Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

İşlem Maliyetleri Nelerdir? E-ticaret Maliyetleri Nasıl Azaltır?

 İşlem Maliyetleri Nelerdir? E-ticaret Maliyetleri Nasıl Azaltır?

E-ticaret mağazaları, bir işletmeyi yürütmenin getirdiği ek yükteki işlem maliyetlerini azaltabilir. Ancak işlem maliyetleri hala kârınızı azaltacak kadar var.

İşlem maliyetleri geleneksel olarak mal ve hizmet karşılığında döviz değişimini sürdüren veya işleyen bir kuruluşun maruz kaldığı her türlü maliyeti ifade eder. İşlem maliyetleri buna katkıda bulunsa da, işletmenizin günlük operasyonlarına ilişkin tüm masrafların toplamı olarak tanımlanan genel giderlerle eşanlamlı olması gerekmez.

E-ticarette İşlem Maliyeti Nedir?

E-ticaretin en büyük avantajı, hem tüccarlar hem de tüketiciler için işlem maliyetlerinin ve genel giderlerin azalmasıdır. Fiziksel bir mağazası olmayan satıcıların kasiyer, depolama, kira veya coğrafi konumlarının sınırlamalarıyla uğraşmalarına gerek yok. Tüketiciler de daha az yükten yararlanıyor çünkü çevrimiçi satın alma işlemleri internette gezinmek için daha az zaman gerektiriyor ve kalabalık, trafik veya gazla uğraşmaya gerek yok.

Ancak e-ticaret mağazaları genel giderlerden muaf değildir ve bu ek yükün büyük bir kısmı işlem maliyetlerinden kaynaklanmaktadır.

Çevrimiçi mağazalarda işlem maliyetlerine aşağıdakilerle ilişkili ücretler ve harcamalar dahildir:

 • Kredi kartları Kredi kartını çevrimiçi kullanan müşteri
 • Ödeme ağ geçitleri
 • E-ticaret platformları
 • İade ve değişim
 • Nakliye

Her birine daha yakından bakalım.

Kredi kartları

Kredi kartları birçok tüketici için kolaylık sağlayan bir yaratıktır, bu nedenle tüccarlar ücretleri kabul eder. Teorik olarak maliyeti Olumsuz Kredi kartıyla ödeme seçeneği sunmak (gelir kaybı), işlem ücretlerinin maliyetini aşıyor.

Bu ücretler, bu tür işlemleri mümkün kılan altyapının maliyetini temsil eder ve çok sayıda tarafı kapsar. Kredi kartı işlemcisi, kredi kartı birliği ve kartı veren banka, bu çabanın karşılığını almayı bekliyor.

Bu ücretler risk profilinize, değişim oranlarına ve diğer çeşitli faktörlere göre belirlenir. Her işlemin belirli bir yüzdesini, işlem başına dolar tutarını veya her ikisinin birleşimini (örneğin, %1,80 + 0,10 ABD doları) ödersiniz. Ayrıca bazı kartlardan aylık sabit ücret alınabilir.

Okumak:  Ncity: Türkçe SEO Makaleleri Uzmanıyla Hedef Kitlenizi Etkileyin ve Sıralamalarda Yükselin

Kart Türüne Göre Tipik Maliyet Dağılımı

Kart tipi İşlem başına ücret
American Express %2,5 ila %3,5
Keşfetmek %1,5 ila %2,3
MasterCard %1,5 ila %2,6
Vize %1,43 ila %2,4

Birçok çevrimiçi perakendeci bu ücretleri iş yapma maliyetinin bir parçası olarak kabul eder, ancak bazıları mağazalarında kredi kartlarına izin vermemeyi ve ücretten kaçınmayı tercih eder.

Ödeme Ağ Geçitleri

PayPal logosu
PayPal logosu

PayPal, Stripe, Square, Authorize.net ve benzerleri müşterilerinizin kredi kartı ödemelerini gerçekleştiren ödeme ağ geçitleridir. Bir ücret karşılığında kart verilerini ödeme portallarından kredi kartı işlemcisine aktarırlar.

Kredi kartından biraz daha az kullanışlıdır çünkü müşterinin 1) halihazırda bir hesabı yoksa söz konusu ödeme ağ geçidi için bir hesap oluşturmasını ve 2) ödeme sırasında bu hesaba giriş yapmasını gerektirir. Her ikisi de süreci uzatır ve uzun ödeme süreleri alışveriş sepetlerinin terk edilmesine neden olur. Bunlar, bir endüstride sürekli bir rahatsızlık kaynağını temsil etmektedir. 2018'de dünya çapında alışveriş sepetini terk etme oranı yüzde 75'ti (Statista).

