Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Nasıl Erken Uyanılır?

Nasıl Erken Uyanılır?

Nasıl erken kalkılacağını öğrenmek ister misin? Bazı insanlar erkenci kuştur, bazıları ise gece kuşudur. Benim için her iki yöne de giderim. Bazen erken uyuyup sabah erken kalkabiliyorum. Sonra geç uyuduğum aşamalardan geçiyorum, gerçekten geç…

Öğrenmek istiyorsun nasıl erken uyanılır?

Bazı insanlar erkenci kuştur, bazıları ise gece kuşudur. Benim için her iki yöne de giderim. Bazen erken uyuyup sabah erken kalkabiliyorum.

Sonra geç uyandığımda, gerçekten geç kalktığımda ve sonra da gün içinde geç uyandığımda aşamalardan geçiyorum.

Tanıdığım bazı erkenci kuşlardan bazıları buna gülebilir çünkü sabah 4'te uyanan birçok insan tanıyorum ve ben kesinlikle o insanlardan biri değilim.

Gerçekten istemediğiniz sürece erkenci kuş olmak için sabah 4'te uyanmanıza gerek yok. Öğlene kadar düzenli uyumak yerine işe gitmek için aceleyle uyanmaktan ya da sabah erkenden, belki bir iki saat uyanmaktan bahsediyorum.

Şimdi bazılarınız, gün içinde daha erken kalkmayı düşünmenizi önerdiğim için bile deli olduğumu düşünebilir.

Her zaman bir gece kuşu oldum ve kesinlikle erken kalkmayı sevmedim, bu yüzden tamamen anlıyorum.

Ben genellikle bir gece kuşuyum ve gün içinde istediğimden daha geç uyanırım ama erken kalkmayı öğrenmeye odaklandım.

Çünkü sabaha kadar uyuduğumda gün içinde hiçbir şey yapmaya vaktim yokmuş gibi hissediyorum. Geç yatıp geç kalktığım için pişmanım. Bu herkes için doğru olmayabilir ve geceleri başarılı olan pek çok insan tanıyor olsam da bunun benim için pek işe yaramadığını biliyorum.

Çok erken kalkmaya çalışmıyorum ama sabah 5'te, sabah 6'da, hatta daha erken uyanan ve bundan kesinlikle keyif alan birçok insan tanıyorum. Bu zamanı kaçmak, okumak, meditasyon yapmak, yan işlerle uğraşmak vb. için kullanırlar. için kullanılır

Gündüz işim olduğunda en kötü zaman sabahlardı. İşten hemen uyanır ve kapıdan çıkardım. Ya da yan işlerimi bitirmeye çalışırken uykulu bir şekilde bilgisayarımın başında yazıyordum. Sabah yan yana yürümek keyif aldığım bir şeydi ama yine de çok telaşlı bir sabah geçirdim.

Ayrıca sabahların yoğunluğundan dolayı iyi bir uyku düzenim yoktu. Çok geç yatıyordum ve hiç uyuyamıyordum. Hafta sonları uyumaya çalışırdım ki aşağıda okuyacağınız gibi bu büyük bir hatadır.

Daha erken yatıp daha erken kalksaydım, eminim daha güzel sabahlar geçirirdim. En azından belki biraz daha iyi hissediyordum.

Doğal olarak erken uyanmakla ilgili içerik:

Artık erken kalkmanın büyük faydaları olduğunu biliyorum.

Elbette farklı insanlar için farklı şeyler işe yarar. Ancak yaptığınız şey size uymuyorsa ya da bazı şeylere yeterince zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız o zaman günün erken saatlerinde nasıl uyanacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz.

Okumak:  Instagram Profiline Bakanların İlgiyle İzleyeceği En Güncel Trendler ve İpuçları

Size tüm bunları anlatırken gece kuşlarının bana nasıl baktığını biliyorum. Bu “kesinlikle ÇILGINSIN” bakışıdır.

İnanın güneş doğmadan uyanan arkadaşlarıma hâlâ o bakışı atıyorum.

Ancak erken kalkmanın faydalarını ve gününüzü nasıl tamamen değiştirebileceğini anlıyorum.

Peki neden daha erken uyanmak istiyorsunuz?

Gündüz saatlerinden daha fazla keyif alacaksınız.

