Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Dijital Pazarlama 101 – Pazarlamanızı Optimize Etmek İçin 7 İpucu…

Dijital Pazarlama 101 – Pazarlamanızı Optimize Etmek İçin 7 İpucu...

Sitenizin SEO'sunu artırmaya yardımcı olmak için işletmeniz için blog yazıyorsanız ancak hâlâ yatırımınızın geri dönüşünü göremiyorsanız (zaman, enerji ve belki de başka birinin yazması için para ödüyorsanız para) elinizi kaldırın. onlar sizin için).

Eğer kollarınız bunu onaylamak için havada sallanıyorsa, belki de bloglarınız doğru şekilde optimize edilmemiş demektir.

Web siteniz için blog gönderilerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı dijital pazarlama ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1. Uygun Bir Anahtar Kelime Stratejisi Kullanın

Elbette anahtar kelime stratejiniz her zaman önce gelir! Sitenizin alakalı anahtar kelimeler için sıralamasına yardımcı olmak ve bir konu hakkındaki bilginizi paylaşmak dışında neden ilk etapta blog yazasınız ki?

Bununla birlikte, bu yalnızca arama hacimlerini ve anahtar kelime rekabet gücünü aramanın ötesine geçer. Bloglarınız okuyucuların amacını karşılamalı ve yaygın arama sorgularına yanıtlar sağlamalıdır. Blog içeriğinin nihai hedefi, insanların sizden, yani bir sektör uzmanından, bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak olmalıdır.

Blogun temelini belirlemek için anahtar kelime araştırmanızı tamamladıktan sonra, bu anahtar kelimelerin blogunuzun içeriğine doğal olarak dahil edildiğinden emin olmanız gerekir.

Bu, başlığınızı, URL'nizi, meta verilerinizi ve elbette içeriğinizi alakalı anahtar kelimelerle optimize etmek anlamına gelir. Bu önemli anahtar kelime araştırma adımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için İçerik Yazarı Kılavuzu'na başvurabilirsiniz.

2. Blogunuzun Meta Başlığını ve Açıklamasını Optimize Edin

İşte SEO ile biraz daha teknik hale geleceğimiz yer.

Dürüst olalım; Muhtemelen web'de söz konusu konu hakkında yazan ilk kişi siz olacak mısınız? Hayır, pek olası değil. Peki blogunuzu SERP'deki diğerlerinden nasıl ayırabilirsiniz? Cevap Meta etiketleridir!

Meta başlıkları ve açıklamalar, SEO'yu anlamayan ve sayfa içi SEO'yu nasıl optimize edeceğini bilmeyen kişiler tarafından sıklıkla ihmal edilir. Peki bunlar nedir?

SERP'deki meta başlık ve açıklama örnekleri

Bunlar SERP'de gördüğünüz küçük önizleme parçacıklarıdır. Ne kadar iyi yazıldıklarına bağlı olarak, kullanıcının organik arama sonuçlarındaki bağlantınıza veya diğer bağlantılara tıklamasını etkileyebilirler.

Okumak:  Dijital Ticaret için En İyi Kara Cuma Fırsatları

Unutmayın, bir okuyucuyu web sitenize tıklama zahmetine bile girmediği sürece potansiyel müşteriye dönüştüremezsiniz. Benzer şekilde, meta etiketlerin ne kadar iyi yazıldığı, Google'ın blogunuzun kullanıcının arama sorgusuyla alaka düzeyini nasıl anladığını etkileyebilir.

Hedeflediğiniz ana anahtar kelimeyi aklınızda tutarken, amaca hizmet edecek meta başlığınızı ve açıklamanızı yazın ve aynı zamanda kullanıcının mevcut diğer makaleler yerine neden sizin makalenizi seçmesi gerektiğini de gösterin.

Meta Etiketleriniz İçin Optimum Uzunluklar

Anahtar kelime ekleme ve arama amacının ötesinde, blogunuzun meta başlığının ve açıklamasının uzunluğunu da optimize etmeniz gerekir. Kullanıcının cihazına bağlı olarak meta verilerinizin farklı bir varyasyonu sunulabilir.

Örneğin Google'daki meta açıklamalar masaüstünde yaklaşık 920 piksel, mobilde ise yaklaşık 750 piksel kesiliyor. Aynı zamanda Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında sınır yaklaşık 980 piksel olarak daha yüksektir. Elbette blog yazarları için meta başlıklarının ve açıklamalarının uzunluğunu hesaplamak göz korkutucu bir görev olabilir; burada basit karakter sayısından değil, piksellerden bahsediyoruz.

