Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Kurucu Taran Nandha ile Söyleşide…

Kurucu Taran Nandha ile Söyleşide...

DreamHost: Merhaba Taran! Röportajımıza katıldığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden bahsederek başlayabilir misiniz?

Taran: Hindistan'ın Chandigarh kentinde büyüdüm ancak 20 yılı aşkın bir pazarlamacı olarak kariyerim 5 ülkeye ve 3 kıtaya yayıldı. 2012'de Hindistan'a taşınmadan önce ABD'de 15 yıldan fazla zaman geçirdi.

Başlamadan önce Büyüme Yerlilerii2 Technologies, Trend Micro, Cvent, BirdEye gibi firmalarda çalıştım.

Akademik açıdan bakıldığında, UC Irvine'den 2000 yılında MBA derecesi ile mezun oldum ve ondan önce de Panjab Üniversitesi'nden mühendislik diplomam vardı.

DreamHost: Bize Büyüme Yerlileri hakkında her şeyi anlatın. Fikir nasıl ortaya çıktı? Growth Natives'te neler yapılıyor? Şu ana kadar nasıl gidiyor?

Taran: 20 yılını kariyer pazarlamacısı olarak geçirmek, 3 tek boynuzlu atla pazarlama liderliği yapmak ve diğer pek çok kişiye danışmanlık yapmak, kazanan şirketleri gerçekten farklı kılan şeyin, pazarlamalarının ne kadar iyi olduğu olduğuna inanıyorum. Bir şirketi harika yapan ürünün, insanların ve operasyonların gücünü küçümsemek istemem ama pazarlamanın çoğu zaman rekabetten kopmalarına yardımcı olan katalizör olduğu doğrudur.

Günümüz dünyasında pazarlama karmaşıktır çünkü pazarlama teknolojisi yığınları sürekli gelişmekte ve pazarlama kanalları iç içe geçmiş durumdadır.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı anlamlı müşteri etkileşimleri ve pazarlama otomasyonu tarafından desteklenen yüksek dönüşüm oranları sağlayan çok kanallı bir pazarlama deneyimi oluşturmak istiyorsunuz. Tüm bunları başarmak için sınırlı bir bütçeniz var. Bu bütçeyle, pazarlama stratejisini planlamanız ve oluşturmanız, içerik oluşturmanız ve bunu iyi bir şekilde yürütmenize yardımcı olabilecek çeşitli pazarlama teknolojilerinden yararlanmanız gerekir.

Tüm bu becerilere sahip bir ekip oluşturmak zordur; işe alım aylar sürebilir ve pahalıdır. İkinci seçenek ise ajanslardan ve serbest çalışanlardan yararlanmaktır ancak bu genellikle sonuçları şüpheli olan son derece verimsiz bir süreçle sonuçlanır. Çünkü doğru ekibi kursanız bile kampanyalarınızı besleyecek çok sınırlı bir bütçeyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenle, kısa sürede ve harcamayı beklediğiniz bütçenin çok küçük bir kısmıyla çalışmaya başlayabilecek, tamamen işlevsel ve entegre bir uzman ekibi sağladığımız, Büyüme Pod'u adı verilen benzersiz metodolojimizi tanıttık. Büyüme Pod metodolojimiz birçok şirketin müşteri edinme maliyetlerini azaltmasına ve müşteri yaşam boyu değerini artırmasına yardımcı oldu.

DreamHost: Birçok B2B şirketi güçlü bir dijital varlığa sahip olmaya odaklanmıyor. DreamHost gibi B2B şirketlerinin sağlam bir dijital pazarlama stratejisine sahip olması ne kadar önemlidir ve böyle bir stratejiye sahip olmaktan ne gibi önemli sonuçlar bekleyebiliriz?

