Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Net Değer Nedir? Net Değerinizi Nasıl Hesaplarsınız?

 Net Değer Nedir? Net Değerinizi Nasıl Hesaplarsınız?

net değer nedir Muhtemelen insanların net değer hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur, ama net değer nedir? Peki net değerinizi biliyor musunuz? İnsanlar net değerlerinden bahsederken genellikle ne kadar paraya sahip olduklarından bahsediyorlar, ancak bu bankada ne kadar paranız olduğu kadar basit değil….

net değer nedir

Muhtemelen insanların net değer hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur, ama net değer nedir? Peki net değerinizi biliyor musunuz?

İnsanlar net değerlerinden bahsederken genellikle ne kadar paraya sahip olduklarından bahsediyorlar ancak bu, bankada ne kadar paranız olduğu kadar basit değil. Bu, varlık ve yükümlülüklerinize dayalı bir hesaplamadır.

Net değer, finansal durumunuzun önemli bir ölçüsüdür ve kolayca farkında olabileceğiniz bir şeydir.

Tıpkı kredi puanınızı bilmek gibi, net değerinizi bilmek de mali durumunuzu iyileştirmek için hangi adımları atacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Zengin insanların net değer hakkında konuştuğunu sık sık duyarız, ancak net değerinizin pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu herkesin kavramın ne olduğunu anlaması önemlidir. Neyse ki net değerinizi bulmak oldukça kolay!

Bugün net değerinizi hesaplamak ve takip etmek için basit adımları açıklayacağım. Unutmayın, bu finansal sağlığınızı ve ilerlemenizi ölçmenin başka bir yoludur.

Birisinin bana ne kadar borcu olduğunu, ne kadar para biriktirdiğini, ne kadar varlığa sahip olduğunu vb. söylediği birçok kez oldu.

Her zaman kesin bir sayıyı bilmeniz gerekmese de genel bir fikre sahip olmak genellikle akıllıca olacaktır.

Net değerin ne anlama geldiğini ve sizi nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Net değerinizi hiç hesaplamadıysanız, negatif veya beklediğinizden daha düşük olabilir, ancak önemli olan bunun ne olduğunu bilmek ve aylar ve yıllar içinde nasıl değiştiğini not etmektir. Bunu bilmek mali durumunuzu iyileştirmenin ilk adımlarından biridir!

Net Değer ile İlgili İçerik:

net değer nedir

Kişisel net değeriniz, varlıklarınızın (sahip olduğunuz) değeri eksi borcunuzdur.

Sahip olduğunuz ve borçlu olduğunuz şeylerden oluşur.

Net değerinizi neden bilmelisiniz?

Net değerinizin ve genel mali durumunuzun farkında olmanın birçok olumlu yanı vardır.

Net değerinizi bilmek, paranızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, net değerin ne olduğunu ve net değerinizi nasıl hesaplayacağınızı biliyorsanız harcamalarınız ve diğer finansal kararlarınız konusunda daha dikkatli olmanızdır. Örneğin, ister borcunuzu daha hızlı ödeme planı olsun, ister ek iş bulma ya da harcamalarınızı kısma planı olsun, sizi bir hedef belirlemeye ve bu hedefe ulaşmanın yollarını bulmaya motive edebilir.

Okumak:  2024'te TikTok'ta Nasıl Canlı Yayın Yapılır (Canlı Yayın)

Net değerinizi bilmek de önemlidir çünkü bunun borcunuzla çok ilgisi vardır. Bazı insanlar yalnızca varlıklarının ne olduğunu düşünür ve ne kadar iyi durumda olduklarını buna dayandırırlar. Ancak borcunuz çok büyük bir faktör!

Birisinin 30.000 $ değerinde bir arabası ve 300.000 $ değerinde bir evi olabilir, ancak 250.000 $ değerinde borcu (araba kredisi, ipotek, öğrenci kredileri, kredi kartı borcu vb.) varsa, o zaman net değeri 80.000 $ olur. Bu net değerin çok basit bir örneğidir.