Popüler bir seçim olan PayPal, daha pahalı seçeneklerden biridir. PayPal, işlem başına %2,9 artı 0,30 ABD doları tutarında sabit bir taban ücret alır (%4,4 artı uluslararası için sabit ücret). Çok sayıda başka seçenek mevcut olsa daPayPal, diğer seçeneklerin sunamayacağı bir marka bilinirliği sunar. Kredi kartlarında olduğu gibi, ödeme ağ geçitleri de yüzde, işlem başına sabit oranlar ve aylık ücretlerin bir karışımını ücretlendirir.

E-ticaret Platformları

E-ticaret platformları mağaza oluşturmanın en düşük meyvesidir. Dağıtılması ve özelleştirilmesi nispeten basit olup, normalde bir geliştirici gerektirecek giriş engellerini ortadan kaldırır. Envanter takibi, ödeme, kuponlar, nakliye ve diğer sayısız özellik, alışveriş yapanlarınızın kullanımına kolayca sunulur.

Tahmin edebileceğiniz gibi Shopify, BigCommerce, WooCommerce ve diğer platformlar ödeme almak istiyor ve bu ücretler, kredi kartları ve ödeme ağ geçitlerinden kaynaklanan ücretlere ek olarak veriliyor.

WooCommerce Shopify Büyük Ticaret
İşlem ücretleri Hiçbiri Shopify Payments kullanılmadığı sürece %0,5 ila %2 Hiçbiri
Hesap ücretleri Ücretsiz artı barındırma (ayda 7 ABD dolarına kadar) Aylık 29 ila 299 ABD Doları Aylık 29,95 ila 249,95 ABD Doları
Ödeme seçenekleri Birçok Birçok Birçok
Özelleştirme Sınırsız tema; geliştirici yardımı gerektirebilir 10 ücretsiz tema; diğerleri $ gerektirir 7 ücretsiz tema; diğerleri $ gerektirir

İade ve Değişim

Her ne kadar bu ilk işlemin dışında olsa da, ters ibraz tehdidi aynı ödeme kuruluşlarını kapsar ve bu nedenle dahil edilmesi gerekir.

Okumak:  2024'te SEO başarınızı artıracak en iyi 15 yapay zeka SEO aracını keşfedin.

A geri ödemek müşteri ile satıcı arasında yapılan gönüllü iade sözleşmesidir. A geri çekme Bir müşterinin bankadan veya ödeme işlemcisinden satın alma işlemini zorla geri almasını talep etmesinden sonra meydana gelir. Eğer o banka veya işlemci şikayeti inceler ve geçerli görürse, tüccarın hesabından zorla para çeker.

Dürüst olmayan satıcılara karşı emniyetli bir şekilde tasarlanmıştır, ancak ürününüzden ve iade politikanızdan memnun olmayan herhangi bir müşteri bundan yararlanabilir. Satıcılar hak talebine itiraz edebilir, ancak hak talebi geçerli kalırsa genellikle ek ve pahalı bir ücret öderler.

Nakliye

Yarı transit halinde

Gönderim, “ödeme işlemcilerinin” doğrudan yetki alanının dışında kalsa da, e-ticaretin bir işlem maliyeti olarak görülmesi yeterince önemlidir. Teslimatın hızlı olması yönündeki genel beklenti, konuyu daha da karmaşık hale getiriyor. “Lütfen 6 ila 8 haftalık nakliye süresine izin verin ve iyi kurtulun” günleri geride kaldı.

Bu maliyetleri müşterilerinize yansıtmak isteyebilirsiniz, ancak dikkatli olun. Çoğu müşteri, makul olduğu takdirde nakliye ücretini ödemeyi bekler. Öyle bile olsa, ücretsiz kargo sunmanın bir yolunu bulabilirseniz, bu, müşterilerinizi mağazanızda daha fazla harcama yapmaya teşvik edecektir.

İşlem Maliyetleri Nasıl Azaltılır

İşlem maliyetleri kaçınılmaz olsa da, burada sadece el kaldırmanın ve topaklanmanın ötesinde almanız gereken bazı önlemler var.

İhtiyaçlarınızı öğrenin, ardından kredi kartı olmayan ödeme sağlayıcıları araştırın

Yukarıda belirtildiği gibi birden fazla seçeneğiniz var. Seçeneklerinizi öğrenmek için harcadığınız zaman paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Mağazanız Magento, WooCommerce veya benzeri bir uygulamayı kullanıyorsa toplulukla etkileşime geçin ve hatta MagentoLive veya benzeri daha büyük bir fuara katılmayı düşünün. Kelime Kampı. Mağazanız önemli miktarda satış yapıyorsa, bankalarla ve kredi kartı şirketleriyle daha düşük fiyatlar konusunda da pazarlık yapabilirsiniz.

