Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Otomatik Kaydırma veya Hareket Etmeyen Instagram Canlı Yorumları Nasıl Onarılır

Not: Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Otomatik Kaydırma veya Hareket Etmeyen Instagram Canlı Yorumları Nasıl Onarılır

Otomatik Kaydırma veya Hareket Etmeyen Instagram Canlı Yorumları Nasıl Onarılır

Instagram'daki canlı videolar oldukça popüler hale geldi ve içerik oluşturucuların hedef kitleleriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmasına olanak tanıdı. Instagram Live'ın en iyi özelliklerinden biri, sağ taraftaki yorumların otomatik olarak kaydırılmasıdır; bu da yeni yorumları geldikçe görüntülemeyi kolaylaştırır.

Ancak bazen bu otomatik kaydırma düzgün çalışmayı durdurur. Yorumlar yerinde donabilir ve izleyicilerinizin en yeni etkileşimlerini göstermeyebilir.

Takipçilerinizle bağlantı kurmak için Canlı yayına güveniyorsanız bu durum sinir bozucu olabilir. Ancak endişelenmeyin; çoğu durumda otomatik kaydırmayı yeniden çalıştırmak kolaydır.

Bu yazıda, Instagram Live yorumlarının otomatik kaydırmayı durdurmasının en önemli nedenlerinden bazılarının üzerinden geçeceğim. Ayrıca sorunu çözmek için izleyebileceğiniz uygulanabilir sorun giderme ipuçları da sunacağım.

Düzeltmelere geçmeden önce, Instagram Live yorumlarının yayın sırasında otomatik olarak ilerlemeyi durdurmasına neyin sebep olduğunu anlayalım.

En yaygın suçlulardan bazıları şunlardır:

Geçici Instagram Hataları

Her uygulamada olduğu gibi Instagram da platform tarafında ara sıra normal işleyişi bozan yazılım aksaklıkları yaşayabilir. İyi haber şu ki bunlar genellikle geçicidir ve kendi kendine çözülür.

Instagram uygulamanız güncel değil

Instagram'ı yakın zamanda güncellemediyseniz, daha yeni sürümlerde zaten yamalanmış olan hatalara ve performans sorunlarına eğilimli eski bir sürümü çalıştırıyor olabilirsiniz.

Uygulamaların güncellenmemesi, Canlı yorum kaydırmanın düzgün çalışmaması gibi sorunların yaygın bir nedenidir.

İnternet bağlantı sorunlarınız var

Instagram Live'ın çalışması sabit bir internet bağlantısına bağlı olduğundan herhangi bir kesinti yayına müdahale edebilir ve gecikmelere neden olabilir.

Wi-Fi ve hücresel veri arasında geçiş yapmak veya sinyal gücünün zayıf ve güçlü olduğu alanlar arasında geçiş yapmak, yorumların donmasına neden olabilir.

Cihaz Performans Sorunları

Uygulama çökmeleri, telefon gecikmesi, yetersiz depolama alanı, çok fazla arka plan uygulaması; bunların tümü Instagram'ın sorunsuz çalışmasını ve yeni yorumları otomatik olarak yükleme yeteneğini etkileyebilir.

Şimdi, canlı yayına başladığınızda Instagram Live yorumlarının otomatik olarak kaydırılmamasını çözmek için bazı sorun giderme adımlarını inceleyelim.

Instagram Canlı yayınları sırasında donmuş veya gecikmeli yorum kaydırmayla ilgili sorunları gidermenin ve düzeltmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Instagram Canlı yayınları tutarlı internet bağlantısına bağlı olduğundan, zayıf Wi-Fi veya mobil veri sinyalleri optimum performansı etkileyebilir.

Okumak:  Instagram Takipçileri Satın Almak İçin En İyi 5 Site Fransa (Aralık 2024)

Instagram akışınız veya hikayeleriniz de yavaş yükleniyorsa, bunun nedeni muhtemelen zayıf bağlantıdır.

İnternet bağlantınızın gücünü kontrol etmek için aşağıdaki gibi çevrimiçi araçları kullanarak bir hız testi yapın: Google Fiber İnternet Hız Testi.

Bunun yerine mobil verileri kullanmak için daha güçlü bir Wi-Fi ağına geçmeyi veya Wi-Fi'yi geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin. Yeni yorumların anında görünmesini yavaşlatan bant genişliği sorunlarını iyileştirmek için mümkünse yönlendiricinize yaklaşın.

