Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Deneyimsiz Serbest Yazar Nasıl Olunur?

Deneyimsiz Serbest Yazar Nasıl Olunur?

Nasıl serbest yazar olunacağını öğrenmek ister misiniz? Serbest yazarlık işlerini nasıl bulacağınız ve evde nasıl para kazanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Serbest yazarlık işi bulmak birçok kişinin hayalidir. Evden yazarak para kazanabilmek harika bir kariyer seçeneği olabilir. Bugün harika bir röportajım var.

Nasıl serbest yazar olunacağını öğrenmek ister misiniz? Serbest yazarlık işlerini nasıl bulacağınız ve evde nasıl para kazanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Serbest yazarlık işi bulmak birçok kişinin hayalidir. Evden yazarak para kazanabilmek harika bir kariyer seçeneği olabilir.Serbest Yazar Nasıl Olunur?

Bugün harika bir röportajım var serbest yazar nasıl olunur Alexander Webb'le birlikte. Alexander, National Geographic, New York Times ve diğerleri için serbest yazardır.

Alexander Webb ve Kristin Wong (New York Times, Glamour, Lifehacker vb. yazarları), yazarlar için çevrimiçi bir kurs olan Come Write With Us'ı yarattılar. Bu kurs, Alexander ve Kristin'in önde gelen gazete ve dergilere yazdıkları yazılardan öğrendikleri her şeyi öğretir.

Kursları gerçek sonuçlar veriyor ve öğrenciler dergiler, web siteleri ve hatta New York Times için makaleler için serbest yazar oluyorlar.

Aşağıdaki gibi sorularla ilgileniyor musunuz:

  • Serbest yazar nedir?
  • Serbest yazarlara nasıl ödeme yapılır?
  • Serbest yazar olmak için ne gerekiyor?
  • İlk yazarlık işimi nasıl alabilirim?

Bugünkü röportaj başlamanıza yardımcı olacak ve belki de sizi evden para kazanmanın yeni bir yolu ile tanıştıracak.

İlgili içerik:

Serbest Yazar Nasıl Olunur?

Lütfen bize kendinizden ve yazmaya nasıl başladığınızdan bahsedin.

Hey! Benim adım Alex New York Times, National Geographic ve daha fazlası için yazdım. Christine Wong (New York Times, CNN, Glamour) ve ben serbest yazarlara yönelik bir kurs ve topluluk olan Come Write With Us'ı kurduk. Kurs, başladığımızda serbest yazarlık hakkında bilmek istediğimiz her şeyi kapsar.

Yazmayı seviyorum çünkü bu öğrenme ve yaratmanın bir karışımı.

İlk başta sadece kitap yazmak istiyordum ama daha büyük projelere başlamadan önce daha fazla pratiğe ihtiyacım olduğunu fark ettikten sonra makalelere geçtim. İngilizce ya da edebiyat okumadım ve üniversiteye giderken Hong Kong'da okudum.

Serbest yazarın tam olarak ne olduğunu açıklayabilir misiniz? Kimin için yazmayı tercih ediyorlar? Nasıl ödeme alıyorlar?

Serbest yazarlar basitçe serbest meslek sahibi yazarlardır. Bir gazete aldığınızda, bir blog okuduğunuzda veya bir dergi aldığınızda, tüm makalelerin tam zamanlı çalışanlar tarafından yazıldığını düşünebilirsiniz. Ancak çoğu genellikle editörlere makaleler gönderen, makaleler yazan, daha sonra yayınlanıp ödeme alan serbest çalışanlar tarafından yazılır. Benim durumumda, istediğim kişi için yazma esnekliğini ve özgürlüğünü seviyorum.

Okumak:  Anı Nasıl Yaşanır?

En iyi ihtimalle, serbest çalışan bir yazar ilginç bir fikir bulur ve bunun hakkında yazmak için para alır.

Ödeme almaktan bahsetmişken, ödeme almanın iki genel yolu vardır; sabit ödeme veya kelimelerle. (Basılı dergiler için kelime başına 1 ABD doları yaygın bir ücrettir, dolayısıyla 2.000 kelimelik bir özellik 2.000 ABD doları ödeyecektir.)

