Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

E-ticaret Web Tasarımı: Tasarımcılar Hangi Rolü Oynar?

E-ticaret Web Tasarımı: Tasarımcılar Hangi Rolü Oynar?

E-ticaret web tasarımı önemlidir. E-ticaret mağazanızdaki satışlara yardımcı olabilir veya zarar verebilir. E-ticaretin gözden kaçan bir yönü olsa da tasarımın temellerini ve bunların sitenizi nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Sitenizi sıfırdan oluşturmak veya yeniden tasarlamak için bir tasarımcıyı işe almayı düşünüyorsanız, durup şu soruyu sormaya değer: “Tasarımcının e-ticaretteki rolü nedir?”

E-ticaret web tasarımının önemi ve sitenizin görünümünü, tarzını ve işlevselliğini nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

E-Ticaret Web Tasarımının Önemi

Bir ziyaretçinin bir form oluşturması 55 milisaniye sürer. web sitenizin izlenimi. Bu, göz kırpmanız için gereken süre ile hemen hemen aynıdır. Bunların çoğunluğu (%94) İlk izlenim tasarıma dayanmaktadır. Bu ilk izlenim önemlidir. Bu, bir ziyaretçinin sizinle iş yapmayı düşündüğü zamandır.

Bir tasarımcının e-ticaretteki rolü, web sitenizin ziyaretçilere markanızı temsil eden doğru izlenimi vermesini sağlamaktır. Ziyaretçilerin sizinle iş yapmak istemesini sağlar. İyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak yalnızca iyi bir ilk izlenim bırakmakla kalmaz, ziyaretçilere markanızın güvenilir, tutarlı ve güvenilir olduğu mesajını verir.

E-ticaret siteniz, ziyaretçilerinize rakiplerinize karşı ne kadar başarılı olduğunuzun ve onların ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşılayacağınızın bir yansımasıdır. Tasarım önemlidir ancak tasarım her şey değildir. Sitenizin tasarımı, e-ticaret başarısına katkıda bulunan diğer faktörlerle birlikte çalışır:

 • Ürün/Hizmet Kalitesi. Kaliteli bir ürün veya hizmet sunmalısınız. Hiçbir muhteşem tasarım kalite sorunlarını telafi edemez.
 • İçerik Kalitesi. Ürün ve hizmetlerinizi müşteriye vurgulayan resim ve kelimelerin iyi hazırlanmış, görsel olarak çekici ve doğru olması gerekir.
 • Tasarım Kalitesi. İçeriğinizin sunumu (renkleri, tipografiyi, görsel hiyerarşiyi vb. düşünün) marka imajınızı temsil etmeli ve birinci sınıf olmalıdır.
Okumak:  WooCommerce ve Wix: Bu E-Ticaret Platformları İşletmelere Neler Sunuyor?

Kısacası ürünleriniz harika olmalı ve e-ticaret sitenizde kullanılan kelimelerden renklere kadar potansiyel müşterilere çekici bulacakları bir şekilde sunulmalıdır.

Ürünlerinizi çevrimiçi olarak endişelenmeden satın

WooCommerce tarafından resmi olarak önerilen barındırma hizmetimiz sizinki gibi çevrimiçi işletmeler için tasarlanmıştır

E-Ticaret Web Tasarımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 9 Nokta

İyi tasarlanmış bir e-ticaret web sitesine ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz ama nereden başlayacaksınız? Bir tasarımcıya sitenizi oluşturma sürecinde nasıl liderlik edeceksiniz? Anahtarlardan biri, sitenizden satışların ötesinde ne istediğinizi anlamaktır. E-ticaret sitenizi planlarken dikkate almanız gereken dokuz öğeyi burada bulabilirsiniz.

