Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Kullanmıyor Olabileceğiniz 7 E-ticaret Analiz Aracı

Kullanmıyor Olabileceğiniz 7 E-ticaret Analiz Aracı

Pek çok e-ticaret analiz aracı mevcut olmasına rağmen çoğu kişi, e-ticaret analiz araçlarını Google Analytics ile ilişkilendirmeye devam ediyor. Standart seçim olsa da bu, e-ticaret veri analitiği için her zaman en iyi seçim olduğu anlamına gelmez.

En güçlü e-ticaret analiz araçlarının çoğu, marka yönetimi, müşteri verileri veya aradaki bir şey dahil olmak üzere e-ticaretin belirli bir yönü için özel olarak tasarlanmıştır.

Google Analytics'i desteklemek veya başka bir platformla değiştirmek istiyorsanız etkili e-ticaret analiz araçları listemiz size yardımcı olabilir.

En iyi yedi e-ticaret analiz yazılımı önerimizi okumaya devam edin.

Potansiyel Müşteri ve Müşteri Verileri için E-ticaret Analiz Araçları

Müşteri edinme ve elde tutma sonuçta çoğu e-ticaret iş kararını yönlendirir. Daha fazla müşteri, daha fazla satış anlamına gelir ve bu da daha fazla gelir anlamına gelir. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize ve müşteri verilerinize odaklanan e-ticaret analiz yazılımı (Kismetrics ve Leadfeeder gibi), e-ticaret işletmeniz için teknoloji yığınınızın merkezinde olabilir.

1. Kurşun Besleyici

İlk başta özelliklerin kapsamı dar veya sınırlı gibi görünüyor, ancak Kurşun Besleyici birçok işletme için ideal ve kapsamlı bir araçtır. Diğer araçlar sayfa görüntülemelerini ve müşteri verilerini takip ederken, Leadfeeder aslında bir çevrimiçi mağazadan alışveriş yapanları izler. Bu, onu B2B alanındaki e-ticaret işletmeleri için ideal bir analiz aracı haline getirir.

Leadfeeder'ın Google Analytics ile derin bir entegrasyonu vardır ve potansiyel olarak Google Analytics verilerine yeni bir boyut katabilir. Ancak Leadfeeder aynı zamanda WebCRM, Pipedrive ve Salesforce gibi popüler müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçlarıyla da çalışır.

Leadfeeder'ın e-ticaret sitenizi ziyaret eden şirketleri izlemenin yanı sıra başka ilgi çekici özellikleri de vardır. Örneğin, özellikle dönüştürmek istediğiniz belirli şirketleri veya kuruluşları seçebilir ve bu şirketlerden birinden biri sitenizi ziyaret ettiğinde Leadfeeder'ın sizi e-postayla bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz. Bu size bir müşteri adayını takip etme ve daha da ısıtma şansı vererek Leadfeeder'ı etkili bir satış aracı haline getirir.

Maliyet: Değişken. Lite sürümü (100'e kadar potansiyel müşteri ve 7 günlük geçmiş) ücretsizdir. Premium sürüm aylık 53 dolardan başlıyor.

Web Analizi ve SEO için E-ticaret Analiz Aracı

Web analitiğinin temel bir ölçüsü hareketleri izlemektir. Örneğin sitenizi kimlerin ziyaret ettiği, sitenizle nasıl etkileşimde bulundukları ve onları oraya neyin getirdiği. Bu veri noktaları ve e-ticaret KPI'ları, e-ticaret işiniz için önemli bir yön sağlar. Veriler size hangi anahtar kelimelerin en fazla trafiği çektiğini ve dönüşüm için geri bağlantı stratejinizin değerini gösterecektir.

2. Göstergeler

Göstergeler e-ticaret mağazanızın aldığı trafiğe ilişkin gerçek zamanlı bilgiler sağlamasıyla dikkat çeken, gelecek vaat eden bir web veri analizi aracıdır. Platform aynı zamanda en alakalı bilgileri ön plana ve merkeze koyan temiz, kullanıcı dostu arayüzüyle de övgüyle karşılanıyor.

Okumak:  Blog Gönderilerinizi Pazarlamak: İpuçları ve Stratejiler

Göstergeler esnek ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Her büyüklükteki işletme, canlı veri izleme yeteneklerinden yararlanabilir. Göstergeleri kullanan işletme sahipleri, bir sayfa görüntüleme veya başka bir etkileşim etkinliği ile verilerin platforma yansıması arasında herhangi bir gecikme olmadığını takdir etmektedir. Ayrıca, Gauges size “kuşbakışı” bir görünüm sunar, böylece o anda sitenizde bulunan birinin ne gördüğünü görebilirsiniz.