Seçenekleri arayın ancak en ucuz hizmetin en iyi çözüm olmayabileceğini unutmayın. Taahhüt etmeden önce hizmetin destek, güvenlik ve güvenilirlik konusundaki itibarını araştırın.

Ancak bir kez daha mağaza içi kredi kartıyla ödeme seçeneğinin kaldırılması bazı müşterileri rahatsız edecektir.

Müşteri hizmetlerine saygı gösterin

Marka sadakati müşteri hizmetlerinin zirvesinde yaşar ve ölür. Müşterilerinizi mutlu etmek için ekstra adımlar atmak. Yüksek maliyetli ters ibrazların önlenmesine yardımcı olacak ve olumlu ağızdan ağza pazarlama olarak da bilinen organik, maliyetsiz pazarlamayı sağlayacaktır.

Okumak:  Nasıl Yapılır: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik ve Video Pazarlama
scrabble fayanslarını destekle

E-ticaret çağında “iyi müşteri” hizmetinin tanımı arttı. Bunun mutlaka “7/24/365” olması gerekmez, ancak çoğu müşteri şunları bekler:

 • Genellikle 1 iş günü içinde hızlı yanıt
 • Senaryoya benzemeyen bir yanıt
 • Sorunu çözmek için dürüst bir çaba
 • Herhangi bir şekil veya biçimde bir özür
 • Makul şeffaflık

Yukarıdakilerin tümünü tutarlı bir şekilde sağlayamıyorsanız, bunu yapabilecek birini işe almanın zamanı gelmiş olabilir. Bu bir büyüme “semptomudur” ve yaşanması gereken iyi bir sorundur. Kucakla. Temsilcilerinizin ürününüzü ve müşteri hizmetlerinin temellerini bilmesini istediğiniz için, mevcut en ucuz seçeneği dış kaynak kullanma dürtüsüne direnin.

Ve eğer sen isteksiz yukarıdakilerin hepsini sağlamak için… iyi şanslar. İhtiyacın olacak.

Akıllıca gönderin

Nakliye, her işlemin gerektirdiği gibi, e-ticarette işlem maliyetinin tartışmasız en büyük nedenidir. Daha önce de belirtildiği gibi, ücretsiz kargo güçlü bir teşviktir. Azaltılmış nakliye bile dönüşüm oranınıza yardımcı olacaktır. Kendiniz ve müşterileriniz için nakliyeyi azaltmak amacıyla bu taktiklerden bazılarını deneyin:

 • Operatörünüzle pazarlık yapın. Ne kadar çok gönderirseniz o kadar tasarruf edersiniz.
 • Üçüncü taraf sigortasını kullanın. Taşıyıcılar genellikle ikinci sınıf kapsam için birinci sınıf fiyatlar alırlar. Çok daha iyi değer sunma eğiliminde olan üçüncü taraf sigorta şirketlerine bağlı kalın.
 • Ücretlere dikkat edin. Cumartesi teslimatı, teslimat imzası ve yakıt ek ücretleri için ücretlere şaşırmayın. Göndermeden önce bilin.
 • Çevrimiçi gönderimi kullanın. Posta ücretinizi çevrimiçi olarak sipariş edin ve yazdırın; bu neredeyse her zaman tezgahta yapmaktan daha ucuz ve daha hızlıdır.
 • Boyutuna uygun ambalaj kullanın. Ürünün bütünlüğünden ödün vermeden mümkün olan en küçük olanı kullanın.
 • Nakliye malzemelerini toplu olarak satın alın. Çevrimiçi olarak toplu olarak satın alın. Bu tek seferlik harcama, uzun vadeli tasarruf anlamına gelir.

Mağazanızı WooCommerce Hosting ile Güçlendirin

WooCommerce ile mağazanızın kurulumunu yapın, stoklayın ve işletmeye açın ve trafik dalgalanmalarından bağımsız olarak mağazanızın arka uçta çalışır durumda kalmasını sağlayacak bir ana bilgisayar seçin.

Bana Hosting, hızlı, yüksek performanslı mağazalar için tasarlanmış WooCommerce için tam olarak yönetilen barındırma sunar. Ayrıca aşırılık:

 • Yüksek performans ve site hızı sunar.
 • Dinamik olarak ölçeklendirir ve optimize eder.
 • Mağazanızı her zaman açık izlemeyle korur.

Neden sahip olduğumuzu görün 5 üzerinden 4,6 yıldız derecelendirmesi TrustPilot'ta.