Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

En İyi Müşteri Teklifi Şablonlarını Oluşturmak İçin 15 İpucu

Not: Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: En İyi Müşteri Teklifi Şablonlarını Oluşturmak İçin 15 İpucu

En İyi Müşteri Teklifi Şablonlarını Oluşturmak İçin 15 İpucu

İçindekiler

 • İş Teklifi Nedir?
 • Bir İş Teklifinin Unsurları
 • Yaratmak için 15 İpucu Müşteri Teklif Şablonları
 • Müşteri Teklifi Şablonlar
 • Temel Çıkarımlar
 • Sonuç
 • Sıkça Sorulan Sorular

Zig Zaglar haklı olarak şöyle dedi: “Fazla hevesli olduğunuz için kaçırdığınız her satış için, yeterince hevesli olmadığınız için yüzlerce satışı kaçıracaksınız.”

Bir işletme satmazsa para kazanamaz ve sonunda başarısız olur. Bu nedenle tüm işletmelerin müşteri kazandıracak teklifler yazabilen insanlara ihtiyacı vardır. Ancak harika bir teklif hazırlamak heyecandan fazlasını gerektirir. Potansiyel bir müşteriyle konuştuğunuzda adrenalin patlaması hissedebilirsiniz. Ancak aynı zamanda reddedilme ihtimalinden de endişeleniyorsunuz.

Potansiyel müşterinin bütçesi gibi kontrolünüz dışında kalan sorunlar reddedilmeyle sonuçlansa da yine de ikna edici bir teklif sunduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Daha spesifik olarak, iyi yazılmış bir iş teklifi, yeni bir müşteri kazanmakla onu kaybetmek arasındaki farkı yaratabilir. Bu adım adım kılavuz, iyi yazılmış iş teklifleriyle nasıl daha fazla anlaşma yapacağınızı, daha fazla satış yapacağınızı ve tüm iş hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı gösterir.

Hadi içeri girelim!

İş Teklifi Nedir?

İş teklifi, bir kuruluş tarafından potansiyel bir alıcıyı mal veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için kullanılan bir belgedir.

Satış belgeleri gibi iş teklifleri, şirketin müşteriye nasıl fayda sağlayabileceğini, değer teklifini, işin kapsamını, maliyet tahminlerini, öngörülen tamamlanma tarihlerini ve proje maliyetlerini ana hatlarıyla belirtir.

İş teklifleri talep edilen veya talep edilmeyen olarak sınıflandırılabilir. Müşteri talepleri sonrasında istenilen teklifler gönderilir. Resmi veya gayri resmi olabilirler. Öte yandan, istenmeyen teklifler soğuk e-postaya benzer; resmi olmalılar.

Artık iş teklifinin ne olduğunu anladığımıza göre, iş teklifi yazma adımlarını anlayalım.

İş Teklifi Nasıl Yazılır?

İş teklifinizi yazmadan önce hakkında yazdığınız işi bilmek çok önemlidir. Yeni bir müşteriyle ilk görüşme veya toplantı, sorunu ve çözmeye çalıştığı hedefleri tam olarak anlamanıza yardımcı olabilir.

Araştırmanızı tamamladıktan sonra şirketinizin sunumuna başlayın. Bir iş teklifi hazırlamak için herkese uygun tek bir strateji olmasa da, bazı ortak unsurlara bakalım.

1. Başlık sayfası

Basit ve çekici bir başlık sayfası şarttır. Burada bazı temel gerçekleri vermeniz gerekiyor. Lütfen kendinizi ve firmanızı tanıtın. Adınızı, şirketinizin adını, teklifin verildiği tarihi ve teklifin gönderildiği müşterinin veya kişinin adını ekleyin.

Başlık sayfanız etkileşim ve profesyonellik arasında bir denge kurmalıdır. Tonu belirlediği için, sizinkinin pürüzsüz olduğundan, göze hoş geldiğinden ve çok “dışarıda” olmadığından emin olun.

İşte bir örnek.

Kaynak

2. İçindekiler

İyi bir kullanıcı deneyimi tüm etkileşimlerin anahtarıdır ve iş teklifleri de farklı değildir. Teklifiniz, teklifinizi okuyan kişiler için her şeyi açık ve erişilebilir hale getirmelidir. İçerik ilk adımdır.

