Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Drupal ve Joomla Karşılaştırması: Siteniz için CMS Seçmek

Drupal ve Joomla Karşılaştırması: Siteniz için CMS Seçmek

Joomla ve Drupal, site sahiplerinin içeriklerini oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olan iki rakip İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Her ikisi de geniş ve kararlı topluluklarla köklü bir yapıya sahiptir, ancak her birinin yol gösterici felsefesi benzersizdir.

Joomla için kullanım kolaylığı, ek işlevsellik ile birleşerek yeni başlayanlar ve orta düzey kullanıcılar için bir platform oluşturur. Drupal için işlevsellik ön plandadır ve site sahiplerinin göz kamaştıran ve ilham veren kullanıcı deneyimleri yaratabileceği bir yer yaratır.

Her ikisi de mükemmel içerik yönetim sistemleridir, ancak bir site sahibinin ikisini de taahhüt etmeden önce dikkate alınması gereken farklılıklar vardır. Bu makale bu farklılıklara ayrıntılı olarak bakmayı amaçlamaktadır.

Sayılarla Drupal ve Joomla

Canlı web sitelerinin sayısına bakıldığında Joomla, 1.5 milyon şu anda kullanımda. Nispeten Drupal'ın yeni bitti 500.000.

Ancak bu fark sizi yanıltmasın. Joomla sitelerinin yalnızca %0,8'i dünya çapında en iyi 100.000 site arasında yer alıyorDrupal sitelerinin %6'sından fazlası ile karşılaştırıldığında. Gerçek rakamlarla bu, Drupal'ın en iyi 100 bin site listesinde iki kat daha fazla Joomla sitesine sahip olduğu anlamına geliyor.

Daha sonra göreceğimiz gibi bunun birkaç nedeni var. Tavuk ve yumurta durumunda Drupal'ın performansı ve işlevselliği daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açar, ancak bu kadar çok geliştirici kontrolü sunması aynı zamanda daha büyük şirketler tarafından kullanıldığı anlamına da gelir.

Drupal ve Joomla Karşılaştırması: Artıları ve Eksileri

Drupal'ın Artıları

İnanılmaz kontrol
Drupal, site sahiplerine kullanıcı deneyimi üzerinde tam kontrol sağlar. Ek işlevler ekleyin, benzersiz tasarımlar oluşturun ve SEO çalışmalarınızı artırın.

Çok çeşitli mevcut modüller
Drupal, site sahiplerinin faydalanabileceği, ek işlevsellik ve kontrol sunan 43.000'den fazla güçlü modüle sahiptir.

Çok güvenli bir platform
Geçmişteki bazı önemli sorunlara rağmen (bkz. Drupal Güvenlik) Drupal, sorunları izleyen ve düzelten inanılmaz güvenlik ekibi sayesinde mevcut en güvenli CMS'lerden biridir.

Drupal'ın Eksileri

Karmaşık Gelişim
Drupal mevcut en kolay platform değil. Platformdan en iyi şekilde yararlanmak için karmaşık geliştirme prosedürlerine ve kod bilgisine ihtiyaç vardır.

Joomla'nın Artıları

Kullanımı kolay
Joomla, belirli düzeyde teknik deneyimi olan ancak teknik kodlama görevlerini tam olarak yönetemeyenler için harika bir uygulamadır.

Çok sayıda Uzantı
7500'den fazla uzantı var. Drupal kadar çok olmasa da yine de çok fazla.

Joomla'nın Eksileri

Bazı işlevlerden yoksun
Joomla, işlevsellik üzerinde tam kontrol arayanlar için en iyi uygulama değildir. Ne yazık ki bazı özellikleri Joomla kurulumunda bulamazsınız.

Okumak:  Küçük İşletme Markanızı Yeniden Canlandırın: Basit Yenileme Taktikleri [Strategy + Checklist]

Resmi Şablon Dizini Yok
Joomla için şablonlar ve temalar mevcut olsa da, bunlar için resmi bir dizin yoktur. Bu, başlamayı zorlaştırabilir.

Mukayese

Kullanım kolaylığı

Joomla ve Drupal farklı türdeki kullanıcılar için tasarlanmıştır. Joomla biraz daha esnekliğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için tasarlandı. Drupal, tam esnekliğe ihtiyaç duyan geliştiriciler ve içerik yönetimi uzmanları için tasarlandı.

Bu nedenle Joomla genellikle bloglar ve küçük işletme siteleri için kullanılırken Drupal, yüksek düzeyde yapılandırılabilir içerik yönetimi özelliklerine dayanan büyük kuruluşlar için özel web siteleri oluşturmak için kullanılır.
Web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz Drupal'a başlamak zor olabilir.

Ancak bir geliştirici veya içerik yönetimi uzmanıysanız Drupal'ın sizin için yapabileceklerini seveceksiniz.

Joomla, Drupal kadar karmaşık değildir ancak mevcut diğer alternatiflerin bazıları kadar kullanıcı dostu veya esnek de değildir. Bunun iyi bir şey olup olmadığı CMS'nizden ne beklediğinize bağlıdır.

