Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Harika Bir Site Oluşturmak için 6 Web Sitesi Tasarımı İpucu

Harika Bir Site Oluşturmak için 6 Web Sitesi Tasarımı İpucu

Güzellik bakanın gözünde olsa da, konu web siteleri olduğunda, iyi web sitesi tasarım ipuçlarını takip etmek sitenizin hem çekici olmasını hem de dönüşüm için daha iyi optimize edilmesini sağlayabilir.

Bir ziyaretçi bir web sitesine ilk girdiğinde, bir saniyeden kısa bir süre içinde kalmak mı yoksa hemen çıkmak mı istediğine karar verir. En iyi web tasarım ipuçlarını kullanmak, bir web sitesinin ziyaretçilerin dikkatini çekecek kadar görsel olarak çekici olmasını sağlar.

İnternet'ten önce işletme sahipleri müşterilerin dikkatini çekmek için vitrinlere güveniyordu. Günümüzde çoğu işletme, ana caddede dolaşırken vitrinlerini gördükleri için yeni müşteriler bulamıyor.

Web, alıcıların bilgi almak için ilk durağıdır ve web siteniz, bir müşterinin markanızla kuracağı en muhtemel ilk temas noktasıdır. Web tasarımındaki trendler gelir ve gider, ancak bu ipuçları her zaman geçerli olacaktır.

Sitenizin mükemmel bir ilk izlenim bıraktığından emin olmak için aşağıdaki iyi web sitesi tasarımı ipuçlarını uygulayın.

1. Web Sitenizin Markanızla Uyumlu Olmasını Sağlayın

Marka sürekliliği oluşturmak web tasarımı için en iyi ipuçlarından biridir. Bir sitenin renkleri, yazı tipleri ve görselleri şirketin genel marka kimliğiyle eşleşmelidir. Web siteniz markanızın bir uzantısı olarak anında tanınabilir olmalıdır.

Çoğu kişi web sitelerini doğrudan tarayıcılarına URL'yi yazmak yerine bir arama motoru aracılığıyla bulur. Birisi arama sonuçlarından sitenize tıklarsa ve site markanıza hiç benzemiyorsa, yanlış yere geldiğini veya sahte bir siteyle karşılaştığını düşünebilir.

Web sitenizin tasarımı, ziyaretçilerin doğru yere ulaştıklarından emin olmalarını sağlamalıdır. Web sitesi logosunun mağazalarınızda veya kartvizitlerinizde kullanılan logoyla eşleşmemesi gibi bir şey yanlış görünüyorsa ziyaretçilerin kafası karışabilir veya şüphelenebilir.

Okumak:  Hâlâ İşe Yarayan 15 Eski Usul Pazarlama Tekniği

Kötü markalama ve tasarım, ziyaretçilerin zihninde şüphe tohumları oluşturduğunda, bilgilerini gönderme veya web sitenizden alışveriş yapma olasılıkları azalacaktır.

Apple'ın sade ve minimalist web tasarımı, markasının estetiğiyle örtüşüyor.

2. Basit Tutun

Basitlik, iyi bir web sitesi tasarımının anahtarıdır. İnsanlar çok fazla seçenekle karşı karşıya kaldıklarında kolayca bunalıma giriyorlar. Psikologlar bu kavrama, bir kişiye çok fazla seçenek sunmanın, onu herhangi bir seçim yapmaktan alıkoyduğu seçim paradoksu olarak adlandırırlar.

Örneğin, bir çalışmada araştırmacılar bir bakkalda iki reçel tadım seansı düzenlediler. Alışveriş yapanlar tek seansta 24 lezzet arasından seçim yapabiliyor. Diğer oturumda yalnızca altı lezzet sunuldu.