Göstergeler, canlı verilerin yanı sıra, web verilerine yönelik e-ticaret analiz yazılımları arasında ortak olan diğer özellikleri de sunar. Bunlara anahtar kelime izleme, e-ticaret dönüşüm oranı izleme, yönlendirme izleme ve kampanya yönetimi dahildir.

Göstergelerin ana dezavantajı ince entegrasyon desteğidir. Bununla birlikte, resmi entegrasyon olmasa bile Göstergeler oldukça kompakt, müdahalesiz bir araçtır. Aynı anda kullanabileceğiniz diğer araçların çoğuyla iyi çalışır. Bir Gauges aboneliğiniz olduğunda platform, aracı, sekme tabanlı arayüzün çok düzenli ve erişilebilir tuttuğu sınırsız sayıda web sitesine yüklemenize olanak tanır.

Maliyet: Değişken. 100.000 sayfa görüntüleme için aylık 6 ABD dolarından başlar. 14 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

3. SEMrush

SEMrush çok yönlü bir analiz aracıdır. Aslında, e-ticaret teknolojisi yığınınızın neredeyse tamamını kapsayabilmesi, onu Google Analytics dışındaki en iyi veri analizi araçlarından biri haline getirmiştir.

SEMrush özünde güçlü bir SEO platformudur ve aynı zamanda yetenekli bir web analizi aracıdır. Küçük ve orta ölçekli e-ticaret işletmeleri için SEMrush, e-ticaret SEO anahtar kelime takibi, arama izleme ve sayfa görüntülemeleri, yönlendirmeler ve ücretli reklam kampanyalarının performansı gibi önemli ölçümleri toplamak için popüler bir seçimdir. Platform ayrıca rakiplerinizi izleme, sitenizdeki içeriği analiz etme, geri bağlantılarınızı denetleme ve insanların sosyal medyada markanız hakkında neler söylediğini takip etme yeteneği gibi bazı benzersiz özelliklere de sahiptir.

SEMrush, çok çeşitli veri görselleştirme seçeneklerinin yanı sıra raporlarınızı kişiselleştirme yeteneğine de sahiptir. Örneğin, ana kontrol panelinde, sıralamaya çalıştığınız bir avuç anahtar kelimenin performansını gösteren grafiklere ve tablolara sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla SEMrush, sizi belirli bir görüşe zorlamak yerine, e-ticaret işiniz için en iyi şekilde kullanabileceğiniz çeşitli araçlar sunar.

SEMrush'un dezavantajı, özellikle biraz karmaşık kullanıcı arayüzü nedeniyle, biraz öğrenme eğrisi olabilmesidir. Ancak SEMrush, WordPress, Trello ve Google'ın sunduğu neredeyse tüm bulut hizmetlerinin yanı sıra tüm önemli sosyal ağlarla da entegre olur. SEMrush'un aboneleri arasında eBay, PayPal, Forbes ve Wells Fargo gibi şirketlerin olması sürpriz değil.

Maliyet: Değişken. Aylık 99 dolardan başlıyor. Ücretsiz deneme yerine 7 günlük para iade garantisi sunar.

Marka Yönetimi ve Sosyal Medya Analiz Araçları

Bir e-ticaret işletmesi için sosyal medya inanılmaz derecede önemli bir pazarlama kanalıdır. Fiziksel perakendenin yokluğunda, sosyal medya genellikle e-ticaret işletmelerinin müşterilerle ilişkilerini güçlendirmenin en etkili yoludur. Sonuç olarak, sosyal medya analiz araçları başarılı bir satış ve pazarlama stratejisinin hayata geçirilmesinde temel öneme sahiptir.

4. Anahtar deliği

Birçok sosyal medya analiz aracı markanızı takip ederken, Anahtar deliği bugün piyasadaki en tam özellikli araçlardan biridir. Aslında hashtag analizi ve sosyal medya hesaplarınızın derinlemesine veri takibi gibi etkili özellikler sunarak kapsamının darlığını büyük ölçüde telafi ediyor.

Bir marka yönetimi aracı olarak Keyhole, hedef kitlenizin markanızı nasıl gördüğüne dair eksiksiz bir resim sunar. Belirli anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini bile izleyebilirsiniz. Bu, özellikle kullanıcılar gönderilerinde sosyal medya hesaplarınızı etiketlemediğinde veya bunlardan bahsetmediğinde kullanışlıdır. Keyhole ayrıca etkileyici pazarlama kampanyalarınızı ve sosyal dinlemenizi de izler.

