Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Paylaşımlı Hosting ile Dedic'in Karşılaştırmalı Bir İncelemesi…


Paylaşımlı Hosting ile Dedic'in Karşılaştırmalı Bir İncelemesi...

Aya gitmek için bir roket yaptığınızı düşünün, ancak ona bir arabanın motoruyla güç sağlamaya karar verdiniz. Bunun işe yaramayacağını ikimiz de biliyoruz. Şimdi her şeyi biraz yumuşatın ve düşüncelerinizi çevrimiçi işinize çevirin; Çevrimiçi bir mağaza, hizmet veya yaratmak istediğiniz bir marka olsun, çevrimiçi alana hakim olmak istiyorsunuz, ancak bunu vizyonunuza saygısı olmayan bir barındırma ile desteklemeye karar veriyorsunuz…

Paylaşımlı barındırma ile bulut barındırma arasındaki farkın anlamlı olmaya başladığı yer burasıdır.

Bu nedenle, paylaşımlı barındırma, özel barındırma ve bulut barındırma arasındaki farka derinlemesine dalmadan önce, web sitenizin yalnızca onu destekleyen barındırma çözümü kadar iyi olduğunu unutmayın.

Birçok kişi fiyat etiketine bakar ancak bir web sitesinin performansı, güvenlik düzeyi ve destek düzeyi gibi çevrimiçi başarı için çok önemli olan kritik alanları gözden kaçırır. Daha da önemlisi, şu anda 2022'deyiz ve internette çok büyük bir rekabet var, bu yüzden doğru olanı seçmeniz gerekiyor, yoksa öngörü eksikliği olur.

Peki, iyi WordPress barındırma sunucuları arıyorsanız, yukarıda belirtilen üç barındırma çözümünden hangisi işinize yarar? Pek çok faktöre bağlıdır:

 • Aylık bütçeniz
 • Web sitenizdeki günlük trafik
 • Beklenen trafik artışları
 • Teknik destek ihtiyaçlarınız
 • Güvenlik gereksinimleri
 • Performans ihtiyaçları

Şimdi gelin farkı tartışırken ve üç popüler WordPress barındırma türünü karşılaştırırken konuya dalalım: Paylaşıldı, ÖzelVe Bulut ev sahipliği yapıyor.

Paylaşımlı Barındırma Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, paylaşımlı barındırma, birden fazla web sitesinin aynı sunucu kaynaklarını (bant genişliği, disk alanı ve bellek tahsisi) paylaştığı bir barındırma çözümüdür. Piyasadaki en ekonomik barındırma çözümü olan paylaşımlı barındırma, küçük bloglar veya orta düzeyde trafiğe sahip vitrin kurumsal web siteleri için uygundur. Paylaşımlı barındırmada, ana bilgisayar size eksiksiz bir yönetim sistemi sağlar ve güncellemeler, güvenlik, bakım, yedeklemeler, yazılım kurulumu vb. gibi barındırma sistemiyle ilgili tüm özelliklerle ilgilenir.

Şirketinizin belirli modüllere, özel dillere veya farklı bir MySQL veritabanına ihtiyacı varsa, paylaşımlı barındırma en iyi çözüm değildir.

Paylaşımlı Hostingin Faydaları

 • Fiyatlandırma yapısı: Paylaşımlı barındırmanın ana avantajı, birden fazla kişinin aynı sunucuyu kullanması nedeniyle sunucu maliyetlerini düşük tutması nedeniyle düşük fiyatıdır.
 • Kullanım kolaylığı: Sunucunuz üzerinde tam kontrole sahip olmadığınız için bu, barındırma teknikleriyle ilgili fazla fikri olmayan yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı anlamına gelir.

Özel Hosting Nedir?

