müşteriler Artırılmış Desteği Kaçırıyor

Müşterileriniz MVP iş ortakları olarak etiketlenmedikleri için üst düzey destek alamıyorlar. Bana Hosting'te iş ortaklarımız, yönlendirilen hesapların TÜMÜ için artırılmış destek alır ve belirli platformda uzman destek teknisyenleriyle işbirliği içinde çalışırlar. Ortaklarımız, Bana Hosting ile ortaklık kurmalarının bir numaralı nedeninin bu olduğunu söylüyor.

7. Performans Düşebilir

Uygun şekilde barındırılmayan bir site veya mağaza, web sitesi performansını ve geliştirme çalışmalarını etkileyecektir. Müşterileriniz üzerinde çalıştığınız platform için optimize edilmemiş bir barındırma seçerse, destek deneyimi gibi performans da düşecektir.

8. Acentelerin Gelir Yaratmaya Odaklanmasını Sağlar

Güvenilir bir platform uzmanı barındırma ortağı, ajans personelinizi gelir yaratmaya odaklananlarla eşleştirmenize olanak tanıyabilir. Bunun nedeni, bir web sitesini barındırmanın ve onu güvenli ve performanslı tutmanın tüm sıradan teknik yönlerini kapsayan idari hizmet kümesi gibi, pahalı ve bulunması zor personelin sizin için yapacağı işleri biz hallediyoruz.

Okumak:  Bu 25 İçerik İpucuyla Dönüşen İçerik Oluşturun

Bana Hosting ile Barınmayı Düşünün

Bana Hosting, temel barındırmadan çok daha fazlasını yapar. Büyümenize, harcamalarınızı ve sorumluluklarınızı azaltmanıza ve gelişmişlik düzeyinize uymanıza yardımcı oluyoruz. İyi görünmenizi ve müşterilerinizi mutlu etmenizi sağlıyoruz.

Bana Hosting, “sessiz barındırma” olarak bilinir; sorunlar proaktif bir şekilde ele alındığı için ortaya çıkmaz. Bu, “barındırma hakkında konuşmamanın” daha iyi bir yolu.

Barındırma planlarımıza ve Ajans İş Ortağı Programımıza bugün göz atın.

alakalı kaynaklar

– Bir Bulut Barındırma Sağlayıcısına Sorulacak En İyi 10 Soru

– Yönetilen Barındırma: Ajans Sahipleri için Dış Kaynak Kullanımına Yönelik Gizli Hack

– Bir Acenteyi Kiralama Kararını Vermeden Önce Potansiyel Müşterilerin İhtiyaçları Nelerdir?

– Ucuz Hosting ile İyi Hosting Arasındaki 5 Gerçek Fark