Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Parola Korumasını Etkinleştirmenin Yararları

Parola Korumasını Etkinleştirmenin Yararları

Parola korumasını kullanmak web sitenize ek bir güvenlik katmanı sağlar. Şifre koruması etkinleştirildiğinde, web sitenizin URL'sini veya geçici alan adınızı görüntülemek için erişim isteyen herhangi bir ziyaretçi, giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre isteyen bir istemi tetikleyecektir. Kullanıcı geçerli kimlik bilgilerini sağladığında web sitesine normal şekilde erişebilecektir.

Bu, sırasında kullanışlı bir araçtır. geçiş süreci Bana Hosting bulut barındırma planına geçmek veya mevcut barındırma planınızı yükseltmek. Geçiş süreci tamamlandıktan sonra, DNS kayıtlarını değiştirmeden ve yeni sunucuya trafik göndermeden önce, her şeyin normal şekilde çalıştığını doğrulamak isteyen web sitesi sahipleri için şifre korumasını etkinleştirmek standart bir uygulama olmalıdır. Bu süreç aynı zamanda şu şekilde de bilinir: canlı yayına çıkıyor.

Tüm hazırlama ve geliştirme sitelerinin, arama motoru botlarının siteyi taramasını, içeriği dizine eklemesini ve arama sonuçları sayfalarına bağlantılar sağlamasını önlemek için şifre korumasını etkinleştirmesi önerilir.

Bulut barındırma hesabı olmayan veya bu makaledeki adımları izleyerek parola korumasını etkinleştiremeyen müşterilerin, destek bileti oluştur ve bir destek teknisyeniyle konuşun.

Parola korumasını neden etkinleştirmelisiniz?

Günümüzde web sitesi sahiplerinin ve geliştiricilerinin bir hazırlama ve/veya geliştirme ortamı kullanması yaygın bir uygulamadır. WordPress güncellemelerini test etmenin, bir hatayı düzeltmenin/belirlemenin ve hatta üretim sitesini tamamen sağlam tutarken web sitesini yeniden oluşturmanın doğru yolu da dahil olmak üzere birçok faydası vardır.

Parola korumasını etkinleştirmenin başlıca faydalarından üçü şunlardır:

  1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Sayfa Sıralaması
  2. Doğru sitede satış
  3. Bilgisayar korsanlarından gizlendi

SEO ve Sayfa Sıralaması

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), internette bulunan her web sitesinin anahtarıdır. Her sayfa, gönderi veya e-ticaret ürünü, web sitesinin genel başarısına katkıda bulunurken kendi bireysel SEO stratejisine sahip olabilir. Web sitenizde bir sayfa yayınlandığında, arama motoru robotları sitenizi tarar ve genel puanın belirlenmesine yardımcı olmak için sayfaya değer atamaya başlar. Bu puan, web sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfasında nerede sıralandığını belirlemek için kullanılır. SERP'ler olarak da bilinir.

Okumak:  2024'deki Sosyal Medya Stratejiniz için Uzman İpuçları

Şifre korumasını etkinleştirmenin en büyük avantajlarından biri Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarından gelen gizliliğin korunmasıdır. Bu hizmetler interneti tarayan ve mevcut tüm bilgileri indeksleyen robotlar sağlar. Bu, E-ticaret çözümü kullanan herhangi bir Üretim web sitesi için harikadır. Ancak yinelenen içerik ve güncel olmayan bilgiler sayfa sıralamanıza zarar verebilir. Hemen hemen her durumda, bir hazırlama veya geliştirme sitesi, üretimin doğrudan bir kopyasıdır. Şifre korumasının etkinleştirilmesi, kullanıcı adı ve şifre sağlanmadığı sürece, insan veya robot olsun, siteye gelen her ziyaretçinin reddedilmesini sağlar. İkincil bir sitenin, canlı web sitenizin SEO ve sayfa sıralamasına zarar verme olasılığını ortadan kaldırır.

Aynı durum geçiş sürecinde de geçerlidir. Teknik olarak konuşursak, Yönetilen WordPress Barındırma planına kaydolduğunuzda hizmetlerimiz, bir web sitesini bir ana makineden diğerine aktarmak veya taşımak amacıyla sitenin “canlı” hale gelmesi için geçici bir alan adı oluşturur. Geçiş işleminden sonra şifre koruma özelliğini etkinleştirmezseniz birden fazla web sitesinin aynı şeyi söylemesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ve senin tek yapmaya çalıştığın şey konakçıları taşımaktı.

Doğru sitede satış

Bir arama motoru botu ikincil bir web sitesini tanımlayıp tarayabiliyorsa, arama motoru sayfayı dizine eklemeye ve arama sonuçlarını son kullanıcıya sunmaya başlayacaktır. Bu asla iyi bir şey değil. Özellikle masaüstü ve mobil trafikten bahsetmeye başladığımız bu günlerde. Masaüstü cihaz kullanan kullanıcılar web sitesinin adresini fark edebilir ve yanlış yerde olduklarını fark edebilirler. Ancak herkes farklı web sitesi ortamlarını bilmez ve şu anda kullandıkları siteyi “Prodüksiyon” veya canlı web sitesi olarak değerlendirecektir. Kullanıcı hazırlama sitesinde bir işlem yapacak ve ürünlerinin indirilmesini veya teslim edilmesini bekleyecektir. İkincil sitenizde şifre korumasını etkinleştirmek gelecekte bu durumun yaşanmasını önleyebilir.

