Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Evde Pişirme İşiyle Nasıl Ekstra Para Kazanılır?

Evde Pişirme İşiyle Nasıl Ekstra Para Kazanılır?

Evde yemek pişirme işine başlayarak nasıl ekstra para kazanılacağını öğrenmek ister misiniz? Pişirme ekipmanları, gıda yasaları, fırınlanmış ürün fiyatlandırma ipuçları ve daha fazlası. Lütfen Denise Treko'nun bu konuk gönderisinin keyfini çıkarın. Denise evde yemek pişiriyordu ve bugün…

Nasıl ekstra para kazanılacağını öğrenmek ister misiniz? evde pişirme işine başlamak? Pişirme ekipmanları, gıda yasaları, unlu mamuller fiyatlandırma ipuçları ve daha fazlası. Lütfen Denise Treko'nun bu konuk gönderisinin keyfini çıkarın. Denise, bir ek iş olarak evde yemek pişirirdi ve bugün, başarılı bir evde pişirme işine nasıl başlayacağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için burada. Eğlence!

Eğer yemek yapmayı seviyorsanız muhtemelen bir arkadaşınız veya aile üyeniz size fırın açmanızı söylemiştir.

Belki de bu sizin en büyük hayalinizdir; öyle olsun ya da olmasın, yemek pişirme tutkunuzu alıp bunu karlı bir yan uğraşa dönüştürmenin bir yolu vardır. Evdeki fırından bahsediyorum.evde pişirme işi nasıl başlatılır

Eyaletlere göre değişen kır evi yemek yasaları nedeniyle evde yemek pişirebilirsiniz. Meşru bir ev fırını kurmanın ayrıntılarına dalmadan önce, pişirme deneyimim hakkında biraz bilgi paylaşacağım.

Babamın vefatından sonra annemin benimle yaşaması için önce ev sahibi oldum. Biliyorsunuz, herkes size ev sahibi olmanın bakım, vergi vb. anlamına geldiğini söylüyor. Pahalı olabileceğini nasıl söylüyor? Aslında herkes haklıydı.

Kendimi, annemi ve beni desteklemek için kar amacı gütmeyen bir kuruluşta pazarlama müdürü olarak 9-5 işimin dışında ekstra para kazanmam gereken bir durumda buldum.

Yemek yapmaktan ne kadar keyif aldığımı anlatmak için biraz geriye gitmem gerekiyor.

Ailemde her tatil partisine veya arkadaşımın partisine şeker getiren ve iş arkadaşlarım için her zaman doğum günü pastası yapan bendim.

Fazladan para kazanmanın yollarını düşünene kadar hobimi bir yan uğraş olarak kullanmak hiç aklıma gelmedi.

Evde yasal olarak ayda yaklaşık 1.500 ila 1.800 dolar kazanarak yemek pişirmeye başladım. Aşağıdaki tüm adımları takip ettim ve üç yıl sonra işletmemi, satmadan önce yaklaşık altı yıl boyunca sahip olduğum bir perakende fırına dönüştürdüm.

Evde pişirmeye başlamanın faydaları vardır, ancak yerel gıda yasalarınızı araştırmak ve bunlara uymak önemlidir.

Bunun güzelliği, onu yavaş yavaş inşa edebilmeniz veya paraya ihtiyacınız varsa daha hızlı hareket ettirebilmenizdir ve bunların hepsini evden yapabilirsiniz.

Bir fırınınız, kek ve kek kalıplarınız, kurabiye kalıplarınız, mikseriniz ve kameralı bir akıllı telefonunuz olduğunu varsayarsak, yatırım nispeten küçüktür.

Ben yapabildiysem sen de yapabilirsin.

İhtiyacınız olan tek şey, pişirme tutkusu, birkaç temel araç, denenmiş ve doğru tarifleriniz ve müşteri bulmak için kendinizi ve işinizi tanıtma yeteneğidir.

Evde pastacı olmak ve bu süreçte banka hesabınızı büyütmek için atmanız gereken adımlara bir göz atalım.

İlgili içerik:

Ekstra para kazanmak için evde pişirmeye nasıl başlanır?

Evde yemek pişirerek nasıl para kazanabilirim?

