Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Drupal WordPress'ten Daha Güvenli mi?

Drupal WordPress'ten Daha Güvenli mi?

Drupal yaygın olarak güvenli bir içerik yönetim sistemi olarak kabul edilmektedir, öyle ki çoğu devlet kurumunun siteleri de dahil olmak üzere hassas siteler için sıklıkla tercih edilmektedir. WordPress'in güvenlik konusundaki itibarı o kadar da etkileyici değil ve hepimiz saldırıya uğrayan WordPress sitelerinin hikayelerine aşinayız.

Bu, WordPress'in Drupal'dan daha az güvenli olduğunu söylemenin doğru olduğu anlamına mı geliyor?

Bu cevaplanması basit bir soru değil çünkü diğer sorulara vereceğimiz cevaplara bağlı: Güvenli derken neyi kastediyoruz? Güvenliği nasıl ölçeriz? WordPress güvenliğiyle ilgili medya hikayelerini Drupal'ın kayıtlarıyla karşılaştırmak kesinlikle adil olmaz; Drupal sitelerden yüzlerce kat daha fazla WordPress sitesi var, dolayısıyla WordPress'in daha fazla saldırıya uğramasını beklersiniz.

Güvenli İçerik Yönetim Sisteminin (CMS) olası tanımlarından biri, belgelere göre yapılandırılması ve düzenli olarak güncellenmesi durumunda tehlikeye atılma ihtimali son derece düşük olan sistemdir. Bu tanımı kabul edersek hem WordPress hem de Drupal güvenlidir. Web'deki hiçbir uygulama tamamen güvenli değildir, ancak uygun şekilde yapılandırılmış ve düzenli olarak güncellenen Drupal ve WordPress sitelerinin tehlikeye atılması pek olası değildir.

Güvenli Bir CMS'nin Nitelikleri Nelerdir?

Bir uygulamanın güvenliğini ölçmenin birçok yolu vardır ancak kullanıcılar açısından üç faktör özellikle önemlidir.

  • Birkaç güvenlik açığı. İstismar edilebilir güvenlik açıklarına neden olan yazılım hataları, düzenli olarak meydana gelmemelidir. Bunlar bazen yazılımın karmaşık olması ve insanların yanılabilir olması nedeniyle meydana gelir; ancak kullanıcılar, temel uygulamadaki güvenlik açıkları nedeniyle sitelerinin düzenli olarak saldırıya uğramasını beklememelidir.
  • Güvenlik açıkları hızla giderilir. Geliştiricilere güvenlik açıkları bildirildiğinde, bunları düzeltecek yamalar hızlı bir şekilde yayınlanmalı ve kullanıcılar güncelleme ihtiyacı konusunda bilgilendirilmelidir (veya güncellemeler otomatik olarak gerçekleşmelidir).
  • Güvenliği sağlamak kolaydır. Bir içerik yönetim sistemi genellikle çok fazla teknik bilgisi olmayan kişiler tarafından kullanılıyorsa, kullanıcıların güvenlik sorunu yaratma fırsatlarını en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır. Örneğin insanların güvenli şifre yerine varsayılan şifre kullanması kolay olmamalı.
Okumak:  Blogunuzu Hızla Büyütmek İçin Geri Bağlantıları Daha Hızlı Bulmak

Bu önlemlerin bazılarında Drupal ve WordPress'i karşılaştırmak diğerlerinden daha kolaydır. Kaç tane kritik güvenlik açığının bulunduğunu ve düzeltildiğini görebiliriz. WordPress Ve Drupal. Keşfedilmemiş veya rapor edilmemiş güvenlik açıklarını (sıfır gün güvenlik açıkları olarak adlandırılır) göremeyiz, ancak rapor edilen güvenlik açıkları, genel risk için yararlı bir göstergedir.

Her iki projenin de kendine göre güvenlik açıkları olduğu açık ancak yamaların hızlı bir şekilde yayınlandığını da görebiliyoruz. Her iki proje de güvenliği ciddiye alıyor ve güvenlik açıkları bildirildiğinde hızla tepki veriyor.

Çekirdeğin Ötesinde Güvenlik

WordPress eklentileri ve Drupal modülleri ne olacak? Gerçek şu ki, bir WordPress sitesi saldırıya uğradığında neredeyse her zaman suçlanacak eklentidir. Kodlarını güvence altına alma konusunda aynı motivasyona sahip olmayan karma yeteneklere sahip geliştiriciler tarafından oluşturulmuş 50.000 eklenti bulunmaktadır. Drupal'da da var ara sıra güvenlik sorunları modüllerle ilgilidir ancak Drupal modül ekosistemi daha küçüktür ve daha sıkı kontrol edilir.

