Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Dijital Reklamcılık E-ticaret İşletmeniz için Doğru mu?

Dijital Reklamcılık E-ticaret İşletmeniz için Doğru mu?

Her ne kadar e-ticaret son birkaç yılda artan bir popülariteye sahip olsa da 2020 salgını, işletmeleri hayatta kalabilmek için bu eğilimi benimsemeye zorladı. Bazı çevrimiçi şirketler bu süre zarfında hazırlandı ve gelişti, diğerleri ise ancak idare edebildi.

E-ticaret alanında uzun ömür ve başarı sağlamak için işletmelerin bir sonraki adımı pazarlama için bir e-ticaret stratejisi benimsemektir. Hızlı büyüme sağlamak için dijital reklamcılık, özellikle e-ticaret reklamları dahil edilmelidir.

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • E-ticaret reklamları nelerdir?
 • E-ticarette neden dijital reklam kullanmalısınız?
 • E-ticaret reklamları için en iyi stratejiler.

E-ticaret Reklamları

E-ticaret reklamcılığı, ücretli içeriği hem çevrimiçi hem de çevrimdışı platformlara koymaya odaklanan bir e-ticaret pazarlama alt kümesidir.

E-ticaret reklamlarına yönelik çevrimiçi platformlar arasında web siteleri, arama motorları, sosyal medya, e-posta bültenleri ve mesajlaşma uygulamaları bulunur. Çevrimdışı platformlar TV, radyo ve billboard gibi geleneksel reklamları içerir.

İşletmeler, farklı hedeflerine ulaşmak için her iki reklamcılık biçiminin bir karışımını benimsemelidir: e-ticaret satışlarını artırmak, marka bilinirliğini artırmak ve müşterileri e-ticaret mağazalarına çekmek.

Bu kılavuzda çevrimiçi platformlara yönelik dijital reklamcılığa odaklanacağız.

Neden E-ticaret Reklamlarını Kullanmalı?

İşte dijital reklamcılığı e-ticaret pazarlama stratejinize dahil etmenizin birkaç nedeni.

E-Ticaret Reklamları İdeal Müşterilerinize Ulaşmanızı Güçlendirir

E-ticaret reklamları, kampanya metriklerini izlemenize olanak sağlamanın yanı sıra ideal müşterileri hedeflemenize de olanak tanır. Sosyal ve PPC reklamlarını ayarlamak, yaş, cinsiyet veya ilgi alanları gibi demografik özellikleri tanımlamanıza olanak tanır. Bu kriterlere uyan hedef kitlelere reklamlarınız gösterilecektir.

Okumak:  WordPre için En İyi 9 WooCommerce Ödeme Ağ Geçidi

E-Ticaret Reklamları Takip Edilebilir

E-ticaret reklamlarında, dijital reklam kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini kontrol etmenize olanak tanıyan izleme sistemleri bulunur.

Sosyal reklamlar veya PPC reklamları da dahil olmak üzere tüm dijital reklam türleri, gösterimler, tıklamalar veya dönüşümler gibi ölçümleri ölçer. E-ticaret analiz araçlarının yardımıyla, reklam kampanyalarınızın sonuçlarını takip etmek iyileştirmelere yol açabilir.

E-Ticaret Reklamları Bütçe Dostudur

E-ticaret reklamları, küçük işletmelerin daha büyük şirketlerle rekabet edebilmesini sağlar.

Geleneksel reklamcılık genellikle küçük işletmeler için çok pahalıdır, ancak tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı gibi dijital reklamcılık yöntemleri, kampanyanız için bütçeyi seçmenizi sağlar.

Dijital Reklam Türleri

Üç ana dijital reklam türleri katmak:

 • Görüntülü reklamlar
 • Tıklama başına ödeme (TBÖ) arama ağı reklamları
 • Sosyal reklamlar

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, dijital reklamların en temel ve anlaşılır türüdür. Açılış sayfalarında veya web sitesi kenar çubuklarında harekete geçirici mesaj (CTA) içeren statik resimler veya videolar olarak görünebilirler. Banner reklamlar ve açılır reklamlar, diğer görüntülü reklam biçimleridir.

Görüntülü reklamlar, özel olarak bir hedef kitleyi hedeflemenize izin vermediğinden yeni müşterilere ulaşmak için kullanışlıdır. İşlevler sınırlı olduğundan, bunlar aynı zamanda en uygun maliyetli olanlardır.

Görüntülü reklamlar, aşağıdakiler gibi dijital reklam platformları tarafından yayınlanır: Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN) ve Adobe Pazarlama Bulutu.

Tıklama Başına Ödemeli Arama Ağı Reklamları

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamları, web sitelerine trafik çekmek için kullanılır. Reklamverenler, arama sonuçlarında avantaj elde etmek için bir reklama her tıklandığında yayıncılara ödeme yapar.

E-ticaret PPC reklamları özellikle etkilidir çünkü potansiyel müşteriler bir reklama tıkladıklarında ürün sayfasına yönlendirilirler ve böylece hemen ödeme yapmalarına olanak sağlanır (ör. Google Alışveriş Reklamları). Arama sonuçlarında, Sayfa tıklamalarının %46'sı en iyi PPC reklamlarına gidin.