Okumak:  Bir Bulut Barındırma Sağlayıcısına Sorulacak En İyi 10 Soru

Yatırım getirinize ilişkin tahminler de dahil olmak üzere etkileyici içerik için ilgili etkileşim ve dönüşüm ölçümlerine tam erişim elde edersiniz. Raporlamada da çok yönlülük var. Etkileyicileri hedef kitle boyutu ve içerik etkileşim oranları gibi belirli özelliklere göre filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz.

Ayrıca, pazarlamacılara veri toplama ve raporlama konusunda her hafta 5 saatten fazla tasarruf sağlamak için sosyal medya gönderilerinizi planlayabilir ve yayınlayabilirsiniz; bu da her yıl 7.000 ABD dolarının üzerinde tasarruf anlamına gelir. Her büyüklükteki işletme bu etkili sosyal medya analiz aracından yararlanabilir. Keyhole, mevcut Twitter veya Facebook analiz araçları arasından seçim yapmak yerine YouTube da dahil olmak üzere tüm önemli sosyal ağlarla entegre olarak tüm bu popüler platformlardaki bahsinizi tek bir merkezi kontrol panelinde toplar.

Maliyet: Değişken. Aylık 26 ABD dolarından başlar (yıllık olarak faturalandırılır). 7 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

5. Marka Bahsetmeleri

Marka Bahsetmeleri Bütünsel yaklaşımı nedeniyle diğer sosyal medya analiz araçlarına göre benzersizdir. Hizmet derinlemesine veri takibi sunarken BrandMentions'ın odak noktası hedef kitlenizin markanıza verdiği duygusal tepkiyi takip etmektir.

Bu belki de en çok, hedef kitlenizin markanızı nasıl gördüğünün kısa bir görsel temsili olan “duygu ölçer”de belirgindir. Müşterilerinizden gelen her gösterim bu ölçeri etkiler ve duyarlılık ölçerinizde belirli bir seviyenin altına düşen bir sosyal medya gönderisi olduğunda uyarılar ayarlayabilirsiniz. Bu, e-ticaret işletmeniz için olumlu bir itibar sağlama konusunda daha proaktif bir el sahibi olmanızı sağlar.

BrandMentions ayrıca “rakip casusluğu” yapmanıza da olanak tanır. Kısacası bu, rakiplerinizi sosyal medyada takip edebileceğiniz anlamına gelir; neredeyse rakiplerinizin sosyal hesapları sizinmiş gibi. Rakiplerinizin sosyal medyadaki varlıklarını takip ederek ne yaptıklarını görebilir ve en önemlisi bunu daha iyi yapmanın yollarını bulabilirsiniz. Buradaki fikir, işletmenizin daha görünür olmasına ve daha güçlü, daha olumlu geri bildirimler almasına yardımcı olmaktır.

Bir sosyal medya analiz aracı olarak BrandMentions, her büyüklükteki işletme için etkilidir. BrandMentions'ın en büyük zayıflığı entegrasyon seçeneklerinin çok az olmasıdır. Aslında gerçek zamanlı bildirimler kadar basit bir şeyi etkinleştirmek için Zapier gibi bir araca ihtiyacınız olacak.

Maliyet: Değişken. Kullanıcı ve anahtar kelime sınırlamalarıyla aylık 49 dolardan başlıyor. 14 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

E-ticaret Analiz Araçları

E-ticaret analiz araçları, çevrimiçi satışları takip etmenize, artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olur. Genellikle alışveriş sepetlerinde bırakılan ürünleri takip etmekten, ek satış için en uygun ürünleri bulmaya kadar müşteri davranışları hakkında size fikir verirler.

6. Çılgın Yumurta

Çılgın Yumurta e-ticaret için en popüler veri analizi araçları arasındadır. Bunun nedeni, her boyuttaki çevrimiçi perakende işletmesi için yararlı özelliklere sahip olmasıdır.

Muhtemelen Crazy Egg'in en dikkat çekici özelliği ısı haritasıdır. Bu, e-ticaret mağazanızın üzerine yerleştirilen görünmez bir katmandır ve sayfanın en çok aktivite alan “daha sıcak” kısımlarının termal görselleştirmesini sunar. Isı haritası, müşterilerinizin e-ticaret mağazanızla nasıl etkileşimde bulunduğunun bir bakışta yararlı bir temsilidir. Örneğin, müşterilerinizin harekete geçirici mesajınızı görüp görmediğini ve yanıt verip vermediğini öğrenmek için bir ısı haritası kullanabilirsiniz.

