Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Bir Blogdan Nasıl Para Kazanılır – Maksimuma Çıkarmak için 10 İpucu…

Bir Blogdan Nasıl Para Kazanılır – Maksimuma Çıkarmak için 10 İpucu...

Blogunuzdan para kazanmak, çevrimiçi olarak geçerli bir gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir, özellikle de blogunuz, yayınlarınızı okuyan ve onlarla etkileşime giren sabit sayıda ziyaretçi alıyorsa.

Bir çalışmaya göre, %73 Blogcuların oranı, kendilerini başarılı hissetmelerinde paranın önemli bir faktör olduğunu belirtiyor. Bu, blogunuza gösterdiğiniz çabayı takip etmek için somut bir ölçümdür ve önemli bir motive edici faktör olabilir.

Ne yaptığınızı bilmeniz ve karlı bir niş bulmanız koşuluyla, blog yazarak kazanılacak oldukça fazla para var. Blog yazarken her şey içerikle ilgilidir, dolayısıyla bir blogdan para kazanma konusunda gerçekten ciddiyseniz içeriğe dikkat etmeniz gerekir.

Ancak blogdan para kazanma stratejisi kullanmadan gerçekten para kazanamazsınız. Bir blogdan nasıl para kazanacağınızı bilmiyorsanız gelirinizi en üst düzeye çıkaramazsınız. Amaç, etkili bir içerik planı oluşturmak ve ardından kapsamlı bir strateji aracılığıyla blogunuzdan para kazanmaktır.

Blogdan Para Kazanmanın En İyi 10 Yolu

Sabit bir gelir akışı için blogunuzdan para kazanmanın en iyi 10 yolunu burada bulabilirsiniz.

1. Affiliate Pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, başka birinin ürününü platformunuzda tanıtmanızdır. Yapılan her satıştan komisyon kazanırsınız. Zaten sizi dinleyen ve blogunuzla sık sık etkileşime giren bir hedef kitleniz varsa, blog yazarlarına yönelik birçok ortaklık programından birine kolayca katılabilirsiniz. DreamHost Ortaklık Programı, teknoloji blogcuları ve barındırma alanındaki kişiler için harika bir seçimdir. Özellikle bulut barındırma alanına odaklanmış bir blogunuz varsa, size mükemmel ödemeler sağlar. Blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız iyi bir ortaklık programıyla başlayın. Elbette yüzlerce farklı seçenek daha var. Uygulamaya karar vermeden önce farklı ortaklık programlarıyla ilgili araştırmanızı yapın. Yalnızca bağlı kuruluş pazarlaması için kullanmak amacıyla bir blog başlatıyorsanız, en karlı nişleri veya en fazla ilgiyi yaratanları bilmeniz için önce bağlı kuruluş pazarlaması anahtar kelime araştırması yapmanız zorunludur.

2. Reklam Alanını Satmak

Web sitenizde blogdan para kazanmaya yönelik hatırı sayılır miktarda gayrimenkul var ve iyi bir kitleniz varsa bunu kolayca satabilirsiniz. Elbette bu, Google AdSense'i kurmanın daha doğrudan bir alternatifidir ancak daha fazla gelir sağlar. Reklam alanını doğrudan sattığınızda fiyatı kendi şartlarınıza göre belirleyebilirsiniz. Geçerli bir kitleniz varsa sabit bir ücret talep edebilirsiniz. Web sitenizde reklam yayınlamak isteyen işletmeleri bulmak da zor değildir. Gerçek dünyadaki reklam panolarına benzer şekilde, blogunuzdaki reklam alanlarına “Burada Reklam Verin” tabelasını asabilirsiniz veya üçüncü taraf bir platform da kullanabilirsiniz. Bir blogdan nasıl para kazanılacağını öğrenirken bir öğrenme eğrisi vardır, özellikle de fiyatları da pazarlık etmeniz gerektiğinden, ancak bir kez alıştığınızda oldukça basittir. Ancak bir blogdan nasıl para kazanılacağını merak ediyorsanız bu, başlamak için harika bir yoldur. Programatik reklamcılık reklam gelirinizi çeşitli kanallardan artırmanız için kapsamlı fırsatlar sunar. Reklam geliri potansiyelinizi artırmak için bu dinamik yaklaşımı keşfetmeyi düşünün.