Adı burada da onu ele veriyor; özel barındırma ile kendinize özel bir sunucuya sahip olursunuz (kaynakları diğer web sitesi sahipleriyle paylaşmanıza gerek yoktur). Web siteniz çok fazla trafik üretiyorsa ve çok fazla kaynak gerektiriyorsa (çevrimiçi pazar yerleri, e-ticaret mağazaları veya sosyal ağlar gibi), özel barındırma size en iyi hizmeti verecektir. Hiçbir sunucu yüzde 100 güvenli olmasa da, özel bir sunucu buna oldukça yakındır ve web sitesi güvenliği birinci önceliğinizse mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, kaynakları başka kimseyle paylaşmadığınız için özel sunucular daha iyi performans gösterir ve web siteniz, sunucunun izin verdiği maksimum trafiği işleyebilir.

Özel barındırmanın doğası ve avantajları göz önüne alındığında, paylaşılan barındırmadan daha pahalı olma eğilimindedirler.

Ekstra Barındırma Maliyeti Ödediğinizi mi Düşünüyorsunuz?

Barındırma ihtiyaçlarınız için ödediğiniz paradan uzak durun. Web Barındırma Tasarruf Hesaplayıcısı, gereksinimlerinize göre doğru bulut barındırma çözümünü anında bulmanıza yardımcı olur.

Özel Hostingin Faydaları

 • İdari özerklik: Özel bir sunucu size yüksek düzeyde özerklik sağlar; bu, kendi uygulamalarınızı ve hizmetlerinizi yükleyebileceğiniz ve bunları istediğiniz gibi yapılandırabileceğiniz anlamına gelir.
 • Optimum performans: Özel bir sunucuyla, eksiksiz sunucu kaynakları elinizin altında olur ve bu da daha hızlı sunucu performansı sağlar.
 • Gelişmiş Güvenlik: Dosya sisteminiz ve veritabanınız özeldir, tamamen güvenlidir ve sunucudaki hakları ne olursa olsun diğer istemciler tarafından erişilemez.
Okumak:  Snappa İncelemesi 2024: Fiyatlandırma, Özellikler ve Daha Fazlası!

Bulut Barındırma Nedir?

Bulut barındırma, VPS barındırmaya oldukça benzer, ancak temel fark, VPS'nin fiziksel sunuculara dayanmasına rağmen bulut barındırmanın, geniş bir coğrafi alana yayılmış birbirine bağlı birkaç sunucuya dayanmasıdır. Bu, verilerinizi geniş çapta dağıtılmış sanal sunuculara (dolayısıyla ad bulutuna) yaymanıza ve müşterilerinize daha verimli bir şekilde hizmet vermenize olanak tanır.

VPS'nin bant genişliği ve veri aktarımı konusunda sınırlamaları varsa, bulut barındırmada genellikle böyle bir sınırlama yoktur. Verimlilik ve avantajlar göz önüne alındığında, bulut barındırma aynı zamanda web uygulamalarını ve çevrimiçi işletmeleri barındırmanın yeni ve daha modern çözümü olarak kabul edilir. Bu nedenle çoğu işletme için uygundur.

Google ve Amazon gibi büyük şirketler sunucularını bulut sistemlerinde barındırıyor, dolayısıyla bunun mutlaka avantajları var.

DreamHost elbette en iyi bulut barındırma sağlayıcılarından biridir. Bu örnek olay incelemelerini okuyabilir ve insanların çevrimiçi işletmelerini nasıl taşıdıklarını ve katlanarak artan başarının kilidini açmak için DreamHost platformunu nasıl kullandıklarını görebilirsiniz. Daha yüksek trafiğe sahip daha büyük siteler büyüdükçe uygun fiyatlı çözümler için doğru Bluehost alternatifine bakmalıdır.

Bulut Hostingin Faydaları

 • İsteğe bağlı kaynaklar: Bulut sunucularıyla, kaynakları anında talep etmekte ve genel olarak zamanında ödeme yapmakta özgürsünüz.
 • Yüksek kullanılabilirlik: Şirket içi fiziksel sunucuların aksine, sanal makineler, donanım arızası durumunda kesinti olmaksızın verileri başka bir makineye aktarır. Bulut sunucularının kararlılığı web barındırma alanında eşsizdir.
 • Ölçeklenebilirlik: Daha fazla kaynak ve bunlara daha hızlı erişim sayesinde bulut ana bilgisayarlar, müşterilere inanılmaz ölçeklenebilirlik sunar. Bu sunucuların toplu olarak bulut barındırma olarak bilinen diğer bulut tabanlı hizmetler için kullanılmasının nedeni budur.