Tüm güzel şeylerin bir plana ihtiyacı vardır, o yüzden bunun hakkında hayal kurmaya başlayın ve sonra hayalinizi yazın.

Planlarla ilgili olan şey, gerçekçi olmaları gerektiğidir ve kendi ev fırınınızı işlettiğiniz ilk birkaç ayda muhtemelen bunalmış hissedeceksiniz.

Bunu planlamanın en iyi yolu, başlangıçta her seferinde bir gün almaktır. Birkaç müşteriyle çalıştıktan sonra biraz daha düşünebilir ve ileriyi planlayabilirsiniz.

Daha sonra, kendinizi tam zamanlı işinize adamak mı yoksa yarı zamanlı, gündelik bir iş olarak mı kalmayı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Evde pişirmeye başlamak için bazı önemli ilk adımlar şunlardır:

 1. Yerel kır evi yemek yasalarınızı araştırın
 2. Menünüzde ne olduğunu ve becerilerinizi geliştirmek için nerede çalışmanız gerektiğini belirleyin
 3. Fiyat doğru şekilde nasıl belirlenir?
 4. Kendinizi ve ürünlerinizi tanıtın

Yerel gıda yasalarınızı öğrenin

Evde yemek pişirmek için bölgenizdeki yerel yasaları anlamalısınız. Eyaletinizin gıda yasalarına uyduğunuz sürece, yasal olarak mutfağınızda yemek pişirmenize ve satış yapmanıza izin verilir. New Jersey'nin tek istisna olduğunu belirtmeliyim.

Yazlık gıda yasaları olarak adlandırılan bu eyalet düzenlemeleri, diğer özelliklerin yanı sıra lisanslar, denetimler, neyi satıp satamayacağınız, ne kadar kazanabileceğiniz ve yerel kahve dükkanları gibi işletmelerle nasıl ortaklık kuracağınıza ilişkin yönergelerdir. Her ABD eyaletindeki yasaların ayrıntılı bir açıklaması için Forrager.com adresini ziyaret edin.

Okumak:  Çevrimiçi Küçük İşletmelerin Başarısızlığının En Önemli 6 Nedeni: Nasıl Önlenir?

Örneğin, Teksas gerekli temel gıda işletmecileri sertifikasyonu dışında herhangi bir izin, lisans veya denetime sahip değildir. Bu gıdaların satışından elde ettiğiniz brüt yıllık geliriniz 50.000 ABD Doları veya daha az olmalıdır.

Ancak, Oklahomayasalar oldukça kısıtlayıcıdır, yalnızca belirli türde unlu mamullere izin verilmektedir ve satışlar yıllık 20.000 ABD Doları ile sınırlıdır, ancak sağlık departmanından herhangi bir lisans alınmasına gerek yoktur.

Hangi yiyecekleri satabileceğinizi ve satamayacağınızı öğrenmelisiniz. Genel olarak, güvenli kalması için soğutmayı, dondurmayı veya özel muameleyi gerektiren yiyeceklere izin verilmez.

Bir diğer önemli not, bazı eyaletlerin işe başlamadan önce ev ziyareti, inceleme ve onay gerektirmesidir.

Gerekirse yerel bir müfettiş, tüm düzenlemelere uygunluğu sağlamak için mutfağınızı denetleyecektir. Ziyarete hazırlanırken bir müfettişin mutfağımı eleştireceğini bilmek gözümü korkutuyordu. Ancak eyaletimin kurallarına uydum ve bu basitti ve sonuçta stressizdi.

Bazı eyaletler evin her zaman evcil hayvan içermemesini şart koşmaktadır. Diğerleri ise evcil hayvanın mutfaktan uzak tutulmasını gerektirir.

Birçok eyalette evde fırıncılara ihtiyaç duyuluyor Gıda Güvenliği Sertifikası ve eyalete bağlı olarak, bir tane edinme kuralları değişebilir. Ders almanız, sınava girmeniz ve ödeme yapmanız gerekebilir. Eğitim, yiyecekleri nasıl güvenli bir şekilde hazırlayıp saklayacağınızı ve mutfağınızı nasıl hijyenik tutacağınızı bilmenizi sağlar.

