Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

E-ticaret Satış Takibi ile Mağazanızı Nasıl Büyütebilirsiniz?

E-ticaret Satış Takibi ile Mağazanızı Nasıl Büyütebilirsiniz?

E-ticaret işletmeleri söz konusu olduğunda, yeni müşterilerin gelmesinden ödeme aşamasına kadar olan işlem verileri çok önemlidir. Analiz raporlarına adım adım bakarak, e-ticaret satış takibinin ardındaki verilere ve bunların nasıl okunacağına daha yakından bakacağız.

İlk olarak, farklı değişkenleri inceleyerek izlemenin ne anlama geldiğini ve size nasıl yardımcı olabileceğini göreceğiz.

E-ticaret Satış Takibi Ne Sağlar?

E-ticaret satış takibi, Google Analytics'i kullanarak esas olarak çevrimiçi mağazanızın ilerlemesini hesaplar. gibi bir platform kullanıyorsanız WooCommerceizleme, e-ticaret mağazanızın ölçümlerini basitçe parçalara ayırarak hepsini okunması kolay satış verileri halinde ortaya koyar.

KPI'lar (Anahtar Performans Göstergeleri) ile size performansınıza ilişkin bir veri kümesi verilir.

E-Ticaret Takibi Size Nasıl Yardımcı Olur?

İzlemenin temel amacı müşteri yolculuğunu takip etmektir. Tamamını grafiklendirme ödeme süreciyol boyunca herhangi bir engeli ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca hangi ürünlerin daha iyi sattığını da belirleyebilirsiniz.

Bu verilerle kâr potansiyelinizi katlanarak artırabilirsiniz. Herhangi bir trendi yakalayarak, müşteri talebini anında karşılayarak pazarın önüne geçebilirsiniz.

E-Ticaret Takibi Tarafından Ölçülen ve Raporlanan Metrikler

Bunu aklımızda tutarak, e-ticaret analiz ölçümlerine daha yakından bakacağız ancak öncelikle dikkate alınması gereken bazı temel KPI'lar var.

Bunlar şunlardır:

 • Toplam Gelir Artışı — Şirketin ne kadar büyüdüğünü görerek belirli bir noktayı analiz eder.
 • Müşteri Geliri — Her müşteriden göreceğiniz gelir anlamına gelir.
 • Elde Tutma Oranları — Müşterileri belirli bir süre boyunca ne kadar süreyle elinizde tuttuğunuza bakın.
 • Memnuniyet – gibi faktörler dikkate alınarak geri bildirim yoluyla yönetilir itibar.
 • Kârlar – Marjları hesaba katarak kârı analiz edin.
Okumak:  "Güncelleme başarısız oldu. Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değil." WordPress sitesinde hata

E-ticaret Metriklerini Takip Etmek

Şimdi daha da derine inelim. İş performansına bakarken dikkate alınması gereken birçok farklı ölçüm vardır.

İşte en yaygın e-ticaret analiz ölçümlerinden bazıları.

E-ticaret Satışları için

Bunlar mağaza satışlarına odaklanır ve akılda tutulması gereken birkaç farklı faktörü içerir:

 • Dönüşüm Oranı – Web sitesi ziyaretçilerine karşı gerçekleştirilen toplam satış sayısıdır.
 • Ortalama Sipariş Değeri — AOV olarak da bilinir, verilen tüm siparişlerin genel parasal değerini takip eder.
 • Sepetten Vazgeçme – Müşterilerin sepete ekleme yapmasına rağmen herhangi bir nedenle siparişi tamamlamamasını içerir.
 • Müşteri Yaşam Boyu Değeri — Her müşterinin anında satış yerine sürdürülebilir bir dönem boyunca ne kadar gelir getireceğine bakar.

Kullanıcı Deneyimi ve Memnuniyeti İçin

Bu e-ticaret analiz ölçümleri, web sitesi hızı ve performansı ile müşteri memnuniyeti ve desteği gibi temel hususlara bakar.

