Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Elasticsearch, Magento Aramasını Daha Hızlı ve Daha Doğru Hale Getiriyor

Elasticsearch, Magento Aramasını Daha Hızlı ve Daha Doğru Hale Getiriyor

Ürün arama, e-ticaret mağazalarının belki de en çok gözden kaçan özelliğidir. İyi çalıştığında hiçbir şey söylenmez. Aksi takdirde tüketiciler, istedikleri ürünü bulmaya çalışmak zorunda kalmadıkları rekabete akın ederler.

Aramanın önemine rağmen birçok tüccar bunu görmezden gelmeye devam ediyor. Hedefe ulaşıp ulaşmadığınızdan emin değilseniz, tüketicilerinizin dağınıklığı ortadan kaldırmasına ve istedikleri ürünleri bulmasına yardımcı olacak etkili bir arama aracını uygulamanız için şimdi mükemmel bir zaman. Magento satıcıları ve geliştiricileri için bu araç artık Elasticsearch'tür.

İlk olarak 2010 yılında geliştirilen Elasticsearch, büyük ölçüde rakipleri SOLR ve Sphinx'in yerini alarak ürün arama alanındaki en büyük oyunculardan biri haline geldi. Magento siteleri için artık varsayılan arama seçeneği, MySQL'in yerini alıyor.

Ancak Elasticsearch'ün avantajlarına rağmen birçok Magento satıcısı, mağazalarının arama işlevini hâlâ eski ve geçerliliğini yitirmiş araçlarla çalıştırıyor. Şirketlerin %42'si aramayı optimize etmeye çalışmıyor hiç. Fakat arama yapanların dönüşüm oranları, arama yapmayanların dönüşüm oranlarının 2 katından fazlaartık ürün arama stratejinizi yeniden gözden geçirerek büyümeyi hızlandıracak bir ivmeye sahipsiniz.

Burada Elasticsearch'ün neden kurumsal mağazalar için baskın ürün arama aracı haline geldiğine bir göz atacağız. Benzersiz arama deneyiminin farklı nedenlerini araştıracağız ve bunu mağazanızda nasıl hızlı ve verimli bir şekilde uygulayabileceğinizi göstereceğiz. Tüm bunlar satışları daha önce hiç olmadığı kadar hızlı yapabilmeniz için.

Elasticsearch E-ticaret için Nasıl Çalışır?

Tüketiciler olarak arama motorlarını her gün kullanıyoruz ve belirsiz ve çoğunlukla yanlış yazılan sorgularımızı yararlı sonuçlara dönüştürebilen karmaşık bir arama arayüzüne alışığız. Geçmişte Magento'nun yerleşik arama işlevi MySQL veritabanına dayanıyordu. MySQL ve çeşitleri güçlüdür ancak ürün arama için ideal arka uç değildirler. Bu nedenle, önceki yinelemelerde Magento genellikle kullanışlı olmayan arama sonuçları döndürüyordu.

Sonuç olarak, modern, son derece rekabetçi bir e-ticaret ortamında MySQL, güçlü alıcı yolculuklarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz esnekliği size sunmuyor.

Okumak:  Onaylanan Ticaret Standartları: ABC Hizmeti, Dikiş Desen Baskısında Dürüst İş Uygulamalarını Sağlar

ElasticSearch ise hızlı ve doğru arama için yüksek düzeyde optimize edilmiştir. Eskiden NoSQL veritabanı olarak adlandırılan Java tabanlı bir belge deposu olarak, çok sayıda JSON belgesini depolayacak ve bunları kullanıcı tarafından sağlanan kriterlere göre alacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, müşterilerinize satın alma için net bir yol sağlayan daha hızlı, daha alakalı sonuçlar anlamına gelir.

Elasticsearch, MySQL'in harika yönlerini alıp daha da iyi hale getiriyor.

Belirli bir kulaklık seti bulmak istediğinizi ancak yalnızca “Ustalık Sınıfı” anahtar kelimesini hatırlayabildiğinizi düşünün. MySQL arama motorlarında, “Ana Sınıf” sorgusu çok sayıda alakasız ürün döndürecektir. Bu, tüketicilerin kullanım kolaylığı için rakiplere yönelmesiyle hemen çıkma oranlarının artması anlamına gelecektir.