Okumak:  Focus Keywords: İçerik Oluşturucular için Başlangıç Rehberi 2024

PPC reklamları hedef kitleleri hedeflemenizi sağlar. Ayrıca, yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında ödeme yaptığınız için uygun maliyetlidirler. Google Reklamları PPC reklamları için en popüler platformdur.

Sosyal Reklamlar

Özetle sosyal medya reklamları (veya sosyal reklamlar), sosyal platformlarda kullanıcılara gösterilen reklamlardır. Çok fazla sosyal ağ olduğundan sosyal reklamlar çok yönlüdür.

PPC reklamlarında olduğu gibi, sosyal reklamlar da insanları hedeflemenize ve belirli kitleleri segmentlere ayırmanıza olanak tanır. Ancak sosyal platformların farklı hedef kitleleri olması nedeniyle, sosyal reklamlar pazarlamacıları yaratıcı olmaya zorluyor çünkü reklamların farklı içerik türlerine göre uyarlanması gerekiyor.

İki tür sosyal reklam vardır: organik ve ücretli sosyal medya reklamları. İkincisi ölçülebilir ve size hızlı sonuçlar verebilirken, etkileyici pazarlamayı içeren ilki, reklam metninde daha fazla sabır ve özgünlük gerektirir.

Facebook reklam kampanyaları geniş kullanıcı tabanı nedeniyle en popüler olanlardır ancak aşağıdakiler gibi diğer sosyal ağları da hesaba katmayın: Youtube, instagramveya heyecan.

E-Ticaret Reklamları için En İyi Stratejiler

2040 yılına kadar Satın almaların %95'i e-ticaret işletmeleri aracılığıyla yapılması bekleniyor. İşletmenizin 2040'a (hatta gelecek yıla) ulaşmasını sağlamak için uyum sağlamaya devam etmelisiniz. E-ticaret reklamları için bu stratejileri kullanmaya başlayın.

Kişiselleştirmeyi Uygula

Kişiselleştirme, e-ticaret web sitelerinde müşteriler için kişisel deneyimler yaratma uygulamasıdır.

Kişiselleştirme, aşağıdakilere dayalı olarak dinamik içerik veya öneriler oluşturmayı içerir:

 • Tarama davranışı
 • Satın alım geçmişi
 • Demografik ve coğrafi veriler

Yukarıdakilerin tümü dijital reklamcılıkta kolaylıkla uygulanabilir.

Dahil etmenin faydaları e-ticaret reklamlarınızda kişiselleştirme strateji şunlardır:

 • Azalan satın alma maliyetleri
 • Gelir artışı
 • Artan yatırım getirisi (ROI)
 • Daha fazla marka bağlılığı

Yapay Zekadan Yararlanın

Yapay zeka (AI) otomasyonda daha yaygın olarak kullanılıyor ancak yeni teknolojiler sayesinde yapay zeka, kişiselleştirmenin güçlendirilmesine de yardımcı olabiliyor.

Okumak:  Eşleştirme Oyunu: Türkçe Yazılmış En İyi Eşleştirme Oyunları Listesi 2022

Yapay zekanın e-ticaret reklamlarında kullanıldığı bir örnek Google'ınkidir. duyarlı arama ağı reklamları. Google, hangisinin en iyi performansı gösterdiğini belirlemek amacıyla farklı başlık ve metin kombinasyonlarını test etmek için yapay zekayı kullanıyor. %15 daha yüksek tıklama oranları.

Yeniden Hedefleme Reklamlarını Kullanın

Yeniden hedefleme reklamları, e-ticaret web sitenizden bir satın alma işlemini tamamlamadan ayrıldıktan sonra müşterilere ürün ve hizmetlerinizi hatırlatmak için kullanılır.

Dünya çapında tahmini 3,8 milyar sosyal medya kullanıcısının ortalama Sosyal medyada 145 dakika Sosyal medya, e-ticaret reklamlarını yeniden hedefleyerek satın almayı teşvik eden yararlı bir araçtır.

A/B Testini Uygulayın

E-ticaret işletmelerinin bir diğer hedefi de dönüşüm oranı optimizasyonu veya satın alma yapan web sitesi ziyaretçilerinin sayısını en üst düzeye çıkarmaktır. Bu, hangi e-ticaret reklamlarının en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için A/B testi yoluyla yapılabilir.

Son Düşünceler: E-ticaret Reklamları: Dijital Reklamcılıkta Nasıl Başarılı Olunur?

Pandemi sonrası başarılı olmak için dijital reklamcılık, bir çevrimiçi mağazanın e-ticaret pazarlama stratejisinde tartışılamaz bir konu olmalıdır. Bu en iyi uygulamalarla başarılı e-ticaret reklamları oluşturmak çok kolay olacaktır.

E-ticaret mağazanızı açmaya hazır mısınız? Bugün başlamak için Bana Hosting'in tam olarak yönetilen WooCommerce barındırma hizmetine göz atın.