Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Nikola Stulic Sertifikasyon Uzmanı Olarak Tecrübesini Paylaşıyor…

Nikola Stulic Sertifikasyon Uzmanı Olarak Tecrübesini Paylaşıyor...

Nikola Stulic, Sertifikalı Kodlanabilir Uzmandır ve en iyi WordPress geliştiricilerinden biridir. 15 yılı aşkın deneyimiyle tema/eklenti geliştirme ve özelleştirme, QA ve proje yönetimi konularında uzmanlaşmıştır. Onun hakkında daha fazla bilgi edinmek için adamın kendisinden okuyalım!

Farhan: Merhaba Nikola, bu röportajda seni aramızda görmek büyük bir zevk. Bize kendiniz hakkında kısa bir bilgi verebilirseniz harika olur mu?

-Nikola: Merhaba Farhan, davetin için teşekkürler!

Müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan dönüşüm odaklı özel tasarım sağlayan küçük bir web ajansının kurucu ortağı ve baş geliştiricisiyim. Çeşitli sektörlerdeki (özellikle turizm ve moda endüstrisindeki) küçük ve orta ölçekli şirketler, e-öğrenme platformları ve siyasi ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için WordPress tabanlı web siteleri oluşturma konusunda uzmanız.

WordPress topluluğunun içindeyim ve farklı etkinliklerin organizatörü, konuşmacısı ve çevirmeni olarak ayda 20-25 saat katkıda bulunuyorum.

Ben de 2019'dan bu yana Sertifikalı Kodlanabilir Uzman.

Farhan: Ne zamandır WordPress sektöründe çalışıyorsunuz? Kariyeriniz için neden özellikle WordPress'i seçtiniz? İzleyicilerimize WordPress yolculuğunuz ve yaşamınızla ilgili bazı bilgiler verebilir misiniz?

-Nikola: Bu Temmuz 14 yıl olacak! Uzun süredir iş ortağım olan Ena Jovovic, projelerimizde yeni bir şeyler denemek istiyordu, bu yüzden 2007 yazında oluşturduğumuz bazı harika yeni web siteleri için WordPress'i kullanmaya karar verdik. Yönetim açısından, kullandığımız CMS'den çok daha sezgiseldi. o sırada ve kaputun altındaki ikisini karşılaştırdığımda. Aslında tek bir yorumum vardı: “Kod Şiirdir”. Teslimat süremizi önemli ölçüde kısaltmayı öğrenmemize rağmen o zamandan beri WordPress olmayan yalnızca 2 site oluşturduk.

Farhan: Codeable'a katıldığınız 2019 yılından bu yana 200'den fazla proje tamamladınız. Codeable'ı ilk kez nerede duydunuz ve ilk izleniminiz neydi? Codeable diğer serbest çalışma platformlarından nasıl daha iyi?

-Nikola: Sevgili dostum ve kayınbiraderim Mitko Kochkovski bilirkişi olarak başvurmamı önerdi ama hiç vaktim olmadı. Kırılma noktası, konuşmacı olduğum ve Codeable'ın kurucu ortağı Tomaz Zaman ile tanıştığım WordCamp Üsküp 2018 oldu. Eve gelir gelmez başvurdum ve birkaç ay sonra Codeable ailesine katılmam istendi.

Profilimizin bulunduğu diğer serbest platformlardan daha iyi bir enerji olduğunu hemen fark ettim.

Okumak:  Fotoğraf Kitaplarını Pazarlama Aracı Olarak Kullanma: Tam Bir Kılavuz

Uzmanların özel yorumlarda işbirliği yaptığı veya ekibin Slack'inde, boşaltmanın kesinlikle yasak olduğu ve 1000'den fazla tamamlanmış görevi olan uzmanların, bu projeleri başka kişilere vermek üzere çalışma odasından izin aldıkları çalışma odalarında teklif verdiğimizi fark ettiğimde çok heyecanlandım. yeni gelenler.

Codeable'ı benzersiz kılan, uzmanlar, daha sabırlı ve işbirliği yapma isteği olan müşteriler arasındaki atmosfer ve üzerinde çalıştığımız projeler, becerilerimizi sürekli olarak geliştirmemizi ve geliştirmemizi sağlıyor.

Farhan: WordCamp'ler ve WordPress Buluşmaları, herkesin WordPress topluluğuyla bağlantı kurmasına ve etkileşimde bulunmasına yardımcı olan harika etkinlikler veya konferanslardır. Şu ana kadar bu etkinliklerle ilgili deneyiminiz nedir? Bu etkinliklere düzenli olarak katılmalı mıyız?

