Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Dropshipping öldü mü? Hala Kazanabiliyor musun?

 Dropshipping öldü mü? Hala Kazanabiliyor musun?

İnternetten para kazanmanın yeni yollarının ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar artık şu önemli soruyu gündeme getiriyor: 'Dropshipping öldü mü?' En büyük e-ticaret iş modellerinden biri olan ve dünyanın her yerindeki insanlara evden milyonlarca kazanç sağlama potansiyeline sahip olan dropshipping öylece ölemez.

Dropshipping aslında ölmedi. Birçok insanın söylediğinin aksine stoksuz satışın dikkatli planlama ve beceri gerektirdiğini anlamak önemlidir. Ve evet, 2023'te bu sayede para kazanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı burada bulabilirsiniz.

Dijital girişimciler genellikle iş modellerinin karlılığı konusunda endişeleniyorlar ve haklı olarak da öyle. Hızla gelişen teknoloji endüstrisi, işletmeleri yenilik yapmaya ve büyümeye teşvik etse de, aynı zamanda sürdürülebilir olmaları ve hayatta kalabilmeleri için sektörle bağlantılı kalmaları konusunda da baskı yapıyor.

Teknoloji çoğu işletme için iki ucu keskin bir kılıç gibi çalışır. Bir yandan, daha yeni ve daha yenilikçi büyüme yöntemleriyle kuruluşlara ve müşterilerine büyük fayda sağlıyor. Ancak diğer taraftan, aynı zamanda eski yöntemleri de hemen ortadan kaldırıyor. Ayak uyduramayan şirketler ayakta kalamazlar.

Benzer şekilde, tıklama başına maliyet (TBM) Google AdSense, Chitika ve BidVertiser vb. yöntemlerin tümü güncelliğini yitirmiştir. Artık bunların yerini yerel reklamlar ve içerik keşfetme platformları aldı.

Kısacası, çoğu iş modeli siz onları benimsemeye karar verdiğinizde geçerliliğini yitirmiş olacaktır.

Dropshipping'e geri dönersek, çeşitli uygulanabilir dropshipping yöntemlerini analiz etmemiz, dropshipping bayrağı altında hala başarılı olan mağazaları aramamız ve dropshipping'i kullanıcılar için kolaylaştıran pazarlama platformlarını aramamız gerekecek.

Dropshipping'de ustalaşmak ister misiniz?

E-posta adresinizi girin ve ücretsiz e-kitabımızı hemen alın!

Teşekkür ederim

E-Kitabınız Gelen Kutunuza Doğru Yolda.

Dropshipping Hala Hayatta mı: Dropshipping İçin Google Trendleri

Google Trendler, stoksuz satış teriminin insanların ilgisi söz konusu olduğunda nasıl performans gösterdiğini anlamak için görsel olarak kapsamlı bir yol sunar.

Yukarıda da gördüğümüz gibi “dropshipping” arama terimi son 5 yılda ciddi bir artış gösterdi. Daha da önemlisi, her ne kadar birkaç düşük seviye yaşanmış olsa da genel trend hala istikrarlı bir şekilde artıyor.

İnsanlar sıklıkla AliExpress dropshipping'in ölüp ölmediğini soruyor ve işte bunun cevabı. 'Aliexpress dropshipping' terimi için yapılan aramalarda son 5 yılda önemli bir artış görüldü. Bunun arkasındaki ana neden, AliExpress'in, ürünlerin yüksek bulunabilirliği ve uygun fiyatları nedeniyle çoğu dropshipper için harika bir platform görevi görmesidir.

AliExpress ile karşılaştırıldığında 'alibaba dropshipping' trendi etkileyici değil. Bu düşük eğilimin arkasında birkaç neden olabilir; en belirgin olanları Alibaba'nın daha çok B2B odaklı olması ve toplu siparişlerle ilgilenmesidir. Oysa AliExpress doğrudan tüketicilere odaklanıyor ve bireysel ürünler de satıyor. Diğer bir neden ise Alibaba'nın AliExpress'e kıyasla daha az ödeme seçeneğine sahip olması ve sonuçta daha az insanın hizmetleriyle ilgilenmesine katkıda bulunması olabilir.

Okumak:  Dropshipping ve Satış Ortaklığı Pazarlaması: Hangisi?