Taran: Bugün dünya dijital. Hiçbir zaman dijital dönüşüme veya teknoloji kullanımına ihtiyaç duymamış küçük işletmeler bile artık müşteri deneyimlerini iyileştirebilecek dijital deneyimler yaratmak istiyor.
Şirketler, dijital pazarlamaya yatırım yaparak kaliteli potansiyel müşterileri çekebilir, harika dijital deneyimler sunabilir, yüksek müşteri katılım oranlarını artırabilir, pazarlama otomasyonu yoluyla daha iyi iletişim kurabilir ve çok kanallı bir pazarlama yaklaşımıyla erişimlerini genişletebilir. Bütün bunlar tek bir şeyi teşvik etmek için: Büyüme, aynı zamanda:

  • Müşteri edinme maliyetini (CAC) düşürmek
  • Müşteri yaşam boyu değerinin artırılması (CLTV)

Temel olarak dijital pazarlama, şirketlerin müşteri kazanımını artırmasına ve aynı zamanda işletmelerinin erişim alanını fiziksel sınırların ötesine genişletmesine yardımcı olabilir.

DreamHost: Bu benim kişisel olarak üzerinde çokça düşündüğüm bir soru. B2B potansiyel müşteri yaratma için hangi platform daha iyidir, LinkedIn mi yoksa Facebook mu? Ve neden?

Taran: Hedef kitleniz daha büyük şirketleri (orta ve kurumsal düzeyde) içeriyorsa, deneyimlerime göre LinkedIn harika bir platformdur. Bununla birlikte, küçük bilet fiyatlı ürün veya hizmetlerle küçük işletmeleri hedefliyorsanız, Facebook, B2B olası satış yaratma için oldukça iyidir. Genel olarak LinkedIn, iş odaklı bireylerin başvurduğu bir yerdir. Nedeninin dökümü aşağıdadır:

Önemli karar vericileri belirlemek (ve onlara reklamlar ve mesajlar yoluyla ulaşmak) kolaydır.

  • Platforma sosyal katılım entegre edilmiştir.
  • Platform bu amaç için özel olarak oluşturulduğundan, insanları etkilemek için ağınızı oluşturmak ve bunlardan yararlanmak daha kolaydır.

eMarketer şunu bildirdi: LinkedIn, %32 ile B2B görüntülü reklam harcamalarında en büyük paya sahip.

Ancak Facebook, tüketicilere doğrudan ulaşmak isteyen markalar için daha iyi çalışabilir. Ayrıca, Facebook ile on kat daha fazla potansiyel müşteriye erişim elde edersiniz ve marka bilinirliği ve etkileşimi oluşturmak için harika bir yere sahip olursunuz. Artık her ne kadar Facebook sayılarda önde olsa da konu somut potansiyel müşteriler yaratmaya geldiğinde LinkedIn kazanıyor.

Okumak:  Public Rec CEO'su Zach G ile Harika Bir Söyleşi...

LinkedIn'in dahili istatistiklerine göre üyelerinin beşte dördü, çalıştıkları şirketlerde karar verici veya etki sahibi kişilerdir. Ayrıca bazı araştırmalara göre LinkedIn kullanıcıları, Twitter veya Facebook kullanıcılarına göre daha hızlı bir şekilde potansiyel müşterilere dönüşüyor.

Bulut Yolları: Dijital deneyimler bildiğimiz kadarıyla son derece hızlı bir şekilde geliştiriliyor. Dijital pazarlama dünyasında bir sonraki büyük şeyin veya atılımın ne olacağını düşünüyorsunuz?

Taran: Karma gerçeklik, dijital alanda çığır açan bir yeniliktir. Yaratıcı dehası, tipik artan 'hız ihtiyacı' türündeki inovasyonu gölgede bırakıyor. Karma gerçeklik (MR), sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) olmak üzere sürükleyici teknoloji yelpazesinin iki ucunu birleştiriyor.

Sanal gerçeklik, büyüme potansiyeli en yüksek olan teknolojilerden biridir. IDC Research'ün son tahminlerine göre VR ve AR'ye yapılan yatırım önümüzdeki dört yıl içinde 21 kat artarak 2022 yılına kadar 15,5 milyar avroya ulaşacak. Ayrıca her iki teknoloji de şirketlerin dijital dönüşüm planları ve gelecek harcamaları açısından kilit rol oynayacak. bu alan önemli ölçüde artacak. İşletmelerin %56'sı halihazırda AR veya VR'yi bir şekilde uygulamaya koymuş olsa da %35'i bunu düşünüyor.