24 lezzetin yer aldığı seans daha çok ilgi çekerken, büyük bir kısmı satın alma işlemi gerçekleştirmedi. Reçelleri tadanların sadece yüzde 3'ü satın aldı. Öte yandan altı lezzet seçeneğiyle sofraya oturanların yaklaşık üçte biri satın alma işlemi gerçekleştirdi. Daha basit tasarımın dönüşüm oranı, daha karmaşık tadım kurulumundan on kat daha fazlaydı.

Özellikle en iyi e-ticaret siteleri için temel çıkarım, dönüşümlerinizi artırmak için tasarımınızı ve gezinmenizi basit tutmaktır.

Basit tasarımlar özellikle mobil cihazlarda en iyisidir.

3. Kaydırıcıları ve Karuselleri Tasarımınızın Dışında Bırakın

Kaydırıcılar eskiden inanılmaz derecede popülerdi, ancak bunların modern web tasarımında bu kadar sık ​​kullanıldığını görmemenizin bir nedeni var. Hareket ana sayfanıza ilginç bir görsel öğe katıyor gibi görünse de sonuçta kaydırıcılar etkili değildir.

Genel kural olarak, birisinin bir şeyi görmesini ve okumasını istiyorsanız onu kaydırıcıya koymayın. Çoğu zaman sayfa tamamen yüklendiğinde kaydırıcı ikinci veya üçüncü resme geçmiş olur. Ziyaretçiler ilk slaydı kolaylıkla kaçırabilirler. Çoğu kişi bilgiyi alabilmek için durup kaydırıcının her slaytta ilerlemesini beklemeyecektir. Aciliyete şartlanmış insanlar onun hemen yanından geçecekler.

Kaydırıcının hareketi de çoğu zaman bir reklama benzer ve ziyaretçilerinizin reklamı görmezden gelme olasılığını artırır. Bunun yerine, insanları bir slayt gösterisi boyunca oturmalarını beklemek yerine web sitenizde gezinmeye veya daha derinlere tıklamaya teşvik etmek için tasarımınızı ve kopyalama öğelerinizi kullanın.

Okumak:  2024 İçin Adım Adım Rehber

Bunun gibi kaydırıcılar ziyaretçilerin önemli bilgileri kaçırmasını kolaylaştırır. Staples.com

4. Stok Fotoğraflardan Kaçının

Stok fotoğraflar sevimsizdir. En iyi ana sayfa örneklerinden bazılarına baktığınızda öne çıkan şey, fotoğrafın kalitesidir. Fotoğrafınızın markanıza ve şirketinize özel olması gerekiyor. Stok fotoğraflar çok genel görünüyor. Şirketler, tüm rakipleriyle aynı stok görselleri kullandıklarında kendilerini farklılaştırma konusunda zorluk yaşıyorlar.

İnsanlar stok fotoğrafları kullandığınızı anlayabilir. Tüm çalışanlarınızın fırçalanmış beyaz dişleriyle telefona cevap vermek için gülümsemediğini biliyorlar. Birinde deney, bir şirket iki açılış sayfasını test etti. Bir sayfada gülümseyen bir kadının stok fotoğrafı yer alıyordu. Diğer sayfada şirketin kurucusunun bir resmi yer alıyordu.

Gülümseyen kadın daha gösterişli görünse de insanlar görüntünün gerçek olmadığını anlıyordu. Ziyaretçilerin, sahibinin fotoğrafının bulunduğu sayfaya geldiklerinde danışmanlık hizmetine kaydolma olasılıkları yüzde 35 daha fazlaydı.

Ürünlerinizin ve personelinizin fotoğraflarını çekecek profesyonel bir fotoğrafçıya yatırım yapmak, web sitenizin tasarımını geliştirebilir.

5. Sosyal Kanıtı Kullanın

Web sitenize sosyal kanıt öğeleri eklemek, web sitesi tasarımında en sık gözden kaçan ipuçlarından biridir. Özellikle tek sayfalık bir web siteniz varsa veya ana sayfa oluşturmaya çalışıyorsanız tasarımınıza sosyal kanıtlara yer vermeniz gerekir.