Olmasına rağmen Görmek Birinin net servetinin yüksek olması gibi, borç da sizin gerçek net değerinizi etkiler.

Net değerinizin ve genel mali durumunuzun ne olduğunu bilmenin bir başka yararı da mali sadakatsizliği önleyebilmesidir.

Finansal sadakatsizlik, pahalı bir bağımlılık veya gizli borç nedeniyle parayla ilgili sırlar saklayan biriyle ilişki içinde olduğunuzda meydana gelir. Net değerinizi bildiğinizde, finansal sadakatsizliği kontrolden çıkmadan yakalama olasılığınız artar.

Bir diğer büyük fayda ise net değerinizi bilmenin finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilmesidir çünkü net değeriniz finansal sağlığınızın bir ölçüsü olarak kullanılabilir. Örneğin, net değerinizi takip ediyorsanız ayrıntılara daha yakından bakabilir ve geliştirilebilecek alanları bulabilirsiniz.

Genel olarak net değerinizi bilmek iyidir çünkü mali durumunuzun tam resmini görebileceksiniz ve bu da gerçekçi mali hedefler doğrultusunda çalışmanıza yardımcı olacaktır. Net değeriniz ister negatif, ister pozitif olsun, ister istediğiniz kadar yüksek olsun, önemli olan paranızın nerede durduğunu bulmaktır.

Bakın, mali açıdan iyi durumda olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen resmin tamamına bakmıyorsunuzdur. İyi durumda olduklarını düşünen ve daha sonra borcunu veya başka bir nedeni hesaba katmadıkları için net değerlerinin negatif olduğunu anlayan insanlar tanıyorum.

Diğerleri borçlarıyla yüzleşmekten korktukları için net değerlerini hesaplayamayabilirler. Bunu sindirmek zor olsa da, nerede durduğunuzu görmek finansal geleceğinizi iyileştirmede harika bir ilk adımdır.

Net değerinizi nasıl hesaplarsınız?

Net değerinizi hesaplamanın iki adımı vardır ve her birinde size yol göstereceğim.

Adım 1: Tüm varlıklarınızı ekleyin. Bunlar sahip olduğunuz şeylerdir, örneğin:

 • Ana konutunuzun ve sahip olduğunuz diğer gayrimenkullerin piyasa değeri. Evinizi uzun zaman önce satın aldıysanız orijinal satın alma fiyatı çok eski olabilir. Evinizin mevcut piyasa değerini belirlemek, Zillow'u kullanarak (Zillow size her zaman en doğru tahminleri vermese de), onu yakınınızdaki benzer evlerle karşılaştırarak ve daha fazlasını yaparak yapılabilir.
 • Arabanızın, RV'nizin ve diğer araçlarınızın değeri. Bu tutarı belirlemek için Kelley Blue Book'u kullanabilirsiniz.
 • Emeklilik hesapları, gayrimenkuller, şirket hisseleri, tahviller vb. yatırımlarınızdaki miktar gibi. 401(k)'niz burada da sayılır!
 • Çek ve tasarruf hesaplarınızdaki tutar, nakit para, mevduat sertifikaları vb.
 • Mücevherlerinizin ve diğer koleksiyon eşyalarınızın değeri.
 • Hayat sigortanızın nakit değeri bir varlık olarak kabul edilir.
 • Sahip olduğunuz diğer kişisel mülkler buraya eklenmelidir.

Adım 2: Tüm borcunuzu (yükümlülükler olarak da bilinir) varlıklarınızın toplam değerinden çıkarın. Borçlar şöyle şeylerdir:

 • İpotek
 • Araba kredisi
 • Kredi kartı bakiyeleri
 • Öğrenim kredisi borcu
 • Tıbbi borç
 • Bireysel kredi
 • Diğer mali yükümlülükler

Borcunuzu varlıklarınızdan çıkardıktan sonra net değeriniz olur.

Okumak:  2024'te Facebook Arkadaşlık Profili Nasıl Silinir?