Yeni bir işe başlamak bazen biraz korkutucu olabilir.

Benim tavsiyem, yaptığınız her konuşmada gerçekten iyi notlar almanızdır. Yönergelerden birini açıklığa kavuşturmak için yerel sağlık kurulunuzla konuşursanız, kiminle konuştuğunuzu, gün ve saati not edin.

Yazlık yiyecek operasyonlarından sorumlu ilçe personeliyle çalışırken her zaman profesyonel ve güler yüzlü olun. Deneyimlerime göre bu, bu sorunlarla düzenli olarak ilgilenen küçük bir grup insan için geçerlidir. Kafam karıştığında ve yardıma ihtiyacım olduğunda onların çok yardımsever ve sabırlı olduklarını gördüm.

evde ekmek pişirmeye başladım

Evde pişirme işinizi kurma

Mevcut sosyal medya tanıtıcıları ve web sitesi alanıyla, başka hiç kimsenin sahip olmadığı bir işletme adı seçin.

Ayrıca isimle kişisel bir bağlantınızın olması da iyi bir fikirdir. Belki potansiyel müşterilerinizle paylaşabileceğiniz, sosyal medyada, web sitenizde veya basında kullanabileceğiniz harika bir hikaye.

Ayrı bir işletme bankası hesabı açın ve tüm harcamalarınızı takip edin. İster Şahıs Şirketi, LLC isterse başka bir kuruluş olsun, işinizi yapılandırma konusunda hukuk ve mali danışmanlarla konuşmak ve vergi etkileri hakkında ek araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

Evde pişirme için temel araçlar

Eğer hobi olarak fırıncılık yapıyorsanız, muhtemelen başlamak için ihtiyacınız olan birçok alete sahipsiniz.

Başlangıçta yaptığım bir hata, pek çok şeyi “artık bir fırıncılık işim vardı” diye satın almamdı. Dürüst olmak gerekirse, onlara ihtiyacım olana kadar bekleyebilirdim ama bağımlısıydım.

Buradan alınacak ders, araç veya ekipman eklemeniz gerekebileceğidir, ancak bu satın alımları yapmadan önce bunu düşünmelisiniz. Sınırlamalarla ne kadar verimli olabileceğinize şaşıracaksınız.

İhtiyacım olduğunu bildiğim araçlar şunlardır:

 1. Stand mikseri (Evet, el mikseri ile kurtulabilirsiniz, ancak stand mikseri çok daha kolaydır ve size zaman kazandırır.)
 2. Soba
 3. Fırın termometresi
 4. Kek ve kek kalıpları
 5. Kaseleri karıştırmak
 6. Çerez sayfaları
 7. Ölçü kaşıkları ve bardaklar
 8. Spatulalar
 9. Bas git
 10. Ofset spatula

Menünüzde ne olduğuna bağlı olarak merdane ve turta kalıpları, pasta poşetleri, soğutma rafları, mikseriniz için ekstra kaseler, silikon pişirme altlıkları veya dijital tartı gibi daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Malzemeler ve malzemeler

Evde yemek pişirirken malzemelerin maliyeti hızla artabilir. Bir kilo tereyağının fiyatına bakın. Seçenekleri araştırmalı ve tüm malzemelerinizi mümkün olan en düşük fiyata almaya çalışmalısınız.

Ve tüm unlu mamulleriniz sarılmalı veya en azından kutulanmalıdır. Yerel olarak bulabileceğiniz şeylerin yanı sıra sarf malzemeleri için birçok çevrimiçi kaynak vardır.

Facebook grupları ve diğer çevrimiçi kaynaklar, özellikle evde yemek pişirenler için çok yararlı olabilir. Facebook gruplarının bile yerel yasalar ve malzeme ve malzeme tedariki konusunda yardım isteyebileceğiniz veya açıklama isteyebileceğiniz belirli eyalet temelli grupları vardır.

İşte bundan sonra ele alacağımız menünün devreye girdiği yer burasıdır. Sekiz kutu boyutuna sahipseniz veya birkaç özel malzeme gerektiren bir menünüz varsa, maliyetlerin ne kadar hızlı arttığını ve hepsini depolamak için de alana ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.

