Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır (En Kolay 3 Yöntem)

Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır (En Kolay 3 Yöntem)

Büyük bir yenilemeye ihtiyaç duyan bir web siteniz mi var? Veya yayındaki siteyi bozmadan sitenizin bazı site işlevlerini ayarlamak mı istiyorsunuz? Sitenizde yapmak istediğiniz deneyler ne olursa olsun, bunları gerçek zamanlı olarak yürütmek felaketle sonuçlanabilecek bir başarı olabilir.

Kesinti nedeniyle siteyi kapatabilir, sıralamanızı kaybedebilir ve hatta işinizi kaybedebilirsiniz. Değişikliklerin sorunsuz bir şekilde yapılmasını ve uygulanmasını sağlamak için web sitesi klonlamasını koltuk değneği olarak kullanmanız gereken yer burasıdır.

Web sitesi klonlama, değişiklikleri yapmak için mevcut web sitenizin bir kopyasını oluşturmak anlamına gelir. Geliştiricilerin ve tasarımcıların, değişiklikleri canlı web sitenizde yayınlamadan önce planlar oluşturmasına, uyumluluğu test etmesine ve güncellemeleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmesine olanak tanır.

Bu makalede, web sitesi klonlamanın sorunu çözebileceği birkaç kullanım örneğini ele alacağım ve ardından bir WordPress web sitesini klonlamanın birkaç yolunu tartışacağım.

Bir Web Sitesini Ne Zaman ve Neden Kopyalamanız Gerekir?

Herhangi bir değişikliğin yayına alınmadan önce hazırlama ortamında yapıldığından ve test edildiğinden emin olmak için bir web sitesini farklı durumlarda kopyalamanız gerekecektir.

Bu, özellikle birden fazla WordPress barındırma sağlayıcısında birden fazla web sitesi çalıştıran web ajansları için faydalıdır. Bir sorun ortaya çıktığında müşterinin web sitesinin bir kopyasını oluşturabilir, düzeltebilir ve tekrar yayına sunabilirler.

Bir web sitesini klonlamanız gerekebilecek birkaç senaryoyu burada bulabilirsiniz.

 1. Uyumluluk Testi
 2. Yeni Bir Sunucuya Taşınmak
 3. Web Sitenizi Yedekleyin
 4. Benzer Bir Proje İçin Klonlama
 5. Bir Web Sitesini Yayına Alın

1. Uyumluluk Testi

Uyumluluk testi, web sitesi bileşenlerinin beklendiği gibi çalışıp çalışmadığının ve kod tabanının tamamının çeşitli donanım ve/veya yazılım altyapılarında çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesini içerir.

Değişikliklerin canlı bir web sitesi yerine hazırlama/klonlanmış bir web sitesinde test edilmesi her zaman önerilir; çünkü test edilmemiş temalar ve eklentiler mevcut kurulumla çakışabilir ve tüm web sitesini çökertebilir.

Benzer şekilde, koddaki herhangi bir özel değişikliğin, canlı siteye aktarılmadan önce bir hazırlama/klonlanmış sitede test edilmesi gerekir.

2. Yeni Bir Sunucuya Geçiş

Canlı bir web sitesini yeni bir sunucuya taşımak her zaman riskli bir iştir. Bunu siteyi klonlamadan yapmak, her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Bir web sitesini PHP hosting'e veya farklı bir hosting sağlayıcısına aktarmak istiyorsanız, web sitesi dosyalarını ve veritabanlarını yedekleyerek ve paketin tamamını yeni web hosting sağlayıcısına aktararak bir klon oluşturmalısınız.

Bu şekilde, eğer işler ters giderse, her zaman canlıya alınmaya hazır operasyonel bir klonunuz olur.

3. Web Sitenizi Yedekleyin

Klonlama aynı zamanda bir web sitesini (web dosyaları ve veritabanı dahil) yedeklemek ve olağanüstü durum kurtarma amacıyla site dışında bir konumda tutmak için de kullanılır. WordPress söz konusu olduğunda birçok kişi farklı WordPress yedekleme eklentileri kullanır.

Ayrıca web sitenizin yedeğini oluşturmak için kullanılabilecek bir web sitesini kopyalama sürecini de ele alacağım.

4. Benzer Bir Proje İçin Klonlama

Bir web ajansıysanız ve müşteriler için web siteleri oluşturuyorsanız, geliştirme sürecini hızlandırmak için bir plan oluşturup bunu başka bir konuma kopyalamak isteyebilirsiniz. Çoğu zaman bu kurulumlar tema ve eklenti yapılandırmalarını, kod düzeyinde özelleştirmeleri vb. içerir.