Bunlar aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Hemen Çıkma Oranı — İnsanların web sitenize giriş yaptıktan sonra ayrılma oranı; bu, web sitenizin görünümü ve gecikmeleriyle ilgili herhangi bir acil soruna işaret edebilir.
 • Etkileşim — Sayfaların insanların dikkatini ne kadar süre çektiğini, insanların nerelere tıkladığını ve geri dönüp başka bir yerde öğe paylaşıp paylaşmadıklarını analiz etmek anlamına gelir.
 • Hız ve Cihazlar – Müşterilerinizin hangi cihazları kullandığına ve kimsenin beklemediğine dair bir fikir edinmek istediğiniz için önemli teknik özelliklerdir.
 • Bilet Çözümü — Bu, müşteri sorgularına ne kadar hızlı yanıt verdiğinize bakmak, her türlü soru ve sorunun derhal ele alınmasını sağlamak anlamına gelecektir.

Pazarlama ve Erişim İçin

Markanızı ve ürününüzü öne çıkarmak çok önemlidir. E-ticaret analiz ölçümlerine bakmak, pazarlamacılara yürüttükleri pazarlama kampanyalarının erişimi hakkında fikir verecektir.

 • Trafik Kaynağı ve Hacmi — Yönlendirmeler ve organik aramalar da dahil olmak üzere, gelen kişi sayısına ve nereden geldiğine bakarak SEO'yu artırmak gibi hedefler sağlar.
 • E-posta Pazarlama – Müşterilerin ürününüze ne kadar ilgi duyduğuna dair bilgi sağlar, özellikle de e-postalarını çok az teşvikle isteyerek gönderdiklerinde.
 • Sosyal Medya — Geri bildirimle birlikte sayfaların ve öğelerin ne sıklıkta paylaşıldığını görerek ürünlerinizin web sitesi dışında nasıl karşılandığı hakkında size genel bir bakış sunar.
 • İçerik Etkileşimi – Bu, blogunuzu ve insanların okuyabileceği makaleleri içerebilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilir. geri dönen müşteriler.
Okumak:  Hemen Katılmanız Gereken 8 İçerik Pazarlama Topluluğu

Gelişmiş E-ticaret İçin Satış Performansı İzleyicisini Kullanma

Bu e-ticaret analiz ölçümlerini inceledikten sonra, bunları gerçek zamanlı olarak takip etmenin her zaman kolayca erişilebilir olmadığını bilmelisiniz.

Satışlarınızı gerçek zamanlı olarak güncel tutmak için bir seçenek Bana Hosting'in Satış Performansı Monitörüdür. Tüm Bana Hosting'in WooCommerce barındırma planlarıyla entegre olan bu sistem, gelişmiş e-ticaret analiz ölçüm takibi sayesinde sorunları ortaya çıktıkları anda yakalar.

Bir sorun olduğunda uyarı veren izleme özelliği, geliri hem günlük hem de haftalık olarak artırır.

Şimdi nasıl ayarlayabileceğinizi görelim.

E-ticaret Satış Takibi Nasıl Kurulur

Oyunun kurallarını değiştiren verilere erişmenin karmaşık olması gerekmiyor. Veriye dayalı kararlar almak için e-ticaret analiz ölçümlerinizin tam görünümünü şu şekilde elde edebilirsiniz:

 1. Uygun bir eklentiyi indirip yükleyin.
 2. Eklentiyi etkinleştirerek talimatları izleyin.
 3. İzlemeyi Google Analytics'te ve platformun kendisi aracılığıyla etkinleştirin.
 4. Eklenti performansınızı izlediğinden ve herhangi bir değişiklik konusunda sizi uyardığından bildirimlere izin verin.

Bana Hosting kullanıyorsanız Portaldaki Satış Performansı İzleme özelliğini etkinleştirin ve hazırsınız.

Kurulum hızlı ve kolaydır. Bunu yaptığınızda, e-ticaret analiz ölçümlerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini etkinleştireceksiniz.

Son Düşünceler: Çevrimiçi Mağazanızı Geliştirmek İçin E-ticaret Satış Takibini Kullanma

Bir e-ticaret web sitesi oluştururken ürün performansınızı optimize etmenizi sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle e-ticaret analiz ölçümlerine erişim sahibi olmak çevrimiçi mağazanızı başarılı da olabilir, başarısız da edebilir.

E-ticaret dönüşüm oranınızı artırmaya bir adım önde başlamak için Bana Hosting ile tam olarak yönetilen WooCommerce'i deneyin. Birçok planımıza göz atın ve bugün başlayın.