Eğer “beş diş hekiminden dördünün Trident sakızını tavsiye ettiği” şeklindeki eski reklamları hatırlarsanız, sosyal kanıtlara aşinasınız demektir. Sosyal kanıt, pazarlama iddialarınızı üçüncü taraflardan gelen geri bildirimlerle desteklemektir.

Sosyal kanıt örnekleri şunları içerir:

  • Musteri degerlendirmeleri
  • Derecelendirmeler
  • Sertifikalar
  • Ünlü veya uzman onayları

İnsanlar doğal olarak kendilerine bir şeyler satmaya çalışanlardan şüpheleniyorlar. Sosyal kanıt, diğer kişilerin ürünü veya hizmeti satın aldığını ve beğendiğini gösterdiği için müşterinin endişelerini hafifletir. Ürün derecelendirmeleri sosyal kanıtın bir başka örneğidir. Bu nedenle, bir e-ticaret web sitesi oluşturucusu kullanırken tasarımınıza ürün derecelendirmelerini ve incelemelerini eklediğinizden emin olun.

Bana Hosting ana sayfasından bir sosyal kanıt örneği. Next.com

6. Tasarımınızı İşlevsel ve Erişilebilir Hale Getirin

En temel web tasarım ilkelerinden biri, tasarımınızın herkes ve her cihaz için işlevsel ve erişilebilir olmasını sağlamaktır. Sitenizi yalnızca masanızdaki büyük monitöre göre tasarlama hatasına düşmeyin. Trafiğinizin çoğu muhtemelen mobil cihazlardan geliyor.

Okumak:  Influencer Pazarlama ve Alışveriş Yapılabilir Instagram: Kazandıran Bir Kombinasyon

Duyarlı bir web sitesi oluştururken, önce mobil cihazlara yönelik tasarım yapın ve sitenin masaüstü boyutlarına nasıl ölçeklenebileceğini düşünün. İster bir e-ticaret web sitesinin nasıl oluşturulacağını yeni öğreniyor olun ister deneyimli olun, e-ticaret işlemlerinin çoğunluğu mobil cihazlarda gerçekleştiğinden mobil optimizasyonun çok önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu nedenle mobil cihazlar için optimizasyon, e-ticaret web sitesinin en iyi uygulamalarından biridir.

Yaygın bir sorun düğmeler ve açılır pencerelerdir. Sitenizin ölçeği mobil ekrana göre küçültüldüğünde düğmelerin hala birinin tıklayabileceği kadar büyük olduğundan emin olun. Açılır pencere içeriği mobil ekranın dışına taşacak ve kullanıcıların çıkmasını engelleyecek kadar büyükse, açılır pencereler genellikle zorluk teşkil eder.

Mobil cihazlar için optimizasyon yapmanın yanı sıra sitenizin engelli kişiler için de erişilebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Gibi araçlar erişimiBi sitenizin erişilebilirlik düzenlemeleriyle uyumlu olduğundan ve kişilerin sitenizde ekran okuyucuları ve klavyeyle gezinmeyi kullanabileceğinden emin olun.

Erişilebilirlik seçeneklerine bir örnek. Energizer.com

Bu İyi Web Sitesi Tasarımı İpuçlarını Uygulamaya Koymak

Bir web sitesi tasarlarken, sitenizin sonuç vermesini sağlamak için bu kılavuzdaki en iyi uygulamaları takip etmek isteyeceksiniz. Bu web sitesi ipuçlarını takip ederseniz ve tasarımınızı basit, temiz ve işlevsel tutarsanız, web başarısı için doğru yolda olacaksınız.

Yeni bir çevrimiçi mağaza açıyorsanız ve en son e-ticaret trendleriyle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bir geliştiriciye ihtiyaç duymadan sitenizi hızlı bir şekilde çalışır duruma getirmek için Bana Hosting StoreBuilder'ı kullanmayı düşünün.