Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

E-ticarette Yeniden Hedefleme ve E-ticaret Rehberi…

E-ticarette Yeniden Hedefleme ve E-ticaret Rehberi...

Satın alma nadiren ilk görüşte aşktır; Çoğu zaman web sitenizden satın alma işlemi birden fazla temas noktası meselesidir. Bir kullanıcı, e-ticaret web sitenizdeki bir ürüne göz atabilir, onu satın almayı düşünebilir ve ardından tarayıcı penceresini kapatabilir. E-ticarette yeniden hedefleme ve yeniden pazarlamayla kaybedilen satışları kurtarabilirsiniz.

Bu makale size e-ticaret yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama kavramlarını tanıtacaktır. Ayrıca gelirinizi artırmak için her iki yöntemi de kullanabileceğiniz bazı yolları da öğreneceksiniz. Hadi dalalım!

E-ticaret Yeniden Hedefleme ve Yeniden Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlamacılar, potansiyel müşteriler oluşturmak veya satış yapmak için e-ticaret yeniden hedeflemeyi ve yeniden pazarlamayı kullanır. İki terim sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, birkaç temel fark vardır:

  • Yeniden hedefleme, geniş bir potansiyel müşteri yelpazesini hedefler ve ücretli reklamlar markanın mesajını iletmek için.
  • Yeniden pazarlama, daha önce markayla etkileşime girmiş olan bireyleri hedefler ve üst satışı kolaylaştırmak veya sepetten vazgeçmeyi azaltmak için e-postayı kullanır.

İşte iş yerinde yeniden hedeflemeye bir örnek.

Diyelim ki tişört satan bir web sitesini ziyaret ettiniz. Sepetinize belirli bir ürün eklersiniz ve satın alma işlemini tamamlamadan ayrılırsınız. Bir saat sonra haberleri izlemek için başka bir siteye gidiyorsunuz. Daha sonra satın almadığınız tişörtün reklamını görürsünüz.

Bu yeniden hedeflemedir.

Yeniden hedefleme, T-shirt web sitesinin tarayıcınıza çerezler yüklemesi nedeniyle gerçekleşir. Yayıncı, iptal edilen satın alma işleminin hatırlatıcısı olarak tarayıcınız aracılığıyla sunulan reklamlar için ödeme yaptı.

Yeniden pazarlama hemen hemen aynı şekilde çalışır ancak e-postayı kullanır. Örneğin, T-shirt web sitesinde bir hesaba kaydolursunuz, bir ürün seçersiniz ve ödeme yapmadan sayfadan ayrılırsınız. Daha sonra otomatik olarak tamamlanmamış işleminizi hatırlatan bir e-posta alırsınız.

E-Ticaret Yeniden Hedefleme ve Yeniden Pazarlamanın 4 Faydası

Farklı sektörlerdeki dijital pazarlamacılar, sitelerini ziyaret eden kişilerin ilgisini çekmek için e-ticaret yeniden hedefleme ve yeniden pazarlamayı kullanıyor. Yeniden hedefleme genellikle insanları satın almaya ikna etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda insanları bir e-posta listesine de yönlendirebilir.

Öte yandan yeniden pazarlama, bir abonenin sitenizde belirli bir işlem yapmasıdır. Bu eylem, alışveriş sepetine bir ürün eklemek veya bir içerik yükseltmesini veya ürünü indirmek olabilir.

Aşağıda e-ticaret yeniden pazarlama ve yeniden hedeflemenin faydalarından bazılarını listeledim.

1. Ücretli Reklamların TO'larında artış

İşletmenizi büyütmek istiyorsanız daha fazla potansiyel müşteri yaratmanız gerekir. Sitenizi ziyaret eden çoğu kişi asla geri dönmeyecek. Ancak sitenizi ziyaret ettikleri için içeriğinizle etkileşime geçme olasılıkları diğer insanlara göre çok daha yüksektir.

Görüntülü reklamların ortalama TO'su yüzde 0,07'dir. Yeniden pazarlama reklamları TO'nuzu yaklaşık olarak artırabilir yüzde 0,7. Bu, potansiyel müşteri sayısı ve ürettiğiniz satışlar üzerinde zincirleme bir etkiye sahip olabilecek ilgide önemli bir artıştır.

Okumak:  Mart ayında 15.151$ - Aylık Çevrimiçi Gelir Raporum Artı Trafik İstatistikleri

2. Artan Marka Bilinirliği

Araştırmalara göre bir marka, satın alma işlemi için gereken güveni oluşturmak amacıyla müşteriler üzerinde yedi izlenim alıyor. Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama, bu temas noktalarından birini oluşturmanıza olanak tanır.