Neyse ki bu göreve yardımcı olabilecek çok sayıda üçüncü taraf araç var. SERP önizleme araçları gibi Spotibo bu görevi SEO konusunda acemi olanlar için bile çok daha kolay hale getirebilir!

3. Blogunuzu Uygun H Etiketleriyle Optimize Edin

Çoğu zaman bu, yeni başlayanlar tarafından yazılan bloglarda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Neden?

Çünkü blogun başlık yapısının yalnızca içeriği daha iyi okunabilirlik için estetik olarak düzenlemek için kullanılmadığını bilmiyorlar.

Düzgün biçimlendirilmiş başlıklar ayrıca arama motorlarının makalenin neyle ilgili olduğunu anlamasına ve blogun hangi anahtar kelimelerde sıralanması gerektiğinin yanı sıra SERP'de nereye ait olduğunu belirlemesine de yardımcı olur.

Kaynak

H etiketlerinin konsepti oldukça basittir. H1 makalenin ana başlığı veya başlığıdır. Sayfa başına yalnızca tek bir H1 olması gerektiğine dikkat etmek çok önemlidir. Daha sonra H etiketlerinin sayı sırası önem sırasına göre aşağıya doğru damlar.

H2'ler ana alt başlıklardır, ardından H2'lerin alt bölümleri olan H3'ler gelir ve bu şekilde devam eder. Tipik olarak H etiketlerini kısa, net ve konuya uygun tutmak istersiniz! Ayrıca sadece başlık yapısını karşılamak için mutlaka H3'lere, H4'lere vb. sahip olmanıza gerek yoktur.

Örnek olarak, bu makalede yalnızca bir H1, birçok H2, birkaç H3 ve birkaç H4 var.

4. Ara Bağlantılardan Faydalanın

Konu blog yazmaya gelince, doğru bağlantı kurma genellikle üzerinde durulan bir şeydir. Sitenizdeki önemli hizmet veya ürün sayfalarının, blog konusunun sunduğunuz ürünle nasıl ilişkili olduğuna dair bir referans noktası sağlamak üzere hiper bağlantı verilmesini sağlamak hayati önem taşımakla kalmaz, aynı zamanda alaka düzeyini oluşturmak için bunu diğer içeriğinizle birbirine bağlamak da faydalıdır. Sitenizi konuyla ilgili bir otorite olarak kurun.

Okumak:  Ücretli Sosyal Medya İş Planınızın İşe Yaraması İçin 6 Adım

Bunu aklınızda tutarak aşırıya kaçmak da istemezsiniz.

Bloglarınızın, kullanıcıları okuduktan birkaç saniye sonra sayfadan ayrılmaya teşvik eden ara bağlantılarla kaplı olmasına gerek yok. Bu, aklınızda bulundurmanız gereken başka bir nitelik nicelik meselesidir.

5. Blog Görsellerini Alt Etiketlerle Optimize Edin

Çoğu kişi, blog içeriğini görsel olarak anlamaya yardımcı olmak ve metin bloklarını parçalamak için resimler ekler. Bu iyi bir alışkanlık olsa da, yazarlar çoğu zaman bunların da optimize edilmesi gerektiğinin farkında değiller.

Orijinal görsel dosyalarınızı uygun alt etiketlerle yeniden adlandırmak, arama motorlarının görselin içeriğini ve bağlamını çözerek blog konunuzla ilişkilendirilmesine yardımcı olabilecek bir SEO en iyi uygulamasıdır.

Sadece bu değil, önemli anahtar kelimeleri içermesi gereken doğru ve açıklayıcı alt metinler, görselinizin Google'ın görsel aramasında sıralamasına yardımcı olabilir.

Uygun alt etiketlerini kullanmanın bir diğer önemli avantajı da erişiminizi genişletmenize yardımcı olabilmesidir. Alt etiketleri aynı zamanda erişilebilirlik yardımcısı olarak da görev yapar ve ekran okuyuculara güvenen kullanıcıların görüntüleri anlamalarına olanak tanır.

