Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Ocak ayında Google Analytics Spam'ı


Ocak ayında Google Analytics Spam'ı

Web sitenizi Google Analytics'i sık sık kontrol eden biriyseniz, Ocak sonu veya Şubat başında trafikte bir artış fark etmiş olabilirsiniz.

Bilmeniz gereken ilk şey bunun spam olduğudur. Farklı IP adreslerinden gelen birkaç bin bot tarafından eklendi. Bu, tüm analiz ve raporlama sisteminizi çökertebilir; o yüzden bu tür spam'lerin ilerlemesini engelleyip engelleyemeyeceğimizi görelim.

GA'da Filtrelenmemiş Görünüm Oluşturma

Google Analytics'in en iyi özelliklerinden biri birden fazla görünüm ayarlayabilmenizdir. Her görünüm tamamen aynı verileri alır ancak bu verilerin farklı parçalarını filtreleyebilirsiniz. Görünümlerle ilgili birkaç harika şey var.

Bunlardan biri, Filtrelenmemiş bir görünüm oluşturabilmenizdir. Bu, tüm verileri toplayan yedekleme görünümünüz olacaktır.

Filtrelenmemiş bir görünüme sahip olduğunuzu bildiğinize göre, önemsiz verileri kaldıran bir veya daha fazla görünüm oluşturmanın zamanı gelmiştir. Aslında 3 görüşüm var. Filtrelenmemiş görünüm, ana görünümüm ve deneme amaçlı bir test görünümü.

Filtrelerimle Ana görünümümde, bir sürü verinin içeri girmesini engellemeyi kaldırıyorum:

 • Ev IP adresim
 • Sık sık çalıştığım bir IP adresi
 • Ve önceki yıllarda gördüğüm birkaç spam türü

Google Analytics'te Filtre Ayarlama

Bugün tüm işi sizin filtrelenmemiş görünümünüzde yapacağız – benim durumumda ben buna Üstat görünüm diyorum.

Filtreyi şu şekilde ayarlıyoruz:

 1. Yönetici -> Filtreler'e gidin
 2. Filtre Ekle'yi tıklayın
 3. Filtreyi yapılandırma
  1. Filtreye “2021Q1BotSpam” gibi açıklayıcı bir ad verin. Birkaç yıl sonra yeni türde bot spam'ları ortaya çıkabileceği için “bot spam” gibi isimlerden kaçınırdım.
  2. Filtre türü: Önceden tanımlanmış
  3. Hariç Tut | alt dizinlere trafik | Bunlar eşittir
  4. /trafficbot.live|/trafficbot.life|/bot-traffic.icu|/bot-traffic.xyz – analizlerinizde bunlardan yalnızca bir veya ikisini görebilirsiniz. Ancak etkinliğe genel olarak bakarsanız bu dört dizini bulabilirsiniz. Bunların hepsini de engelleyebilirsiniz
 4. (İsteğe bağlı) “Bu filtreyi doğrulayın”. İsterseniz filtreyi doğrulamaktan çekinmeyin. Başkalarının da aynı filtreleri kullandığını ve doğrulamadıklarını gördüm.
 5. Kaydetmek
Okumak:  Temel Konularda Uzmanlaşmak: Google Search Console'a Erişmek İçin Adım Adım Kılavuz

İşte tamamlandığında nasıl görünmesi gerektiği.

Bunu yaptığınızda, filtre kaydedilir ve gelecekte spam botlardan gelecek veriler bu görünümde göz ardı edilir. Herhangi bir nedenle işleri karıştırırsanız, başvurabileceğiniz Ham/Filtrelenmemiş görünümünüz olur.