Okumak:  Ters Yüz 2 Türkçe Dublaj İzle: Eğlenceli ve Komik Animasyon Filmi - HD Kalitesinde Ters Yüz 2 Türkçe Dublaj İzle!

5. Bir Web Sitesini Yayına Alın

Geliştiricilerin tercih ettikleri yerel ortamda web siteleri oluşturmaları ve daha sonra geçiş sırasında işlerin bozulmamasını sağlamak için web sitesini bir web barındırma sunucusuna kopyalamaları yaygındır. Bu kurulum ayrıca web sitesi dosyalarının ve veritabanlarının tam bir yedeğini gerektirir.

Web sitesini klonlamaya geçmeden önce hizalamanız gereken birkaç şey var. Bu, bazı ihmaller nedeniyle klonlama işleminizin kesintiye uğramamasını sağlamak içindir.

Gelişmiş Sunucu Klonlama

Bir sunucuyu her kopyalamanız gerektiğinde uygulamaları ve sunucu ayarlarını manuel olarak aktarmaktan yoruldunuz mu? Tüm bu manuel işleri yapmanıza gerek yok. Neden?

Çünkü DreamHost, iş akışınızda devrim yaratacak gelişmiş bir sunucu klonlama özelliği sunmuştur.

DreamHost, gelişmiş sunucu klonlama özelliğiyle gerekli tüm sunucu ve uygulama ayarlarının çoğaltılmasını otomatikleştirir. Uygulama kimlik bilgilerinden ve etki alanlarından SSL sertifikaları Ve CDN ayarları, her şey zahmetsizce yeni klonlanan sunucuya kopyalanır. Bu, gerçekten önemli olan şeye, yani işinize odaklanmanız için daha fazla zaman anlamına gelir.

DreamHost'in yeni kullanıcı arayüzünde gelişmiş sunucu klonlamanın gücünü keşfedin ve daha önce hiç olmadığı gibi kusursuz bir iş akışını deneyimleyin. Bir sunucuyu klonlamak artık sadece birkaç tıklama uzakta.

DreamHost'te Gelişmiş Sunucu Klonlama hakkında daha fazlasını okuyun.

Bir Web Sitesini Klonlamanın Önkoşulları Nelerdir?

Sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak için doğru araçlara ve yazılıma ihtiyacınız olacak. Hangi işlemi seçerseniz seçin. Kesinlikle sahip olmanız gereken bazı önlemler:

1. Aşama ve Üretim Ortamlarına Erişim

Gerekli değişiklikleri yapmak için web sitesini klonlamanın iki bölümü vardır: hazırlama ortamı ve üretim ortamı.

Hazırlama ortamı, tüm değişiklikleri yaptığınız ve yeni özellikleri veya tasarım değişikliklerini test ettiğiniz klonlanmış sürümdür. Hazırlama ortamının amacı, değişiklikleri yapmanıza ve halihazırda çalışır durumda olan siteyi aksatmadan canlı bir web sitesinin nasıl görüneceğini görmenize yardımcı olmaktır.

Klonlanmış bir web sitesinde yaptığınız değişikliklerin ilerlemesini takip etmek için üretim ortamına da erişmeniz gerekir. Prodüksiyon ortamı, web sitesinin izleyiciye dönük tarafıdır ve burada yapılan tüm değişiklikler doğrudan yayına aktarılır.

Sahnelemede yapılan değişikliklerin kaydını tutmak ve canlı yayına girdikten sonra her şeyin hazırlama ortamında olduğu gibi çalıştığını görmek için üretim ortamlarına erişim gereklidir.

2. Web Sitesi Yedeği Oluşturma

Bu mutlak bir zorunluluktur. Genellikle web sitelerini klonlarken endişelenecek bir şey yoktur. Ancak işlerin ters gitmesi durumunda yedekleri hazır bulundurmalısınız.

Web sitesi dosyaları değerlidir ve taşıdığı veriler önemlidir. Web sitesini klonlarken veya web sitesinde herhangi bir değişiklik yaparken, işlerin ters gitmesi konusunda her zaman küçük bir risk vardır. Veri yedeklemesi olmadan yıllarca süren sıkı çalışmanızı kaybedebilirsiniz.

Yedekleme oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli eklentiler ve araçlar vardır. Bazı örnekler şunları içerir: Hepsi Bir Arada WP Geçişi, UpdraftPlus, BackWPup, Çoğaltıcıvesaire.

DreamHost kullanıcısıysanız yedekleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Sitenizin yedeklemeleri zaten otomatiktir.

