Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

DreamHost'in PHP Geliştiricisi Eric Van ile röportajı…

DreamHost'in PHP Geliştiricisi Eric Van ile röportajı...

Geliştirici Eric Van Johnson, PHP'ye olan tutkusunu CTO olarak görev yaptığı DiegoDev Group'a aktardı. Ancak hepsi bu kadar değil; bir süredir San Diego'da PHP buluşmaları düzenliyor ve her ikisi de büyük bir topluluk oluşturan iki PHP podcast'ine ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadarki yolculuğunu, PHP ve Laravel ile çalışma deneyimini ve çok daha fazlasını anlatırken Eric'in yanımızda olmasından büyük heyecan duyuyoruz.

Şahzeb: Merhaba Eric, bu röportaj için seni aramızda görmek çok güzel! Okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Şu ana kadar olan yolculuğunuzda bize yol gösterin.

: Bana ulaştığınız için teşekkür ederim. Biraz kendim hakkında, görelim, oldukça basit bir adamım. ben … idim
Columbia Bölgesi'nde doğdum, tüm çocukluğumu Maryland'de geçirdim, evlendikten sonra Güney Kaliforniya'ya taşınmaya karar verdim ve o zamandan beri burada yaşıyorum. Viski içmeyi ve A topundan birinci lige kadar her düzeyde beyzbolu izlemeyi seviyorum. Belimin gösterdiği gibi, seyahat etmekten yeni restoranlara yemek yemeye kadar maceralardan keyif alıyorum. Benim için dünyalara bedel olan bir ailem var.

Eskiden bazı devlet üniversitelerine gitmiştim ama asla buna bağlı kalmamıştım. CV'm posta odası memurundan depo çalışanına kadar haritanın her yerinde. Pek çok şey yaptım. Ancak yaklaşık son 20 yıldır BT odaklıyım. Operasyon personeli olarak sunucular ve ağlar üzerinde uzun bir süre çalıştım. Yine de kodlamaya, özellikle de PHP kodlamaya karşı her zaman bir tutkum vardı ve 2012 civarında bir arkadaşım beni web geliştirmeye tam zamanlı olarak başlamaya ikna etti.

CTO rolünü üstlendiğim DiegoDev Grubu adında bir geliştirme stüdyosu kurduk. Başlangıçta sadece ikimiz sözleşmeler için çabalıyorduk. Şirketle birlikte bağlantılarımız da yıllar geçtikçe arttı ve PHP topluluğu içinden insanları işe alabildik. Bugün güçlü bir şekilde ilerliyoruz. Harika insanlardan oluşan bir ekiple çalışıyoruz ve bazı büyüleyici projeler üzerinde çalışıyoruz.

Şahzeb: Sen organize ediyordun SanDiego PHP bir süredir görüşüyoruz. COVID-19'un bu kadar çok etkinliği nasıl durdurduğu göz önüne alındığında, SanDiego PHP etkinliğinin bu yıl tesiste gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini doğrulayabilir misiniz?

: Muhtemelen bu yıl yine yüz yüze SDPHP buluşmalarına başlamayacağız. Şu an bulunduğumuz yerde, şirketler maske zorunluluğu gibi şeyleri yavaş yavaş kaldırmaya başlıyor, ancak sanırım çalışmayan bir grup insan için bir teknoloji buluşması düzenlemek gibi ders dışı etkinliklere kapılarını açmaya başlamaları için daha biraz zaman geçecek şirkette. Bir noktada geri döneceğimizi umuyorum ama bunun herkesin rahat edeceği bir şekilde olduğundan emin olmak istiyoruz.

Şahzeb: Sizce PHP geliştiricilerinin bu buluşmalardan elde ettiği başlıca faydalar nelerdir?