Hemen dönüşüm sağlayamayabilirler, ancak niş alanınıza yeniden ürün almayı düşündüklerinde muhtemelen akıllarının başında markanız olacaktır. Bu önemli. Bir niş hakkında düşünen ve markanızı düşünen insanlar arasında bu bağlantıyı yaratmak istiyorsunuz.

3. Daha Yüksek Dönüşüm Oranları

Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama, tıklama oranlarınızı artırmanın yanı sıra dönüşüm oranlarınızı da artırmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, web sitenize yeniden hedefleme reklamı veya yeniden pazarlama e-postası yoluyla geri dönen web sitesi ziyaretçilerinin dönüşüm sağlama eğiliminde olduğunu gösteriyor yüzde 70 ilk kez gelen ziyaretçilerden daha fazla.

Bu mantıklı. Alışveriş sepetlerini terk eden insanlar genellikle satın alma işlemini daha sonra tamamlama niyetindedirler. Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama, onları sitenize hafifçe iter.

4. Daha Fazla Potansiyel Müşteri Oluşturun

Yeniden hedefleme kampanyaları, işletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanın harika bir yoludur. Örneğin, bir potansiyel müşteri Facebook'taki reklamlarınızı görebilir, instagramve diğer sosyal medya platformları sitenizi ziyaret ettikten sonra.

Çoğu zaman kampanyaları yeniden hedeflemenin amacı insanları e-posta listenize almaktır. Kişiler e-posta listenize eklendiğinde, o kişiyle nasıl iletişim kuracağınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Üstelik, markanıza tekrar tekrar maruz kalan bir kişinin, hazır olduğunda e-ticaret mağazanızdan satın alma olasılığı çok daha yüksektir.

E-ticaret Yeniden Pazarlama ve Yeniden Hedefleme Nasıl Kullanılır?

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme hedefleriniz, müşterinizin web sitenizi ziyaretinden önce, ziyaret sırasında ve sonrasında nasıl davrandığına bağlı olarak değişecektir. Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme hedefleriniz için e-ticarete yönelik yapay zeka araçlarını da kullanabilirsiniz. Gelirinizi artırmak için yeniden pazarlamayı kullanmanın üç yolu şunlardır:

1. Terk Edilmiş Arabaları Kurtarın

Terk edilmiş sepetler e-ticaret alanında yaygındır. Birçok müşteri, sepetlerine ürün ekliyor ancak satın alma işlemini gerçekleştirmiyor. E-posta pazarlaması, terk edilme sorununu çözmek için en etkili taktiklerden biridir.

Pandeminin başlangıcından beri müşterilerle konuşmak için Zoom'u kullanıyorum. Toplantılarımın çoğu kısa olduğundan Pro sürümüne abone olma gereği duymadım. Ancak özellikle uzun bir toplantıdan sonra kendimi Pro sürümünü sepetime eklerken buldum.

“Şimdi Satın Al”a tıklamak üzereyken dizüstü bilgisayarım beklenmedik bir şekilde kapandı. Günün ilerleyen saatlerinde bilgisayarımı yeniden başlattıktan sonra gelen kutumda aşağıdaki mesajı gördüm.

Pazarlamacılar, alışveriş sepetlerini terk eden kişilerin bunu her zaman bilerek yapmadıklarının farkındadır. Hem yeniden pazarlama hem de yeniden hedefleme, bu potansiyel müşterilere satın alma işlemini tamamlamanın kolay bir yolunu sunar. Benim durumumda alışveriş sepetime dönmek için CTA düğmesine tıkladım.

2. Çapraz Satış ve Üst Satış Fırsatı

Bir müşteriyle yeniden bağlantı kurma fırsatı, çapraz satış ve üst satış için iyi bir fırsattır. Aslında satış yapmak için en iyi zaman, müşterinin satın alma işleminden hemen sonraki zamandır. Markanıza olan güvenleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve ürün önerilerinize daha açık olacaklar.

Daha fazla doğrudan satış oluşturmak veya bağlı kuruluş satışları oluşturmak için bundan yararlanabilirsiniz. Örneğin, bir golf mağazası işletiyorsanız, sopa satın alan kişilere golf çantalarında indirim yapma olanağı tanıyabilirsiniz. Ziyaretçileri mağazanıza yönlendirebilir veya birlikte çalıştığınız bir mağazaya gönderebilirsiniz.

Okumak:  2021 En İyi Film Önerileri: Bu Yıl İzlenmesi Gereken Filmler Listesi!

Veya tam tersini de yapabilirsiniz. Bağlı kuruluş pazarlama kampanyaları yürütüyorsanız, Google Ads'de satış ortağı dönüşümlerini izleme. Örneğin, birisi golf topları satın aldığında, reklamverenlerinizin golf sopalarını tanıtacağınız yeniden hedefleme kampanyaları yürütebilirsiniz.