Okumak:  Apple News'e WordPress Blog İçeriği Nasıl Eklenir?

Hangi ürünlerin satılacağına nasıl karar verilir?

Pek çok evde yemek pişiren kişi, menüleri hakkında düşünürken fazlasıyla hevesli oluyor ve çok fazla seçeneğe sahip olmanın olası sorunlarını dikkate almıyor.

Birçok yeni ev fırını, müşterilerin ne istediğini bulmaya çalışarak her şeyi ve mutfak lavabosunu sunuyor.

Bu anlaşılabilir bir durumdur ancak zamanınızı ve kaynaklarınızı zorlar.

Hadi bunu parçalayalım.

Diyelim ki menünüzde kekler, kekler, kurabiyeler, çörekler ve turtalar var. Ve bir gün içinde bir pasta, bir pasta, 12 çörek ve 12 kurabiye siparişi aldınız. Bu, birçok farklı hamur işi ve hamur işi yapmanız gerekeceği ve farklı boyutlarda kutulara ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Menünüzde kekler, kekler ve kurabiyeler olsaydı ne olurdu? Kekleriniz ve kekleriniz aynı hamurlardı. Birkaç kek için kek hamurunuzu ikiye veya üçe katlayabilir ve bu hamuru kekler için kullanabilirsiniz. Malzemelerinizi bir gün önceden ölçebilir veya hamuru önceden hazırlayabilirsiniz. Küçük verimlilikler zamanla artar.

Hangi unlu mamullerinizin size ailenizden ve arkadaşlarınızdan kalıcı iyilikler kazandırdığını düşünün. Tekrar tekrar yapmanız istenen bir öğe var mı? Favori menünüzün temel taşı haline gelen bir imza öğesi olabilir.

Ve beceri düzeyiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Daha önce hiç pasta süslemediyseniz, ana menü öğeniz olarak süslü buzlu keklerle evde pişirmeye başlamayın. Bu işin en güzel yanlarından biri de kekler, ekmekler, kekler, çörekler, kekler, süslenmiş kurabiyeler, damla kurabiyeler, turtalar ve daha fazlasını içeren çok sayıda menü seçeneğinin bulunmasıdır.

Aşırı dolu bir menüyle başlamayın, ancak başlangıç ​​olarak birkaç yiyecek türü bulmaya çalışın. İlerledikçe her zaman öğe ekleyebilirsiniz. Ritminizi bulurken ve ödeme yapan müşterilerden geri bildirim alırken esnek olmanız gerekecek.

Ayrıca bölgenizde hangi unlu mamullerin bulunduğunu da not edin. Bir ihtiyacı karşılayıp karşılayamayacağınızı veya bir ürüne benzersiz bir dönüş yapıp yapamayacağınızı düşünün.

Şunu hatırlamak gerçekten önemli: Şu anda bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmiyor olmanız, öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Peki ya etiketler?

Etiketlere ihtiyacınız var.

Arkadaşlarıma gönderdiğim pastalar dahil her şeyin üzerine çıkartmalar yapıştırırdım.

Olası bir alerjik reaksiyonu önlemek için ürünlerinizi yiyecek kişilerin içeriğini okuması gerekmektedir.

Her şeyde olduğu gibi, etiketleme departmanında bile her eyaletin kendi gereksinimleri vardır.

Genel olarak etiket en azından şu temel unsurları içermelidir:

 • Ürünün adı
 • Malzemelerin tam listesi. Bu zor olabilir çünkü içindekiler kısmındaki malzemeleri bile listelemeniz gerekir. Yani eğer Ayran kullanıyorsanız her şeyi listelemeniz gerekiyor. (Kültürler, Süt, Sodyum Sitrat, tuz veya etikette okuduğunuz diğer bileşenler).
 • Süt, gluten, yumurta proteini, laktoz, fındık, tohumlar vb. Alerjenler her zaman listelenmelidir.
 • Miktar
 • İşletme adınız ve adresiniz

evden bir fırın işine nasıl başlanır

Malınızın fiyatına

Ürünler için ne kadar ücret alınacağını belirlemek çoğu insanı korkutur. Anlıyorum, özellikle de yeni başladığınızda hiçbir referans noktanız yok.

