Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

E-Ticaret Perakendecileri için E-posta Pazarlamaya Giriş

E-Ticaret Perakendecileri için E-posta Pazarlamaya Giriş

Çevrimiçi perakendeciler iki gerçeğe güvenebilirler. Öncelikle her müşterinin bir e-posta hesabı vardır. İkincisi, her hafta yüzlerce pazarlama e-postası alıyorlar ve bunların çoğu okunmuyor. İlk gerçek, e-postayı e-Ticaret için mükemmel bir pazarlama kanalı haline getirir. İkinci gerçek, perakendecilerin müşterilerinin pazarlama e-postalarını açmasını, okumasını ve harekete geçmesini sağlamak için çok çalışması gerektiği anlamına gelir.
Dünyada 3 milyarın üzerinde e-posta kullanıcısı var. Marketing Week'e göre e-posta neredeyse 40 milyar dolar üretiyor Her yıl perakende satışların Pazarlamacıların dörtte üçü e-postanın en önemli yatırım getirisine sahip pazarlama kanalı olduğunu düşünüyor. Y kuşağının yarısından fazlası pazarlama mesajlarını e-postayla almayı tercih ediyor. E-posta, e-Ticaret pazarlama stratejinizin merkezinde olmalıdır.
Etkili e-posta pazarlaması, rastgele bir promosyonla aylık bir bülten göndermek değildir; ancak bu, satışları biraz artırmak için işe yarayabilir. En iyi e-posta pazarlamacıları tutarlı bir strateji oluşturur, bu stratejiyle örtüşen içerik oluşturur ve optimizasyon fırsatlarını keşfetmek için içeriğin performansını durmaksızın test eder.

E-posta Pazarlama: Ne İşe Yarar?

Bir e-posta pazarlamasına başlamadan önce kendinize neyi başarmak istediğinizi sorun. Mağazanızda satışların arttırılması nihai hedeftir, ancak bir pazarlama kampanyasının amacı daha spesifik olmalıdır. Şunları düşünebilirsiniz:

 • Müşterileri yeni bir ürün grubuyla tanıştırmak.
 • Bir ürün alt grubunun satışını artırmak.
 • İndirimleri, ürün paketlerini veya çapraz satışları tanıtmak.
 • Alışveriş yapanlardan yorum yazmalarını istemek.
 • Müşterileri etkinlikler, promosyonlar, özel günler hakkında bilgilendirmek.
 • Markanız için zihin paylaşımını artırmak ve benzersiz satış noktalarının reklamını yapmak.
 • Blog gönderileri veya teknik incelemeler gibi içeriğin tanıtımını yapmak.
 • Müşterilerden bir ankete katılmalarını istemek.
Okumak:  Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma İşlemine Dair Etkili Yöntemler ve İpuçları!

Bunların hepsi bir e-posta pazarlama kampanyasının iyi kullanımlarıdır. Neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra, bunu başarmanın en iyi yolunu düşünmenin zamanı geldi.

Pazarlama E-postası Türleri

Bir müşteriye gönderebileceğiniz, her biri belirli bir amaç ve içerik türüne sahip olan çeşitli pazarlama e-postası türleri vardır.
Bülten. Bir e-posta bülteninin rolü, müşterilere yararlı ve ilgi çekici içerik sağlamaktır. İçerik ürünlerle ilgili olmalı ancak öncelikle satışa odaklanmamalıdır. E-posta haber bültenlerinin tipik içeriği, şirketle ilgili haberleri, blog gönderileri için promosyonları, ürün kılavuzlarını ve tanıtımlarını, orijinal içeriği (blog gönderisi gibi ancak e-postayla gönderilen) içerir.
Bültenlerin amacı zorlu satışlar olmadan müşterilerin ilgisini çekmektir. Satışları çok kuvvetli bir şekilde zorlarsanız, insanların muhtemelen abonelikten çıkmaları muhtemeldir. E-posta bülteni, e-posta pazarlama kampanyanızın kalbidir.
Hoş geldiniz e-postaları. Bir müşteri size e-postasını verdiğinde veya ilk alışverişini yaptığında, ona markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili yararlı olabilecek bilgileri vurgulayan kısa bir hoş geldiniz notu gönderin.
Terk edilmiş sepet e-postaları. Sepetlerin yaklaşık %70'i terk edildi. Bazı müşteriler, vitrin alışverişinin çevrimiçi eşdeğeri olarak sepetleri dolduruyor; satın alma niyetinde değillerdi. Ancak küçük bir yüzde, tamamlanmamış alışveriş gezilerinin hatırlatılmasını memnuniyetle karşılıyor ve istendiğinde işlemi tamamlayacak.
Magento ve WooCommerce dahil önde gelen e-ticaret platformları, alışveriş sepetlerini terk eden kullanıcılara otomatik olarak e-posta göndermeye yönelik araçlar sağlar.
Promosyon e-postaları. Promosyon e-postaları, adından da anlaşılacağı gibi ürünleri, etkinlikleri, indirimleri ve özel günleri tanıtır. Örneğin Sevgililer Günü, kullanıcılara tatille alakalı ürünlere ve diğer ilgili içeriklere odaklanan promosyon e-postaları göndermek için bir fırsattır.