Bu başlı başına ileride daha fazla soruna neden olabilir. Hazırlama sitesinde bir satış yapılırsa, aynı şey Üretim sitesinde gösterilmeyecektir. Satış da yanlış tanımlanacaktır. Bu, satış kimliğinin hazırlık sitesinde #112 olabileceği anlamına gelir, ancak üretim tesisinin son satışının kimliği #674839'du. Yeniden pazarlama, analiz izleme ve e-posta damlama kampanyaları gibi diğer şeyler de hazırlama sitesi üretimle aynı şeyleri yapmak üzere oluşturulmadığından gözden kaçırılabilir.

Okumak:  WPBakery vs. Elementor – Hangisi Daha İyi...

Bilgisayar korsanlarından gizlendi

Tek bir web sitesine sahip olmak endişelenmeniz için yeterlidir. Sadece sitenin bakımı ve yürütülmesi değil. Yüksek sıralamaya sahip web siteleri genellikle potansiyel hedefler olarak görülür. Üretim web siteleri genellikle “Kararlı” olarak düşünülür ve potansiyel bir saldırıya maruz kalma olasılıkları çok düşüktür. Bunun temel nedeni, Üretim ortamında yaşayan kodun ekip tarafından test edilmiş ve incelenmiş olmasıdır. Bu harika bir şey. İkincil bir web sitesi bu kadar şanslı olmayabilir.

WordPress temasının veya eklentisinin yeni sürümünün bir güvenlik sorunu tespit ettiği ve düzeltilmesi gereken birçok durum olmuştur. Temanın veya eklentinin en son sürümünü yüklediyseniz, ikincil ortam artık saldırılara karşı savunmasızdır. Kodun hâlâ yürürlükte olması ve web sitesinin ön tarafa bakan bir kamu kuruluşu olması nedeniyle. Parola korumasını etkinleştirmek, web sitesinin ön ucunda herhangi bir saldırı girişiminin gerçekleşmesini önleyecektir.

Parola Korumasını kullanmayla ilgili aksaklıklar

Newton'un üçüncü yasası şunu belirtir: “Her etki için eşit ve zıt bir tepki vardır.” Aynı şey parola korumasını etkinleştirme konusunda da geçerlidir. Web sitesini görüntülemek için kullanıcı adı ve şifrenin girilmesini istemek yeterince zor olabilir. Özellikle birkaç kişiden oluşan bir ekibi yönetiyorsanız. Umarım herkes şifre yöneticisi gibi bir araç kullanıyordur ve erişime sahiptir.

Parola korumasını kullanmanın bir diğer engeli, verilerin bir siteden diğerine iletilmesinin reddedilmesidir. Kullanıcılar Jetpack gibi bir WordPress eklentisi kullanırken WordPress.com CDN'sini ve Photon adlı özelliği kullanma seçeneğine sahiptir. Etkinleştirildiğinde medya kitaplığındaki tüm görüntüler Photon CDN'ye yüklenir. Bir sayfa yüklendiğinde, WordPress görüntüyü medya kitaplığından değil CDN'den yükler. Bu, sayfa hızını artırmak için yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Ancak Jetpack, parola koruması etkinleştirilmiş ikincil bir ortamda etkinleştirildiğinde görüntüler sayfaya yüklenmeyecektir. Tek seçeneğiniz Photon özelliğini devre dışı bırakmak veya şifre korumasını kaldırmaktır.

Okumak:  Kullanıcıların WordPress Parola Korumalı İçeriği Paylaşması Nasıl Engellenir?

Başsız WordPress, şifre korumasının yarardan çok zarar verebileceği başka bir alandır. Başsız WordPress, bir veri uç noktası sağlamak için WordPress'in arka ucunu ve WordPress Rest API'sini kullanır. Bu veri uç noktası, bir web sitesinin veya uygulamanın ön ucunu oluşturmak için React ve Gatsby gibi popüler Javascript kütüphaneleri tarafından kullanılır. Web sitesinde şifre koruması açıksa web sitesinin veya uygulamanın ön ucu herhangi bir içerik gösteremeyecektir. Bu, bir sorunda hata ayıklamaya, hatayı düzeltmeye veya yeni bir özellik oluşturmaya çalışırken ekipler için tehlikeli olabilir.

Parola Korumasının bir web sitesinin içeriğini oradan geçen ziyaretçilerden gizlemek için kullanıldığını anlamak çok önemlidir. Parola Koruması sunucunun kendisine erişimi durdurmaz. Bir geliştirici, web sitesi dosyalarını işlemek için bir SFTP programını, komut satırını ve dağıtım yöntemlerini kullanabilir. Bir bilgisayar korsanının bu kimlik bilgilerine erişmesi halinde sonuçlar çevreye, web sitesine ve işletmeye zarar verebilir.

Bana Hosting portalında parola korumasını etkinleştirme

Oturum açmanız gerekecek portal Şifre korumasını etkinleştirmek için.

Mevcut barındırma planlarınızı görüntülemek için Bana Hosting portalında Plan sekmesine tıklayın.

Plan kontrol paneline erişmek için bir barındırma planının adına tıklayın.

Daha sonra planda kurulu web sitelerinin bir listesini göreceksiniz. Site kontrol paneline erişmek için web sitesinin adına tıklayın.

Site kontrol paneline girdikten sonra erişim sekmesine tıklayın.

Tablo yüklendikten sonra “Şifre Koruması” başlıklı bölümü göreceksiniz.

Müşterilerin özelliği etkinleştirmek için kullanabileceği bir geçiş anahtarı vardır. Müşterilere ekranda kullanıcı adı verilmektedir. Müşterilerin web sitesine giriş yapabilmek amacıyla şifreyi almak için Şifreyi Görüntüle seçeneğine tıklamaları gerekir. Müşteriler ayrıca şifreyi istedikleri zaman sıfırlayabilirler.