: Bazı Kullanıcı Grupları pandemi sırasında Sanal Buluşmalar yoluna gitti ve bu harikaydı. Hala insanların keyif alabileceği bilgi alışverişi vardı. PHP dilinde yayınlanan ancak yüz yüze buluşmaların sahip olduğu sosyal açıdan yoksun olan iş akışları veya yeni şeyler hakkındaki sunumlar. Bu benim en sevdiğim kısım; ya sunum sırasında birisinin bir sorusu olduğu için ya da birbirinizle sosyalleşmenizin öncesinde ve sonrasında gerçekleşen tartışma. Üzerinde çalıştığınız projeler veya sorunlar hakkında konuşmak, birbirinizi yakalamak ve ilk kez yeni insanlarla tanışmak. Bunu sanal bir etkinlikte yakalamak çok zordur.

Okumak:  Sosyal Medya ile Sosyal Medya Arasındaki Fark Nedir?

Şahzeb: Eric, aynı zamanda sen de yönetiyorsun PHP Çirkin Ve PHPArch Podcast kanalı. Bize biraz bu podcast’lerden bahseder misiniz? Bu gruba kimler katılabilir ve geliştiricilere ve PHP kullanıcılarına nasıl yardımcı olur?

: İlk olarak PHPUgly kuruldu. İsmi tescil ettirmiştim ve bir yıl kadar önce bu fikir aklımdaydı ama sadece onu üretmek istedim. Yer almak istediğim kişiler hakkında bir fikrim vardı ama ilgilenmediler.

SDPHP Buluşmalarına dönecek olursak, bir grup kişi buluşmadan önce, genellikle buluşmanın yapıldığı yere yakın bir içki mekanında bir araya gelirdik, böylece trafik konusunda endişelenmemize gerek kalmazdı. Buluşmanın “sosyal yönü” burada başlayacak. Buna “oyun öncesi” adını verdik ve herkes davetliydi. Podcastteki diğer iki ortak sunucum John ve Tom, benimle birlikte oturup bir şeyler tartışırlardı. Aramızda oldukça güzel şakalaşmalar oldu ve bir gün maç öncesine katılan bir başka müdavim şöyle dedi: “Hepiniz bu konuşmaları kaydetmelisiniz. Geri dönüp onları tekrar tekrar dinlemeyi çok isterim.” İşte o zaman düşündüm ki, tamam, bu John ve Tom podcast'i benim sunmamla ilgilendiler, öyle yaptılar ve ben de öyle yaptım. Bu 2016 yılındaydı ve o zamandan beri her hafta kayıt yapmak için birbirimizle buluşuyoruz. Birkaç haftayı orada burada kaçırdık, ama aynı zamanda başladığımızda haftada birden fazla kayıt yapmış olabileceğimizi de düşünüyorum.

Harika bir öğrenme deneyimi oldu ve podcasting'e düşündüğümden daha fazla ilgi duymamı sağladı. Geçen hafta, başladığımız günden neredeyse beş yıl sonra, 237. bölümü kaydettik. Ama daha da şaşırtıcı olanı, bir topluluk oluşturmuş olmamız. Hem her Perşembe gecesi saat 21.00 PST civarında kaydettiğimiz canlı yayında düzenli dinleyicilerimiz var, hem de sesli podcast'in düzenlenmiş versiyonunu dinleyen kişiler var. Birçoğu hafta boyunca aktif merkezimizde bizimle takılıyor. anlaşmazlık kanalı. Gösteri konularına katkıda bulunuyorlar ve hatta canlı gösteriyi kaydederken bizimle tartışıyorlar, bu da onu sesli podcast'e dönüştürüyor. Yeni insanlarla tanışmak harika bir deneyim oldu, hatta bazılarıyla gerçek hayatta tanışma fırsatım bile oldu. Dünyanın her yerinden insanlar var. Üzerimde o kadar olumlu bir etkisi oldu ki. Bundan bu kadar faydalanacağımı asla hayal edemezdim. Gösteriyle ilgili tüm bağlantılara PHPugly adresinden göz atabilirsiniz.