Okumak:  WooCommerce'i Google Optimize ile Bölünmüş Test Etme

3. Bir E-Kitap Oluşturun ve Satın

Blogunuzu oluşturmaya başladığınızda, sonunda kitlenizi büyütmeye başlayacaksınız. İnsanlar farklı konulardaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi okumak için web sitenizi ziyaret edecekler. Bir blogdan para kazanmanın en iyi yollarından biri bir e-kitap oluşturmak ve onu satmaktır. Yalnızca bir tane satmanıza gerek yok; ayrıca bir dizi e-kitap oluşturabilir ve bunları da satabilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri şu kitabın yazarı James Clear'dir: Atomik Alışkanlıklar. 2013 yılında basit bir blog oluşturdu ve onu büyütmeye devam etti. Sonunda o kadar başarılı oldu ki büyük bir haber bülteni oluşturup izleyicilerini hazırlamayı başardı. Kitabını yayınladığında insanlar onun yazılarından daha fazlasını almak için can atıyordu. Söylemeye gerek yok, Atomik Alışkanlıklar en çok satanlar arasındaydı ve bugün bile satmaya devam ediyor. Bunu sen de yapabilirsin! Blogunuzdan para kazanmanın etkili bir yoludur.

Reklamlara bağlantı verirken veya hatta başkalarının ürünlerini tanıtmak için satış ortağı bağlantılarını kullanırken, bağlantı gizleme uygulamalarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu uzun bağlantıları içeriğinize eklemekten kaçınmanın iyi bir yoludur.

4. Üyelik Planı Oluşturun

İnsanlar sürekli olarak değerli içerikleri okumak ister. Onlara sadık takipçilere dönüşecek içerikler verin. Sadık hayranlarınız içeriğinizin daha fazlasını tüketmek için para ödemeye hazır olacaktır, özellikle de daha değerli bir şeyin sözünü veriyorsanız. Bir blogdan nasıl para kazanacağınızdan emin değilseniz bununla başlayın. Oldukça basit. Aylık bir ücret talep edebilir veya yinelenen bir abonelik modeli belirleyerek bunu blogdan para kazanma için uygun bir strateji haline getirebilirsiniz. En iyi yanı, kullanabileceğiniz çok sayıda üyelik eklentisinin olması, dolayısıyla herhangi bir kodlama deneyimine gerçekten ihtiyacınız yok.

Bir blogdan para kazanmanın bir başka harika yolu da bloga ürün incelemeleri gibi sponsorlu gönderiler koymaktır. Yine, bu fırsatlar genellikle blogunuz ilgi görmeye devam ettikçe ve kitleniz büyümeye başladıkça açılır. Benzer bir niş veya sektördeki kişiler, blogunuza bir yazı koymak için para ödemeye istekli olabilir. Örneğin, teknoloji sektöründeyseniz, farklı ürünler hakkında sponsorlu gönderiler veya incelemeler yayınlayabilirsiniz. Şirketler, daha fazla görünürlük elde etmek için blogunuza sponsorlu gönderiler koymanız için size para ödeyecek. Bunu yapmanın iki yolu vardır: ya tek seferlik bir ücret alın ya da gönderiniz aracılığıyla sayfalarına gönderdiğiniz trafik miktarı kadar ödeme alın. Ayrıca hedef kitlenize bir kupon da sunabilirsiniz, böylece şirketin yönlendirdiğiniz trafiği takip etmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Okumak:  Mate 20 Pro: İnceleme, Performans ve Fiyat - En İyi Türkçe Kullanıcı Yorumlarıyla

6. Google AdSense'i kullanın

Dünya çapında milyonlarca blog yazarı ve web sitesi tarafından kullanılan Google AdSense, blogunuza kolaylıkla reklam yerleştirmenize olanak tanır. AdSense, Google tarafından yönetilen ve işletilen dünyanın en büyük reklam ağıdır. Gösterilen reklamlar, blogunuzun faaliyet gösterdiği alana ve insanların aradığı içerik türüne bağlı olarak otomatik olarak uyarlanır. Ürettiğiniz her tıklama için bir komisyon alırsınız. Ayrıca TO'nuzu kontrol edebilir ve üçüncü taraf eklentiler aracılığıyla buna göre optimize edebilirsiniz.

