Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Başarılı Bir Ana Sayfa Nasıl Yapılır: 5 Adım

Başarılı Bir Ana Sayfa Nasıl Yapılır: 5 Adım

Başarılı bir ana sayfa 21. yüzyılın kartvizitidir. Tanıştığınız kişiler muhtemelen sitenizi ziyaret ettikleri için siz ve markanız hakkında ilk izlenime sahip olmuşlardır. Ana sayfanız işletmenizin çevrimiçi ilk izlenimidir; bu nedenle ana sayfa oluşturmayı anlamanız gerekir.

Bir e-ticaret sitesi veya blogun nasıl oluşturulacağını öğrenirken, iyi bir ana sayfanın nelerden oluştuğunu bilmeniz gerekir.

Ana sayfanız yalnızca ilk izlenimi yaratmaz. Ayrıca ziyaretçilere web sitenizde ne bulacaklarına dair genel bir bakış sunar. Veya onları istenen eylemi yapmaya yönlendirir.

Başarılı bir ana sayfayı neyin oluşturduğunu öğrenmek için okumaya devam edin ve ilham almak için bazı ana sayfa örneklerine bakın.

Başarılı Bir Ana Sayfa Oluşturmanın Yapı Taşları

Günümüzün çevrimiçi tüketicileri oldukça bilgili. Marka sayfalarına bakmak, istediklerini aramak ve karşılaştırmalı alışveriş yapmak için çok zaman harcıyorlar. İyi bir web tasarımının neye benzediğini bildiklerinden yeterince ana sayfa görmüşlerdir ve farkında olmasalar bile muhtemelen orada belirli bir yapı bulmayı beklerler.

Ana sayfanıza eklenecek öğeler:

 • Logo ve markalaşma
 • Gezinme menüsü
 • Başlık
 • Eylem çağrısı
 • Sosyal ağlardan alınan referanslar, incelemeler ve yorumlarda sosyal kanıt
 • İçerik — fotoğraf, metin ve videonun uyumlu bir birleşimi

Logo ve Markalama

Ziyaretçilerin doğru yere ulaştıklarından emin olmak için logonuzu ve işletme adınızı başlıkta görüntüleyin. Bazı şirketler logonun büyük ve ön sayfada ortalanmasını tercih eder. Diğerleri onu sol üst köşeye koyar. Bazı şirketler her ikisini de yapıyor. Ön sayfada ortalanmış büyük bir logo, ardından alt sayfalarda sol üst köşeye daha küçük bir logo yerleştiriyorlar.

Bu yapı ziyaretçilere hâlâ doğru sitede olduklarına dair güvence verir. İçeriğinizin bir kısmını bağış sayfaları veya blog gibi farklı bir sistemde barındırıyorsanız bu yapı zorunludur.

Gezinme Menüsü

Gezinme menünüzdeki kelimeler, ziyaretçilerin sitenizin amacına göre yönlendirilmelerine ve yollarını bulmalarına yardımcı olur. İçeriğinizin haritasını çıkardıktan sonra, onu gezinme menüsü aracılığıyla ziyaretçileriniz için düzenleyebilirsiniz. Geçerli sayfanın menü öğesini farklı bir renkle vurgulamak iyi bir uygulamadır.

Başlık

Ana sayfanıza bir başlık verin. İşletmenizin sloganı olabilir. Bu aynı zamanda gelecekteki ziyaretçinizin, sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında listelediğinde Google'da gördüğü şeydir. Rakiplerinizin bağlantıları yerine sizin bağlantınıza tıklamalarını sağlar.

Okumak:  Clubhouse Davetiye: En İyi 2024 İçin Trend Davet Kartı Modelleri ve Fikirleri

Eylem çağrısı

Güçlü bir Harekete Geçirici Mesaj, ziyaretçilerinizden belirli bir işlem yapmalarını ister. Örneğin, CTA'nız ziyaretçilerinizden e-posta listenize abone olmalarını, hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini veya bir ürün satın almalarını isteyebilir. Buradaki fikir, CTA'nın web sitenizin ziyaretçilerine bundan sonra ne yapmalarını istediğinizi tam olarak söylemesi ve onlara sorunlarına bir çözüm sunmasıdır.