 1. Hedef kitle. Alıcılarınızın kim olduğu ve onları satın almaya iten şeyin ne olduğu hakkında elinizden gelen her şeyi araştırın ve anlayın. Bu bilgi, bir tasarımcının doğrudan hedef kitleniz için çevrimiçi bir deneyim oluşturmasına yardımcı olacaktır.
 2. Ton. Markanızı nasıl tanımlarsınız? Bu görsel olarak neye benziyor? Web siteniz markanıza uyacak şekilde dekore edilmesi gereken bir mağaza gibidir. E-ticaret sitenizin tonu hakkında ne kadar vizyonunuz varsa, tasarımcıya o kadar fazla yön verebilirsiniz.
 3. Ürün. Potansiyel bir müşteri sitenizi ziyaret ettiğinde ne sattığınız hemen anlaşılmalıdır. Ürünlerinizin nasıl temsil edilmesini istiyorsunuz? Hangi ürünler? Görselleriniz var mı, yoksa bunların çekilmesi veya oluşturulması mı gerekiyor? Bunlar tasarım sürecinin başında vermeniz gereken kararlardır.
 1. Benzersiz Satış Noktaları. Tasarımcınızın hangi ürünlere ve bu ürünlerin hangi yönlerine odaklanmasını istiyorsunuz? En popüler ürünlerinizi ve insanların bunları satın almasını sağlayan şeyleri düşünün. Bunlar öne çıkmasını istediğiniz şeylerdir.
 2. Kullanım. Hedef kitleniz hakkında bildiklerinize dayanarak e-ticaret sitenizi nasıl kullanacaklar? Müşterilerin sitenizi ne zaman, nerede, neden ve nasıl ziyaret edeceklerine ilişkin tüm ayrıntıları tasarımcıya vermeniz, kişiselleştirilmiş, verimli bir kullanıcı deneyimi tasarlamalarına yardımcı olacaktır.
 3. Kolaylaştırmak. Ziyaretçilerin web sitenizde gezinmesinin kolay olmasını istiyorsunuz. Bir sürü sayfa ve kategori hayal etmeyin. Minimal düşünün. Web sitenizin herhangi bir bölümüne ulaşmak için gereken tıklama sayısını nasıl en aza indirebilirsiniz? Sitenizin hangi sayfaları içermesini istediğinizi bir tasarımcıyla iletişim kurmanız gerekir.
 1. Ulaşılabilirlik. Web siteniz, engelleri veya teknoloji konusunda ne kadar bilgili olduklarına bakılmaksızın herkesin kullanımı için kolay olmalıdır. Web sitesi tasarımınızın yerleşik erişilebilirlik özelliklerini içerdiğinden emin olmak isteyeceksiniz.
 2. Tutarlılık. Sitenizin tamamında marka tutarlılığı istiyorsunuz, yani tüm görsel öğeler bir ton belirliyor ve müşteriye markanız hakkında bir “his” veriyor. Hangi renklerin, yazı tiplerinin, logoların ve görsellerin markanızı ve iletişim kurmak istediğiniz kişiliği en iyi temsil ettiğini önceden düşünmelisiniz.
 3. Arzu edilebilirlik. Sitenizin, müşterileriniz için olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturmasını ve böylece sitenizi tekrar tekrar ziyaret etmelerini istiyorsunuz. Sevdikleri fiziksel mağazalara girmekten keyif aldıkları gibi sitenizi ziyaret etmekten de hoşlanmalarını istiyorsunuz. Site tasarımınız, ziyaretçilerin bu deneyimi sevmesini sağlayacak neler içerebilir?
Okumak:  E-ticaret Arama Pazarlamacılığının Temelleri: Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Sitenizin işleyişiyle ilgili bu dokuz öğeyi göz önünde bulundurun ve sitenizin neleri içermesi gerektiği konusunda kararlar vermeye başlayın. Daha sonra bu tasarım öğelerinin çalışırken nasıl görüneceği hakkında daha derinlemesine düşünebilirsiniz.