Güvenli ürünler oluşturmaya kendini adamış geliştiriciler tarafından yapılmış birçok yüksek kaliteli WordPress eklentisi vardır, ancak WordPress ekosisteminin derinliği, ortalama bir WordPress eklentisinin ortalama Drupal eklentisinden daha fazla risk oluşturma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Hem içerik yönetim sistemleri hem de özellikle WordPress için, modülleri veya eklentileri tedarik ederken ve yüklerken dikkatli olmakta fayda var. Geçersiz eklentiler (korsan premium eklentiler) WordPress dünyasında özel bir sorundur. Bunlara genellikle kötü amaçlı yazılım bulaşır ve bir siteye kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir eklenti yüklendiğinde oyun biter.

Geliştiriciler Yalnızca Bu Kadarını Yapabilir

Artık herhangi bir içerik yönetim sistemi için güvenlik açıklarının en önemli sebebine geliyoruz: kullanıcılarına. Belirlediğimiz gibi her CMS'nin, hayatının bir noktasında bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilecek güvenlik açıkları vardır. Bu güvenlik açıkları genellikle hızlı bir şekilde giderilir, ancak düzeltmeler yüklenmezse işe yaramaz. WordPress'i ve eklentilerini güncellemeyen WordPress kullanıcıları, muhtemelen sitelerin ele geçirilmesinin en büyük nedenidir. Eski siteler de Drupal dünyasında daha küçük ölçekte de olsa büyük bir sorundur.

Okumak:  Asat İletişim: Sıralamada Yükselmek için İpuçları ve Stratejiler!

WordPress teknik bilgisi olmayan kullanıcıları cezbetse de, aynı şey doğrudan daha karmaşık bir içerik yönetim sistemi sürdürme uzmanlığına sahip geliştiricileri ve kuruluşları hedefleyen Drupal için geçerli değildir. Ancak kullanıcıların uzman olması veya en azından biraz teknik bilgiye sahip olması beklendiğinden güvenli olması WordPress kadar kolay değildir.

Drupal ve modüllerinin güncellenmesi biraz acı WordPress'in otomatik küçük sürüm güncellemeleriyle karşılaştırıldığında, ancak ne yaptığınızı biliyorsanız, bu çok da zor değildir.

Drupal mı yoksa WordPress mi?

Gerçek şu ki, hem Drupal hem de WordPress, eğer doğru kurulur, yapılandırılır ve bakımı yapılırsa güvenlidir. Bunun tersi de doğrudur; bakımsız bir Drupal veya WordPress sitesi bilgisayar korsanlarına bir hediyedir.

Drupal'ın eklenti güvenlik açıklarıyla ilgili daha az sorunu var, ancak bir Drupal sitesi birkaç yıl boyunca güncelleme yapılmadan bırakılırsa, yama yapılmamış bir WordPress sitesi kadar hızlı bir şekilde saldırıya uğrayacaktır. Üstelik Drupal'ın güncellenmesi daha karmaşık ve daha zor olduğundan, teknik bilgisi olmayan bir kullanıcı yeterli güvenliği sağlamakta zorluk yaşayabilir.

Drupal'ın gücüne ve esnekliğine ihtiyacınız yoksa bakımlı bir WordPress sitesi en iyi seçenektir; yalnızca siteyi ve eklentilerini güncel tutmayı unutmayın.

Drupal'ın esnekliğine ihtiyacınız varsa, o zaman uzman geliştiricilerin son derece hassas kamu ve kurumsal siteler için Drupal'ı seçmesi, Drupal'ın en yüksek düzeyde güvence altına alınabileceği konusunda size güvence vermelidir.

Güvenliğin, seçtiğiniz CMS'den daha derin olduğunu anlamak önemlidir. Hem Drupal hem de WordPress, yardımcı yazılıma, veritabanına, web sunucusuna, işletim sistemine ve daha fazlasına dayanır.

Bunların hepsinin de korunması ve güncellenmesi gerekir ve bu, barındırma sağlayıcısının görevidir.

İçerik yönetim sisteminizi güvence altına almanın ilk adımı güvenli barındırmadır.

Başlamak için yönetilen WordPress barındırma planlarımıza veya Drupal için kullanılabilecek yönetilen bulut barındırma planlarımıza göz atın.