Bağlantınız diğer uygulamalarda iyi görünüyorsa ağ donanımını yenilemek için modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın.

Video akışında, küçük internet kesintileri hızlı bir şekilde biriktiğinden, canlı yayına geçerken bant genişliğinizin sağlam olduğundan emin olun.

2. Instagram Uygulamasını Kapatıp Yeniden Açın

Herhangi bir mobil uygulama aksaklığı için en basit ilk sorun giderme adımı, uygulamayı yeniden başlatmaktır. Instagram'ın tamamen kapatılması ve yeniden başlatılması, yorum kaydırmayı engelleyebilecek geçici hataları ve veri hatalarını ortadan kaldırabilir.

Bunu bir iPhone'da yapmak için ana sayfa düğmesine çift tıklayın ve tamamen kapatmak için Instagram önizleme kartını yukarı kaydırın. Ardından uygulamayı tekrar başlatmak için Instagram simgesine dokunun.

Android'de çoklu görev görünümünü açın ve Instagram uygulaması önizlemesini kaydırarak uzaklaştırın. Daha sonra Instagram'ı yeniden başlatın.

Çoğu küçük yazılım veya bağlantı sorunu durumunda, bu hızlı yenileme, canlı video yorumlarındaki otomatik kaydırma sorunlarını çözer.

3. Instagram'ın En Son Sürümüne Güncelleme

Instagram'ı yakın zamanda güncellemediyseniz, yorum kaydırma sorunlarının ve diğer hataların nedeni eski bir uygulama sürümü olabilir.

Eski sürümlerde bulunmayan performans düzeltmeleri ve iyileştirmeler içeren Instagram'ın en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

iPhone'da App Store'a gidin > Profil simgenize dokunun > Mevcut Güncellemeler'e dokunun. Bekleyen Instagram güncellemelerini indirin.

Android'de Play Store'u açın > Hamburger menüsüne dokunun > Uygulamalarım ve Oyunlarım > Instagram'ın yanındaki Güncelle'ye dokunun.

Uygulamanın güncellenmesi, Instagram'ın en yeni özellikleriyle artık tam olarak uyumlu olmayan eski bir kod tabanının kullanılmasından kaynaklanan sorunları çözer.

4. Instagram'dan Çıkmaya Zorlayın ve Yeniden Başlatın

Instagram'ı tamamen kapatmak işe yaramazsa bir sonraki sorun giderme düzeyi, takılı kalan işlemleri veya bozuk verileri temizlemek için uygulamadan çıkmaya zorlamaktır.

İPhone'da ana sayfa düğmesine hızlı bir şekilde iki kez basın, ardından Instagram'ı kapatmaya zorlamak için tamamen yukarı kaydırın. Daha sonra güç düğmesini basılı tutun ve cihazınızı tamamen kapatın. 30 saniye bekleyin, telefonunuzu tekrar açın ve ardından Instagram'ı başlatın.

Android kullanıcıları için Ayarlar > Uygulamalar > Instagram > Durdurmaya Zorla'yı açın. Bu, uygulamayı tamamen hafızadan çıkarır. Daha sonra Android cihazınızı tamamen yeniden başlatın. Telefonunuz tekrar açıldığında Instagram'ı başlatın.

Bu, önbellek ve arka plan işlemlerini yeniden başlamaya zorlar ve yorum kaydırmada gecikmeye veya donmaya neden olan sorunlu örnekleri ortadan kaldırır.

5. Mobil Cihazınızı Yeniden Başlatın

Instagram'dan çıkmaya zorlamayla aynı doğrultuda, iPhone veya Android cihazınızın tamamen yeniden başlatılması, çalışan uygulamaları ve hizmetleri sıfırlar. Bu, performansı etkileyen geçici aksaklıkları ortadan kaldırabilir.

Güç düğmesini basılı tutarak cihazınızı tamamen kapatın, en az 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar başlatın. Bu, cihaz hafızasının temizlenmesine ve telefon hizmetlerinin yeniden başlatılmasına olanak tanır.