-Nikola: Topluluk, WordPress'in itici gücüdür ve WordCamp'ler ve WordPress Buluşmaları, dahil olmak için en iyi yerdir. Konuşmalara ve atölye çalışmalarına katılmak yeni şeyler ve teknikler öğrenmenize yardımcı olacaktır, ancak katılımcılar arasındaki etkileşim paha biçilemezdir.

Sadece yeni insanlarla tanışmakla kalmayacak, aynı zamanda onların hikayelerini ve deneyimlerini de duyabileceksiniz, bu da çalışma yöntemlerinizi mükemmelleştirmeye devam etmenizi sağlayacaktır. İlk WordCamp'ım sırasında, iki ders arasında, sahip olduğumu bile bilmediğim bir soruna çözüm buldum. İşte o anda sadece çevirmen ve öğretim görevlisi olarak değil, aynı zamanda organizatör olarak da topluluğa dahil olmaya karar verdim.

Bugün memleketimdeki (Belgrad, Sırbistan) buluşmaların ve WordCamp'ların organizatörlerinden biriyim ve WordCamp Europe 2018 (yerel ekip) ve WordCamp Europe 2019 (topluluk ekibi) organizasyon ekiplerinin üyesi olmaktan gurur duyuyorum.

Farhan: Sizinle WordPress ile ilgili bir proje üzerinde çalıştığınızı paylaştığınız bir sohbetimiz vardı ve WordPress Topluluğuna ücretsiz kaynaklar, kurslar ve araçlardan oluşan bir koleksiyon sağlayacağınızdan bahsetmiştiniz. Bu fikrin arkasındaki motivasyonunuz nedir?

-Nikola: Bir zamanlar son teslim tarihi kısıtlı olan ve belirli bir taleple ilgili talimatlara ihtiyacım olan bir proje üzerinde çalışıyordum. Yazarın neye ihtiyacım olduğunu inanılmaz derecede iyi tanımladığı bir YouTube videosu buldum. Beni şaşırtan şey ise videonun 3 yılda yalnızca 50 civarında izlenme almasıydı. Bir fikrin ortaya çıkması çok uzun sürmedi ve WP İzci birkaç saat sonra doğdu.

WP Scout, WordPress'i günlük işlerinde kullananların (programcılar, tasarımcılar, SEO uzmanları veya dijital pazarlamada çalışan kişiler) gelişimine yardımcı olabilecek kurslar ve araçlardan (ücretsiz ve ticari) oluşan bir kaynak merkezi olmayı amaçlamaktadır. ).

Okumak:  2024'te Verimli Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken 10 Eşya

Yüzlerce WordPress ile ilgili blogdan duyuruları, en son tweet'leri tek bir yerde bulacağız, aynı zamanda farklı sosyal ağlardan yeterince ilgi görmeyen içerikleri tanıtmanın yanı sıra, WordPress kullanımı yoluyla değerli ürünler yaratan yazarları da tanıtacağız. dikkat.

WordPress bize profesyonel anlamda çok şey kazandırdı ve bu bizim teşekkür etme ve topluluğa elimizden geldiğince geri vermeye çalışma şeklimiz olacak. Bu şekilde toplumun daha da gelişmesine de yardımcı olabileceğimizi umuyoruz.

Farhan: Özellikle birden fazla projede yer aldığınızda iş ve kişisel hayatınızı yönetmek bazen zor oluyor. İş ve özel hayatınızı nasıl dengelediğinizi paylaşır mısınız? Boş zamanlarınızda ne yapmaktan hoşlanırsınız?

-Nikola: Kariyerimin ilk 8 yılı boyunca müşterilerimin 7/24 hizmetindeydim. Hafta sonlarım ve çalışma saatlerim yoktu.

Ama sonra büyük kızım doğdu ve alışkanlıklarımı tamamen değiştirdim. Hala çalışma saatlerim yok ama sadece kızlarım okuldayken veya onlar uyurken çalışıyorum. Hafta sonları da nadiren çalışıyorum.

Çalışırken tamamen DnD modundayım. Bu saatlerde kişisel e-postalarımı bile kontrol etmiyorum. Pomodoro tekniğini 2017'den beri kullanıyorum (gerçi her moladan önce 40 dakika çalışıyorum). Ah, evet, iş için kullandığım bir dizüstü bilgisayarım yok ve işim çalışma odamdan asla çıkmıyor.