Crazy Egg, ısı haritasının yanı sıra e-ticaret mağazanız için güçlü A/B testleri sunar. Bu, açılış veya ürün listeleme varyantlarını test etmeyi çok kolaylaştırır; böylece hangisinin en fazla satışı sağladığını belirleyebilirsiniz. Tam olarak neye benzediğini yapan bir kullanıcı kayıt özelliği bile var. Her kullanıcının deneyiminin, bir video gibi oynatabileceğiniz “kayıtlarını” oluşturur.

Okumak:  Web Sitesi Hızı ve Testi Nasıl Yapılır? E-ticaret Performans Analizi

Müşterilerin e-ticaret mağazanızla nasıl etkileşim kurduğunu daha iyi anlamak için bir araç arıyorsanız Crazy Egg ideal bir seçimdir. Entegrasyon açısından Crazy Egg, WordPress'in yanı sıra Google Cloud hizmetlerini de destekler.

Maliyet: Değişken. 30.000 sayfa görüntüleme ve 100 kullanıcı kaydı için aylık 24 ABD dolarından (yıllık olarak faturalandırılır) başlar. 14 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

7. Glew.io

İster çok kanallı bir perakendeci olun, ister mütevazı bir çevrimiçi mağaza olun, Glew.io piyasadaki en iyi e-ticaret analiz araçlarından biridir. Platform isteyebileceğiniz hemen hemen her şeye sahiptir: tonlarca raporlama seçeneğine sahip tanıdık, WordPress benzeri bir arayüz, derinlemesine müşteri takibi, sipariş yönetimi ve hatta resmi tamamlamak için finansal veriler.

Bir e-ticaret analiz aracı olarak Glew.io, birçok temel ürün ölçümünü izler ve en çok satan ürünleri en az kâr getiren ürünlerden veya en yüksek ek yüke sahip ürünleri en düşük marjlı olanlardan hızlı bir şekilde ayırt etmenize olanak tanır.

Kısacası Glew.io, e-ticaret işinizi güçlendirmek için tonlarca yararlı, eyleme geçirilebilir bilgi sağlar. Ek olarak, çok kanallı perakende satış için tasarlanmıştır; bu, Glew.io'nun kullandığınız her platformdaki satışları takip ettiği anlamına gelir. Ayrıca e-ticaret mağazanızın performansının tam bir resmini sunmak için Facebook Reklamlarınızdan, Instagram Reklamlarınızdan ve Google AdWords kampanyalarınızdan da veri alabilir.

Pazarlama otomasyonu, satış noktası, nakliye yönetimi ve kurumsal kaynak planlama araçları dahil olmak üzere WooCommerce ve diğer üst düzey platformlar için 30'dan fazla entegrasyonla Glew.io, her boyut ve gelire sahip e-ticaret işletmeleri için kullanışlıdır. Ayrıca, düzenli olarak eklenen daha fazla entegrasyon var.

Maliyet: Değişken. 36 aylık sözleşmeyle aylık 169 dolardan başlıyor. 10 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Daha Akıllı Seçimler Yapmanıza Yardımcı Olan E-Ticaret Analiz Araçlarını Kullanın

E-ticaret analiz yazılımı için tonlarca farklı seçenek vardır. Google Analytics, başlamak için harika bir yer olsa da, işletmenizin soracağı tüm soruları yalnızca bu aracı kullanarak yanıtlayamazsınız.

En sağlam çözümün, birden fazla veri analizi aracını aynı anda kullandığınız çözüm olduğunu düşünüyoruz. Bu, Glew.io'yu Managed WooCommerce barındırma hizmetimize dahil etmemizin birçok nedeninden biridir.

Çözüm

Sonuçta müşterilerinizi daha iyi anlamanıza, reklam kampanyalarınızın başarısını ölçmenize ve işletmeniz için genel olarak daha akıllı seçimler yapmanıza yardımcı olacak hizmetleri kullanmalısınız.

Bir e-ticaret işine başlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız, Bana Hosting'in StoreBuilder'ı, Yönetilen WordPress ve WooCommerce'in tüm avantajlarından karmaşıklık olmadan yararlanmanıza olanak tanır.

Kodlama deneyiminiz yok mu? Sorun değil.

Sıfırdan başlamanıza veya boş bir ekran karşısında bunalmanıza gerek yok. Sadece birkaç soruyu yanıtlayın ve birkaç dakika içinde ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürmek için optimize edilmiş, sezgisel, gezinmesi kolay bir ana sayfaya sahip kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olacaksınız. Buna bir bak!