3. Mevcut Müşterilere Ulaşın

Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama aynı zamanda mevcut müşterilerinize ulaşmanızı da sağlar. Yeni bir ürünün tanıtımını yapabilir, yıllık bir indirimi duyurabilir, müşterilerinizi ödüllendirebilir veya onları hiç zorlanmadan şirket haberlerinden haberdar edebilirsiniz. Müşterileriyle iletişimde kalmak için e-ticaret yeniden pazarlamasını kullanan bir markaya güzel bir örnek:

Geçen gün Instacart'ı kullanarak birkaç atıştırmalık ürün aldım ve işlemi tamamladım. Yukarıdaki e-postayı tam da bu makaleyi yazarken aldım; bu, Instacart'ın aklımı okuduğunu hissettiğim anlardan biriydi çünkü uygulamayı tekrar 7-11 satın alma işlemi yapmak için kullanmayı düşünüyordum.

Son zamanlarda 7-11 arası pek çok şey satın aldığım için 10 dolarlık bonus hoş bir dokunuş.

Yeniden Hedefleme ve Yeniden Pazarlamadan En İyi Şekilde Yararlanmak için 5 İpucu

Bazı en iyi uygulamalar, e-ticaret yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama çalışmalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. Bunun için izleyebileceğiniz bazı ipuçları:

1. İlgi Çekici ve İlgili Mesajlar Oluşturun

Tüm markalar mevcut en iyi ürünleri sunduğunu iddia eder ve başarılarını markalaştırmaktan çekinmez. Ancak müşteriler her zaman şu soruyu soracaktır: “Bunda bana ne var?”

Etkileyici ve alakalı bir mesaj, ürününüzün gelişmiş özelliklerini vurgulayan bir mesajdan daha fazla potansiyel müşteri getirecektir. Potansiyel müşterilerinizin çözülmesi gereken sorunlu noktaları var. Yeniden hedefleme reklamlarınızda bu sıkıntılı noktaları ele almak, onların işlemi tamamlama şansını artıracaktır.

Yeniden pazarlama kampanyalarınıza alakalı mesajların eklenmesi, terk edilmiş alışveriş sepetlerini gelire dönüştürmenize yardımcı olmanın yanı sıra, e-posta açılma oranlarını artırmanıza da yardımcı olacaktır. Bu, e-postalarınızın müşterinin e-posta sağlayıcısı tarafından spam olarak görülme olasılığının azalacağı ve hedeflenen alıcı tarafından okunma şansının daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Yeniden hedefleme reklam mesajınız müşteri ihtiyaç ve tercihlerine cevap vermelidir. Ürün incelemeleri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin eklenmesi, satın alma konusundaki bilgeliği güçlendirecektir.

2. Kitlenizi Segmentlere Ayırın

Mesajınızı alakalı hale getirmek için kişiselleştirin. Müşteri segmentasyonu hedef kitlenizi bölmenize ve ardından mesajınızı farklı türdeki alıcılar için kişiselleştirmenize yardımcı olur.

Öncelikle farklı müşteri türlerinizi belirleyin ve onların müşteri yolculuğundaki konumlarına dikkat edin. Daha sonra bunları üç farklı şekilde daha da segmentlere ayırabilirsiniz.

  • Demografi: Cinsiyet, konum, yaş ve medeni durum. Demografi, müşterilerinizle ilgili olabilecek her türlü profil verisinden oluşur.
  • Satın alma alışkanlığı: Müşterileri satın alma davranışlarına göre segmentlere ayırmak, mevcut yolculuklarının aşaması ne olursa olsun onları hedefleyebileceğiniz anlamına gelir.
  • Kampanya katılımı: Bu segmentasyon esas olarak müşterilerinizin son derece aktif veya aktif değillerse pazarlama kampanyalarınızla nasıl etkileşim kurduğuyla ilgilidir.

Daha iyi sonuçlar elde etmek için her tür segmenti katmanlandırabilirsiniz. Örneğin, özellikle 20'li yaşlarında, parlak renkli kıyafetleri seven ve yakın zamanda sonbahar koleksiyonunuzdan ürünler satın alan kadın müşterileri hedefleyebilirsiniz.

Müşterilere son derece kişiselleştirilmiş ilgili mesajlar göndermenin en etkili yollarından biridir. Bunu yaparsanız, yeniden hedeflemeniz yalnızca gelir sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda hedef kitlenizle daha iyi ilişkiler kuracaktır.