Magento arama deneyimlerinden bıktınız mı?

Müşteriler Magento arama deneyimlerinden bıkmış mı?

Elasticsearch, tüketicilerin arayabileceği farklı kriterleri (yalnızca ürün adının ötesinde) belirlemenize olanak tanıyarak bu sorunun üstesinden gelir. Buna açıklama, üretici, çıkış tarihi ve daha fazlası dahildir.

Kısacası doğru sonuçların çıkmasını ummak yerine artık arama sonuçlarının nasıl görüneceğini ayrıntılı olarak tanımlayabilirsiniz. Bu, hem esnekliği hem de performansı nedeniyle Elasticsearch'ü e-ticaret mağazanız için ideal bir ürün arama arka ucu haline getirir.

Son Derece Hızlı Arama

ElasticSearch, özellikle büyük ürün katalogları arasında arama yaparken Magento'nun varsayılan aramasından çok daha hızlıdır. Milyonlarca ürün üzerinde hiç zorlanmadan arama yapabilir ve bu sayıda ürüne yaklaşan nadir bir e-ticaret mağazasıdır.

Daha hızlı arama, alıcıların daha hızlı seyahat etmesi anlamına gelir; bu da satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Elasticsearch'ün sonuçları döndürme hızı, sonuçları sürekli güncellemek için kullanılabilir. Kullanıcı sorgusunu yazarken arama sonuçları hemen güncellenir çünkü ElasticSearch, kullanıcıların yazabileceğinden daha hızlı arama yapar. E-ticaret dünyasında hız, başarı için hayati öneme sahiptir. Site optimizasyonları tüketici deneyimini yönlendirir ve mağazanızı başarıya hazırlar.

Daha Doğru Sonuçlar

On seferin dokuzunda alışveriş yapanlar istemiyor zorunda Arama sorgularını dikkatli bir şekilde oluşturun. Belli belirsiz uygun bir sorgu girmek ve arama motorunun alakalı sonuçlar sağlamasını istiyorlar. Tüketicilerinizin istekleriyle uyumlu temel arama işlevselliği sunmanız artık her zamankinden daha önemli.

ElasticSearch, sorgular özellikle iyi biçimlendirilmediğinde bile sorguları ilgili sonuçlarla eşleştirmeye yardımcı olan çok sayıda özellik sağlar.

Okumak:  Intel Raptor Lake Refresh yongaları Ağustos 2024'te piyasaya sürülebilir: Özellikler, performans iyileştirmeleri ve daha fazlası

Özellikler arasında, Damerau-Levenshtein uzaklık formülü adı verilen bir teknikle sorguya benzer ancak tam olarak aynı olmayan ürünleri eşleştiren bulanık arama da yer alıyor. Bulanık arama, alışveriş yapan kişi katalogda olmayan ilgili bir ürünü yanlış yazdığında veya aradığında bile mağazanızın kataloğundaki doğru ürünleri ortaya çıkarmasına ve sıralamasına yardımcı olacaktır.

Kullanımı kolay

Kötü arama sonuçları, mağaza performansı açısından hiç arama yapılmaması kadar zararlı olabilir. Ancak ElasticSearch'ün yaptığı şeyin karmaşıklığı göz önüne alındığında kullanımının zor olmasını bekleyebilirsiniz. Daha kolay olamazdı.

Dizin oluşturma, büyük bir veri kaynağından bilgi alma ve ardından bu bilgiyi kolayca erişilebilecek bir biçimde saklama işlemidir. MySQL'in indeksleme teknikleri hızla bir darboğaz haline gelebilir, arama sürelerini artırabilir ve müşterilerinizi sitenizden uzaklaştırabilir.

ElasticSearch, makul indeksleme varsayılanlarıyla birlikte gelir ve neredeyse anında daha iyi sonuçlar döndürmeye başlayabilir. Bu nedenle ElasticSearch'ü Magento'ya bağladığınızda, herhangi bir karmaşık yapılandırmaya gerek kalmadan arama neredeyse anında iyileştirilir.