En yeni 5G standardı, VR'nin evrimi için de çok ilginç senaryolar sunabilir. Bu standart, daha fazla cihazın ve büyük kullanıcı topluluğunun bağlanmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca neredeyse algılanamayan gecikme süresi, tüketicilerin görüntüleri sanki kendi gözleriyle görüyormuşçasına gerçek zamanlı olarak almalarına olanak tanıyacak.

Bütün bunlar sanal gerçekliğin artık bilim kurgu olmadığı anlamına geliyor. Günümüze entegre olup gelecek yıllarda da geleceği şekillendirecek gelişmelere yol açacaktır. AR ve VR uygulamalarının 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 1,4 trilyon £ katkı sağlaması bekleniyor.

Bulut Yolları: Dijital alan her zaman gelişiyor. Bu sektörün tüm yeni trendleri hakkında kendinizi nasıl güncel tutuyorsunuz? Lütfen her türlü platformu/uygulamayı/kitabı izleyicilerimizle paylaşmaktan çekinmeyin.

Taran: Teknoloji değişimine ayak uydurmak yetenek gerektirir! İşte bu yüzden proaktif olarak kendimizi geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Sistemleri yükseltmenin maliyeti, rakiplerin teknolojik yeteneklerini eşleştirme ve müşterilerin teknoloji beklentilerini karşılama gibi ayak uydurmak için gereken ön yatırımlara odaklanıyoruz. Günümüzün iş dünyasında rekabetçi ve güncel kalabilmek için kendimizi sürekli olarak yeni teknolojiler konusunda eğitiyoruz ve zamanımızın %20'sini yeni teknolojileri öğrenmeye ayırıyoruz.

Düşünce liderlerinden bir şeyler öğrenmek her zaman daha iyidir ve pazarlama için çoğunlukla Pragmatic Institute ve HubSpot'un içeriğini takip ediyorum. İşletmeleri alıcılarla buluşturmaktan alıcı uzmanlığını oluşturmaya kadar Pragmatic Institute, pazarlamanızı etkili kılmak için her şeyi kurslarında sunar. En son öngörülere ve araştırmalara ayak uydurmak için, yönetimi ve politika kararlarını bilgilendirmeye yardımcı olan gerçeklere dayalı öngörüler yayınlayan McKinsey'in işletme ve ekonomi araştırmaları enstitüsünü ziyaret etmenizi öneririm.

Mikro Pazarlama: Küçük Düşünerek ve Harekete Geçerek Büyük Sonuçlar Elde Edin kitabını okumaktan gerçekten keyif aldım.
Kitap bir “nasıl yapılır”dan çok, “bu, kendi nasıl yapılır”ı çözebilmeniz için olandır.” Kitaba göre anahtar, küçük çekirdek müşteri grubunuz için bağlantı, değer ve anlam sağlamaya odaklanmaktır. Mikro pazarlama, pazarlama alanındaki bir sonraki büyük şeydir. Artık herkes piyasaya hakim olabilir.

Tüm pazarlama ninjalarının okumasını isteyeceğim kitaplar listemdeki bir diğer güzel kitap da Lider Dijital: Teknolojiyi İş Dönüşümüne Dönüştürmek. “Dijitalleşme” ifadesinin yalnızca teknoloji, medya ve eğlence gibi sektörler için geçerli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kuyu! Mobil, analitik, sosyal medya, sensörler ve bulut bilişim, bildiğimiz şekliyle tüm iş ortamını temelden değiştirdi. Sorun, iş dünyasındaki dijital hesapların çoğunun Silikon Vadisi yıldızlarına ve teknoloji start-up'larına odaklanmasıdır. Peki ya ekonominin diğer %90+'ı? Bu kitapta, finanstan imalata ve ilaca kadar geleneksel sektörlerdeki büyük şirketlerin stratejik avantaj elde etmek için dijitali nasıl kullandığını açığa çıkaracaksınız.