Sosyal kanıt

Bir ana sayfa oluşturduğunuzda amacınız güven oluşturmaktır. Facebook veya Google Haritalar gibi yerlerden referansları veya yorumları görüntülediğinizde bu güveni daha hızlı yaratırsınız. Sosyal kanıt, ziyaretçilerin başkalarının markanızı kullandığını, beğendiğini ve ona güvendiğini bilmesine yardımcı olarak onların da bunu istemesini sağlar.

İçerik

İçeriğinizi sitenizin ziyaretçilerine ve onların yaşamasını istediğiniz deneyime odaklayın. İçerik, üretim süreçlerini, seçilen malzemeleri veya hizmetlerinizin çeşitli yönlerini açıklamak da dahil olmak üzere müşterilere işletmenizin faaliyetlerine dair bir fikir verir.

Başarılı Bir Ana Sayfa Oluşturmanın 5 Adımı

Artık bir ana sayfa oluştururken neleri dahil etmeniz gerektiğini daha iyi anladığınıza göre, sayfanızı başarılı kılmaya yönelik adımları ve web tasarım ipuçlarını inceleyelim.

1. Ziyaretçilerin İlk Bakışını Düşünün

Ana sayfa, ziyaretçilere web sitenizde başka neler bulabilecekleri konusunda iyi bir genel bakış sunar. İlk bakışta onlara nasıl bir izlenim verdiğini düşünmek istersiniz.

İlk bakışta ana sayfa şunları yapar:

 • Basit Tutun. Ana sayfanıza temiz bir görünüm kazandırın ve gezinmeyi kolaylaştırın. Bu basitlik, ana sayfaya göz atan ve kaydırarak aradıkları şeye ulaşan ziyaretçilere yardımcı olur.
 • Tekliflerinizi Gösterin. Uyumlu görseller ve kısa, net metinlerle markanızın neler sunduğunu gösterin.
 • Beyaz Alanı kullanın. Beyaz alan – öğelerin bulunmadığı alan – ziyaretçilerin aynı anda sayfanın bir alanına odaklanmasına yardımcı olur. Beyaz alanın mutlaka beyaz olması gerekmez. Boş olduğu sürece herhangi bir renk olabilir. Okuyucuların sayfanızdaki öğeleri görüntülemesine ve anlamasına yardımcı olur.

Ana sayfa ilk bakışta görünmüyor:

 • Dağınıklık. Ana sayfanızı gereksiz hileler ve süslü animasyonlarla doldurmayın. Basit, okunması ve anlaşılması kolay olmasını istiyorsunuz.
 • Bir Kaydırıcı kullanın. Kaydırıcı kullanma isteğine karşı koyun. Kullanıcı deneyimi uzmanları son 10 yılda kaydırıcıları kınamaya başladı. Ziyaretçilerin yaklaşık %87'si ikinci slaydın gösterilmesini beklemiyor. Sadece bilgiyi sunmak daha iyidir.
 • Görsel Kaos Yaratın. Eski, okunması zor yazı tipleri veya çok fazla renk kullanmayın. Günümüzün web siteleri daha minimal düzeydedir. Birkenstock'un minimalist yaklaşımını görün.

2. Güçlü İmajlar Kullanın

Ana sayfanız için seçtiğiniz görseller önemlidir. Görseller ilk önce insanların dikkatini çeker, bu nedenle seçtiğiniz fotoğrafların ilgi çekici olduğundan ve markanızı iyi temsil ettiğinden emin olmak istersiniz.

Görselleri seçerken şunları yapın:

 • Ayırt etmek. Harika görseller insanları çeker. Bu nedenle fotoğraflarınızın ve grafiklerinizin sizi rakiplerinizden ayırdığından emin olun. Ayrıca, daha azının daha fazla olduğunu unutmayın.
 • Açıklama yapmak. Etraflarında bol miktarda beyaz alan bırakarak resimlerinizin sayfada nefes almasına olanak tanıyın. Ayrıca görsellerinizle bir açıklama yapın. Muhteşem, büyük ve cesur olduklarından emin olun.
 • Bir Pro kullanın. Ürün ve ambiyans çekimleri de dahil olmak üzere tüm fotoğraflar için profesyonel bir fotoğrafçı kullanın. Değerli bir yatırım olacak.
 • Kamera Arkasını Göster. Ziyaretçiler insanlarla bağlantı kurar ve perde arkasında neler olup bittiğini görmek ister. İşletmenizin iş yapma konusunda benzersiz bir yaklaşımı var. Fotoğraflarınızda bunu gösterin.
Okumak:  Sora: Sosyal Medya ve Pazarlama Trendleri 2022 için Öngörüler ve İpuçları!