İşte net değer formülü:

Toplam Varlıklar eksi Toplam Yükümlülükler = Net Değer

Varlıklarınızda 100.000 ABD Doları ve yükümlülüklerinizde 100.000 ABD Doları varsa, bu, net değerinizin 0 ABD Doları olduğu anlamına gelir.

Varlıklarınızda 10.000 ABD Doları ve yükümlülüklerinizde 40.000 ABD Doları varsa, bu, net değerinizin -30.000 ABD Doları olduğu anlamına gelir. Evet, negatif bir net değere sahip olabilirsiniz.

Genç olduğunuzda ve yeni başladığınızda net servetinizin negatif veya düşük olması çok yaygındır. Öğrenci krediniz veya yüksek ipoteğiniz varsa, net değerinizin negatif veya düşük olması da yaygındır.

Kendiniz hesaplayarak net değerinizin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, hepimizin bir yerden başladığını unutmayın!

Sıvı net değer nedir?

Likit net değeriniz size ne kadar nakite kolayca erişebileceğinizi söyler. Çok fazla nakde hızlı bir şekilde erişmeniz gerekiyorsa, likit net değerinizi bilmek önemlidir.

Likit net değer, nakit veya nakit benzerlerinizden likit yükümlülüklerinizin düşülmesiyle elde edilen değerdir. Bunlar, nakit para, çek/tasarruf/banka hesapları, aracılık hesabındaki para vb. gibi kolaylıkla nakde çevrilebilen varlıklardır.

Genellikle gayrimenkul (ev sermayeniz sayılmaz) veya emeklilik tasarrufları (401k veya IRA gibi) gibi şeyleri içermez, çünkü bunları nakde ve/veya ücretlere veya masraflara dönüştürmeniz zaman alabilir. borçlu olabileceğiniz cezalar.

Net değerinizi ne sıklıkla hesaplamanız gerekir?

Net değerinize üç ayda bir bakmanın iyi bir başlangıç ​​noktası olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlar yılda bir, hatta ayda bir kez bakmaya karar verirler.

Birçok kişi bütçelerine ve net değerlerine bakmanın da yararlı olduğunu düşünüyor; bu da nereleri geliştirebileceğinizi görmenize yardımcı olacak.

Net değeriniz size büyük resmi verir ve bütçeniz günlük yaşamınızda nerede değişiklik yapmanız gerektiğini gösterir.

Yani aydan aya dalgalanmalar olacak. Örneğin borsada iniş ve çıkışlar oluyorsa, yatırımlarınızda önemli miktarda varsa, bunun net değeriniz üzerinde büyük etkisi olabilir. Ancak bu, kişisel zenginliğin iyi bir ölçüsüdür ve bunu takip etmenizi öneririm.

Ayrıca, net değerinize bakmak çoğu zaman zor olmamalıdır, özellikle de resmi olarak Kişisel Sermaye olarak bilinen Empower gibi bir kişisel finans aracı kullanıyorsanız.

kontrol panelini geliştirin net değer hesaplayıcı görseliEmpower neye benziyor? Bu benim hesabım değil, gizliliğimi korumak için Empower'dan bir resim.

Empower, mali durumunuzu kolayca görebilmeniz için mali hesaplarınızı bağlamanıza olanak tanır. Mortgage kredilerini, banka hesaplarını, kredi kartı hesaplarını, yatırım hesaplarını, emeklilik hesaplarını ve daha fazlasını yönetebilirsiniz. bağlanabilirsiniz – üstelik ücretsizdir.

Empower ile net değerinizin ve mali durumunuzun tam bir resmini elde etmek için tüm hesaplarınızı birbirine bağlayabilirsiniz.

Empower kullanıyorum ve kullanan birçok kişiyi tanıyorum. Çok popüler ve kullanışlı bir kişisel finans aracıdır.

Mali durumunuzu ve net değerinizi daha iyi ölçmek için Empower'ın net değer hesaplayıcısına göz atmanızı öneririm.