Klonlamadan sadece birkaç saniye önce bir yedekleme istiyorsanız DreamHost'in arka panelindeki Yedekle ve Geri Yükle seçeneğine gidebilir ve yedeklemeyi yerinde alabilirsiniz.

Bu önlemler alındıktan sonra, web sitenizi gerekli değişiklikleri yapacağınız bir hazırlama ortamına kopyalamanın zamanı gelmiştir. İşte bunu farklı yöntemlerle nasıl yapacağınız.

Bir Web Sitesi Nasıl Klonlanır: 3 En Kolay Yöntem

Yukarıda tartışıldığı gibi, bu kılavuz boyunca örnek olarak bir WordPress web sitesini kullanacağım. Bir WordPress web sitesini kopyalamanın birden fazla yöntemi vardır, ancak bu kılavuzda en kolay 3 yöntemi ele alacağım:

 1. Barındırma Sağlayıcınızı Kullanarak Bir Web Sitesini Klonlayın
 2. WordPress Eklentisi Kullanarak Bir Web Sitesini Klonlayın
 3. Bir Web Sitesini Manuel Olarak Klonlayın

Ancak süreçlere geçmeden önce ziyaret etmeniz gereken birkaç şey var.

Yöntem 1: Barındırma Sağlayıcınızı Kullanarak Bir Web Sitesini Klonlayın

DreamHost, WordPress barındırma konusunda uzmanlaşmıştır ve web sitenizi Platformundaki aynı ve/veya başka bir sunucuya kopyalamanıza olanak tanır. Bu, birçok karmaşıklığı ortadan kaldırır ve sürecin adımlarını azaltır. DreamHost'i kullanarak web sitesini şu şekilde klonlayabilirsiniz:

1. Klonlamak istediğiniz uygulamaya gitmeniz yeterlidir. Burada size tam adımları göstermek için bir test sunucusu oluşturdum.

Okumak:  Playstation 6 Oyun Konsolu: Türkçe İnceleme ve Sıralama Analizi 2023

2. İstediğiniz uygulamaya tıkladığınızda aşağıda gösterilen ekranı göreceksiniz. Fareyle kırmızı daire içine alınmış düğmenin üzerine gelmeniz gerekir.

3. İşiniz bittiğinde 3 seçenek göreceksiniz. Bir web sitesini kopyalamak için tıklayın Uygulamayı Klonla/Hazırlama Oluştur.

4. Müşterinin bunu isteyip istemediğini soran bir açılır pencere görünecektir. Uygulamayı Klonlayın veya Aşama Oluşturun. Açılır menüye tıklayın, web sitesinin bir kopyasını oluşturmak istediğiniz sunucuyu seçin ve Devam etmek.

DreamHost Platformunun bir web sitesini kopyalaması birkaç dakika sürer.

Dikkat “Uygulamayı Klonla” Ve “Aşama Olarak Oluştur” doğası gereği farklıdır.

Uygulamayı Klonla bir web sitesini yalnızca hazırlama sitesi oluşturma sürecinde klonlar; hem canlı hem de aşamalı uygulamalar senkronize edilir, böylece hem kopya hem de canlı sürümlerde İtme/Çekme eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

5. İşiniz bittiğinde uygulamanızın klonlanmış bir sürümünü göreceksiniz. Ve altında gösterilen kimlik bilgileri Admin Paneli başlık, klonlanmış sitenizin arka paneline erişiminiz olacaktır.

Bir web sitesini kopyalamanın diğer yolu WordPress eklentileridir. Bunun nasıl yapıldığını görelim.

Yöntem 2: WordPress Eklentisi Kullanarak Bir Web Sitesini Klonlayın

Web sitesi yönetiminin diğer tüm yönleri gibi, WordPress de bir WordPress web sitesini kopyalamak için kullanılabilecek birçok eklentiye sahiptir.

Biri Hepsi Bir Arada WP Geçişi, bir web sitesini klonlamak için yedekleme ve taşıma eklentisini kullanmanın basit ve kolay bir yolu. Mevcut WordPress web sitenizi yeni bir konuma dışa ve içe aktarmanıza olanak tanır.

Eski WordPress kurulumunuzda şuraya gidin: Eklentiler → Yeni Eklearamak Hepsi Bir Arada WP GeçişiVe Düzenlemek Ve Etkinleştir eklenti.

Sol bölmeden şuraya gidin: Hepsi Bir Arada WP Geçişi → Dışa Aktarma Tıkla İhracat ve seç Dosya.

Birkaç saniye bekleyin; yedeği indirmenizi isteyen bir açılır pencere görünecektir.

