Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Google'da konum nasıl değiştirilir?

Google'da konum nasıl değiştirilir?

Başka bir yerde olduğunuzu düşünmesi için Google'ı nasıl kandırabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Google Arama'da konumu değiştirmek bazen çok yararlı bir şey olabilir. özellikle SERP analizi gibi SEO görevlerini gerçekleştiriyorsanız.

Bu nedenle, Google'da saniyeler içinde yapabileceğiniz konum değiştirmenin birkaç yoluna göz atacağız.

Neden konumunuzu değiştirmelisiniz?

İnsanlar genellikle internette gerçek konumlardan farklı konumları kullanmayı tercih ederler. Kendinizinkini değiştirmeyi düşünmeniz için çeşitli nedenler vardır:

  • Artan gizlilik – dürüst olalım, internette hiçbir şey güvenli değildir, konumunuza ilişkin bilgiler bile. Web sitelerinin nerede olduğunuzu bilmesini engellemek istiyorsanız, belki de bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir (en azından çevrimiçi).
  • Konum kısıtlamalı içerik – birçok akış hizmeti veya web sitesi (örn. YouTube veya Netflix) içeriklerinin belirli bölgelerde görüntülenmesini engeller. Bu nedenle, gerçek konum kurulumunuzla kullanımınıza sunulmayabilir.
  • Konuma duyarlı aramalar – belirli arama sorguları için SERP'lerin belirli bir bölgede nasıl göründüğünü bilmek önemlidir (özellikle yerel anahtar kelimeler söz konusu olduğunda). Bu nedenle, önemli anahtar kelimeleriniz ve bunların SERP'leri hakkında daha doğru veriler elde etmek için Google'da farklı bir konuma geçmeyi düşünebilirsiniz.

Google'da konum nasıl değiştirilir?

1. Sitelerin konumunuzu görmesine izin vermeyin

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri Google'ın konumunuzu bilmesini engellemenin yolu, onu tarayıcınızda engellemektir.

Genel olarak konuşursak, tüm büyük web tarayıcılarının (örn. Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, vb.) gizlilik nedeniyle konumunuzu engelleme seçeneği vardır.

Okumak:  Kiralık Gayrimenkul İşimize Nasıl Başladık?

Google Chrome gibi bir web tarayıcısı kullanıyorsanız işlem oldukça basittir:

1. Ekranınızın sağ üst köşesindeki 3 noktaya basın ve “Ayarlar” menüden

2. “Gizlilik ve güvenlikSoldaki ayarlardan ” sekmesini seçin ve “site ayarları” menüden

3. “ üzerine tıklayınKonum“ sekmesinin altındaki ” sekmesiİzinler” Menü

4. “Varsayılan davranış” bölümünde “seçeneğini seçinSitelerin konumunuzu görmesine izin vermeyin”. Bu, tüm web sitelerinin konumunuza erişmesini engelleyecektir.

Benzer bir işlem diğer tarayıcılarda (veya cihazlarda) da yapılabilir, ancak konum ayarlarına nasıl ulaşılacağı biraz farklı olabilir.

Bu yol oldukça kolay ve anlaşılır olmasına rağmen, SEO açısından size fazla bir değer vermez (çünkü Google Arama'da görüntülenen arama sonuçlarını farklı bir yerden gerçekten göremiyorsunuz).

Ayrıca Google, konumunuzu belirlerken tarayıcınız dışındaki kaynakları da kullanabilir.

2. Google için konumu manuel olarak seçin

Belirli bir konumu göz önünde bulundurarak SERP'de daha ayrıntılı arama sonuçları elde etmek istiyorsanız, tarayıcı ayarlarınızda konumu manuel olarak değiştirebilirsiniz:

1. Google Haritalar'a gidin, konumunuz olarak kullanmak istediğiniz ülkeyi, şehri ve hatta adresi seçin ve o noktayı sağ tıklayın.

2. Google Haritalar size konumun tam koordinatlarını gösterecektir – bunları yazın veya kopyalayın.

3. Google Arama'ya gidin ve farklı bir yerden kontrol etmek istediğiniz arama sorgusunu yazın.

4. Geliştirici ayarlarınızı açın – ekrana sağ tıklayıp “İncelemek” seçeneğini seçin veya yalnızca tuşuna basın Ctrl + Üst Karakter + I.