PHP[podcast] php için[architect] dergisi yaklaşık 4 yıl önce çıktı. Oscar Merida php'nin Genel Yayın Yönetmenidir[architect] dergi. PhpUgly ile o kadar iyi bir deneyim yaşıyorduk ki, php'de Oscar'la karşılaştığımda[tek] 2017 yılında dergi için bir podcast yapmayı düşünmesini tavsiye etmiştim. Yıllar boyunca öğrendiklerim, kullanılacak araçlar, iş akışları vb. konularda yardımımı teklif ettim. Bu, o podcast'te sunucu olmamı da sağladı. Başlangıçta birkaç format denedik. Başlangıçta podcast'in başından sonuna kadar 15 dakika olmasını istedim. Çeşitli etkileşimler sonucunda şu anda sahip olduğumuz formata karar verdik. Oscar ayda bir, o ayın dergisinin başyazısı olan Editor's Byte'ı yapmaya çalışıyordu. Ay boyunca biriyle röportaj yapacağım. Daha sonra bir araya gelip o ayın yazılarını tartışacağız. Php'den keyif alıyorum[archtiect] dergisi ve bunun topluluğumuzdaki en iyi kaynaklardan biri olduğunu düşünüyorum. Oscar, hem podcast'in sunucusu olarak hem de dergiye aylık katkıda bulunarak bunun bir parçası olmama izin verdiği için şanslıyım.

Okumak:  Sosyal Medyaya İlham Vermek İçin Sosyal Medya Kurallarında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Şahzeb: PHP geliştirme konusunda geniş bilgiye sahipsiniz. Sizi PHP web geliştiricisi olmaya iten şey neydi?

: Devlet üniversitesindeyken programlama alanında uzmanlaştım ama o zamanlar manzara çok farklıydı. Web yoktu ve aslında konuşulacak herhangi bir betik dili de yoktu. Sanırım Perl daha geçen yıl piyasaya sürülmüştü ve birkaç tane daha vardı ama programlamayı öğreniyorsanız derlenmiş bir dil öğreniyordunuz. Bilgisayar laboratuvarında zaman bulmam, başvurumu derlemem, koridorda yürümem ve çalışıp çalışmadığını veya bir hata yapıp yapmadığımı görmek için çıktıyı almam gerekiyordu. Şampuanlayın, durulayın ve tekrarlayın.

Bir gece geç vakitte, küçük üniversitemde bilgisayar laboratuvarında otururken, yeşil ve beyaz çubuk kağıt yığınları almak için yazıcıya gidip geldikten sonra, bana göre olmayan bir hata mesajı görmeye karar verdim. programcı ol. Bilgisayarları bıraktım ve geçimimi sağlamanın başka bir yolunu bulmam gerektiğine karar verdim. O çıktılardan bazıları hâlâ bende duruyor. Onları sakladım, neden olduğundan emin değilim.

Birkaç yıl ileri sardım, bilgisayarlar hayatımda kaldı çünkü ben her zaman bilgisayarda “işlerin nasıl yapılacağını” bilen kişiydim. Ortalama kullanıcınızdan daha iyiydim ama özel bir şey değildim. Kişisel bilgisayarlar yaygınlaşmıştı ve bilgisayarlar herkesin masasındaydı. Yeni teknolojilerin bazılarını tamir ederdim ama tamir etmekten başka bir şey yapmakla hiçbir zaman ilgilenmedim. Veri kümelerini izlemeye çalıştığım için bir arkadaşım beni MySQL'le tanıştırmıştı. Veritabanları, MySQL veya Açık Kaynak hakkında hiçbir şey bilmiyordum ve o zamanlar bunların hiçbiri umurumda değildi. Sadece bilginin nasıl saklanacağını ve onu dışarı çıkarmanın en iyi yolunu bilmek istedim. PHP ve MySQL öğreten yetişkinlere yönelik bir genişletilmiş öğrenme sınıfı buldum. Kendi kendime şöyle düşündüm: “PHP'nin ne olduğundan emin değilim ama bana MySQL'i öğretirlerse PHP olaylarını görmezden gelirim.”

Dersin ilk gecesinde basit bir PHP betiği yazdık ve henüz dersin MySQL kısmına bile gelmedik. Bu sadece basit bir PHP betiğiydi ve web tarayıcımda betiğimin anında yanıt verdiğini gördüm. Derleme yok, çıktı yok! Kodumu değiştirdim, sayfayı yeniledim ve değişikliğimi gördüm. Bu inanılmazdı, bu KODLAMAydı! Java sınıfı ya da başka bir dil olsaydı fikrimin farklı olup olmayacağını size söyleyemem ama size o gece PHP'ye bağlandığımı ve asla bırakmadığımı söyleyebilirim.