Joomla'da gezinmenin diğer içerik yönetim sistemlerine göre biraz daha zor olmasının nedeni, daha esnek bir yaklaşım gerektirmesidir. Ancak Joomla, Drupal'dan daha az karmaşık olsa da, standart dışı içerik barındıran ve özel bir içerik yönetimi çerçevesi oluşturma konusunda tam özgürlüğe ihtiyaç duyan kullanıcılar için de daha az esnektir.

Drupal Joomla
– İşlevselliğe odaklanan şık bir kullanıcı arayüzü yok + Şık kullanıcı arayüzü
– Kodlama bilgisi gerektirir + Kodlama bilgisi gerektirmez
– Özelleştirme seçenekleri çok büyük + Özelleştirme seçenekleri geniş ancak zorlayıcı değil
+ Çok fazla esneklik – Çok fazla esneklik yok
+ Kolay arama motoru optimizasyonu (SEO) + Kolay arama motoru optimizasyonu (SEO)

Drupal kullanıcılarına daha fazlasını sunarken, bunu kullanım kolaylığı pahasına yapıyor. Bu nedenle bu bölümü Joomla'ya veriyoruz.

İşlevsellik

Drupal işlevsellik açısından rakipsizdir. Başlangıçta içerik yöneticilerine ve site sahiplerine istedikleri özel çevrimiçi deneyimleri oluşturabilecek bir platform sunmak için tasarlanan bu platform, bugüne kadar bu özelliğini korudu.
Drupal'ın en iyi özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Site performansı ve arama motoru optimizasyonu
 • Çok dilli işlevsellik
 • Çerçeveler ile içerik iyileştirme ve yönetimi artık daha kolay
 • Ayrılmış uygulama
 • E-ticaret yeteneği
 • 43.000'den fazla modül

Bu özelliklerin her biri bir araya gelerek Drupal'ı işlevsellik merkezi haline getiriyor.

Buna karşılık Joomla, Drupal'da yerleşik olan bazı işlevlerden yoksundur ve bu sayede yukarıda bahsedilen kullanım kolaylığını sağlar.

Joomla'nın en büyük hayal kırıklıklarından biri resmi bir tema dizininin olmamasıdır. Yeni başlayanlar için çok sayıda Joomla teması ve şablonu mevcut olsa da, bunlar resmi olarak izlenen ve bakımı yapılan bir dizin aracılığıyla sunulmamaktadır. Bu nedenle bu temaların site güvenliği açısından etkileri olabilir.

Okumak:  Şirket Nasıl Kurulur: Adım Adım Türkiye'de Şirket Kurma Rehberi ve İpuçları

Buna rağmen Joomla hala bazı olumlu özelliklere sahiptir:

 • Kullanıcı yönetimi için yerleşik kayıt sistemi
 • Güçlü site araması
 • Çok dilli destek
 • Etiketler ve kategoriler
 • 7.500'den fazla resmi uzantı

Joomla'nın iyi çabalarına rağmen Drupal işlevsellik açısından kazanıyor.

Güvenlik

Güvenli bir CMS seçmek önemlidir. Yalnızca bilgi sızıntılarını önlemekle kalmaz, aynı zamanda Google'ın bir web sitesine nasıl davranacağı konusunda da önemli bir rol oynayabilir.
Neyse ki hem Drupal hem de Joomla, site sahipleri ve ziyaretçiler için güvenli, emniyetli deneyimler sağlayacak kadar uzun süredir piyasada.

Her iki platformda da geçmişte ihlaller yaşanmış olsa da ikisi de genel olarak oldukça güvenlidir. Bunun nedenlerinden biri, her iki CMS'nin de sorunları gün ışığına çıkar çıkmaz izleyen ve yama uygulayan güvenlik uzmanları ekiplerine sahip olmasıdır. Her ikisi de yerleşik özelleştirmeler yoluyla güvenliği kendiniz geliştirmenize olanak tanır.

Bununla birlikte, Drupal'ın inanılmaz geliştirici topluluğu sayesinde platform için çok güçlü bazı güvenlik modülleri mevcut. Bu şunları içerir: Drupal Güvenlik KitiCSP, HSTS ve daha fazlasının eklenmesiyle yerleşik Drupal güvenlik özelliklerinin genişletilmesine olanak tanır.

Eğer en güvenli platformu arıyorsanız, o zaman Drupal burada kazanır, ancak sadece çok küçük bir farkla.

Verim

Arama sıralamasını artırın, kullanıcı deneyimini iyileştirin ve A+ notu alın: site performansına odaklanarak elde edebileceğiniz her şey. Bu nedenle, yalnızca Drupal ve Joomla'nın değil, tüm CMS'lerin bu alanda rekabet etmesi şaşırtıcı değil.

Başlangıçtan itibaren Drupal'ın bir avantajı var, çünkü öncelikle hafif ve kolayca ölçeklenebilir bir CMS olarak biliniyor. Joomla bazı temel önbellekleme uygulamaları ve GZIP sıkıştırması sunarken, Drupal'ın geniş modül yelpazesi daha da fazla özelleştirmeye olanak tanır.