Benim için erken kalkmanın en büyük faydalarından biri, gün ışığının tadını çıkaracak daha fazla saate sahip olmaktır. Ancak gece yarısından sonra uyandığınızda ve sabaha kadar uyanmadığınızda gündüz saatleri azalır. Güneş ışığında daha fazla zamanım olduğunda kendimi daha iyi hissediyorum.

Daha erken uyanarak güneşte daha fazla zaman geçirebilir, dışarıda daha aktif olabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ve sabahın erken saatlerinde güneşin pencerenizden içeri sızmasından daha iyi bir şey olamaz.

Ancak öğleden sonra uyanırsanız, tadını çıkarmak için yalnızca beş veya altı saat güneş ışığı alabilirsiniz.

Ve eğer işe gitmeden önce uyanırsanız ve bütün gün içeride çalışırsanız, dışarıda güneşin tadını bile çıkaramazsınız. Güneşin tadını çıkarmak için izin gününüzü beklemeniz gerekecek ve bu birkaç gün sürmeyebilir. Bu özellikle işten ayrılmadan önce havanın karanlık olabileceği kış aylarında geçerlidir.

Bu, geç uyanmanın ve gün içinde geç uyanmanın en sevmediğim yanlarından biri. Her zaman gün daha başlamadan bitmiş gibi görünüyor.

Dediğim gibi erken kalkmayı öğrenmek, gün ışığının tadını çıkarmak için daha fazla zamanınız olacağı anlamına gelir. Belki bir sabah yürüyüşüne çıkabilir, kısa bir yürüyüşe çıkabilir, dışarıda biraz kitap okuyabilir veya daha fazlasını okuyabilirsiniz!

Gün boyunca acele hissetmeyeceksiniz.

Günün geç saatlerinde veya bir yere gitmeniz gereken saatten hemen önce uyandığınızda, çoğu zaman işlerinizi bitirmek için acele ettiğinizi hissedebilirsiniz. Bu, kahvaltıyı atlamanıza, öfke nöbetleri geçirmenize, kapıdan dışarı fırlamanıza ve bir şeyi unutmanıza vb. yol açabilir. neden olabilir.

Bu acele hissi en kötü duygulardan biridir ve günün geri kalanını olumsuz etkileyebilir.

Geç uyursanız, erken kalkmayı öğrenerek kendinizi aceleci hissetmezsiniz ve güne dinlenmiş başlayabilirsiniz. Ve günün geri kalanına başlamadan önce her şeyi yapmak için zamanınız olacak.

İşte sabahınıza sadece bir saat ekleyerek sığdırabileceğiniz bazı şeyler:

  • Sağlıklı bir kahvaltı hazırlayın.
  • Kendi tarafında çalış.
  • Öğle yemeğinizi işteyken hazırlayın.
  • Çalışmak.
  • Kitabı oku.
  • Eşinizle veya çocuklarınızla biraz daha fazla zaman geçirin.

Günlük bir işim olduğunda, işe gitmeden önce yan projelerim üzerinde biraz zaman geçirebilmek için genellikle erken uyanırdım. Her hafta sabahları ekstra bir saat bana çok yardımcı oldu ve ekstra para kazanmamı sağladı.

Daha iyi uyuyabilirsin.

Erken kalkanların belirli uyku programları vardır. Gece kuşları daha rastgele zamanlarda yatma ve rastgele uyanma eğilimindedir.

Farklı insanlar için farklı şeyler işe yarasa da, düzenli bir uyku programına sahip olmak uykunuzun kalitesini artırma eğilimindedir.

Aslında Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tarafından yapılan bir araştırma, belirli bir uyku düzeni olmayan katılımcıların daha zayıf kolesterol düzeylerine, daha yüksek vücut kitle indeksine ve daha büyük bel çevresine sahip olduğunu buldu.

Uyuyamazsın ya da ona ulaşamazsın.

Bu beni her zaman kandıran bir efsanedir. “Bankada” uyuyabileceğini ya da en azından tutabileceğini düşündüm. Hafta sonları uyumanın, hafta başında yeterince uyuyamadığım gerçeğini telafi edeceğini düşündüm.