Okumak:  Geliştiricilerin Kentsel Teknoloji Merkezlerine Yerleşmeyi Düşünmesi İçin 5 Neden

İçerik sayesinde müşteriniz teklifinizin tam olarak neyden oluşacağını bilir. Teklifinizi elektronik olarak gönderiyorsanız, kolay okuma ve gezinme için teklifinizin farklı bölümlerine atlayan tıklanabilir bir içindekiler tablosu iyi bir fikirdir.

3. Yönetici özeti

Yönetici özeti, teklifi neden sunduğunuzu ve çözümünüzün potansiyel müşteri için neden en iyi seçim olduğunu açıklar. Burada spesifik olmak önemlidir; neden onlar için en iyi seçim sizsiniz?

Şirketinizin ürün veya hizmetlerinin faydaları ve potansiyel müşterinizin sorununu nasıl çözebilecekleri, bir değer önerisine benzeyen yönetici özetinizde açıklanır. Teklifin tamamını okumasalar bile potansiyel müşteri, yönetici özetinizi okuduktan sonra ona nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda iyi bir fikre sahip olmalıdır.

İşte bir örnek.

Kaynak

4. Şirket hakkında genel bilgiler

Bir müşteriye bir hizmet sunarken sizin/şirketinizin bu iş için uygun olduğunu göstermek önemlidir. Burada şunu soruyorsunuz: “Bu potansiyel müşterinin sorununu çözebilir misiniz?” gibi sorulara cevap veriyorsun Sana neden inanmalılar?

Güvenilirliğinizi ve itibarınızı artırmak için müşteri başarı öykülerini ve ilgili ödül veya akreditasyonlarla ilgili vaka çalışmalarını ekleyin.

5. Önerilen çözüm/fikir

Soruna çözüm bulacağınız yer burasıdır. Bu aşama, sonuncusu gibi, spesifikliğe ve kişiselleştirmeye odaklanmayı gerektirir. Sunduğunuz çözümün müşterinin gereksinimlerine uygun olduğundan emin olun, böylece çözümün sadece kendileri için yazıldığını anlayabilirler.

Hangi sonuçları sağlayacağınızı, bunları nasıl sağlayacağınızı ve bunları ne zaman bekleyebileceklerini onlara bildirin.

6. Bütçe ve zaman çizelgesi

Burası proje süresi, maliyet ve ödeme planlarında daha ileri gideceğiniz yerdir. Bu, teklifinizi kabul etmeleri halinde sizin ve müşterinizin üzerinde anlaştığınız hususların bir özetidir. Teklifi müşteriye göndermeden önce hukuk personelinizle şartları bir kez daha kontrol edin.

7. İmzalar

Müşterinin imza atabilmesi ve neyi imzaladığını tam olarak anlayabilmesi için bir imza kutusu eklemeniz gerekir. Ayrıca, cevaplayabileceğiniz cevaplanmamış soruları varsa potansiyel müşteriden sizinle iletişime geçmesini istemek için de iyi bir zamandır.

Bunlar her teklifin bazı temel unsurlarıdır. Teklif şablonları oluşturmaya yönelik 15 ipucu.

Müşteri Teklifi Şablonları Oluşturmak İçin 15 İpucu

Mükemmel iş teklifini hazırlarken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. İşte en önemli ipuçlarımızdan bazıları.

1. Açıkça belirtin

Dediği gibi, “İlk izlenim son izlenimdir.” Ancak bu durumda potansiyel tüketicileri veya yatırımcıları etkilemek için birkaç saniyeniz var.

Satış konuşmanızın ilk görünümü çekici olmalı ve potansiyel müşterinizin ilgisini çekmelidir. Kapsamlı veya uzun açıklamalar kullanmaktan kaçının; Aksi halde tüm oyun planınız ters teper.

Satış konuşmanızı doğru yönde ilerletmek için ihtiyacınız olan tek şey akılda kalıcı bir nottur. Elbette son görünümü oluşturmak, sürekli çaba ve değişiklik gerektiren karmaşık bir süreçtir.

Potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişim kurmak istemesini sağlayacak tüm alanları içeren ve kapsayan bir satış broşürü oluşturun. Dikkatlerini çektikten sonra emin olabilirsiniz.

2. Sorun bildirimini ele alın

Potansiyel müşterilerinizin sunduğunuz her şeyi görmesini sağlamak istiyorsunuz. Öte yandan potansiyel müşterileriniz her şeyi umursamıyor; Tek istedikleri, sorunlarına etkili ve iyi organize edilmiş bir yanıttır.

Sonuç olarak, daha önce tartıştığınız sorunları ve potansiyel müşterilerinizin önerdiği çözümleri ele almanız ve dahil etmeniz yeterlidir.

İşte bir örnek.

Kaynak

3. Nedenini açıklayın

Bu muhtemelen teklifinizin en önemli kısmıdır. Çözümünüzün neden mükemmel olduğunu ve neden ideal ortak olduğunuzu açıklamanız gerekir.

Teklifi geri çevirmek ve sentleri almak için doların üzerinde yürümek gibi görünmek için planınızı yapın. Teklifiniz onların beklentilerini aşmalı ve herhangi bir sürtüşmeyi veya şikayeti önlemek için mümkün olan her şeyi yapmalısınız.

4. Bilgi ve görseller ekleyin.

Şirket teklifinizin potansiyel müşterinizin dikkatini çekmesini ve gördükleri diğer tekliflerden öne çıkmasını istiyorsunuz. En etkili yollardan biri şirketinizin değerini vurgulayan gerçek, ölçülebilir istatistikler sağlamaktır.

Sunduğunuz ürün ve hizmetleri gösteren alakalı, ilginç rakamlar bulabilirseniz otorite kazanabilir ve kendinizi daha ikna edici hale getirebilirsiniz; bu aynı zamanda teklifinizi geliştirmek için çizelgeler ve grafikler gibi görsellerin kullanılmasına da yardımcı olur.

Okumak:  Konut kredisi almak - Bir arkadaşınıza yardım ederek mali durumunuzu mahvetmek mi istiyorsunuz?

5. Fiyatlandırma seçeneklerini girin

Satış planınızda teklifle ilgili her şeyi tek bir seçenekte bulmak kolaydır. Ancak etkili olmayabilir. Sonuç olarak, belirli bir düzeyde esnekliğe sahip olmak kritik öneme sahiptir.

Yani onlara üç seçenek vererek çözüm ve sermaye açısından ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilecekler.

İlk alternatif, potansiyel müşterilere düşük maliyetli seçenekler sunmak için basit bir formül kullanmaktır. İkinci seçenek ise çözümü, faydaları ve tipik maliyeti içeren orta seçenektir. Son olarak, uygun maliyetli bir çözüme sahip gelişmiş bir alternatif son tercih olacaktır.

6. Aciliyet duygusu yaratın

Tipik olarak bir işletme/birey, gerçekleştirmek istediği bir iş için çeşitli iş teklifleri alır. Bu nedenle iş teklifiniz müşteride aciliyet duygusu yaratmalıdır. Örneğin, dijitalleşmenin yaklaşmakta olan sıcak günleri nedeniyle projeye neden erken başlamanın en iyisi olduğunu tartışabilirsiniz.

7. Basit ve çekici tutun.

Bir iş teklifinin ne kadar sürmesi gerektiğine dair bir kural yoktur. İletmeye çalıştığınız gerçekleri ifade etmek gerektiği kadar size ait olmalıdır.

Ancak nicelikten ziyade kaliteye öncelik vermelisiniz. Çok fazla iş jargonu kullanmaktan kaçının ve kelimelerinizi kısa ve öz tutun. Teklifinizin, kabul eden herkesin anlayabileceği kadar basit olmasını istiyorsunuz. O yüzden servetiniz konusunda aşırıya kaçmayın.

8. Müşteri yorumlarını ekleyin

Basit. Ne kadar yetenekli bir satış elemanı olursanız olun veya diliniz ne kadar gösterişli olursa olsun, müşteri adayı sizin ön yargılı olduğunuzu söyleyebilir. Firmanızın ne kadar muhteşem olduğunu onlara anlatacaksınız çünkü onları kullanmalarını istiyorsunuz. Kimse sizden işiniz konusunda tamamen tarafsız olmanızı beklemiyor.