Kaliteli E-Ticaret Web Tasarımının Unsurları

Bir tasarımcının e-ticaretteki rolü yalnızca markanız için tasarladıkları siteyi oluşturmalarına izin vermek değildir. Tasarımcının yaratıcı uzmanlığına güvenmek istiyorsunuz ancak markanızı sizden daha iyi kimse bilemez. Siteniz hakkında bilinçli girdiler verebilmek için bazı tasarım temellerini öğrenmeniz gerekir. E-ticaret web sitenizi oluştururken göz önünde bulundurmak istediğiniz bazı tasarım öğelerini burada bulabilirsiniz.

Navigasyon

Sitenizde gezinmenin kolay olması gerekir, aksi takdirde ziyaretçiler sitenizden ayrılır. Hedef kitlenizin ihtiyaç duydukları bilgiyi hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olmak için sitenizdeki gezinmenin kullanımı basit olmalı, başlıklar ve alt başlıklar da dahil olmalıdır. Kendinizi ilk kez gelen bir ziyaretçinin aklına koyun. Sitede gezinmek ne kadar kolay?

Duyarlı tasarım

Cep telefonu alışverişi e-ticaret gelirinin neredeyse yarısını (%45) oluşturuyor ve artıyor. Ziyaretçiler, ekran boyutu ne olursa olsun, seçtikleri herhangi bir cihazdan (akıllı telefon, tablet, masaüstü bilgisayar vb.) sitenize erişebilmeli ve iyi bir deneyim yaşayabilmelidir. Sitenizi yayınlanmadan önce her türlü ekranda deneyin.

Stil

Tasarım tutarlılığı markanız için bir görünüm oluşturur. Yazı tipleri, renkler vb. içeren görsel bir stil kılavuzu oluşturun ve izleyin. Tüm marka iletişimleriniz için kılavuzun stillerini kullanmayı düşünün.

Amaca Yönelik Görseller

Az ama öz. Sitenizdeki görsellerin dikkat çekmesini ve metni parçalamasını istiyorsunuz. Görselleri sırf kullanmak için kullandığınız için sitenizin aşırı kalabalık görünmesini istemezsiniz. Sitenizde görselleri bilinçli olarak nasıl kullanacağınıza dair bir plan yapın.

Kopyala

Kopyanızın iyi yazılmış ve bilgilendirici olmasını istiyorsunuz. Ayrıca markanızı ton ve tarzda temsil etmesini istiyorsunuz. Markanızın tüm iletişimlerinde tutarlılık çok önemlidir.

Okumak:  2024'te hangi Skyrocket markası satışlarda başarılı olacak?

CTA'lar

Siteniz ziyaretçilere rehberlik edecek çeşitli Harekete Geçirici Mesajlar içermelidir. CTA'ların okuyucuları ne yapmaya teşvik ettikleri ve nasıl göründükleri açısından tutarlı olmasını istiyorsunuz. Sitenizde bir CTA görmek, ziyaretçilerin belirli bir düşüncesini ve eylemini tetiklemelidir.

Hız

Ziyaretçiler sitenizin yavaş yüklenmesi veya donması durumunda sitenizden ayrılacaktır. Siteniz hızlı yüklenmiyorsa sitenizin tasarımının ne kadar mükemmel olduğu önemli değildir.

Sitenizi Başlatmak İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

E-ticaret web tasarımı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken çok şey var. Bir tasarımcıyla haftalarca çalışarak harcayabilirsiniz ve size binlerce dolara mal olan bir e-ticaret sitesini başlatmak bir aydan fazla sürebilir.

Müşterileriniz güzel görünen bir siteyi takdir edeceklerdir, ancak aynı zamanda ürünlerini hızlı ve kolay bir şekilde bulmak da isteyeceklerdir. Sayfaların yüklenmesini beklemek istemiyorlar. Karmaşık bir ödeme süreci istemiyorlar.

Çevrimiçi mağaza sahiplerinin tasarımın ötesinde dikkate alması gereken çok şey var; neden Bana Hosting tarafından Yönetilen WooCommerce'e geçerek bunu kolaylaştırmıyorsunuz?