Harvard İşletme Okulu profesörü Sunil Gupta, Dijital Stratejiyi Geliştirme: İşletmenizi Yeniden Tasarlama Rehberi kitabında, onların liderliğini takip etmek için uygulanabilir bir çerçeve sağladı. Kitap, şirketlerin karşılaştığı sorunlar ve günümüzün güncelliğini koruma taleplerine yanıt olarak attıkları adımlar hakkında harika bilgilerle dolu.

Okumak:  Eklenti Yükleme Filtresi ile WordPress Performansı Nasıl Artırılır

E-Ticaret Mağazanızı 1 Saniyeden Kısa Sürede Yükleyin

Çarpıcı yüksek hızları deneyimleyin. Yönetilen Hosting'i Ücretsiz Deneyin!

DreamHost: Deneyimlerinize göre, uygulanması en zor pazarlama girişimi/stratejisi hangisiydi ve neden?

Taran: Sanal etkinlikler, işletmelerin pandemi boyunca izleyicileriyle iletişim halinde kalmasına yardımcı olma konusunda harikalar yarattı, ancak bu her zaman kolay bir yolculuk olmadı. En büyük zorluk, etkinlik organizatörlerinin kalıcı bir etki yaratmak için katılımcıların katılımını sağlarken zorluklarla karşılaşmalarıdır. Etkinlik planlayıcıları ve katılımcılar arasında yaygın bir yanılgı, sanal bir etkinliğin yalnızca başka bir Zoom veya Microsoft Teams toplantısı olduğudur.

Bir diğer önemli zorluk ise pek çok etkinliğin, insanların birbirleriyle doğrudan etkileşim kurma fırsatlarının çok az olduğu canlı video akışlarından biraz daha fazlası haline gelmesidir. Pek çok sanal etkinliği unutulabilir kılan şey tam olarak güçlü bir sosyal unsurun eksikliğidir.

Sanal etkinlikler büyük miktarlarda değerli veriler üretir, ancak bu verilerden eyleme geçirilebilir içgörüler için yararlanmak bir başka büyük zorluktur. Katılımı artırmak için birçok farklı sistem kullandığınızda bunu başarmak kolay değildir. Bunun işe yaraması için her zaman CRM'niz ve diğer sistemlerle çalışan entegre bir etkinlik yönetimi platformunu seçin.

DreamHost: Dijital ortamları kullanarak işlerini büyütmek isteyen tüm yeni startup kurucularına ve girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Taran: Bu salgın sırasında küresel ekonominin temel dayanağındaki paradigma değişimini gördük. Giderek daha fazla insanın kendi fikrini ortaya attığına tanık oluyoruz! Tüm start-up'ların başarısı, diğer şeylerin yanı sıra büyük ölçüde doğru pazarlama stratejisine bağlıdır.

Şu anda ilerlemenin yolu dijitalleşme portallarından geçiyor. Girişimciler en başından itibaren dijital pazarlamaya odaklanmalıdır. Bunun için doğru ortaklarla bir araya gelmeleri gerekiyor. Yalnızca doğru pazarlama ortağını seçmeniz değil, aynı zamanda doğru pazarlama stratejisini de belirlemeniz gerekir. Güçlü bir pazarlama tasarlamalı ve bunu dijital pazarlamayı özüne alarak yürütmeliyiz. Ayrıca planları satış stratejinizle senkronize edin. Bunlar sizi büyüme ve başarı yolunda doğru şekilde yönlendiren iki tekerlektir.

Pazarlamanın yaratıcılığı akılda kalıcı ve sürükleyici içerikle vurgulanır. İçerik hedef kitleyi derinlere kadar ikna etmelidir.

Hepimizin rol modelleri ve idealleri var. Dolayısıyla etrafımıza bakmamız ve tüm bu kaynaklardan ilham almamız gerekiyor. Gerçekten öne çıkmak için, keskin bir şekilde gözlemlemeli ve sıradan ve sıradan olanı anlamalı, böylece standart stratejileri gölgede bırakan bir strateji yaratmalısınız.