Öte yandan, müşteri referanslarını ve onaylarını satış konuşmanıza dahil etmek, iddialarınıza güvenilirlik kazandırır. Ayrıca referanslar başka birinden gelirse potansiyel müşterileriniz onlara daha çok güvenecektir.

İşte bir örnek.

Kaynak

9. Videoyu ekleyin

Teklif verme deneyimini geliştirmek için, çevrimiçi teklife belge veya PDF yerine multimedya varlıklarını dahil edebilirsiniz. Belgenize derinlik ve ilgi katabilirler.

Video gibi ekler, potansiyel müşteriler üzerinde, özellikle de görsel veya işitsel olanlar üzerinde bir etki yaratabilir; bunları ister teklifinizin başında bir giriş olarak kullanın, ister bir proje analizinde daha karmaşık öğelerin bazılarını sözlü olarak açıklamak için kullanın.

10. Harekete geçirici mesajları kaldırın

Beklentiler rehberliğe ihtiyaç duyar. En güçlü teklif bile, sonraki adımları net bir şekilde tanımlamazsanız sizi bir yere kadar ulaştıracaktır. Sonuç olarak okuyucunun teklifinizi okuduktan sonra ne yapması gerektiğini anladığından emin olmanız gerekir.

Oraya ulaşmanın en iyi yolu net bir harekete geçirici mesajdır. Teklifinizin yarattığı ilgiye yanıt olarak insanların ne yapması gerektiğini tanımlayın ve vurgulayın. Bu yönlendirmeyi sağlamazsanız okuyucuyu karanlıkta bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

11. Markaya sadık kalın

Teklifinizde kuruluşunuzun kişiliğinin öne çıkmasına izin vermekten korkmayın. Markanızı tutarlı tutun ve müşteriye sizi rekabetten ayıran şeyin ne olduğunu gösterin.

12. Şartlarınızı net bir şekilde belirtin

Şartlar ve koşullar karmaşık olabilir ve müşterinizi oyalayabilir. Bunları basit ve anlaşılır hale getirmek önemlidir. Bu, sizin ve müşterinizin teklifinizi kabul etmesi durumunda kabul ettiğiniz şeylerin bir özetidir. Teklifi müşteriye göndermeden önce hukuk personelinizle şartları bir kez daha kontrol edin.

13. Satışları ve ek fırsatları girin

Siz istemediğinizi elde edemezsiniz ve eğer onlara fikirlerinizi daha derinlemesine inceleme şansı vermezseniz müşterileriniz de elde edemez. Okuyucunuzun iş konuşmanıza olan ilgisinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, onları harekete geçirmek için şirketiniz hakkında bazı ek bilgiler eklemeniz gerekir. Başka neler sunabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar.

14. Önemli noktaları ve bir özeti ekleyin

Meşgul oldukları için potansiyel müşterileriniz iş teklifinizi atlayabilir veya sonuna atlayabilir. Onların işini kolaylaştırmak için son paragrafa planınızın kısa bir özetini ekleyin. Bu onlara vakit ayırmaya değip değmeyeceğini hemen söyleyecektir.

Ziyaretçilerinizi özetinizin ana bölümlerine ve okumaya nereden başlayacaklarına yönlendirerek işlerini kolaylaştırmak için başlıkları da kullanabilirsiniz. Bu potansiyel müşterilerin ilgisini çekecektir.

Okumak:  Etkili Satış Promosyonları Size Nasıl Daha Fazla Müşteri Kazandırabilir?

15. Sonraki adımları listeleyin

Potansiyel müşteriye “Sırada ne var?” diye soruyorsunuz. – düşünmesini istemiyorsun. Satış konuşmanızı okuduktan sonra.

Bir sonraki adımı atmalarını kolaylaştırmak için net bir harekete geçirici mesajla bitirin. “Eğer ilgileniyorsanız, ücretsiz danışmanlık…” veya “Bizimle iletişime geçmenizi istiyoruz…” vb.

Bunu yaparak onların ne yapacaklarını anlamalarını kolaylaştırırsınız. Anlaşmayı imzalamak için sonuna küçük bir sözleşme koymak isteyebilirsiniz!