Boş zamanlarımı mümkün olduğunca ailem ve arkadaşlarımla geçirmeye çalışıyorum. “Kendime vakit ayırdığımda” polisiye ve gizem dizilerini ya okuyorum ya da izliyorum.

Farhan: WordPress, kariyerine web geliştirme alanında başlamak isteyenler için bir önceliktir. Özel tema ve eklenti geliştirmeyle ilgilenen yeni başlayanlar için birkaç ipucu paylaşabilir misiniz? Hangi araçları ve iş akışını önermek istersiniz?

-Nikola: En iyi WordPress uzmanı olmak ve WordPress geliştirme alanında kariyer sahibi olmak için şu ilkeleri izlemeniz gerekir: öğrenin, uzmanlaşın, planlayın, dahil edin.

Sürekli öğrenme muhtemelen herhangi bir geliştirici için (yalnızca WordPress'e yeni başlayanlar için değil) en önemli şeydir. Şimdi bile, neredeyse 18 yıldır bu işte çalıştıktan sonra, günde en az bir saatimi araştırmaya ayırıyorum. Bu sadece yeni şeyler öğrenmeme değil, aynı zamanda zaten bildiğim şeyleri nasıl daha iyi kullanabileceğimi, iş akışımı optimize etmeyi veya projelerimizi daha iyi organize etmeyi öğrenmeme de yardımcı oluyor. Bu işte başarıya ulaşmak istiyorsanız WordPress temellerinin ötesine geçmeye çalışmalısınız.

Her başarılı kariyer premium projelere bağlıdır. Bu tür projelere sahip olmak için belirli bir uzmanlık alanında (tema veya eklenti geliştirme, niş siteler vb.) gerçekten uzman olmanız gerekir. Elbette bu genel bir tavsiyedir, dolayısıyla her konuda ustalaşacak kadar yetenekliyseniz, bunu yapın!

Okumak:  E-Ticaret İşletmesi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Artıları, Eksileri ve En İyi İpuçları

Başarılı olmak için organize olmanız gerekir, özellikle de serbest çalışan olarak çalışmayı planlıyorsanız. Kilometre taşları oluşturun, küçük görevler için bile zamanınızı takip edin ve her zaman hem müşterilerinizle hem de iş arkadaşlarınızla iletişim kurduğunuzdan emin olun.

WordPress, bilgilerini paylaşmayı ve birbirlerine yardım etmeyi seven gönüllüler tarafından oluşturulmuştur. Katılın ve topluluğun bir parçası olmanın faydalarını çok yakında göreceksiniz.

Farhan: Favori temalarınızı ve eklentilerinizi paylaşmak ister misiniz? Onları rekabette öne çıkaran şey nedir?

-Nikola: Her sitenin kendine özel gereksinimleri vardır. Mümkün olduğunda bir oluşturacağız Adaçayı bazlı tema. Ancak yıllar geçtikçe geliştirme sürecimizi hızlandırmamıza yardımcı olan bazı temalar ve eklentiler bulduk.

Temalar:

  • Astra
  • Blog siteleri için her zaman tarafından oluşturulan yüksek düzeyde optimize edilmiş temaları kullanırız. MeksHQ.

Eklentiler:

  • Gelişmiş Özel Alanlar Pro
  • Kereste
  • WP Formları
  • Etkinlik Takvimi
  • MotoPress Otel Rezervasyon eklentisi

Farhan: Konu WordPress performansı olduğunda barındırma çok önemli bir rol oynuyor. Müşterileriniz için hangi barındırma türünü tercih edersiniz? Bulut barındırma hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ve bunu geleneksel paylaşımlı barındırmayla nasıl karşılaştırırsınız?

-Nikola: Kendimiz veya müşterilerimiz için siteler oluşturduğumuzda işimize odaklanmak istiyorum. Bulut barındırma, tüm paylaşılan barındırmalardan daha yüksek performans ve daha iyi güvenlik sunar, ancak sunucu yapılandırmasında uzun saatler harcamak istemiyorum.

Tek istediğim yüzde 99,99 çalışma süresi, hazırlama özelliğine sahip sezgisel bir yönetici paneli ve GIT dağıtımları. Gerçi tamamen DreamHost'e geçtiğimizde tüm projelerimizde DigitalOcean'ı kullandık. Ayda birkaç saat tasarruf ettiğimi fark ettim çünkü artık mükemmel 7/24 destekle eksiksiz bir hizmete sahibiz.

Farhan: Bu röportaj için bir kez daha teşekkürler Nikola!

-Nikola: Teşekkür ederim! Seninle konuşmak bir zevkti.

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!