Amazon dropshipping karlı mı? Bu birçok insanın sorduğu bir soru. Amazon dropshipping için harika bir platform olmasına rağmen, 'amazon dropshipping' arama terimi aliexpress dropshipping ile karşılaştırıldığında hala daha düşük bir büyüme eğilimine sahip. AliExpress ile karşılaştırdığımızda Amazon'dan dropshipping oldukça teknik bir konu. Üstelik FBA ücreti alıyor ve ürününüz depoda 6 aydan fazla kalırsa daha da artan depolama ücreti ödemeniz gerekiyor.

Dropshipping'e değer mi?

Yan işinize başlayarak iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız dropshipping kesinlikle buna değer. Ancak eğer isterseniz Çok para kazanmak Kısa bir süre sonra dropshipping kesinlikle buna değmez.
Dropshipping'in başarılı bir şekilde çalışması için zaman, para ve çaba harcamanız gerekecek.

Dropshipping işletmelerinin büyüme hızını yavaşlatan birkaç şey şunlardır:

 • Yüksek nakliye süresi
 • Yüksek mal maliyeti
 • Müşteri desteği eksikliği
 • Geri ödemeler çok zaman alıyor
 • Ürün kalitesi çok düşük
 • Satıcıların profesyonel olmaması

Uygun bir e-ticaret işinin müşteriyi memnun etmesi gerekir. Ancak dropshipping işine gelince, müşterilerin çoğunlukla kâr uğruna ihmal edildiğini görüyoruz. Aslında çoğu dropshipper'ların kullandığı Ürünleri için Shopify mağazaları. Ürünleri sosyal medya reklamları aracılığıyla sattıkları için mağazalarının yüksek standartlarını korumaya odaklanmıyorlar.

Bir ürünü müşteriye yalnızca bir kez satma eğilimindedirler. Bu, zayıf müşteri deneyimine yol açar ve genellikle bir bütün olarak iş modeline olan güvenlerini azaltır.

Böyle bir durumun çaresi nedir?

Çözüm basit. Müşterilere saygılı davranın. Dropshipping ürünlerini yüksek marjla satan ve hâlâ gelişen birçok mağazamız var. Bunlara Bluecrate.com, Wish.com ve birkaç tane daha dahildir.

Dropshipping 2023'te Ölecek mi?

Tek kelimeyle hayır. Dropshipping endüstrisinin doymuş olduğunu gösteren çeşitli istatistikler var, ancak hala çok fazla potansiyel var ve ölmeye yakın değil. Dropshipping sektörünün piyasa değerinin 2025 yılına kadar 557,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ve dahası da var:

 • Yaklaşık olarak %27 Dropshipping kullanan çevrimiçi perakendecilerin oranı
 • Dropshipping, kendi stok envanterinizi tutmaya kıyasla yaklaşık %50 daha fazla kar elde edebilir

Dropshipping'in ölmesiyle ilgili her yıl yeni bir tartışma yaşanıyor. Ancak durum böyle değil çünkü dropshipper'lar genellikle ölmez, çalışma şekillerini değiştirirler. Birkaç yıl önce dropshipping'in tek kralı AliExpress'ti. Zamanla işler değişti ve stoksuz satış yapanlar artık ürünleri için toptancılarla doğrudan etkileşime geçiyor.

Dropshipping'in hala güçlü olduğunu anlayabilirsiniz! Aslında dropshipping işinize başlamanın tam zamanı. İşte nedeni:

 • Dünya e-ticareti benimsedi
 • Her zamankinden daha fazla insan çevrimiçi alışveriş yapıyor
 • Satıcılar stoksuz satış kavramını anlıyor ve onlarla çalışmaya istekli
 • Çevrimiçi ödeme göndermek kolaydır
 • Çevrimiçi ücretli pazarlama kampanyalarına yardımcı olabilir
 • Ön maliyet neredeyse sıfır

Bazı Dropshipping Mağazaları Neden Başarılı?

Bazı dropshipping mağazalarının başarılı olmasına rağmen diğerlerinin başarısız olmasının nedeni, bu dropshipping işletmelerinin müşterileri ilk sırada tutmasıdır. Alıcılarına öncelik veriyorlar ve onların tüm ihtiyaçlarını çözmeye çalışıyorlar. Evet, dropshipping ürünlerini biraz marj tutarak satıyorlar ama bunu müşteriye daha hızlı para iadesi almasına veya akıllarına takılan tüm sorularda yardımcı olmalarına olanak tanıyarak telafi ediyorlar.

Okumak:  Matrah Nedir: Türkçe Yazılmış Bir Gönderide Matrah Açıklaması

Dolayısıyla dropshipping işletmeleri sürdürülebilir kalmak istiyorsa müşterilerine öncelik vermeleri gerekiyor.