Elbette başka dillerle deneyler yapardım, Ruby ve Rails çerçevesiyle uzun süre çalıştım ama her zaman PHP'ye geri döndüm. Son on yıldır PHP'ye oldukça odaklandım. Artık bir neden kalmayıncaya kadar diğer dilleri kontrol etmek için giderek daha az neden oldu.

Okumak:  WordPress Kullanıcılarını WP All Export ile Dışa Aktarma

Şahzeb: Yıllar boyunca PHP/Laravel ile çalışma deneyiminizi bize anlatın.

: Her zaman çerçevelerin büyük bir hayranı oldum. Bunların herkes arasında popüler olmadığını biliyorum ama bazı kararların genellikle sizin adınıza verilmesi hoşuma gitti. Genellikle izlenecek yerleşik adlandırma kuralları ve kalıpları vardı. Kendi isteğime bırakıldığında çok fazla tamir yapıyorum, bir projeden diğerine hiçbir şeyi standartlaştırmam ve bu yüzden çerçevelerin bunu benim için halletmesine izin verdim.

Laravel 4 piyasaya sürülmeden önce yakın bir arkadaşım beni Laravel ile tanıştırdı. O zamanlar CakePHP kullanıyordum ve son derece memnundum. Kendi kendime “Çerçeveleri değiştirmekle pek ilgilenmiyorum” diye düşündüm ama o bu konuyu konuşmaya devam etti. Bana “Şu anda Laravel'e bile bakmayın, sürüm 4 çıkana kadar bekleyin” derdi. Laravel ortaya çıktığında PHP'deki Composer gibi bazı yeni şeylerden yararlanan ilk çerçeveydi. Etkili iş akışı gerçekten dikkatimi çekti. Laravel'i sürüm 4'ün çıkışından hemen sonra kullanmaya başladım ve o zamandan beri onu yinelemeye devam ediyorum.

Şahzeb: Dizüstü bilgisayarınızdan uzakta olduğunuzda ne yapmaktan hoşlanırsınız?

: Ben profesyonel olarak ve hobi olarak kodlamadan gerçekten keyif alan insanlardan biriyim. Hala çok fazla tamir ediyorum. Ama beni çevreleyen tüm dijital şeylerden uzaklaştığımda ailemle birlikte olmaktan gerçekten keyif alıyorum. Açıkçası bu kadar keyif almayı hiç beklemediğim deneyimlerden biri. İster eşimle birlikte yeni bir restoran deneyelim, ister havuzda yüzelim, ister sadece televizyon seyredelim, o anları seviyorum.

Şahzeb: DreamHost gibi barındırma çözümleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Bu çözümlerin PHP tabanlı uygulamalara değer kattığını düşünüyor musunuz?

: Sistem işlemleri gerçekten pek eğlenceli değil. Barındırma ortamınızı yönetmek için ne kadar az şey yapmanız gerekiyorsa o kadar iyidir. DreamHost, kullandığınız PHP sürümü gibi şeyler üzerinde hâlâ kontrol sahibi olmanızı sağlayan ancak bir sunucunun bakımı gibi günlük görev konusunda endişelenmenize gerek olmayan bir çözüm sunar.

Şahzeb: Bundan sonra kiminle röportaj yapmalıyız ve neden?

: Bence Oscar Merida php'nin[archtiect] iyi bir röportaj olur. PHP ile pek çok insanı ilgi odağı haline getirmek için çok zaman harcıyor[archtiect] yayın. Açıkçası bu konuda yeterince itibar kazandığını düşünmüyorum. Her ay PHP topluluğu için birinci sınıf bilgilerle dolu yüksek kaliteli bir dergi çıkarıyor ve hak ettiği teşekkürü alamıyor.

Şahzeb: Okuyucularımız için ofis alanınızın veya mevcut iş istasyonunuzun COVID-19 salgını durumundaki anlık görüntülerini paylaşabilir misiniz?

Şahzeb: Bir kez daha teşekkür ederim Eric!