Okumak:  Dell Sistem Geri Yükleme Nasıl Gerçekleştirilir

Mobil cihazınız yedeklemeyi yükledikten sonra Instagram'ı açın ve Canlı yorum kaydırmanın artık yayın sırasında normal şekilde çalışıp çalışmadığını test edin.

6. Instagram Uygulama Önbelleğini ve Verilerini Temizleyin

Zamanla önbelleğe alınan uygulama verileri birikebilir, şişebilir veya bozulabilir. Instagram'da bu, yeni yorumların gerçek zamanlı olarak sorunsuz bir şekilde yüklenmesini engelleyebilir.

Android cihazlarda:

 • Ayarlar > Uygulamalar'ı açın
 • Instagram > Depolama bölümüne ilerleyin
 • Önbelleği Temizle ve Verileri Temizle düğmelerine dokunun

Bu, Instagram'ın önbelleğe alınmış eski dosyalarını kaldırır ve uygulamayı varsayılanlara sıfırlar.

iPhone'larda Instagram'ı kaldırıp yeniden yükleyin:

 • Çalkalama modu etkinleşene kadar parmağınızı Instagram simgesinin üzerinde tutun
 • Kaldırmak için küçük X simgesine dokunun
 • App Store'u açın ve Instagram'ı yeniden yükleyin

Instagram önbelleğini silmek, uygulamayı tekrar açtığınızda yenilenen verileri yeniden indirmeye zorlar.

7. Arka Plan Uygulama Yenileme Ayarlarını Kontrol Edin

Pil ömründen tasarruf etmek için birçok kullanıcı, performansı etkileyebileceğinin farkına varmadan arka plandaki uygulama etkinliğini kısıtlıyor.

Arka plan yenilemeyi devre dışı bırakmak, Instagram'ın gerçek zamanlı yorum ve yayın güncellemesine izin vermek yerine, onu her açtığınızda tamamen yeniden başlatılması gerektiği anlamına gelir.

Android cihazlarda:

 • Ayarlar > Pil > Uygulama optimizasyonu'na gidin
 • Instagram'ın kısıtlanmadığından veya kapatılmadığından emin olun

iPhone'da:

 • Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme seçeneğine gidin
 • Arka Planda Uygulama Yenileme düğmesinin açık olup olmadığını kontrol edin
 • Aşağı kaydırın ve Instagram arka plan güncellemesinin açık olduğundan emin olun

Arka planda uygulama yenileme devre dışıysa bunu açın ve otomatik kaydırmanın Instagram Live'da düzgün çalışıp çalışmadığını test edin.

8. Pil Tasarruf Modunu Kapatın

Benzer şekilde, pil tasarrufu modları, telefonunuzun gücü azaldığında şarjdan tasarruf etmek için arka plan veri kullanımını ve uygulama yenileme hızlarını kısıtlar.

Pil tasarrufu, acil durumlarda faydalı olsa da, Instagram gibi uygulamaların yorumları ve akışları gerçek zamanlı olarak güncellemesini işlevsel olarak engeller.

Hızlı ayarları açın ve pil tasarrufu veya güç tasarrufu modunun tamamen devre dışı bırakıldığından emin olun. Bu modlar sorunsuz sosyal medya performansı için fazla kısıtlayıcıdır.

Pil tasarrufu devre dışı bırakıldığında, başka bir sorunun devam etmediği varsayıldığında canlı yorum kaydırmanın doğru şekilde çalışmaya başlaması gerekir.

9. Sorunun Diğer Cihazlarda Oluşup Olmadığına Bakın

Temel nedeni daha iyi izole etmek için Instagram Live yorum kaydırma özelliğinin, hesabınıza giriş yapan farklı cihazlar arasında tutarlı bir şekilde otomatik olarak güncellenip güncellenmediğini kontrol edin.

Bir arkadaşınızın telefonunu ödünç alın ve canlı bir video başlatmayı ve yorum kaydırma davranışını izlemeyi deneyin. Veya instagram.com adresinden bir mobil tarayıcıda Instagram'a giriş yapın.

Kaydırma diğer telefonlarda ve masaüstü tarayıcınızda düzgün çalışıyorsa sorun, hesabınızdan veya Instagram platformundan ziyade cihazınızla ilgilidir.