Dosyayı bilgisayarınıza indirin; format olacak .wpress. Sonraki adımlarda ihtiyacınız olacağından onu güvende tutun.

Yeni konuma yeni bir WordPress yükleyin, oturum açın ve All-in-One WP Migration eklentisini yükleyin. Sol bölmeden şuraya gidin: Hepsi Bir Arada WP Geçişi → İçe Aktarmatıkla Dan ithalve seçin Dosya.

Daha önce indirilenlere göz atın .wpress dosya.

İşlem, dosyanın yüklenmesini ve çıkarılmasını içerdiğinden biraz zaman alır. .wpress dosyası. İşiniz bittiğinde, bir uyarı içeren bir açılır pencere göreceksiniz. Tıklamak İlerlemek.

Bir sonraki açılır pencerede, tıklayın Kalıcı bağlantı yapısını kaydet.

WordPress giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Eski WordPress kurulumunuzun yönetici kimlik bilgileriyle oturum açın (çünkü orijinal veritabanı, eski WordPress web sitesinin veritabanıyla değiştirilmiştir). Tıklamak Değişiklikleri Kaydet üzerinde Kalıcı bağlantılar sekmesini tıklayın ve işiniz bitti!

Yöntem 3: Bir Web Sitesini Manuel Olarak Klonlama

Manuel işlem, tüm WordPress dosyalarının ve klasörlerinin sıkıştırılmasını, eski veritabanının dışa aktarılmasını ve WordPress dosyalarının ve veritabanının yeni konuma aktarılmasını içerir.

Bir web sitesini yeni bir konuma veya barındırma sağlayıcısına kopyalama adımları aşağıda verilmiştir.

 1. WordPress Dosyalarını Sıkıştırın
 2. Sıkıştırılmış Dosyayı Yükle
 3. Veritabanını Taşı
 4. wp-config.php dosyasını güncelleyin

1. WordPress Dosyalarını Sıkıştırın

Her şeyden önce şuraya gidin: public_html WordPress kurulumunuzun dizinine gidin, tüm dosyaları seçin ve bunları tek bir arşive sıkıştırın.

Artık bir zip dosyanız var public_html klasör ve URL şu şekilde olacaktır: example.com/FILE_NAME.zip.

Artık iki seçeneğiniz var; ya zip dosyasını indirin ve FileZilla gibi bir FTP istemcisi aracılığıyla yeni konuma yükleyin ya da zip dosyasını doğrudan aracılığıyla yeni konuma yükleyin. SSH [faster than the FTP upload].

2. Sıkıştırılmış Dosyayı Yükleyin

Örneğimde hız avantajı nedeniyle SSH kullanacağım. Yeni barındırma konumuna SSH aracılığıyla giriş yaptım ve WordPress web sitemin bir kopyasını istediğim konuma/klasöre göz attım. Klasörün boş olduğundan emin olun (değilse her şeyi kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanın).

rm -rf *

Önemli: Silme işlemi geri alınamaz. Bu nedenle, bir komutu çalıştırmadan önce tüm önemli dosya ve klasörleri güvenli bir konuma taşıyın.

Şimdi oluşturulan zip dosyasını indirmek için aşağıdaki komutu kullanın.

wget URL_OF_ZIP_FILE

değiştirmeyi unutmayın URL_OF_ZIP_FILE zip dosyasının gerçek URL'si ile. Daha sonra, sıkıştırmayı açmak için aşağıdaki komutu kullanın.

FILE_NAME.zip dosyasını açın

Tüm klasörler ve dosyalar hedef klasöre çıkartılacaktır.

Okumak:  F İle Eşya Sıralamasında Yer Almaya Çalışan Türkçe Yazılmış Bir Gönderi

3. Veritabanı Taşıma

Web dosyalarını kopyaladıktan sonraki adım şunları içerir: ihracat Veritabanını geçerli konumdan alıp yeni konuma aktarıyoruz.

Veritabanı yöneticinize giriş yapın (phpMyAdmin popüler bir seçimdir). Veritabanınızı seçin ve şuraya gidin: İhracat. Dışa aktarılanları indirin .sql dosya.

Yeni veritabanı yöneticisinde oturum açın, bir veritabanı oluşturun ve şuraya gidin: İçe aktarmak. Zaten bir veritabanınız varsa, indirilen .sql dosyasını içe aktarmanız yeterlidir.

Tıklamak Dosya seçin ve önceden indirilen .sql dosyasını yükleyin.

4. wp-config.php dosyasını güncelleyin

Web sitesi zaten çalışır durumda olduğundan, yeni konumdaki WordPress kurulumunu yeni veritabanına bağlamak için wp-config.php dosyasının güncellenmesi gerekiyor.