Dropshipping Hala Kazançlı mı?

2023'te kesinlikle evet. Aslında giderek daha fazla insan AliExpress gibi platformlardan uzaklaştıkça dropshipping daha da popüler hale geldi. E-ticaret alanına atlamak isteyenler için mükemmel bir seçenek.

Sadece karlı değil, aynı zamanda gelişiyor! E-ticaret ve dropshipping kârları ulaştı 196 milyar doların üzerinde.

Üstelik küçük perakendeciler, akıllı telefonlar aracılığıyla dönüşüm oranlarında neredeyse %30'luk bir artış görüyor.

Diyelim ki bir dropshipping mağazasını nasıl açacağınızı öğrenmek istiyorsunuz ve bundan yılda 100.000 $ kazanmayı hedefliyorsunuz. Kaç ürün satmalısınız?

AliExpress Dropshipping: Yaklaşık Kazançlar

Bu noktada dropshipping'den ne kadar para kazanabileceğinizi merak ediyor olmalısınız? Size bir örnek vereceğiz. Diyelim ki AliExpress'ten 15$'lık bir ürün aldınız ve nakliye ve reklam masraflarını da ekledikten sonra ürünü 30$'a sattınız ve üründen 10$ kar elde ettiniz.

Bu nedenle aliexpress dropshipping'i kullanarak yılda 100.000$ kazanmak istiyorsanız ayda 1000 ürün satmanız gerekecektir. Hesaplama aşağıdaki gibidir:

10$ kâr x 1000 sipariş = ayda 10.000$
Aylık 10.000 ABD Doları x 12 = yıllık 120.000 ABD Doları

Bu hesaplama varsayılan tutarlar üzerinden yapılır, karınız ve giderleriniz yatırım tutarınıza göre değişiklik gösterebilir. Sonuç olarak bu, aliexpress dropshipping'in doğru yapılması durumunda çok karlı bir işe dönüştürülebileceğini gösteriyor.

Dropshipping vs Affiliate Marketing: Hangisi Daha Karlı?

Bu bölümde dropshipping'i bağlı kuruluş pazarlamasıyla karşılaştıracağız çünkü her iki iş modeli de oldukça karlı ve etkilidir.
Bağlı kuruluş pazarlama modeli satılan her ürün üzerinden komisyon alınmasını esas aldığından komisyon yüzdesinin %5 olduğunu varsayacağız ve 100.000$ kazanmak istiyoruz.

Yukarıdaki hesaplamalara göre ayda 1000$ veya günde 340$ kazanmanız gerekecek, 100$'lık satıştan 5$ komisyon alacağınızı unutmayın. Dropshipping ile aynı hızda kazanmak için müşterilerinizin günde 7000$ değerindeki ürünleri satın alması gerekir, eğer siz günde 340$ kazanmak istiyorsanız.

Bu hesaplamalar, dropshipping'in bağlı kuruluş pazarlamasına kıyasla daha karlı olduğunu açıkça göstermektedir. Ancak bağlı kuruluş pazarlaması ile dropshipping karlılığı arasındaki fark hala devam eden bir tartışma olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, başka faktörler de var; en belirgin olanlardan biri, dropshipping'in, satış ortağı olarak kazanmaya kıyasla çok daha fazla kurulum ve hazırlık gerektirmesidir. Ayrıca, daha yüksek kazancın daha yüksek riskleri de beraberinde getirdiğini unutmamak önemlidir.

Alibaba Dropshipping: Hala Buna Değer mi?

Stoksuz satış sektörü perakende modeli üzerinde çalışmaktadır, bu nedenle stoksuz satış yapanlar ürünleri toplu olarak satmazlar. Alibaba çoğunlukla toplu miktarlarda satış yapıyor, bu nedenle stoksuz satış yapanların doğrudan Alibaba'dan satış yapması biraz daha maliyetli olabilir.

Bu bakımdan AliExpress ve Amazon gibi diğer platformlardan satış yapmak çok daha kolaydır. Bu nedenle, aliexpress dropshipping veya amazon dropshipping yoluyla elde edilen karlar da alibaba dropshipping ile karşılaştırıldığında çok daha yüksektir.

Alibaba vs AliExpress – Dropshipping için Hangisinin En İyisi Olduğunu Öğrenin

Dropshipper'ların 2023'te Karşılaştığı En Büyük Sorunlar Nelerdir?