Mağazanızın temel arama işlevini tüketicilerin istediği deneyimle uyumlu hale getirmek, geliştirme kaynaklarından fedakarlık etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yönetilen e-ticaret ile Elasticsearch şunları yapabilir: Müşteri Portalınız aracılığıyla hızlı bir şekilde kurulum yapın. İstediğiniz deneyimi en kısa sürede sunmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini iyileştirir

Modern, dijital dünyada tüketicilerin dikkat sürelerinin kısa olduğu uzun zamandır biliniyor. Kullanıcıların web sayfalarında ne kadar süre harcadığına ilişkin ilk çalışmalardan biri olan Microsoft Araştırma'dan, ortalama bir kullanıcının bir web sayfasına bakarak yalnızca 10 saniye harcadığını buldu. Bu onlara doğru yanıtları (bu durumda ürünler) sunmak için 10 saniyedir. Bu zaman dilimini kaçırırsanız rakiplere yönelme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Görevli size istemediğiniz bir şeyi satmaya çalışsa mağazada kalır mıydınız?

Elasticsearch, kullanıcı deneyimi açısından genellikle göz ardı edilir, ancak arama, kullanıcı yolculuğunun temel bir parçasıdır; arama yapanların satın alma yapma olasılığı, arama yapmayanlara göre %200 daha fazladır. Mağazanızın başarısının anahtarı, satın alma momentumunu sürdürmek için yolculuğunun bu bölümünü başarılı bir şekilde sürdürmektir.

Elasticsearch, yukarıda belirtilen tüm özellikleri birleştirerek Magento UX'i geliştirir. Daha yüksek hız, müşterilerin ürünleri daha hızlı bulabileceği anlamına gelir. Daha doğru sonuçlar, doğru ürünleri bulabilecekleri anlamına gelir. Kullanım kolaylığı da satıcıların çok fazla ekstra çalışma yapmadan bu özelliği etkinleştirebilmesi anlamına geliyor.

Okumak:  WooCommerce B2B Satışlar İçin İdeal Çözümdür

Tüketiciler, devam etmeden önce bir sayfaya bakmak için giderek daha az zaman harcıyor. Alaka düzeyinin giderek daha önemli hale geldiği bir dünyada, Elasticsearch satıcılara daha az endişe etme olanağı tanıyor ve tüketicilerin istediği kullanıcı deneyimlerini sunmalarına yardımcı oluyor.

Elasticsearch, kullanıcı deneyimi açısından genellikle göz ardı edilir, ancak arama, kullanıcı yolculuğunun temel bir parçasıdır; arama yapanların satın alma olasılığı %200 daha yüksektir.

Magento için Elasticsearch'ü Kolay Bir Şekilde Kullanmaya Başlayın

Bu yılın başlarında kurumsal e-ticaret mağazalarına ilişkin analizimiz şunu ortaya çıkardı: Mağazaların %76'sı masaüstü arama çubuğu sunuyor ancak yalnızca %36'sı mobilde bir arama çubuğu sunuyor. Bunun nedenlerinden biri, uygulanması ve sürdürülmesi kolay bir ürün arama teklifinin bulunmamasıydı.

Bana Hosting ElasticSearch kapsayıcıları sayesinde perakendeciler artık ölçeklenebilir ve güvenli bir ürün arama platformunu birkaç dakika içinde devreye alabiliyor. Bana Hosting'in yönetilen barındırma çözümüne kaydolduktan sonra Müşteri Portalınız aracılığıyla bir örneği etkinleştirebilirsiniz.

Magento ile entegrasyon yapmayı planlıyorsanız, bu sadece doğru kimlik bilgilerini (Elasticsearch örneği kurulduktan sonra kullanılabilir) Magento ayarlarınıza taşımanız yeterlidir. Bir WooCommerce mağazası işletiyorsanız, bunu mağazanıza bağlamak için bir Elasticsearch eklentisi indirmek kadar basittir.

Şimdi harekete geçme zamanı. Elasticsearch kurulumunu uygulayarak müşterilerinizi istedikleri ürünlere yönlendirebilir ve satın alma ivmesi kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Elasticsearch, Magento mağazasıyla birleştiğinde sonuçların tüketici beklentilerine uygun hale getirilmesi ve etkileşimin sürdürülmesi için daha iyi şekilde seçilmesini mümkün kılar.

Magento ve Elasticsearch'ün mağazanızın büyümesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin ve bugün başlayın.