Okumak:  Akıllı Giyilebilir Teknolojiler Etrafımızdaki Dünyayı Nasıl Değiştiriyor?

Ancak bu doğru değil.

Hafta sonları uyumak aynı zamanda hafta sonlarının daha hızlı geçtiğini hissettiriyordu ki bu da iyi değildi. Pazartesi sabahları işe dönmek için acelem yoktu; iş dışındaki zamanın tadını çıkarmak istiyordum.

Ertesi sabah kendinizi biraz daha dinlenmiş hissetseniz de, uykunuzu yakalayamadığınız için asla %100 hissedemezsiniz.

Ulusal Uyku Vakfı'na göre hafta sonları daha fazla kestirmek aslında çözüm değil. Vardıkları sonuçlardan bazıları şunlardır:

Okuduğunuz gibi bir uyku programına sahip olmak çok önemlidir. Bazen uyumak sizi öldürmese bile, bu bağımlı olduğunuz bir şey değildir çünkü uyku böyle çalışmaz.

Nasıl erken kalkacağınızı öğrenin: Erken kalkmak için 9 ipucu

Artık erken kalkmanın büyük faydalarının farkında olduğunuza göre, muhtemelen nasıl erken uyanacağınızı öğrenmekle ilgileniyorsunuzdur.

İşte erken kalkmak için önerilerim:

1. Neden daha erken uyanmadığınızı öğrenin.

“Neden erken kalkamıyorum?” Soruyla ilgileniyorsanız, yapmak isteyeceğiniz ilk şey, sorunun derinliklerine dalmaktır. Birçok insanın daha erken uyanamayacaklarını ve normalden daha erken uyanamayacak kadar yorgun olduklarını hissedeceklerini biliyorum.

Bunu biliyorum çünkü eskiden böyle hissederdim!

Neden erken uyanmakta zorluk çektiğinizi anlamak, ne üzerinde çalışmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Geç mi uyuyacaksın? Stres yüzünden iyi uyuyamıyor musunuz? İyi bir gece uykusu çekmenizi engelleyen tıbbi bir sorununuz mu var?

2. Bir alarm ayarlayın.

Nasıl erken kalkacağınızı öğrenmek için muhtemelen bir alarm saati kurmak isteyeceksiniz. Farklı türdeki insanlara yardımcı olan farklı alarm türleri vardır.

İşte bazı alarm türleri:

  • Normal Çalar Saat – Bip sesi çıkaran geleneksel bir çalar saatten bahsediyorum.
  • Müzik çalan çalar saat.
  • Gündoğumu alarm saati – Birçok insanın bir tane aldığını duydum gün doğumu için çalar saat ve onları ne kadar sevdiklerini. Gündoğumu alarm saatleri, gün doğumunu taklit eder ve yüksek bir bip sesi gibi bir şey yerine size daha doğal bir uyanma hissi verir.

Bazı kişilerin çalar saat olmadan erken uyanmak gibi özel güçleri olabilir, ancak bu muhtemelen ortalama bir insan için mümkün değildir. Alarm ayarlamak genellikle okul, iş, daha fazla gündüz saati almak vb. için erken uyanmak anlamına gelir. öğrenmenin en iyi yoludur.

3. Daha erken yatın.

Bir gece kuşu sabah insanı olabilir mi?

Evet!

Yapmak isteyeceğiniz ilk şeylerden biri erken yatmaktır.

Vücudunuz gece belli bir saate kadar uyanık kalmaya alışkın olduğundan, en zor kısım muhtemelen normalden daha erken yatmaya başlamanız olacaktır. Ancak bu mümkün değildir.

Erken kalkmam gerekiyorsa ama uyumakta zorluk çekeceğimden korkuyorsam, yatakta biraz okurum ya da gece koşusuna çıkarım. Her ikisi de daha hızlı uykuya dalmama yardımcı oluyor!

4. Yatmadan önce perdelerinizi açın.

Alarm olmadan erken kalkmayı öğrenmek istiyorsanız yatmadan önce perdelerinizi açmanızı öneririm. Yatağınızın konumunu, güneş doğduğunda size çarpacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Geceleri perdelerinizi açarak neredeyse güneş doğarken uyanmak zorunda kalacaksınız.