Saatlik ödeme yapmak bazen mümkündür, ancak son derece nadirdir. Bazı yırtıcı yayınlar sizden ücretsiz yazmanızı isteyecektir. Aslında bunu asla yapmamalısınız.

Yeni yazarların çoğunun başlangıçta yaptığı en büyük hatalar nelerdir?

Çoğu yazarın yaptığı en büyük hata hiç başlamamaktır. Kaç arkadaşımın kitap ya da makale yazmak istediğini söylediğini bilmiyorum ama ertelediler.

Eğer bunu yapmak istiyorsanız, başlamak için kendinizi zorlamalısınız.

Yazarların yaptığı ikinci en büyük hata paradır. Pek çok yeni yazar para ya da sözleşmeler hakkında soru sormaktan korkuyor; korkmayın. Size ne kadar maaş alacağınızı söylemekten korkanlar yalnızca size ödeme yapmayan kişilerdir. Pek çok yeni yazar çalışmalarından utanıyor veya utanıyor ve kendilerini savunma konusunda rahat hissetmiyor.

Eğer bir iş alıyorsanız, sözleşmeyi dikkatlice incelemenizi veya Yazarlar Birliği gibi yazarlara sözleşme tavsiyesi sağlayan bir kuruluşa katılmanızı tavsiye ederim.

Yeni bir yazar ne kadar kazanabilir? Birkaç yıllık deneyimden sonra ne kadar kazanmayı bekleyebilirler?

Benim durumumda, her biri 50 dolara çok kısa blog yazıları yazarak başladım. Birkaç yıl sonra beş haneli düşük bir meblağ karşılığında bir National Geographic projesinde çalıştım.

Eğer deneyiminiz yoksa, serbest yazarlığı deneyim gerektiren bir kariyere dönüştürebileceğiniz bir yan uğraş olarak düşünerek başlarım. Yeni bir yazarın makale başına en düşük yüzdeleri ödeyen yayınları hedeflemesi gerektiğini söyleyebilirim. Aslında kursu yaklaşık tek bir yetkili parçaya ayırdık. Buradaki fikir, ilk veya iki işinizle onu geri (veya daha fazlasını!) kazanmaktır.

Merdivende yukarı çıktıkça, tabiri caizse, büyük yayınlar için kelime başına 1 dolar ortak ücrettir. Tabii ki, üst düzey bir dergide yer alan büyük bir makale daha fazla para kazandırabilir. İşte Ta-Nehisi-Coates konuşuyor The Atlantic'te kelime başına 2 dolar (8.000 kelimelik bir hikaye için 16.000 dolar) kazanmak hayatını nasıl değiştirdi?

Özellikle teknik yazarlık gibi bir şey yapıyorsanız veya çok sayıda kurumsal müşteriniz varsa, serbest yazar olarak altı rakamlı para kazanabilirsiniz, ancak çok para kazanmanın daha kolay yolları da vardır. Tek amacınız mümkün olduğu kadar çok para kazanmaksa ve para kazanmak için ne yaptığınızı umursamıyorsanız o zaman yazmak sizin için en iyi yol değildir.

Serbest yazar olmak için diplomaya ihtiyacınız var mı?

İhtiyacınız olan tek nitelik, yazma arzusu ve çalışmanızı düzenlemek için gereken zamandır.

Çalışmanızı gözden geçirmek için sabır her dereceden daha önemlidir. Yeni başlayanların yaptığı hatalardan biri de ilk taslağın gönderilmeye hazır olduğunu düşünmektir. Yazarlar genellikle çalışmalarını bir editöre göstermeden önce birden çok kez düzenlerler, bu durumda daha fazla düzenleme gerçekleşir.

Ancak, ister okuldan, ister kursumuzdan olsun, ister sadece yazarlarla konuşmak olsun, tavsiye ve deneyim almak, becerileri daha hızlı edinmenize yardımcı olabilir. Eğer diplomanız varsa veya okumak istiyorsanız, bu harika. Ancak gazetecilik okuluna, Harvard'a ya da başka bir üniversiteye gitmediniz diye hayallerinizden vazgeçmeyin. (Eğer bunları yaptıysanız siz de hayallerinizden vazgeçmeyin!)

