Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Akıllı Ev Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Bunlarla Nasıl Mücadele Edilir?

Not: Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Akıllı Ev Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Bunlarla Nasıl Mücadele Edilir?

Akıllı Ev Güvenliğine Yönelik Tehditler ve Bunlarla Nasıl Mücadele Edilir?

akıllı ev 3096219 1280

Nesnelerin İnterneti teknolojideki son trendlerden biridir. Statista, 2025 yılına kadar dünya çapında 400 milyondan fazla akıllı evin olacağını tahmin ediyor.

Akıllı evler son derece kullanışlıdır ve emek tasarrufu sağlar. Çeşitli cihazlar ve gadget'lar çevrimiçi olabiliyor ve bunun sonucunda bireyler, biz konuşurken akıllı evler kuruyor.

Ancak her yeniliğin karanlık bir tarafı vardır ve bu durumda akıllı evlerin siber suçluları uzak tutmak için güçlü bir güvenliğe ihtiyacı vardır. Akıllı evinizdeki güvenlik ihlallerini nasıl tanıyacağınızı ve önleyeceğinizi öğrenelim:

Akıllı Ev Cihazları Bilgisayar Korsanlarının İlgisini Neden Çekiyor?

Yeni teknolojiler heyecan vericidir ancak her zaman güvenlik sorunları da vardır. Siber suçlular akıllı evlerde güvenlik ihlali yaratmak için her fırsatı kullanıyor. İnan ya da inanma, Bir hacker kahve makinesinin kontrolünü ele geçirdi.

Hangi soruşturma? bir akıllı evin haftada 12.000 hackleme girişimiyle karşılaşabileceğini buldu. Çoğu başarısız oldu ama bu sayı dehşet verici.

Herhangi bir akıllı cihaz hedef haline gelebilir ancak bilgisayar korsanları akıllı TV'lere ve hoparlörlere meraklıdır. Akıllı ev ağına sızmak, siber suçlular için kişisel bilgilerin yer aldığı bir hazinedir. Cihazlarınızı uzun vadede nasıl koruyacağınızı bildiğinizden emin olun.

Potansiyel Tehditler ve Çözümler

Konumunuzu Takip Etme

Çoğu kullanıcı, akıllı bir eve sahip olmanın, konumlarının görünmez olacağı anlamına geldiğini düşünüyor. Ancak siber suçlular ağınıza nasıl erişeceklerini ve tam konumunuzu nasıl takip edeceklerini biliyorlar.

Okumak:  WordPress Çevrimiçi Mağazası Nasıl Oluşturulur
akıllı ev 3819021 1280

Hatta bilgisayar korsanları kameralarınızı ve diğer güvenlik cihazlarınızı devre dışı bırakabileceğinden, izinsiz girişlere bile yol açabilir. Siber suçlular başka bir ülkede yaşayabilir ancak her yerde suç ortakları olabilir.

Konumunuzu korumak için ne yapabilirsiniz? Yalnızca akıllı cihazlarınız için ayrı bir ağ oluşturarak başlayın. Ayrıca VPN kullanmayı düşünün önlem olarak bir yönlendiricide.

Ayrıca ailenizle genel siber güvenlik hakkında konuşun ve onlara kimlik avı konusunu öğretin. Bilgisayar korsanlarının ağlara erişim sağlamak için kullandığı popüler bir yöntemdir. Herhangi bir şüpheli mesaj veya e-posta, kimlik avı girişimi olabilir.

Güncel Olmayan Yazılımı Kullanmak

Planlanan yazılım güncellemelerini atlamaktan hepimiz suçluyuz ancak akıllı ev güvenliği konusunda dikkatli olun. Tek bir yamayı veya güncellemeyi kaçırmak, siber suçluların akıllı cihazlarınıza erişmesine neden olabilir.

Bilgisayar korsanları güncelliğini kaybetmiş yazılımlardan yararlanma konusunda uzmandır; bu nedenle bir dahaki sefere bir güncellemeyi göz ardı etmeye karar verdiğinizde bunu unutmayın. Bununla birlikte akıllı cihazlarınızın kontrolünü ele geçirmelerini önlemenin en iyi yolu güncellemeleri takip etmektir.

Çoğu gadget'ta bu seçenek bulunduğundan otomatik güncellemeleri ayarlamak iyi bir fikirdir. Bu sizin için mümkün değilse üreticiyle iletişime geçin ve sizi yeni yamalar veya yazılım güncellemeleri konusunda uyaran e-postalar alıp alamayacağınıza bakın.

Kimliğinizi Çalmak

Akıllı evinizi kurmaya başlamadan önce, kullanmayı planladığınız güvenlik şirketinin sağlam bir itibara sahip olup olmadığını ve herhangi bir veri ihlali olup olmadığını bir kez daha kontrol edin.

Bu işletmeler, müşteriler hakkında değerli bilgiler barındırdıkları için bilgisayar korsanlarının sık sık hedefi oluyor. Elbette verilerinizi korumak için çok fazla şey yapamazsınız gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki yapabilirsiniz!

Çok fazla gereksiz bilgi paylaşmadan yalnızca zorunlu alanları doldurun. Güvenlik şirketiniz saldırıya uğrarsa siber suçlular sizin hakkınızda yeterli veriye sahip olmayacaktır. Her zaman olduğu gibi, bir güvenlik ihlali sonrasında güncellemeleri ve yanıtları takip edin.

Okumak:  Etkili WordPress İş Akışları Nasıl Oluşturulur
pexels picjumbocom 225232

Ev ağlarının güvenli olduğundan emin olmak isteyenler, akıllı ev kurulumunu korumak için bazı ekstra güvenlik adımları uygulayabilir. Nereden başlayacağınız:

Yeni Bir Yönlendirici

Çoğumuz internet hızı kabul edilebilir olduğu sürece güvenilir yönlendiricimize bağlı kalırız. Ancak eski bir yönlendiricinin eski güvenliği vardır. Bu nedenle, banka hesabınızda fazladan para varsa yenisini almayı düşünün. Zorunlu olmasa da yepyeni bir yönlendirici akıllı evinizin güvenliğini artırabilir.

Güvenli Wi-Fi

Yeni bir yönlendirici satın alırsanız şifreyi hemen değiştirmeyi unutmayın. Yönlendiriciler genellikle aynı oturum açma kimlik bilgilerine sahiptir; bu da siber suçluların bunlara uzaktan erişmesini ve değişiklik yapmasını kolaylaştırır.

Bunu yaparken Wi-Fi ağınızın adını değiştirin. Mümkün olduğunda WPA3 güvenlik protokolünü uygulayın. Bir yönlendiriciye de VPN ekleyebilirsiniz.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!