5. “ yanındaki 3 noktaya tıklayınKonsolPanelin alt kısmındaki ” sekmesine tıklayın.

6. “Sensörler” seçenek.

7. “Konum” sekmesinde “Diğer…” seçeneğini seçin ve koordinatlarınızı (enlem ve boylam) satırlarına yazın.

Okumak:  Ortaklık Açıklamaları: Sizin İçin Nasıl Yazılır...

8. Kontrol etmek istediğiniz SERP'ye geri dönün, sayfanın alt kısmını aşağı kaydırın ve “Konumu güncelle” bağlantı.

Tarayıcınızın ayarlarıyla oynayabilir ve farklı konumları ve koordinatları deneyerek SERP'lerin yerden yere nasıl farklılık gösterebileceğini görebilirsiniz.

Uç: Google Arama'nın konumunuza erişmesine izin verdiğinizden emin olun.

Eğer “mesajı aldıysanızKonumunuz güncellenemiyor” Google Arama'da konumunuzu güncellemeye çalıştıktan sonra önce Google'a izin vermeniz gerekir:

  1. Tarayıcınızda şunu açın: google.com.tr sayfa
  2. URL adres çubuğunun hemen yanındaki kilit simgesine tıklayın
  3. Şunu kontrol edin (veya işaretleyin) google.com.tr konum izni

Artık belirli bir arama sorgusuna ilişkin SERP'nin, özel GPS koordinatlarıyla farklı konumlarda nasıl görünebileceğini görebileceksiniz.

Aşağıda “ sorgusu için 2 SERP örneği verilmiştir.Pizza” 2 konum için özel koordinatlarla – Bratislava (Slovak Cumhuriyeti) ve Londra (Birleşik Krallık):

3. VPN'i kullanın

VPN (Vgerçek Pözel Nağ) internetteki kullanıcı konumunu değiştirmeye yönelik en popüler hizmetlerden biridir (her ne kadar muhtemelen daha çok korsanlığa ve yayına benzer sebeplerden dolayı… göz kırp 😉)

VPN hizmetleri dünyanın farklı yerlerinde bulunan gerçek sunuculara dayanmaktadır – gerçek IP adresinizin (ve diğer özel verilerinizin) Google'dan gizlendiği anlamına gelir.

Bu sunuculardan birine bağlandığınızda, sanal olarak farklı bir konumda bulunursunuz (ve cihazınızın fiziksel yerinde değil). Bu nedenle, verilen konum için görüntülenen farklı arama sonuçlarını görebilirsiniz.

Yüzlerce var ucuz VPN sağlayıcıları Bu, Google'daki konumunuzu değiştirmenize yardımcı olabilir; ihtiyaçlarınıza bağlı olarak en popüler olanları deneyebilir veya hizmetlerine sınırlı erişim sunan ücretsiz VPN'leri veya bir tür deneme sürümünü deneyebilirsiniz.

4. SERPChecker'ı kullanın

SEO amacıyla konumunuzu değiştirmek ve belirli bir ülkeye ait SERP'leri görmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi SEO araçlarını kullanabilirsiniz: SERPChecker ve çeşitli bölge ve ülkelerdeki SERP'lere göz atın:

  1. İncelemek istediğiniz herhangi bir arama sorgusunu girmeniz yeterlidir.
  2. Ülkeyi seçin (veya yalnızca bölgeyi yazın)
  3. Cihazı seçin (masaüstü veya mobil)
  4. “Giriş” tuşuna basın
Okumak:  Vizyon ve Misyon Nedir: İşletmelerin Başarısındaki Belirleyici Faktörler

Araç size, söz konusu bölgenin tüm sıralama sayfalarını aşağıdaki gibi önemli verilerle birlikte gösterecektir: Anahtar Kelime Zorluğu, SERP Özellikleri, Bağlantı Gücüvesaire.

Hatta belirli bir SERP'nin anlık görüntüsünü alabilir ve belirli bir bölgede gerçekte nasıl göründüğünü manuel olarak kontrol edebilirsiniz:




Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!