7. Dijital Ürünler Satın

En çok satanlar, hedef kitleleri için bir ihtiyaç yaratabilen ve onlara hayatlarını kolaylaştıracak bir ürün sunabilenlerdir. Unutmayın, hedef kitlenizin büyük çoğunluğu ne istediğini bilmiyor; hayatlarını kolaylaştırmak için sizden bir şeyler satın alabileceklerine onları ikna etmek sizin işiniz. İyi olan şey, hedef kitlenize satabileceğiniz çok sayıda dijital ürünün olmasıdır. Kendinizi yalnızca e-kitaplarla sınırlamanıza gerek yok; bir kursun tamamını oluşturabilir ve bunu hedef kitlenize satabilirsiniz veya ayrıca Notion şablonları oluşturup bunları satabilirsiniz. Bilmeyenler için Notion, hem işletmeler hem de bireyler tarafından daha iyi yönetim için kullanılan inanılmaz derecede popüler bir uygulamadır. Özel şablonlar oluşturup bunları satarak kolayca iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Kursunuza Nasıl Ev Sahipliği Yapabilirsiniz?

Kursunuzu WordPress gibi bir içerik yönetim sisteminde kolayca barındırabilirsiniz. Kursu yönetmek, yeni dersler eklemek veya iletişimleri kontrol etmek için size bir dizi harika araç sunan, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda LMS teması vardır. Bir ÖYS/LMS için tema seçerken kullanıcı deneyimi, platformla uyumluluk ve özelleştirme kolaylığı gibi faktörlerin dikkate alınması önemlidir. Doğru tema, ÖYS/LMS'nin hem görsel olarak çekici hem de işlevsel olmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve öğrencilerin gezinmesini ve kullanmasını kolaylaştırabilir. Bir ÖYS/LMS'ye ev sahipliği yaparken, seçilen temayı destekleyebilecek ve platformun sorunsuz ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli kaynakları sağlayabilecek bir barındırma sağlayıcısı bulmak önemlidir.

Okumak:  Temel Web Verileri ve SEO: Performansınızı Geliştirmek İçin 9 İpucu...

8. Bağış İsteyin

Patreon gibi platformlar izleyicilerin bağış yaparak en sevdikleri içerik yaratıcılarını desteklemelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca blogunuzu desteklemek için bağış isteyebilirsiniz ancak bunun için geçerli bir neden sunduğunuzdan emin olun. Kullanıcılarınıza değerli bir şey sunduğunuz sürece hedef kitlenizin küçük bir kısmı amacınıza bağış yapmaktan çekinmeyecektir. Elbette, bağışın nedenlerini mümkün olduğunca açık ve spesifik bir şekilde ana hatlarıyla belirttiğinizden emin olmanız sizin için önemlidir. Sırf para isteyebiliyorsunuz diye etrafta dolaşmayın; bu, izleyicilerinizi uzaklaştıracak ve trafikte önemli bir düşüş göreceksiniz.

9. Kendi Podcast'inizi Başlatın

Markanızı büyütmenin ve makul bir gelir elde etmenin az bilinen bir yolu, kendi podcast'inizi başlatmaktır. Piyasada yüzbinlerce podcast var ve bazıları burayı doymuş bir alan olarak görse de, ne yaptığınızı biliyorsanız kolayca kendinize bir yer oluşturabilirsiniz. Zaten bir blogunuz varsa podcast oluşturmak daha kolay hale gelir. Spotify gibi büyük yayın devleri de dahil olmak üzere podcast'inizi başlatabileceğiniz platformlar var. Bu, blog içeriğinizi tamamlamanın harika bir yoludur ve izleyicilerinizden podcast'lere erişmek için kolayca küçük bir ek ücret talep edebilirsiniz. Onlara en az 15-20 dakikalık bir ön izleme sunun, böylece paraya değip değmeyeceği konusunda karar verebilsinler. Bir blogdan para kazanmanın ve hedef kitlenizi büyütmenin harika bir yolu.

10. Blogunuzu Markalaştırın ve Ürün Satışı Yapın

Bu biraz uzun sürüyor ama bu yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Markalamanın temellerini biliyorsanız, blogunuzu bir bloga dönüştürerek başlayın. Sonunda tişörtler, kupalar ve çok daha fazlası gibi ürünleri piyasaya sürebilirsiniz. Dünyanın her yerinde bu rotayı takip eden çok sayıda içerik oluşturucu var ve sizin de bunu yapmamanız için kesinlikle hiçbir neden yok.

Kapanış

Tahmin edebileceğiniz gibi, blogunuzdan para kazanmanın farklı yolları çoktur. Ancak bir blogdan nasıl para kazanılacağını bilmiyorsanız yavaş başlayın. Ayrıntılı bir strateji oluşturarak başlayın ve ona bağlı kalın. Bağlı kuruluş pazarlaması açık ara en iyi seçenektir çünkü güvenilirdir ve blogunuz için tutarlı bir gelir akışı sağlayabilir!

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!