Görselleri seçerken şunları yapmayın:

 • Stock'u kullanın. Stok fotoğraf kullanmayın. Ziyaretçiler bunları zaten diğer ticari web sitelerinde görmüş olabilir. Gerçek dışı ve uydurma görünüyorlar. Güven faktörü azalacak.
 • Altyazıları unutun. Her fotoğraf için fotoğraf kredisini ve başlığını unutmayın. Bir resmin 1000 kelimeye bedel olduğunu söylüyorlar. Bu yalnızca izleyicinin göründüğü bağlamı tanımlayabilmesi durumunda doğrudur.
 • Olduğu Gibi Gönderin. Çok büyük resim dosyalarını kullanmayın. Web sitenizin yükleme sürelerini yavaşlatarak, ziyaretçilerinizin ana sayfanızı görmeden kaybolmasına neden olurlar. Fotoğraflarınızı siteye yüklerken sıkıştırdığınızdan emin olun.

3. Bir Hiyerarşiyi Takip Edin

Ziyaretçilerinizin gözlerinin ana sayfanızda nereye odaklanacağını bilmesini istiyorsunuz. Yaratıcı bir hiyerarşi, her tasarım öğesine görsel olarak çekici bir alan sağlar ve sayfada bir amacı olmasını sağlar. İhtiyacınız yoksa bırakın.

Yaratıcı bir hiyerarşiyi takip ederken şunları yapın:

 • Açıkça Belirtin. İnsanlar görsel olarak kaotik bir sayfada neyin yanlış olduğunu bilemeyecekler. Kelimelerle ifade edemiyorlar ama darmadağın olduğunu biliyorlar. Bu nedenle ziyaretçilerin temel görsel unsurları destekleyici unsurlardan ayırt edebildiğinden emin olun.
 • Kontrast'ı kullanın. Arka plan ile genel renk şeması arasındaki ilişkinin birlikte iyi çalıştığından emin olun. Örneğin, açık renkli bir arka plan üzerinde daha koyu metin ve öğeler en iyi sonucu verir.
 • Özellik Öğeleri. Sayfadaki temel öğelerin öne çıktığından emin olun. Örneğin, harekete geçirici mesajın fark edilebilir olmasını istiyorsunuz.
 • Süslemek. Ziyaretçilere ana sayfadaki yolu göstermek için renkleri ve yazı tiplerini kullanın. Her dekoratif öğenin sitenizin temel amacını destekleyici bir rolü olmalıdır.

Yaratıcı bir hiyerarşiyi izlerken şunları yapmayın:

 • Çok Fazla Renk Kullanın. Ana sayfanızı çok fazla renkle aşırı yüklemeyin. Birbirine uymayan renkleri kullanmayın.
 • Ziyaretçilerin Dikkatini Dağıtın. Rakip görsel tasarım öğeleriyle ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtmayın. Öğeleri sayfadaki önemlerine göre farklı şekilde boyutlandırın.

4. Harekete Geçirici Mesajınıza Odaklanın

CTA, ziyaretçilerin sitenizi ziyaret etmeleri sonucunda yapmasını istediğiniz şeydir. Bu nedenle, onların görmesinin ve anlamasının kolay olduğundan emin olmak istersiniz.

CTA'nızı tasarlarken şunları yapın:

 • Yukarıya Koy. Ana sayfanızdaki ekranın üst kısmına hızlı ve ilgi çekici bir CTA yerleştirin. En üste koymak, ziyaretçilerin kullandıkları ekranın boyutundan bağımsız olarak onu görmesine olanak tanır.
 • Bunu çeşitlendirin. Ziyaretçilerin CTA'nızı onları zorlamadan fark etmesini ve almasını istiyorsunuz. Biraz farklı ifadeler ve tasarımlarla CTA'nızın farklı versiyonlarını oluşturun.
 • Etkinliği Ölçün. CTA'nızın etkinliğini ölçmek için A/B testini kullanın. Pazarlamacıların yalnızca %17'si dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmak için A/B testini kullanıyor. Rakiplerinizi kolayca yenebilirsiniz.
Okumak:  Hesap Olmadan TikTok'ta Birini Nasıl Arayabilirim?