Okumak:  WordPress ile WooCommerce Mağazası Açmanın 8 Kolay Adımı

Oldukça alışılmadık bir yolum vardı. Charlottesville, VA'lıyım ama okudu Hong Kong Üniversitesi. Orada ne ailem ne de arkadaşlarım vardı, sadece yeni bir şeyler görmek istedim. Bazıları bunun riskli olduğunu ve kariyer beklentilerimi zedeleyeceğini söyledi ama dürüst olmak gerekirse, farklı bir şey yapmak bana çok şey öğretti ve yazacak daha çok şey verdi.

Zaman içinde yazınızı nasıl geliştirdiniz? Bir yazar olarak nasıl gelişebilirsiniz?

Büyük yazarları okuyarak ve kendi başıma pratik yaparak yavaş yavaş geliştim, ancak gerçekten ilerlemem diğer yazarların tavsiyeleri ve mentorlukları sayesinde oldu.

Bu insanlardan biri, sonunda benimle birlikte Come Write with Us'un kurucu ortağı olan Christine Wong'du. Yazmak yalnızlık yaratabilir, bu nedenle tavsiye almak ve sektördeki diğer insanlarla konuşmak önemlidir. Kursumuz ve topluluğumuz bunu yapmanın bir yoludur, ancak başlamanın birçok ücretsiz yolu vardır.

Arkadaşlarınızla bir rapor yazma grubu başlatabilir, yazarlarla e-posta yoluyla bağlantı kurabilir veya daha fazlasını okuyup yazabilirsiniz.

Nasıl başladığınız, yeni başladığınızdan emin olmaktan daha az önemlidir ve nasıl gelişeceğiniz, her zaman geliştiğinizden emin olmaktan daha az önemlidir.

Yazar olmanın nesini seviyorsunuz? Hayatınızı nasıl değiştirdi?

Beni sürekli yeni şeyler öğrenmeye zorlaması hoşuma gidiyor.

Tıbbi esrar hakkında pek bir şey bilmiyordum ama National Geographic'in bu konu hakkında bir sayısının tamamını yazmak bende öğrenme isteği uyandırdı. Yol boyunca eski dinleri, cezai adalet sistemini, Napolyon'un Mısır'ı işgalini vb. öğrendim. hakkında daha fazlasını öğrendim

Yazmak ve araştırmak pek çok bilgiye açılan bir penceredir. Yazacak çok şey olduğunu ama bunu yapmak için çok az zaman olduğunu bilmek şaşırtıcı ve utanç verici.

Ayrıca beni harika insanlarla tanıştırdı ve başka türlü karşılaşmayacağım çeşitli fikirlerle tanıştırdı.

Bir insan ilk yazarlık işini nasıl bulur?

Yeni bir yazar olarak öne çıkmanın birçok farklı yolu vardır.

Startup'lar öne çıkmanın tek yolunun fiyat olduğunu düşünüyor. Yani bedava ya da ucuza yazmak. Ancak bu genellikle kötü bir fikirdir.

Bunun yerine kalite, bilgi ve heyecanla öne çıkmaya çalışmalısınız.

Ücretsiz yazmanın anlamlı olabileceği zamanlar vardır. Örneğin, bir hayır kurumu, kilise veya başka bir sosyal amaç için yazmaya gönüllü olmak, geri verirken deneyim kazanmanın harika bir yoludur. Ancak genellikle bilgi ve coşkuyla rekabet etmeniz gerekir. Öğrencilerimizden biri hiçbir zaman profesyonel olarak yazmamıştı ama ürünlerini beğendiği bir firmayı tanıyordu. Henüz bir blogları yoktu. Onlara, gönderi başına 350 dolar karşılığında bir dizi blog gönderisi teklif etti ve kabul ettiler! Şirketler veya yayınlar, işi önemsediğinizi ve iyi bir iş çıkarabildiğinizi gösterdiğinizde size ödeme yapmak isteyeceklerdir.

hakkında bilgi içeren bir blog yazımız var. 40'tan fazla yayın sunuyor, iyi bilinenlerden nispeten bilinmeyen satış noktalarına kadar. Ayrıca, bu çok açık, ancak gerçekten işe yarıyor: yalnızca “Serbest yazarlık işleri” araması yapmak veya bu terimleri Twitter'da aramak tonlarca sonuç getirecektir. Bir keresinde Google'da bulduğum bir iş ilanını temel alan hızlı bir geri dönüş kitabı satın aldım.