Yaygın Alt Etiketi Hataları ve Bunların Optimize Edilmesi

 • Açıklayıcı niteliklerden yoksun genel alternatif metin kullanma

  • Resmin doğru bir açıklamasını sağlayan tek kelimelik alternatif metinlerden kaçının (ör. “Mavi zehirli ok kurbağası”, yalnızca “kurbağa” yerine daha iyi bir alt etiket olacaktır)
 • Doldurmak için anahtar kelime doldurma

  • Hedef anahtar kelimelerinizi, görseli uygun şekilde tanımladığında doğal bir şekilde kullanın
 • Son derece uzun alternatif metinler

  • Alternatif metinlerinizi nispeten kısa ve konuya uygun tutmak en iyisidir
 • Farklı görseller için aynı alternatif metni kullanma

  • Farklı görseller için benzersiz açıklayıcı alt metinler bulundurun, böylece birbirleriyle rekabet etmezler

6. Daha İyi Kullanıcı Deneyimi İçin Sayfa Hızını Optimize Edin

Google'ın algoritması söz konusu olduğunda sayfa hızı son birkaç yılda daha önemli bir SEO sıralama faktörü haline geldi. Çünkü Google'ın amacı, kullanıcıya en iyi deneyimi sağlayacak ve sorgularını en kolay şekilde tatmin edecek en iyi sonuçları sunmaktır. Sayfa hızınız çok yavaşsa, kullanıcı bir sonraki arama sonucunu bekleyip ayrılmanın yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle hemen sayfadan çıkabilir.

Kullanıcıları ilk etapta sitenize getirmek için harcadığınız tüm emekleri boşa harcamayın. ile kontrol ederek hayal kırıklığı yaratan çıkışların gerçekleşmesini önleyin. Google'ın kendi Sayfa İstatistikleri aracı hem mobil hem de masaüstünde sayfa hızı söz konusu olduğunda yeşil alanda olduğunuzdan emin olmak için.

Okumak:  2024'da Dikkat Edilmesi Gereken En Son Hacker Teknikleri

Kullanıcı deneyimi, sizi SERP'de bir rakibin önüne veya arkasına koyan farklılaştırıcı faktör olabilir ve ayrıca yeterince iyi değilse dönüşüm oranınız söz konusu olduğunda sonunuz da olabilir. Bu nedenle, genel site hızınızı ertelemeyin ve en kısa sürede optimize etmeyin.

7. Dönüşüm Noktalarıyla Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu Unutmayın

Dönüşüm oranlarından bahsetmişken, sitenizin (bloglarınız dahil) daha kolay dönüşümler için optimize edildiğinden emin olun. Bloglarınızı ve web sitenizi analiz edin ve dönüşüm noktalarının nerede olduğunu belirleyin. Yeni site ziyaretçilerinin bulması kolay mı?

Sayfanın üst ve alt kısmında her zaman belirgin dönüşüm noktaları bulunmalıdır. Tüm kullanıcılar makalelerin sonuna ulaşamadığından, kullanıcının yol boyunca kolayca dönüşüm gerçekleştirebileceği bir yol olduğundan emin olmanız gerekir.

Pek çok site, kaydırma işlemi sırasında sizi takip eden yapışkan dönüşüm düğmelerini tercih eder, ancak bu sizin için ayarlanamayacak kadar gelişmişse, sayfanın ortasına, yersizmiş gibi hissettirmeyecek şekilde dönüşüm bannerları veya harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz. . İçeriğinizin paragraflar ve bölümler arasındaki bağlantıyı koparmadan akması yine de önemlidir.

8. Yorum Bölümünü Atlayın

Dönüşüm oranlarına yardımcı olacak başka bir strateji de, genellikle varsayılan olarak ayarlanan yorum bölümünü devre dışı bırakmak olabilir.

Özellikle bloglarınızdan normalde yorum etkileşimi almıyorsanız, okuyucuyu sayfanın alt kısmındaki bir potansiyel müşteriye dönüştürmeye yardımcı olmak için yorum bölümünü bir web formuyla değiştirebilirsiniz.

Çözüm

Blogun SERP'de performans göstermesini istiyorsanız, blog yazarken birçok şeyi, özellikle de anahtar kelime araştırmasının ötesinde teknik SEO görevlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

İlgi çekici ve SEO dostu meta başlıklar ve açıklamalar yazdığınızdan, uygun bir başlık yapısı kullandığınızdan, resimlerinizde açıklayıcı alt metinler kullandığınızdan, web sitenizdeki ilgili sayfalarla bağlantı kurduğunuzdan ve daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi için site hızınızı optimize ettiğinizden emin olun.

Bir blog yazmak çok fazla çalışma gerektirebilir, bu nedenle tüm içeriğinizden en iyi şekilde yararlanın ve sitenizin, okuyucunun blogunuzu okurken dönüşüm gerçekleştirmesi için uygun bir harekete geçirici mesaj ve görünür dönüşüm noktaları da dahil olmak üzere en uygun fırsatları sağladığından emin olun.

Bu ipuçlarını normal blog yazma etkinliklerinize uyguladığınızda bloglarınızdan daha iyi sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!