Ancak kaydırma farklı cihazlarda donmaya devam ederse, Instagram hesabınızın kendisi de canlı etkileşimle ilgili kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Hesap sınırlamalarını devre dışı bırakmak, cihazlar arasında tutarlı kaydırma hatalarını çözmüyorsa Instagram desteğiyle iletişime geçin.

Okumak:  En İyi 15 Saha Servis Yönetimi Yazılım Platformu

10. Instagram Uygulamasını Yeniden Yükleyin

Instagram'ı kapatıp yeniden başlatmak işe yaramazsa uygulamayı tamamen kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin. Bu, uygulama verilerini ve önbelleklerini siler ve yeni bir yüklemeyi zorlar.

İPhone'da Instagram'ı jiggle yöntemiyle silin. App Store'u açın ve yeniden indirip yükleyin.

Android'de Ayarlar > Uygulamalar bölümünden Instagram'ı kaldırın. Daha sonra Play Store'dan temiz bir sürümü tekrar yükleyin.

Yeniden yükleme, standart sorun giderme adımlarıyla düzeltilemeyen daha derin sorunları çözebilir. Gönderileri ve verileri önceden yedeklediğinizden emin olun.

11. Diğer Canlı Videoları Etkileyip Etkilemediğini Kontrol Edin

Sorunun tekil mi yoksa yaygın mı olduğunu belirlemek için farklı içerik oluşturucuların birden fazla canlı yayınında otomatik kaydırma davranışını test edin.

Takip ettiğiniz hem büyük hem de küçük hesaplardaki 2-3 ek canlı videoyu kontrol edin. Kaydırma işleminin ne olursa olsun donup kalmadığını veya başka yerlerde normal şekilde çalışıp çalışmadığını izleyin.

Farklı canlı videolarda kaydırma işlemi başarısız olursa, Instagram'ın altında yatan bir sorun muhtemelen tüm platformda gerçek zamanlı yorum yüklemelerini engelliyor olabilir.

Ancak kaydırma bazı yayınlarda düzgün çalışıyorsa sorun platform genelinde değil, izlediğiniz hesaplarda yerelleştirilmiş olabilir.

12. Farklı Bir Instagram Hesabıyla Test Edin

Sorunun özellikle hesabınıza veya cihazınıza bağlı olup olmadığını belirlemek için ikincil bir Instagram profilinden canlı video izlemeyi deneyin.

Başka bir hesapta oturum açmış bir arkadaşınızın telefonunu ödünç alın ve orada kaydırmanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Ayrıca test etmek için profilinizden çıkıp aynı cihazdaki alternatif bir hesaba da giriş yapabilirsiniz.

Kaydırma yalnızca ana profilinizde başarısız olursa, hesabınız canlı performanslarla ilgili kısıtlamalarla karşı karşıya demektir. Hesaba özgü sorunları giderme konusunda yardım almak için Instagram desteğiyle iletişime geçin.

13. Sorunu Doğrudan Instagram'a Bildirin

Başka hiçbir temel sorun giderme işlemi otomatik kaydırma sorunlarını çözmezse yardım için hatayı doğrudan Instagram'a bildirin.

Geri bildirim formunu açmak için profil resminiz > Ayarlar > Yardım > Sorun Bildir > Canlı Videolar'a dokunun.

Kaydırma başarısız olduğunda ve bunu daha önce çözmeye çalıştığınız adımları açıklayın. Kullanıcı adınızı, sorunlu yaşamlara olan bağlantıları ve varsa ekran görüntülerini ekleyin.

Instagram ekibi daha sonra arka uçlarında platform çapında yorum sorunlarına neden olan sorunları araştırabilir.

14. Instagram'dan Düzeltme Bekleyin

Bazı durumlarda kaydırma kesintileri ve diğer canlı video aksaklıkları, Instagram'ı küresel olarak etkileyen daha geniş hatalardan kaynaklanıyor.

Mühendisleri, uygulama güncellemeleri aracılığıyla sorunları düzeltmek için sürekli çalışıyor.

Instagram güncellemelerini takip edin ve canlı performanslarla ilgili düzeltmeler için sürüm notlarını kontrol edin. En son iyileştirmelerden yararlanmak için güncellemeleri hemen yükleyin.

Genel düzeltmelerin kullanıma sunulması zaman alabilir. Bu arada diğer sorun giderme ipuçlarını denemek, hesabınızın sorunsuz çalışmasını sağlar.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!