Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Çapraz Tarayıcı Testinin Nasıl ve Nedenleri

Not: Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Çapraz Tarayıcı Testinin Nasıl ve Nedenleri

Çapraz Tarayıcı Testinin Nasıl ve Nedenleri

tek bölgeli stüdyo z6M2R2Jrd4U unsplash

Mobil ve web uygulamaları dijital dönüşümün büyük bir simgesi! Google Play'de her gün ortalama 2.216 uygulama yayınlanıyor.

Uygulamaların popülaritesi ve talepkar müşteriler, kuruluşları yazılım testine odaklanmaya zorladı.

Ayrıca cihazların, işletim sistemlerinin ve tarayıcıların sık sık yükseltilmesi ve yeni sürümlerinin piyasaya sürülmesi, cihazları, tarayıcıları ve işletim sistemlerini hızla yükseltmek için uyumlu uygulamalar geliştirmenin zor olması nedeniyle QA ve geliştirme ekipleri için bir kabusa neden oldu.

Bu nedenle çapraz tarayıcı testi, uyumlu uygulamalar geliştirmek için çok önemlidir. Şimdi çapraz tarayıcı testinin önemini anlayalım.

Çapraz Tarayıcı Testi Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir web sitesi birçok bileşenden oluşur ve diğer tarayıcılarla ilişkisi bir tarayıcıdan diğerine farklılık gösterebilir.

Örneğin, bir web sitesindeki HTML kodu safari tarayıcısında çalışmayabilir ancak Chrome tarayıcısında çalışabilir.

Benzer şekilde bir ekran boyutunda çalışan web sitesi başka bir boyutta çalışmayabilir.

Bu nedenle bir web sitesinin çeşitli cihazlarla, tarayıcılarla, işletim sistemiyle, bunların çeşitli kombinasyonlarıyla ve sık güncellenen sürümleriyle uyumlu olduğundan emin olmalıyız.

Çapraz tarayıcı testi, uygulamanın tüm bileşenlerinin tüm tarayıcılarda, işletim sistemlerinde ve cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak için çok önemlidir.

Aksi takdirde, bozuk kullanıcı arayüzüne, kötü kullanıcı deneyimine vb. neden olabilir.

Okumak:  Google Dokümanlar ve Microsoft Word: Hangisini Kullanmalısınız?

Tarayıcılar arası testin genel amacı, test uzmanlarının bir sitenin çeşitli ekran boyutlarında ve tarayıcılarda düzgün şekilde görüntülenmesini veya çalışmasını engelleyebilecek hataları tespit etmesini sağlayarak tekdüzelik sağlamaktır.

Modern Zaman Çapraz Tarayıcı Testi Neleri Kapsıyor?

Günümüzün çapraz tarayıcı testi, yalnızca kullanıcı arayüzü öğelerinin kusursuz işleyişini nitelendirmekle kalmaz, aynı zamanda sunucu ve istemci tarafı kodunu çevreleyen görünmeyen işlevleri ve tarayıcıyla ilgili iş mantığını da kapsar.

Çapraz tarayıcı testi gerçekleştiren kişinin aşağıdaki adımları gerçekleştirmesi gerekir:

Kullanıcı arayüzünü doğrula: Tüm UI öğelerinin amaçlandığı gibi çalışmasını ve UI öğelerinin gereksinime göre hizalanmasını sağlar

Kodu doğrulamak: Kaynak kodunun örn. Javascript, CSS, bootstrap vb. amaçlandığı gibi çalışır ve tüm cihazlarda, tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde aynıdır

Operasyonlar : Tüm cihazlarda ve tarayıcılarda açılır pencereler, bildirimler vb. işlemlerin aynı ve tutarlı şekilde çalıştığını doğrulayın.

Tarayıcı Performansını Kontrol Edin: Çeşitli kullanıcı arayüzleri veya işleme performansıyla ilgili çeşitli tarayıcı performansına göz atın.

grzegorz walczak yoIIPcrWhjI unsplash

Çapraz Tarayıcı Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

Çapraz tarayıcı testi, test senaryolarının otomatikleştirilmesiyle gerçekleştirilir.

Evet, otomasyon testi, çeşitli tarayıcılar ve cihazlar aracılığıyla test komut dosyalarının tekrarlanmasını gerektirdiğinden çapraz tarayıcı testi için bir zorunluluktur, dolayısıyla çapraz tarayıcı testi için manuel test neredeyse yorucu ve zaman alıcıdır.