CTA'nızı tasarlarken şunları yapmayın:

 • Ziyaretçilerin Kafasını Karıştırın. Hiçbir şey insanların sitenizden rakip, çelişkili ve kafa karıştırıcı CTA'lardan daha hızlı çıkmasını sağlayamaz. Onları tutarlı tutun.
 • CTA'ları gömün. Ziyaretçilerinizin bundan sonra ne yapmalarını istediğinize dair net bir gösterge aramasına izin vermeyin. CTA'ların bulunmasını kolay ve anlaşılır hale getirin.
 • Dikkatini dağıt. Ziyaretçileri sitenizin asıl amacından uzaklaştıracak, dikkat dağıtıcı bağlantılar kullanmayın. Bağlantıları CTA'nızdan kaldırdığınızda ve yalnızca tek bir işlemde tuttuğunuzda dönüşüm oranı artar.

5. İçeriği Düzenli Olarak Güncelleyin

Sitenizin ziyaretçiler için bir kaynak olmasını istiyorsunuz. Bu yüzden ilk etapta bir ana sayfa yapıyorsunuz. İçerik söz konusu olduğunda, düzenli ve tutarlı paylaşım çok önemlidir.

İçerikle çalışırken şunları yapın:

 • Taze Tutun. Ziyaretçiler bir blogu ve yeni içeriği kontrol edecek. Düzenli aralıklarla görecekleri yeni bir şeyler olduğundan emin olun. İçerik güncellemeleri yalnızca ziyaretçileriniz için değildir. Google ayrıca içeriği güncelliğe ve belirli anahtar kelimelerle alaka düzeyine göre sıralar.
 • Arama için Optimize Edin. İçeriğiniz için anahtar kelimeleri araştırın ve yeni içerik yayınlarken temel arama motoru optimizasyon araçlarını kullanın.
 • Paket. İçeriğinizi net başlıklar ve harika görsellerle destekleyin.
 • Basit Tutun. Ziyaretçiler meşguldür ve muhtemelen sitenizi okumak yerine tararlar. Listelere madde işaretleri uygulayın ve cümlelerinizi kısa ve öz tutun.
 • Multimedya kullanın. Hizmetlerinizin veya ürünlerinizin anlaşılmasına katkıda bulunan grafikler ve videolar yayınlayın. Ayrıca ziyaretçilerin dikkatini çekecekler.

İçerikle çalışırken şunları yapmayın:

 • Uzun yaz. Tonlarca metin üretmeyin. Tekrar ediyorum, ziyaretçilerinizin okumaktan çok tarama olasılığı daha yüksektir. Kesinlikle bir makale okumak istemiyorlar. Hareket halindeyken tüketmelerini kolaylaştırmak için metninizi görsellere, alt başlıklara ve listelere bölün. Ziyaretçiler uzayıp giden metin duvarlarından nefret eder. Hedef kitlenizin dikkatini canlı tutmak için yalnızca 10 saniyeniz var.
 • Düzeltmeyi atlayın. Sitenizdeki metin de güvenilirliğinize katkıda bulunur veya dikkatinizi dağıtır. İyi bir dilbilgisi, yazım denetimi ve düzeltme kullandığınızdan emin olun.

Bana Hosting ile Başarılı Bir Ana Sayfa Yapın

Saniyede 30 dikkat dağıtıcı şeyin olduğu bir dünyada, ana sayfa oluşturmadaki göreviniz işletmeniz, ürününüz veya hizmetleriniz hakkında hızlı bir fikir vermektir. İlk izlenimi yaratmak ve güven oluşturmak için yalnızca birkaç saniyeniz var.

Bana Hosting olarak e-ticaretin girişini ve çıkışını biliyoruz. StoreBuilder uygulamamız başarılı bir ana sayfa oluşturmanız için rehberinizdir. Şimdi başla.