3. Güçlü bir CTA kullanın

İnsanlar bu bilgiyle ne yapacaklarını bilmiyorlarsa, güçlü e-posta veya reklam metinleri pek yararlı olmayacaktır. Güçlü bir harekete geçirici mesaj (CTA) düğmesi eklemek, müşterilerinize kaldıkları yerden devam etmeleri için ihtiyaç duydukları desteği verecektir.

Okumak:  Başkalarının Gelişmesine İlham Vermek İçin Web Sitenizin Biyografisini Nasıl Yazabilirsiniz?

Güçlü bir CTA aşağıdaki unsurlara sahiptir:

  • Açık, ikna edici kopya
  • Çarpıcı tasarım
  • Öne çıkan konumlandırma

Aşağıdaki BestBuy'un yeniden hedefleme reklamı, güçlü bir CTA'ya sahip bir reklama iyi bir örnektir. Metin basittir, düğme arka planda göze çarpmaktadır ve reklamın ortasında olduğundan onu kolayca bulabilirsiniz.

Ayrıca indirimler veya bedava hediyeler gibi sınırlı süreli teklifleri de deneyebilirsiniz. Bu teklifler, müşterilerinizin aciliyet duygusundan yararlanmanıza olanak tanır ve onlara “Hemen Satın Al”ı tıklamaları için daha fazla neden sunar.

4. İlgi Çekici Görseller Kullanın

Resimlerinizin, videolarınızın, logonuzun ve diğer görsel öğelerinizin hedef müşterilere istenen mesajı ilettiğinden emin olun. Örneğin, bir marka logosu eklemek, ilgi çekici ürün görselleri veya heyecan verici teklif çizimleri, potansiyel müşterilerinize reklamınıza bir kez daha bakmaları ve potansiyel olarak tıklamaları için bir neden verir.

Örneğin, FoodPanda kullanıcıları, 2020'nin başlarında yiyecek teslimatına olan talebin artması nedeniyle sipariş iptallerinde bir artış yaşadı. FoodPanda, müşterilerinin uygulamayı tekrar kullanmaya başlamasını sağlamak için ortak gıda işletmelerinin sunduğu muhteşem yemeklerin yer aldığı yukarıdaki e-postayı gönderdi. Şu anda, FoodPanda hâlâ pazarlarındaki en iyi dağıtım uygulamalarından biri; bu da hızlı eylemin büyüleyici görsellerle birleştiğinde işletmelerin kurtarılmasına yardımcı olabileceğinin kanıtı.

5. Reklamlarınızı Test Edin

Metin, görseller ve CTA'nın bir kombinasyonunu oluşturduğunuzu düşünseniz bile, bu, yeniden hedefleme reklamınızın başarılı olacağının garantisi değildir. Tıklamalarınızı artıran bir kombinasyon bulana kadar farklı kombinasyonlar denemeniz gerekir.

Bu işleme A/B testi denir. Her seferinde bir öğeyi değiştirmeyi ve değiştirilen reklamı şu anda kullanmakta olduğunuz reklamla karşılaştırmayı içerir. Örneğin, bir test için Kopya A ve Görsel A'yı, ardından bir sonraki test için Kopya B ve Görsel A'yı kullanabilirsiniz. Bu, en fazla etkiyi elde etmek için değiştirmeniz gereken öğeleri ayırmanıza olanak tanır.

A/B testlerini çalıştırmak, somut verilere dayanarak kararlar vermenizi sağlar ve tahminleri denklemden çıkarır. Reklam performansı verilerini toplayıp, reklamlarınızdaki farklı değişikliklerin etkisini ölçebildiğinizde, reklamlarınızın son sürümünün maksimum sonuç vermesini sağlayabilirsiniz.

Özet

Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama reklamları, potansiyel müşterileri sizi unutmuş gibi görünseler bile markanıza yakın tutarak güçlü müşteri ilişkileri kurmanıza ve bunları korumanıza yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizle web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda olmasalar bile etkileşim kurmanıza olanak tanır.

Potansiyel müşterilerin ihtiyaç duydukları şeye sahip olduğunuzu bilmeleri için Google, sosyal medya ve e-posta reklamları, yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama aracılığıyla iyi zamanlanmış hatırlatıcılar kullanın. Müşterinin bekleyen işleme kolayca geri dönmesi ve işlemin tamamlanmasını görmesi için bir yol sunarlar. Ayrıca sadık müşterilerin daha fazla etkileşime girmesine ve tekrar satın almalarına da kapı açarlar.

İşletmeniz, güçlü bir CTA'ya sahip ilgi çekici, hedefli reklamlar oluşturarak, alışveriş sepetinden vazgeçmeyi siparişin yerine getirilmesine dönüştürebilir.