Fiyatlandırma formülünde dikkate alınması gereken birkaç temel bileşen vardır:

 • Malzemelerin maliyeti
 • Ürünü hazırlamak için harcadığınız saat sayısı
 • Ambalaj malzemelerinin maliyeti
 • Kullanılan gaz ve elektrik maliyeti (başlamak için varsayımlarda bulunun)
 • Teslimat gibi ek hizmetler
 • Senin kazancın

Arkadaşlarınız ve aileniz muhtemelen ilk müşterileriniz arasında olacaktır.

İlk başta ücretsiz yemek bile yapabilirsiniz, ancak bir işe başladıktan sonra bunu yapmamaya çalışın. Çok sık bedavaya yemek pişirmediğinizden emin olun, çünkü malzemeler paraya mal olur, zamanınız paraya mal olur ve tüm amaç daha fazla para kazanmaktır!

Çalışmanıza bir sayı koymak zor olabilir. Çoğu insan zamanının değerini bilmediğinden işini küçümseme eğilimindedir. Bu tuzağa düşmeyin!!

Sipariş almayı, alışveriş yapmayı, hazırlamayı, pişirmeyi, süslemeyi, paketlemeyi ve bulaşık yıkamayı hesaba kattığınızda zaman hızla birikir.

Birisi bir perakende fırına gidip pasta seçerse, belirtilen tutarı ödeyeceğini unutmamak önemlidir. Müşteri bunu sorgulamayacaktır. Evde pişirdiğiniz için fiyatlarınızda pazarlık yoktur.

Başlangıçta hedefinizin altında başlamak isteyebilirsiniz ancak yine de makul bir fiyat isteyebilirsiniz. Müşterilerinizin çoğu hizmetlerinizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edecek ve para hakkında konuşacak ve maliyetinin ne kadar olduğunu paylaşacaklardır.

Ailenize ve arkadaşlarınıza indirimler sunabilirsiniz. Başladıktan sonra beklentileri belirlemek, kafa karışıklığını ve incinen duyguları önlemek için arkadaşlarınız ve aile politikanızı tanımlayın.

Ürünlerinizi çok düşük fiyatlandırmak, tüm müşterilerin daha düşük bir fiyat ödemeyi bekleyeceği bir kısır döngü yaratabilir. Eğer çok az ücret verirseniz, müşteriler ürününüzün kalitesinin düşük fiyata yansıdığını da düşünebilirler. “Ucuz fırıncı” olarak bilinmek istemezsiniz.

Okumak:  Dijital Dönüşüm Nasıl Geliştirilir ve Yapay Zeka Nasıl Aşılır?

Doğru fiyatlandırma belirli bir beceridir.

Ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi olursunuz. Başlangıçta düşünceli olun; güven ve beceri kazandıkça notlarınızı da değerlendirebilirsiniz.

Ev fırınınız için pazarlama

Şimdi başarınızın en önemli faktörlerinden biri olacak önemli kısım geliyor: Pazarlama.

Unlu mamullerinizi satın alacak müşterilere ihtiyacınız var.

İlk müşterileriniz arkadaşlarınız ve aileleriniz olsa da amaç, düzenli bir alıcı akışını sağlayacak farkındalık yaratmaktır.

Fırınınızı pazarlamaya başlamanın birkaç yolu vardır:

 • Tanıdığınız herkese bir fırıncılık işine başladığınızı söyleyin. Kendiniz hakkında konuşmaktan çekindiğiniz için bu ilk başta zor olabilir. Bakın, insanların ihtiyaç duyduğu değerli bir hizmeti sağlıyorsunuz. Unlu mamulleriniz tatillere, doğum günlerine ve yıldönümlerine özel bir şeyler katacaktır.
 • Müşterilerinize her zaman iyi davranın. Olağanüstü müşteri hizmetleri güçlü bir pazarlama aracıdır. Forbes İnsanların sosyal medyada olumsuz deneyimleri paylaşmaktan ziyade olumlu deneyimleri paylaşmaya daha yatkın olduğunu söyleyen bir çalışmayı paylaştı. Müşterileriniz için yukarıda ve öteye giderseniz, bunu hatırlayacaklardır. Ve seni tavsiye ediyorum.
 • Menünüzü, son siparişlerinizin resimlerini, incelemelerinizi paylaşabileceğiniz ve kişiliğinizi gösterebileceğiniz Facebook ve Instagram'da sosyal medya profilleri oluşturun. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden gönderilerinizi beğenmelerini, paylaşmalarını ve yorum yapmalarını isteyin. Size müşteri kazandıracak gibi görünmeyebilir ancak algoritmaların sizin aktif bir işletme olduğunuzu öğrenmesine yardımcı olacaktır.
 • Yerel Facebook gruplarını kullanın. Şehrimde işletmelerin haftada bir kez paylaşım yapmasına izin veren bir Facebook ebeveyn grubu var. Grupta aktif olarak görünürlüğünüzü artırın. Her zaman grubun kurallarına uyun; aksi takdirde dışarı atılabilirsiniz.
 • Diğer işletmelerle ağ kurun ve işbirliği yapın. Ticaret Odanıza katılın ve ürünlerinizin numunelerini toplantıya getirin. Fotoğrafçılar veya çiçekçiler gibi diğer profesyonellerle konuşun, böylece işleri birbirinize yönlendirebilirsiniz.
 • Yerel topluluğunuza katılın ve yerel etkinlikler için hizmetlerinizi sunun. Yerel PTA'nızda yer alan birini tanıyor musunuz?
 • Sosyal kanıt oluşturmak için sosyal medyadaki memnun müşterilerin referanslarını kullanın. Müşterileri yorum yazmaya teşvik edin.
 • Ayrıca, hizmetlerinize ihtiyaç duyan kişilere dağıtmak üzere arkadaşlarınıza bazı kartvizitler de verebilirsiniz.
 • Ana üssünüz olarak bir web sitesi oluşturun. Bir web sitesiyle başlamanıza gerek yok, ancak mümkün olduğunda bir tane eklemeyi planlayın. Nerede bulunduğunuz, ne sattığınız ve sizinle nasıl iletişime geçebileceğiniz gibi temel bilgileri içeren basit bir sayfayla başlayabilirsiniz. Kolayca aranabilir bir çevrimiçi varlığa sahip olmak çok önemlidir. Yakınınızdaki bir işletmeyi bulmak için Google'a ne sıklıkta başvurduğunuzu düşünün. Bir vitrininiz olmadığından, bir web sitesi evde pişirme işinizi meşrulaştırmanıza da yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Herkesin sizin pişirme tutkunuzu, yeteneğinizi ve ilginizi paylaştığını varsaymak kolaydır.

Yıllar geçtikçe, yemek yapmaktan nefret eden ya da zamanı ya da ilgisi olmayan birçok insanla tanıştım. Bunlar sizin müşterileriniz! Ancak sizin için kolay olabilir, bu ona değer vermemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Evde pişirmeye başlamak oldukça tatmin edici bir yolculuk olabilir. Sevdiğiniz işi yapan bir aileye destek olabilmek pek çok insanın yaşadığı bir şey değil.

Evde yemek pişirme işini özellikle çekici kılan şey, ne kadar iş yapacağınızı belirlemektir. Ne kadar meşgul olmak istediğinize bağlı olarak ayda 500$ veya daha fazla kazanabilirsiniz.

Evde yemek pişirmek, komşunuza kek satmak kadar basit bir iş olarak küçük bir iş olarak başlayabilir, ancak hedeflediğiniz buysa tam zamanlı bir işe dönüşebilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey bunun sizin işiniz olduğudur. İşletmenizin hayatınıza en iyi şekilde nasıl uyacağına ilişkin kuralları koymak size kalmıştır.

Yazar Hakkında: Denise, Treco'nun kurucusudur SavaşçıFırıncılık işi eğitimi ve destek sistemi isteyen ve işlerini tersine çevirmek isteyen deneyimli ev fırıncıları. Fiyat hile sayfası edinin Evde yemek pişirme işinin en kafa karıştırıcı yönlerinden birinin üstesinden gelmek: Ne kadar ücret alınmalı?

Evde pişirme işi başlatmakla ilgileniyor musunuz?
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!