Bir E-posta Pazarlama Stratejisi Tasarlayın

Tutarlı bir strateji, neyi başarmak istediğinize ve bunu başarmanın en iyi yoluna odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bir e-posta pazarlama stratejisi tasarlayabileceğiniz çeşitli çerçeveler vardır. En yaygın olanlardan biri, müşterileri satın almaya daha da yaklaştıran idealleştirilmiş bir yolculuk olan satın alma hunisidir.
Satın alma hunisi aşamalara ayrılmıştır: farkındalık, ilgi, değerlendirme, niyet, değerlendirme ve satın alma. İçerik, müşterileri bir aşamadan diğerine taşımak için oluşturulur. Müşterileri dönüşüm hunisinin en üstüne (farkındalık aşaması) yerleştirmek için bir perakendeci, ürünleriyle ilgili bir konu hakkında ilginç ve değerli e-posta içeriği oluşturabilir, ancak bu aşamada belirli ürünlerle ilgili satışı zor içerikle müşterileri hedeflemez. .
Satın alma hunisi konsepti, bir e-posta pazarlama stratejisi oluştururken kullanışlıdır. Track Maven'in bir özelliği var mükemmel blog yazısı aşamaların her birini ayrıntılı olarak inceliyor.

Okumak:  2024 için 5+ muhteşem düşünce.

Yazma Zamanı

Bir hedefiniz ve stratejiniz olduğunda ve ne tür bir e-posta oluşturmak istediğinize karar verdiğinizde, yazmaya başlama zamanı gelir. Her perakendeci farklı olduğundan somut tavsiyelerde bulunmak zordur, ancak aşağıdakiler yararlı olacaktır:

 • Konu satırına odaklanın. Konu satırı bir pazarlama e-postasının başarısını veya başarısızlığını belirler. Bir e-postanın içeriğinden daha fazla olmasa da önemlidir. Açılmamış bir e-posta, pazarlama parasının israfıdır ve müşterilerin e-postayı açmasını etkileyen konudur. Konu satırı kısa, öz ve dikkat çekici olmalıdır. İyi konu satırları müşterileri meraklandırmak E-postanın içeriği hakkında.
 • Önizleme metnini unutmayın. Önizleme metni, e-postanızın gövdesinden alınan, genellikle ilk birkaç kelimeden oluşan bir pasajdır. E-posta istemcilerinde konu satırının yanında görüntülenir. Önizleme metni, alıcının merakını güçlendirecek şekilde konu satırını desteklemeli, genişletmeli veya yanıt vermelidir.
 • Basit tutun. Alıcının dikkatini çekmek için bir saniyeden kısa bir süreniz var. Aşırı ayrıntılı, komik veya zeki olmaya çalışmayın.
 • Satış pıtırtısını sınırlayın. Konu satırınızda “SÜPER UCUZ KUPAKLAR” yazıyorsa. BUGÜNE KADAR TATTIĞINIZ EN İYİ !!!!” alıcılar e-postanızı spam olarak reddedecektir. Spam içerikli konu satırlarının neye benzediğini hepimiz biliyoruz ve siz de her ne pahasına olursa olsun spam için kalıp eşleştirmesinden kaçınmak istiyorsunuz.

Bu makaleye, her perakendecinin neden e-Ticaret e-posta pazarlamasına yatırım yapması gerektiğini gösteren bazı istatistiklerle başladık. Ama en iyisini sona bıraktık: e-postaya harcanan her dolar 38$ getiri sağlıyor — sosyal medya pazarlamasından üç kat daha etkili hale geliyor.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!