İki CMS benzer çalışma koşullarına ve benzer donanıma yerleştirildiğinde, Drupal daha iyi performans gösterme eğilimindedir ve yavaşlamaya başlamadan önce daha fazla sayıda ziyaretçiyi idare edebilmektedir.

Bununla birlikte, hangi CMS'yi seçerseniz seçin, onu güçlü bir barındırma temelinde çalıştırmak her zaman önemlidir. Bana Hosting'te, şunları yapabilecek bir dizi optimizasyon sunuyoruz: .
Bu, öncelikle benzersiz önbellek kurallarını, sıkıştırma tekniklerini ve güçlü performansı engellemeyen bir web uygulaması güvenlik duvarını içerir.

Barındırma performans parçasının önemli bir parçası olsa da, kutudan çıktığı anda sunduğu performans kazanımları nedeniyle bu bölümü Drupal'a vereceğiz.

Destek

Joomla ve Drupal hem aktif olarak geliştirilmekte hem de sıklıkla güncellenmektedir. Joomla'da genellikle her bir ila üç ayda bir küçük sürümler, her yıl ise büyük sürümler görülür. Joomla'nın milyonlarca kullanıcısı, binlerce geliştiricisi var ve muhtemelen uzun yıllar boyunca da var olacak.

Drupal'ın bir özelliği var sabit sürüm döngüsü geliştiricilerinin çoğunlukla sadık kaldığı. Drupal'ın ana sürümleri, diğer içerik yönetim sistemlerinin çoğundan daha uzun süre desteklenir ve iş kullanıcıları için istikrar sağlar. Drupal 8 2015 yılında piyasaya sürüldü ve 2021'in sonuna kadar desteklenecek.

Okumak:  Büyüme için temel 4 strateji önerisi.

Joomla, web üzerindeki en popüler ikinci içerik yönetim sistemidir ve geniş ve canlı bir topluluğa sahiptir. Çok çeşitli gönüllü ve profesyonel destek mevcuttur. Onun dokümantasyon iyi yazılmış ve kapsamlıdır. Joomla forumları arkadaş canlısıdırlar ve muhtemelen her soruya bir cevap bulacaksınız. Kısacası Joomla kullanıyorsanız bol miktarda yardıma sahip olacaksınız.

Drupal Topluluğu ayrıca şunları sağlar: mükemmel belgeler, kullanıcı grupları ve forumlar. Kurumsal organizasyonları ve büyük ölçekli işletmeleri hedefleyen bir CMS'den bekleyeceğiniz gibi, Drupal kullanıcılarına profesyonel hizmetler sağlayan birçok Drupal geliştiricisi, ajansı ve hizmet sağlayıcısı bulunmaktadır.

Maliyet

Joomla ve Drupal'ın ikisi de ücretsizdir. Bunları bugün bir kuruş ödemeden indirebilirsiniz, ancak web barındırma, tasarım ve geliştirme de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesinin maliyeti vardır.

Web barındırma maliyeti, sitenin aldığı ziyaretçi sayısına bağlıdır. Ne bekleyebileceğinizin iyi bir taslağını görmek için bulut barındırma çözümlerimize göz atın. Her iki içerik yönetim sistemini de ucuz paylaşımlı barındırmada barındırmak mümkündür, ancak bu yalnızca en küçük siteler için geçerlidir. Bir site bir avuç eş zamanlı kullanıcıdan fazlasını alıyorsa veya ölçeklenmesi bekleniyorsa, yönetilen paylaşımlı barındırma veya bulut barındırma her iki durumda da daha iyi bir seçenektir.

Tamamen işlevsel bir Joomla sitesi herhangi bir ek maliyet olmadan oluşturulabilir. Bu, resmi uzantı mağazasından ücretsiz uzantıların veya resmi olmayan kaynaklardan ücretsiz temaların eklenmesini içerir.

Drupal, kullanıcılarının özel bir ön uç oluşturma uzmanlığına sahip olmasını bekliyor. Varsayılan bir tema içerir, ancak minimum düzeydedir ve özel bir tema için örnek veya temel olarak kullanılması beklenir. Ücretsiz ve premium Drupal temaları mevcut ancak çoğu Drupal kullanıcısı, PHP, HTML, Javascript ve CSS hakkında iyi düzeyde bilgi sahibi olmayı gerektiren özel bir tema oluşturuyor. Bir geliştirici değilseniz, muhtemelen sitenizi sizin için tasarlaması ve geliştirmesi için birine ödeme yapmanız gerekecektir.

Joomla ve Drupal: Özet

Joomla, kullanıma hazır iyi bir esnekliğe sahip mükemmel bir genel amaçlı içerik yönetimidir. İçeriğin nasıl kategorize edildiği ve görüntülendiği konusunda daha fazla kontrol istiyorsanız Joomla'yı düşünmelisiniz.

Ancak tam kontrol arıyorsanız Drupal, Joomla'dan daha yeteneklidir ve kurumsal kuruluşların karşılaştığı büyük ve karmaşık içerik yönetimi senaryoları için idealdir.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!