Okumak:  Bu Çift Bir Bebekle (ve Bir Köpekle) Van'da Nasıl Yaşıyor?

İşler zorlaştığında nasıl ilham bulursunuz ve yazma tıkanıklığından nasıl kurtulursunuz?

Farklı yaratıcılık türleri geliştirmek benim için gerçekten önemli. İyi bir yazar olmak istiyorsanız harika yazarları okumalısınız. Klasiklerin yanı sıra dergilerin de beğendiğini düşünüyorum Paris İncelemesi bunun için harika; kurguya, kurgu olmayana, şiire ve röportajlara maruz kalıyorsunuz ve her zaman öğrenecek bir şeyler var.

Yan projelerin de önemli olduğunu düşünüyorum. Ana projenizden sıkıldığınızda yaratıcı bir çıkış noktası görevi görürler. adlı bağımsız bir grupta şarkılar yazıyorum. Yalnızca Bekarlar adında bir sanat girişimi var Şiir Kültürü. Herkesin farklı çalışma tarzı vardır ama bence birden fazla projeye sahip olmak her zaman sizi motive eden bir şeyler yapıyor olmanızı sağlar.

Bir veya iki şarkının tekrarlanmasının odaklanmama yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ama dürüst olmak gerekirse, bazen bu çok zordur. Ve bu her yazar için zordur.

Orada da yazılacak çok güzel kitaplar var. Eğlendim Haruki Murakami Ve Karl Ove Knausgaard yazmayla ilgili kitaplar. Sonuçta, işinizi bitirmeniz için sizi zorlayacak iyi bir son teslim tarihi gibisi yoktur

Bir kişi kursunuzdan ne öğrenebilir? Kursunuzu başarıyla tamamlayan kişilerden bahseder misiniz?

En iyi yayınlar için yazmak istiyorsanız, bunu zaten yapmış kişilerden bir şeyler öğrenmeniz gerekir.

Teklifimiz oldukça basit; bu kursta serbest yazar olmaya başlamanız için ihtiyacınız olan her şey var. Bu süreçte öğrendiğimiz dürüst raporlama stratejilerini ve bizi en iyi yayınlar için yazmaya yönlendiren tüm ipuçlarını ve püf noktalarını içerir.

Ayrıca iş ilanlarını, incelemeleri ve her seviyedeki diğer yazarlardan bilgi edinebileceğiniz bir yeri içeren destekleyici bir yazma topluluğumuz da var.

Deneyimsiz öğrencilerimizin ilk sunumlarında 1.000 $'dan fazla yazma ödevi verdikleri, öğrencilerin yıllar süren denemelerden sonra ilk yayınlanan çalışmalarını aldıkları ve diğerlerinin de yazmak için öğrendikleri becerileri günlük işlerinde daha fazla kullandıkları oldu.

Öğrencilerimizden biri New York Times'ta yazan profesyonel bir psikolog. Gel Bizimle Yaz'ın şimdiye kadar aldığım en iyi yazma kursu olduğunu söyledi. Yıllar boyunca pek çok ders almış deneyimli bir serbest yazar olarak bu atölye bana yazımı bir sonraki seviyeye nasıl taşıyacağımı öğretti.”

Yüzlerce mutlu öğrencimiz var ancak kurstan memnun kalmazsanız 30 günlük para iade politikamız var.

Bir başka öğrencimiz dersimizi aldıktan sonra ilk çalışmasını yayımladı ve bize belki de en enerjik teşekkür mektubunu yazdı. “KABUL EDİLDİM!! İLK SAHİBİM!!! Aman Tanrım, ÇOK MUTLUYUM ALEX VE CHRISTINE BİR MİLYON TEŞEKKÜR EDERİM!”

Bizim için bu tutku her şeye değer ve umarız çalışmanızı yayınlamanıza yardımcı olabiliriz! Başlamak istiyorsanız, kaydolmak için burayı tıklayın. Bizimle yazın!

Nasıl serbest yazar olunacağını öğrenmek ister misiniz? Evde serbest yazar olmakla ilgili başka hangi sorularınız var?
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!