Yatak odanız karanlıksa uyanmanız daha zor olacaktır (özellikle alarmınız yoksa), çünkü vücudunuz hala uyku zamanının geldiğini düşünecektir.

5. Elektronik sokağa çıkma yasağı ayarlayın.

Çocukça bir şey gibi görünebilir ancak telefon, tablet, televizyon gibi şeylerden uzaklaşmak uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Okumak:  Siber Güvenlik ve Veri Gizliliği Risklerinizi Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Hatta bazı araştırmalar, elektronik cihazların uykuya dalmayı zorlaştırdığını bile gösteriyor çünkü dinlenirken beyninizi uyaran ve sizi gerçekten uyandırabilen melatonini (uyumanıza yardımcı olan hormon) baskılıyor.

6. Soğuk bir duşla uyanın.

Erken uyanmak ve kendinizi yorgun hissetmemek istiyorsanız güne soğuk bir duşla başlamanızı öneririm.

Sabah ilk iş olarak soğuk duş almak daha hızlı uyanmanıza yardımcı olabilir ve aslında soğuk duş son zamanlarda keyif aldığım bir şey. Dışarısı bunaltıcı sıcakken onları canlandırıcı buluyorum ve harika hissediyorum.

O soğuk su beni hemen uyandırıyor!

7. Erteleme tuşuna basmayın.

Birçok kişi sabahları erteleme düğmesine defalarca basıyor.

Alarm çaldıktan sonra fazladan birkaç dakika uyumak hayatınızı değiştirmez. Erteleme düğmesine basmanın size hiçbir faydası olmadığını gösteren pek çok bilimsel araştırma var.

Yine de alarmlarını gerçekten uyanmak istedikleri tarihten 30 dakika ila bir saat öncesine kuran birçok insan tanıyorum. Bunun erken kalkmalarına yardımcı olacağını düşünüyorlar ama asla yapmıyorlar. Ya da bunun güne başlamayı kolaylaştıracağını düşünüyorlar ama bu da işe yaramıyor.

Yalan söylemeyeceğim. Üniversiteye gittiğimde ve ders çalışmak için erken kalkmak istediğimde alarmımı olması gerekenden çok daha erkene kurdum ama sürekli erteledim. Kendimi her zaman çok uyuşuk ve bazen daha da yorgun hissettiğim için bu hiç işe yaramadı! Bu sabah dersini daha da zorlaştırdı.

Bunun yerine, alarm ilk çaldığında uyanmalısınız, böylece bu değerli dakikaları daha iyi bir kahvaltı hazırlamak veya ek bir iş üzerinde çalışmak gibi başka bir şey yaparak geçirebilirsiniz.

8. Yavaş yavaş daha erken uyanmaya başlayın.

Sabah 5'te nasıl uyanılacağını öğrenmek ister misin? İşte sizi şaşırtabilecek bir şey var ve bunu sakinleştirmelisiniz.

Sabahları ne kadar erken uyanmak isterseniz isteyin. Her zamankinden 10 veya 30 dakika daha erken uyanarak başlayın. İstediğiniz saatte uyanıncaya kadar kademeli olarak daha erken uyanabilirsiniz. Tabii ki, 1. Günde beş saat daha erken uyanmak mümkündür ve sizi daha erken uyanmaya itebilir, ancak zaman geçtikçe bu daha da zorlaşabilir.

Bazıları, örneğin sabah 8'de uyanmaktan sabah 5'te uyanmaya geçerek daha erken uyanarak kendilerini şok edebilir. Ancak bu sıradan bir insan için işe yaramayabilir.

Bunun yerine alarmı birkaç günde bir 15 ila 30 dakika erken çalmayı deneyin.

9. Odadaki çalar saati geçirin.

Alarmınız ulaşamayacağınız bir yerdeyken ertelemek ve tekrar uykuya dalmak o kadar kolay olmayacaktır. Bunun yerine gürültüyü durdurmak için yataktan kalkmanız gerekecek!

Erken uyanmakta zorlanıyorsanız ve “Neden erken kalkamıyorum?” diye merak ediyorsanız Soruyla ilgileniyorsanız, umarım bugünkü makale sizin için yararlı olmuştur.

Nasıl erken kalkılacağını biliyor musun? Erkenci kuş musun yoksa gece kuşu musun?




Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!