Piyasada ne kadar çok startup ortaya çıkarsa, rekabet de o kadar artacaktır. Rekabette öne geçmek için ürününüzü iyi anlamanız gerekir. Ancak rakiplerinizi de derinlemesine araştırmanız gerekiyor.

Son olarak ürününüzün nihai yargıcı, jürisi ve uygulayıcısı tüketicidir. Bu nedenle tüketici davranışı, ürününüzü piyasaya sürmeden önce anlaşılması ve iyi araştırılması gereken hayati bir husustur. Eğer girişiminizi en başından itibaren gerçekten fırlatmak istiyorsanız, bu yönleri aklınızda tutmanız ve bunlar üzerinde çalışmanız gerekir.

Bulut Yolları: Müşterilerinizin çoğu e-ticaret işletmesi olmalıdır. Bu tür işletmeler için hangi pazarlama stratejileri/uygulamaları en iyi sonucu verir? Lütfen e-ticaret işletmeleri için pazarlamayla ilgili uzman görüşlerinizi ve öğrendiklerinizi paylaşın.

Taran: E-ticaret pazarlaması, dönüşüm hunisinin üst kısmındaki trafiği satışa ve müşterilere dönüştürme uygulamasıdır. Ve bunu yapmanın yüzlerce yolu var. Organik trafiğe ve e-ticaret SEO'suna odaklanmaktan, hedeflenen trafiği yönlendirmek için Facebook veya Google reklamlarını kullanmaya kadar, hangi karışımın en çok insanı dönüştürdüğünü bulmak için ücretli stratejileri ücretsiz stratejilerle karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

Bir e-ticaret işletmesinin büyümesi ve başarılı olması için denenmiş ve doğrulanmış bazı yöntemlerin yanı sıra en yeni pazarlama teknikleri de vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi yaratıcı olmaktır. Orijinal olun ve doğru kitleye doğru zamanda doğru mesajla ulaşın. Hedef kitlenizin ilgisini, tercihen satış amaçlı olmaktan ziyade bilgilendirici, zengin içerikle çekin.

Bir sonraki büyük adım web sitesi optimizasyonudur. Müşteriler web sitenizi ziyaret ettiğinde, ürünlerinizi satın alma konusunda doğal olarak istekli olmalarını ve bunu nasıl yapacaklarını anlamalarını sağlayacak şekilde ödeme yapmanın kolay ve basit olduğundan emin olmak istersiniz. Bu nedenle ısı haritaları aracılığıyla müşterilerin satın alma davranışlarını takip edin. Bir hafta boyunca test edin ve dönüşümlerinizin nasıl değiştiğini görün.

Okumak:  Tribulant ile WordPress'te Bülten Nasıl Oluşturulur

Herhangi bir e-ticaret işinin kalbi sosyal medya pazarlamasıdır. Sektörünüzle, müşterilerinizle ve pazarınızla hem kişisel hem de halka açık bir şekilde iletişim kurmanıza olanak tanıyan güçlü bir araçtır.
Sosyal medya aracılığıyla şirketinizin sağlam tonunu ve kişiliğini korumak önemlidir çünkü tutarlılık, hedef kitleniz arasında güven yaratan şeydir.

Bonus ipucu: Dönüşen müşterilerinizin sahadaki yolculuklarının tamamına bakın ve önceden tanımlanmış huninizi bu ihtiyaçları daha iyi karşılayacak şekilde nasıl ayarlayabileceğinizi düşünün. Bir müşterinin incelemeler sayfanızı ziyaret etme eğilimini dikkate almayı unutmuş olabilirsiniz ve bunu dönüşüm yolculuğunda önemli bir temas noktası olarak tanımlayabilirsiniz.

Müşteri tabanınıza ulaşmanın en etkili yollarından biri e-posta pazarlamasıdır. Bununla birlikte, e-postalarınızın içeriğine, erişiminize kimin dahil olduğundan son kullanıcının onayına kadar dikkatli olmanız gerekir. E-posta pazarlamasının bu kadar uzun süredir var olmasının nedeni işe yaramasıdır. Ancak e-posta pazarlama çalışmalarınızın analitiğini ve e-ticaret pazarlama stratejisi öğelerini izlediğinizden emin olun.