Çapraz tarayıcı testi için birçok açık kaynaklı araç bulunmaktadır. Selenyum web sürücüsü ve Selenyum ızgarası, popüler açık kaynaklı çapraz tarayıcı test araçlarıdır.

Bulut platformları ayrıca çok ölçeklenebilir olduğundan, çoklu entegrasyonu desteklediğinden ve mükemmel çapraz tarayıcı testini desteklemek için diğer birçok özelliği desteklediğinden çapraz tarayıcı testi için en iyisidir.

Çapraz Tarayıcı Testinin Avantajları

Cihaz Parçalanma Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Cihaz parçalanması, uygulama testindeki en büyük zorluktur.

Cihaz parçalanması, bir kullanıcı grubu uygulamayı eski tarayıcı sürümünde çalıştırırken diğer kullanıcı grubu yeni tarayıcı sürümünü kullandığında meydana gelir.

Okumak:  Rumble, İçerik Oluşturuculara YouTube'a Göre Nasıl Ödeme Yapıyor?

Uygulama, tarayıcının eski veya yeni sürümüyle uyumlu değilse uyumluluk sorunu vardır ve uygulama çökebilir. Buna cihaz parçalanması denir.

Cihaz parçalanma sorunlarını önlemek için uygulamanın tüm cihaz tarayıcı kombinasyonları ve bunların güncelleme sürümleriyle uyumlu olduğundan emin olmamız gerekir.

Bu nedenle, güvenilir ve ölçeklenebilir araçların yardımıyla çapraz tarayıcı testlerinde, çeşitli cihaz tarayıcı kombinasyonları üzerinde aynı anda çalışabilir ve uyumsuzluk sorunlarını veya cihaz parçalanmasını ortadan kaldırabiliriz.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirir

Bir uygulamanın tarayıcıyla uyumsuzluğu, kullanıcı arayüzü tasarımını doğrudan etkileyebilir.

Örneğin, uygulama eski tarayıcı sürümleriyle uyumlu değilse kayıt kutusunun kare köşesi yuvarlak köşeler olarak görünebilir.

Benzer şekilde, uyumsuzluk nedeniyle bir UI öğesinin şeklinde, boyutunda veya renginde değişiklik olabilir.

Çapraz tarayıcı testi, web sitesinin kullanıcı arayüzü öğesinin spesifikasyonlara göre tutarlı kalmasını sağlar.

Test Hızını Artırır

Birçok tarayıcıyı ve cihazı aynı anda ve paralel olarak test edebildiğimiz Selenium web sürücüsü gibi çapraz tarayıcı test araçları.

Komut dosyaları otomatiktir. Dolayısıyla otomatik test komut dosyaları ile paralel testlerin birleşimi, test hızının artırılmasına yardımcı olur.

eldar nazarov jbzNp079OS4 unsplash

Test Kapsamını Artırır

Bildiğimiz gibi çapraz tarayıcı testlerinde, doğası gereği son derece ölçeklenebilir olan Selenium web sürücüsü veya bulut tabanlı platformlar gibi araçlar kullanılır.

Bu araçlar test kapsamının artırılmasına yardımcı olur.

Çözüm

Yukarıdaki yazıda çapraz tarayıcı testinin ne kadar önemli olduğunu ve özellikle de web sitesi bileşenlerinin tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışmasını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda uygulamaların genel kullanıcı deneyimini geliştirmeye de yardımcı olan günümüzün çapraz tarayıcı testinin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca QA ekipleri, otomasyon testini etkinleştirmek ve çapraz tarayıcı testi için daha fazla üretkenlik elde etmek için uygun çapraz tarayıcı test araçlarının uygulandığından emin olmalıdır.

Okumak:  Bedava İnternet Trafik Kazanma Yöntemleri - Türkçe SEO Rehberi 2022

Ölçeklenebilir araçlar, erişilebilirlik, ekipler arası işbirliği, uygun stratejiler ve analizler gibi çapraz tarayıcı testi için uygun kalitenin elde edilmesine katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır.

Bu nedenle, çapraz tarayıcı testinin başarılı olması için tüm bu faktörlerin dahil edilmesi gerekir.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!