Dropshipping işinin son derece soyut doğası nedeniyle, dropshipping yapanların karşılaşabileceği çeşitli sorunlar vardır:

 • Gönderim gecikmeleri, çevrimiçi mağazanızı ziyaret eden müşteri sayısında azalmaya neden olabilir
 • Satıcılar ürünleri teslim ederken uygun kalite protokollerini takip etmeyebilir
 • Müşteriler daha önce hiç sipariş etmedikleri ürünleri alabilir
 • Geri ödemeler veya iadeler, iş ortaklığı yaptığınız ödeme ağ geçidi şirketi nezdindeki güvenilirliğinizi etkileyebilir
Okumak:  WooCommerce ile Dropshipping İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Peki bu dropshipping sorunlarının çözümleri neler?

 • Tedarikçilerle ilişki kurun ve yalnızca güvenilir ve kaliteli ürünler sunan tedarikçilerle çalışın
 • Hedef pazarınızı araştırın ve iyi satan trend ürünleri satın alın. Bu, nakliye maliyetlerini azaltacak ve daha fazla kar elde etmenizi sağlayacaktır.

eBay ve Amazon Dropshipping: İzin Veriliyor mu?

Yeni başlayanların çoğu Amazon ve eBay'den dropshipping yapamayacaklarını düşünüyor ancak bu doğru değil. Bu platformları kullanarak dropshipping yapmak belirli platform kısıtlamaları nedeniyle zor olsa da yine de mümkündür.

Örneğin eBay, Çin'den gelen ürünlere izin vermiyor ve kullanıcıların Amerika'da ikamet etmesi gerekiyor. Amazon ise teslimatların bir haftadan fazla sürmemesini talep ediyor. Çoğu dropshipper'ın bu platformları kullanmamayı tercih etmesinin ana kısıtlamaları bu ikisidir. Bunlara bir çözüm bulun ve eBay ve Amazon'dan kolaylıkla dropshipping yapabilirsiniz.

Dropshipping, bir ürünü satıcıdan alıp, ürüne fiilen dokunmadan doğrudan müşteriye satmanıza olanak tanıyan bir perakende iş modelidir. Basit bir ifadeyle dropshipper'lar aracı gibi davranır.

Dropshipping'in yasallığı söz konusu olduğunda, dropshipping amacıyla çevrimiçi mağaza açmaya karşı herhangi bir yasa yoktur. İş kanunları ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir ancak dropshipping işletmelerine doğrudan karşı çıkan bir kanun yoktur.

Ancak dropshipping işine başladığınızda aklınızda bulundurmanız gereken bazı genel noktalar vardır:

Ürününüz Güvenilir Olmalı

Müşterilere bir şey gösterip tamamen farklı bir şey satarak kandırmak etik dışı ve yasa dışı kabul edilir. Bunu yapmak çoğu ülkede ceza gerektiren bir suçtur ve bir müşteri bu tür şikayetlerden dolayı sizi suçlarsa sorumlu tutulacaksınız.

Kendi Ülkesinin Yasaları Hakkında Farkındalık

Dropshipping yolculuğunuza başlamadan önce, o ülkedeki tüm iş ilişkilerinizle ilgili tüm yasaların tam olarak farkında olduğunuzdan emin olun. Bu ödevi yapmak son derece önemlidir çünkü faaliyet gösterdiğiniz sektörün tüm yasallıklarının farkında olmalısınız.

Son sözler!

Peki birisi 'dropshipping öldü mü?' diye sorarsa Onlara kesinlikle öyle olmadığını söyleyebilirsiniz. Özellikle şimdi, çevrimiçi alışverişe ve e-ticaret endüstrisine küresel bağımlılığın bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, dropshipping endüstrisinin kapanma ihtimali neredeyse sıfıra yakın.

Bu nedenle, eğer potansiyel bir dropshipper iseniz, kapsamlı bir araştırma yapın, trend olan bazı ürünleri seçin ve satmaya başlayın. Dropshipping mağazanız için hangi platformu seçeceğiniz konusunda kafanız mı karıştı? 'Dropshipping için En İyi E-Ticaret Platformları' hakkındaki yazımızı okuyun ve dropshipping mağazanızı bugün başlatın. Hangi ürünleri satmanız gerektiğinden emin değilseniz Satılacak 35'ten Fazla En İyi Dropshipping Ürünü ve 2023'te Satılacak En İyi Trend Olan 15 Talep Üzerine Baskı Ürünü hakkındaki makalelerimizi okuyabilirsiniz.