Bunlar, müşteriniz için mükemmel iş teklifini hazırlamaya yönelik en önemli ipuçlarımızdan bazılarıdır.

Müşteri Teklif Örnekleri ve Şablonları

Yazmaya başlamadan önce biraz ilham mı arıyorsunuz? Teklifinizi oluşturmanıza yardımcı olması için kullanabileceğiniz bazı örnek iş teklifi şablonlarını burada bulabilirsiniz.

1. Serbest çalışanlar için içerik teklifi şablonu

Bu teklif Potansiyel bir müşterinin arama motoru görünürlüğünü ve trafiğini artırmasına yardımcı olmak için izlenecek prosedürleri sağlar. Proje zaman çizelgesinin her aşaması için her teslimatı ve teslim tarihini ayrıntılandıran bir program hazırladılar.

2. İşletmeler için satış teklifi şablonu

sırasında bu şablon Basittir, potansiyel müşteriye sunduğunuz ürün ve hizmetlere ve bunların müşterinin sorununa veya hedefine benzersiz bir çözüm oluşturmak için nasıl birleştirilebileceğine dair genel bir bakış sunar.

3. Ajanslar için sosyal medya pazarlama teklifi

Bu şablon göz alıcı grafikleri iyi yazılmış materyal ve sağlam bir çerçeveyle birleştirir. İlgili bilgilerin akıllı yapıya ve etkili bir şekilde iletilmesine olanak tanıyan bir teklif şablonu arayan tüm ajanslar için harika bir seçimdir.

Temel Çıkarımlar

 • İş teklifi, bir kuruluş tarafından potansiyel bir alıcıyı mal veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için kullanılan bir belgedir.
 • İş teklifleri yazmaya gelince herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur, ancak her teklifin sahip olması gereken belirli unsurlar vardır.
 • İş teklifleri basit, çekici ve açık, harekete geçirici mesajlar içeren net olmalıdır.
 • Verileri, görselleri ve video içeriğini iş teklifinize dahil etmek onu ilginç ve orijinal kılar.
 • Müşteri incelemeleri şeklindeki sosyal kanıt, iş teklifinize büyük değer katar.
 • Teklifinizde şart ve koşulları açıkça belirtmeli ve müşteriyi dürtmek için bir aciliyet duygusu yaratmalısınız.

Sonuç

Artık iş tekliflerinin önemi ve bunların nasıl oluşturulacağı hakkında iyi bir fikriniz var müşteri teklifi şablonları İşletmeniz için müşterilerinize hizmet sunmaya hazırsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

1. İş teklifi nedir?

İş teklifi, bir kuruluş tarafından potansiyel bir alıcıyı mal veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için kullanılan bir belgedir. Satış belgeleri gibi iş teklifleri, şirketin müşteriye nasıl fayda sağlayabileceğini, değer teklifini, işin kapsamını, maliyet tahminlerini, öngörülen tamamlanma tarihlerini ve proje maliyetlerini ana hatlarıyla belirtir.

2. İş teklifi türleri nelerdir?

İş teklifleri talep edilen veya talep edilmeyen olarak sınıflandırılabilir. Müşteri talepleri sonrasında istenilen teklifler gönderilir. Resmi veya gayri resmi olabilirler. Öte yandan, istenmeyen teklifler soğuk e-postaya benzer; resmi olmalılar.

3. Bir iş teklifini nasıl yazarım?

İş teklifleri yazarken herkese uyacak tek bir yaklaşım yoktur, ancak belirli unsurları dahil ettiğinizden emin olmalısınız. Bunlar
1. Başlık sayfası
2. İçindekiler
3. Yönetici özeti
4. Sorunun/konunun/vakanın beyanı
5. Yaklaşım
6. Metodoloji
7. Bütçe ve zaman çizelgesi
8. Nitelikler

4. Neden bir iş teklifi sunmalıyım?

Bir iş teklifi, firmanız için, eğer teklif yeterince iyi yazılmışsa, teoride herkesin izleyebileceği bir yol haritasıdır. Hedeflerinizi, işinizi nasıl yürüteceğinizi ve hangi maliyet ve kârları beklediğinizi açıklar.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!