Binmek public_html klasörü açın wp-config.php dosyasını seçin ve yeni veritabanı kimlik bilgilerini girin.

Web sitesinin herhangi bir yerinde hala eski URL'leri görüyorsanız, bunları kullanarak değiştirin. Daha İyi Arama Değiştir Eklenti.

Yukarıdaki yöntemlerden birini takip ederek bir web sitesini bir konumdan diğerine kopyalayabilirsiniz. Genellikle üç adım söz konusudur: Web dosyalarını taşıyın, Veritabanını Dışa ve İçe Aktarın ve yapılandırma dosyasını güncelleyin.

Artık klonlamayı bitirdiğinize göre işe başlama zamanı. Site hazırlandıktan sonra ele almak isteyeceğiniz birkaç sorun vardır. Birkaçını tartışalım.

Klonlama Sonrası Yaygın Site Sorunlarını Giderme

Bir web sitesini klonlamak genellikle mevcut bir web sitesindeki bir sorunu çözmek için yapılır. Ancak bunu doğrudan üretim ortamında yapmak sitenin bozulması riskini taşır. Hazırlama ortamında test yapmak her zaman en iyisidir.

Klonlamadan sonra ele alınması gereken bazı genel sorunlar şunlardır:

1. Kırık Bağlantılar

Kırık bağlantılar herhangi bir web sitesi için kötü bir alamettir. Bunlar, tıklandığında hataları görüntüleyen bağlantılardır. Google, bozuk bağlantıları olumsuz bir işaret olarak görür ve sıralamanızı düşürebilir.

Bu, çok sayfalı büyük web sitelerinde yaygın bir sorundur. Sonuçlardan memnun kaldığınızda, hazırlama ortamındaki bozuk bağlantıları kontrol edip düzeltebilir ve siteyi yayına alabilirsiniz.

Kırık bağlantıları düzeltmek için kullanabileceğiniz bazı eklentiler şunlardır: Kırık Bağlantı Denetleyicisi, Bağlantı Denetleyicisi ProfesyoneliVe Bağlantı Fısıltı.

2. Eklentileri Kontrol Etme

WordPress eklentiler üzerinde çalışır. Bu gerçekten bir nimet çünkü aklınıza gelebilecek her türlü işlevsellik için çözüm olarak hazır bir eklenti var. Ancak bazı hassas eklentileri test etmek veya yenilerini doğrudan üretim ortamına yüklemek risk oluşturabilir.

Özellikle binlerce ziyaretçinin ve düzenli olarak ziyaret eden müşterilerinizin olduğu yüksek işlevli bir siteniz varsa, tüm eklentiler her zaman WordPress temaları veya özelleştirmeleriyle uyumlu olmayabilir. Bu nedenle eklentilerinizi canlı yayına almadan önce güvenli bölgede kontrol etmek her zaman daha iyidir.

3. Performans Optimizasyonu

Ziyaretçilere kusursuz bir deneyim sunmak için web sitesinin performansını artırmak önemlidir. Daha iyi bir deneyim için tasarım değişikliklerinden içeriğin kısaltılmasına kadar her şeyi içerebilir.

Performans optimizasyonu aynı zamanda web sitenizi elden geçirmek ve temayı değiştirmek anlamına da gelebilir. Bu bölüm birçok değişiklik gerektirebilir ve her zaman önce bunu bir hazırlama ortamında yürütmek ve ardından değişiklikleri yayınlamak en iyisidir.

Değişiklikler yapıldıktan ve işlevsellik iyice kontrol edildikten sonra işleri hayata geçirebilirsiniz. Sahneleme ortamında iyi giden bir şeyin üretim ortamında aksilikler yaratma ihtimali çok zayıf. Nadiren olur.

Ancak siteyi yayına girdikten sonra iyice kontrol etmek de en iyisidir. Ve eğer DreamHost kullanıcısıysanız ilk andan itibaren yedeklemelisiniz.

Özet

Bir web sitesini klonlamanın çeşitli kullanımları vardır. Ve faydaları da var. Kullanılan yaygın yöntemleri tartıştık. Pek teknik bir yanı yok.

Ve en azından orta düzeyde teknik bilgiye sahip biri değilseniz, manuel yöntemden tamamen kaçınmalısınız. DreamHost'in veya eklentilerin arka ucu aracılığıyla işleri halletmek son derece kolaydır.

Ve benim açımdan bu kadar. Umarım klonlama süreciniz bundan sonra sorunsuz ilerler!