Empower'ı kesinlikle seviyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Yaşa göre ortalama net değer nedir?

Net değerin ne olduğunu merak ediyorsanız yaşa göre ortalama net değerin ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Bu mükemmel bir hesaplama olmasa ve birçok farklı faktör olsa da, aşağıda net servetin yaşa göre çok basit bir karşılaştırması bulunmaktadır. Bu mükemmel olmasa da, ABD'deki diğerleriyle karşılaştırıldığında nasıl olduğunuzu gösterir.

Okumak:  Twitter'da Beğeniler Nasıl Gizlenir? Basit Adımlarla Bilin

buna göre Federal Rezerv (bu raporda birçok ilginç istatistik, eğitime göre ortalama net değer, konut durumu ve daha fazlası gösterilmektedir) 2019 itibarıyla ortalama hane net değeri:

 • 35 yaş ve altındakilerin ortalama net değeri 76.300 dolar.
 • 35 ila 44 yaşları arasındakilerin ortalama net serveti 436.200 dolardır.
 • 45 ila 54 yaşları arasındakilerin ortalama net serveti 833.200 dolardır.
 • 55 ile 64 yaş arasındakilerin ortalama net serveti 1.175.900 dolardır.
 • 65 ile 74 yaş arasındakilerin ortalama net serveti 1.217.700 dolardır.
 • 75 yaş ve üzeri kişilerin ortalama net serveti 977.600 dolar.

Şimdi, yakın zamanda net değerinizi hesapladıysanız ve kendinizi yaşınızdaki ortalama bir insandan çok farklı bir durumda bulduysanız, lütfen bunun cesaretinizi kırmasına veya vazgeçmeniz gerektiğini düşünmenize izin vermeyin. Mali durumunuzu iyileştirmenin yolları var. Ve ne yaptığınızı belirleyen tek şey net değeriniz değil.

Net değeriniz ne kadar motive olduğunuzu göstermez ve net değerin ne olduğunu yeni öğrendiyseniz, farkında olmadan zaten ilerleme kaydediyor olabilirsiniz.

Bu makaleyi okuyarak net değerinizi artırma yolunda iyi bir adım attığınızı unutmayın!

Aşağıdaki yorumlarda hepinizin “yaşa göre ortalama net değer” hakkında söyleyeceklerini duymak isterim.

En yüksek net servete kim sahip? Hangi net değer zengin olarak kabul edilir?

Dünyanın en yüksek net değerleri:

 1. Bernard Arnault ve ailesi
 2. Elon Musk
 3. Jeff Bezos
 4. Larry Ellison
 5. Warren Buffet
 6. Bill Gates

Her biri milyarlarca dolar değerinde!

Ancak 5-10 milyon dolarlık net servete sahip olmak genellikle ortalama bir insana göre yüksek kabul ediliyor.

Net değerimi nasıl artırabilirim?

Net değeriniz negatifse veya onu artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz iki şey vardır: Varlıklarınızı artırın ve borcunuzu azaltın. Söylemesi yapmaktan daha kolay biliyorum ama her şey küçük adımlarla başlar!

Bunu yapmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır:

Ve benzeri!

net değer nedir – Özet

İster düşük, ister orta, ister yüksek bir net varlığınız olsun, net değerinizin ilerlemesini takip etmenin anahtarı, net değerinizin aylar ve yıllar içinde nasıl değiştiğini analiz etmektir.

Net değeriniz artıyor mu? Aşağı? Aynı mı kalıyor? Pozitif net değeriniz var mı yoksa negatif bir sayı mı?

Net değerinizi takip ederek ne üzerinde çalışmanız gerektiğini daha iyi analiz edebilirsiniz. Net değeriniz, kişisel mali durumunuzun bir ölçüsüdür, ancak net servetinizin düşük veya yüksek olması, iyi bir insan olup olmadığınızı belirlemez!

Tekrar net değer nedir? Unutmayın, varlıklar – borçlar = net değeriniz.

Net değerinizi biliyor musunuz? Neden veya neden?
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!