E-ticaret web sitenizi geliştirmenin bir diğer önemli yöntemi, arama motorları için optimize edildiğinden emin olmaktır. Günümüzün Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) standartlarıyla, web sitenizin sürekli olarak zengin ve alakalı içerikle güncellendiğinden, iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) sunduğundan ve mümkün olduğunca hatasız olacak şekilde optimize edildiğinden emin olmak artık her zamankinden daha önemli. .

PPC (Tıklama başına ödeme), bir e-ticaret işinin omurgası olarak çalışır. Herhangi bir tıklama başına ödeme pazarlama kampanyasının üç temel öğesi vardır: reklam, teklif ve açılış sayfası. Açılış sayfasını dikkat dağıtıcılardan ve gereksiz zil ve ıslıklardan uzak tutun. Ayrıca açılış sayfanızın, ürününüzün avantajlarını müşteriye sunmak için en uygun yer olduğunu unutmayın.
Pazarlama tekniklerinin doğru karışımıyla dönüşüm oranınızı artırabilir ve zaman içinde büyümeye devam edecek sürdürülebilir işletmeleri kendinize çekebilirsiniz.

DreamHost: İşinizi kişisel yaşamınız ile dengelemek için zamanı nasıl buluyorsunuz? Boş zamanlarınızda hangi aktiviteleri yapmaktan hoşlanırsınız?

Taran: Enerjimin akışını, zihnimin ve bedenimin sağlıklı kalmasını sağlayacak şekilde profesyonel ve kişisel yaşamımı sürdürülebilir yollarla yöneterek sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurabiliyorum. Her şeyden önce en önemli şey sağlığınızdır. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak iyi durumda değilseniz hem iş hayatınız hem de kişisel hayatınız zarar görecektir. Sağlıklı yemekler yiyorum (özellikle kahvaltı), en az 30 dakika yürüyüşe çıkıyorum, haftada iki kez Golf oynuyorum ve gecede en az yedi saat uyuyorum. Arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırmak ve mümkün olduğunca işten izin almak önemlidir. İşinizle ilgili olmayan bazı hobilerinizin veya tutkularınızın olması da önemlidir; benim için her zaman zihnimi yükselten şey müziktir.

Başarılı bir profesyonel kariyere sahip olmanın yanı sıra tatmin edici bir kişisel hayata sahip olmak da mümkündür. İşinizin kontrolünü elinize alın. Zamanınızı proaktif kullanın. (Dengeli) bir hayat edinin.

DreamHost: Lütfen diğer insanlara ilham vereceğine inandığınız unutulmaz hikayeleri/dönüm noktalarını/başarıları paylaşın.

Taran: En önemli başarımız, müşterilerimiz nezdinde sürekli yüksek başarı oranı ve şirketimizde devam eden yüksek performans kültürü olmuştur. Başarı oranımız neredeyse %100 ve Glassdoor derecelendirmemiz 4,9/5.

DreamHost: Son olarak dijital pazarlama alanına yeni giren gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Taran: Pazarlama dünyasında dijital yeni normaldir. İşletmenin büyümesinde etki yaratan tekno-işlevsel yetenekleri sergilemek harika bir uygulamadır. Dijital pazarlama alanına yeni girenler ilk etapta bir pazarlamacı olarak düşünmeye başlamalıdır. Teknik operasyonlara geçmeden önce işi ve hedef kitleyi anlamak önemlidir. Hangi hikayeyi kime anlatmaları gerektiği konusunda netliğe sahip olduklarında, bunu ellerindeki Martech platformları aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Teknoloji de gelişmeye devam ettiğinden, dijital pazarlama programlarına yaptıkları yatırımın karşılığını en iyi şekilde alabilmeleri için kendilerini en son trendler ve gelişmeler konusunda güncel tutmaları gerekir.