Paylaşımlı Barındırma ve Bulut Barındırma

Bahsedildiği gibi, sizinki de dahil olmak üzere birçok web sitesi aynı sunucuyu ve kaynaklarını paylaşılan barındırmada paylaşır; bu, trafiği az olan veya hiç olmayan projeler için idealdir ve çok fazla kaynak gerektirmez.

Bireysel web sitelerinin barındırma alanı sınırlıdır ve bir sunucu genellikle çok farklı web sitelerini barındırır. Fiyatlar açısından, paylaşımlı barındırma en uygun fiyatlı olanıdır çünkü sunucu alanının yalnızca bir kısmını kiralıyorsunuz, ancak fırsat maliyeti, performans ve güvenlik açısından ciddi şekilde sınırlı olmanızdır.

Üstelik web siteniz trafikte artış görmeye başlarsa, paylaşımlı barındırma çözümleri buna uyum sağlayacak şekilde ölçeklenmez.

Paylaşılan Evsahipliği Bulut Barındırma
Sunucu Dağıtımı ve Yönetimi HAYIR Evet
Sunucu Paylaşım Modeli Paylaşılan Sunucu Özel Bulut Sunucusu
Ölçeklenebilirlik (otomatik/manuel) HAYIR Evet
Düşük maliyetli Evet Evet
Kullandığın Kadar Öde HAYIR Evet
Esneklik HAYIR Evet
Özelleştirme Satıcıya bağlıdır Evet
Güvenlik Satıcıya bağlıdır Evet
Anında Provizyon HAYIR Evet (yönetilen barındırmada)
Verim Yavaş Hızlı
Güvenilirlik Bir şekilde Evet
Çoklu Veri Merkezleri HAYIR Evet

Bulut barındırma sunucuları ise web siteleriniz için güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sunar ve WordPress web siteleriniz için kaynak (RAM, işlemci, bant genişliği ve depolama) seçiminde tam özgürlüğe sahip olursunuz. .

Bulut barındırma, orta ila yüksek trafik hacmine sahip işletmeler için (özellikle tatil sezonlarında) belki de en iyi seçimdir. Bazı viral içerik veya trend olan bir ürün nedeniyle trafikte beklenmedik artışlar yaşasanız bile, yüksek kaynakların kullanılabilirliği nedeniyle web sitenizin performansı herhangi bir darbe almayacaktır.

Verim

Performans, paylaşılan bir barındırma ortamında kolayca etkilenebilir. Sunucudaki herhangi bir web sitesi mevcut bant genişliğinin tamamını tüketirse, diğer web siteleri çalışmaz ve sitenizin çökme ihtimali vardır. Bu nedenle performans, sunucudaki web sitelerinin sayısından, sunucunun genel kaynaklarından ve her bireyin kullandığı kaynak miktarından etkilenebilir. Kısacası performans çok fazla değişiklik gösterebilir ve pek çok şeye bağlı olabilir.

Bulut barındırma ile hangi kaynaklara sahip olduğunuzu her zaman bilirsiniz ve gerekirse bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre sunucunuzu her zaman ölçeklendirebilirsiniz (artırabilir veya azaltabilirsiniz).

Güvenlik

Paylaşımlı barındırmada güvenlik yetersiz olabilir çünkü bir bilgisayar korsanı bir sunucuya erişim sağlarsa, sunucudaki tüm web siteleri saldırıya karşı savunmasız kalır. Dolayısıyla, paylaşımlı barındırmada bir web sitesi barındırıyorsanız, güvenlik seviyenize gerçekten dikkat etmeniz ve güvenlik önlemlerinizi sürekli kontrol etmeniz gerekir.

Okumak:  SaaS SEO için İçerik Takvimi Planlama (2024)

Bulut barındırmada güvenlik daha az endişe vericidir. Hiçbir web sitesi yüzde yüz güvenli olamazken, bulut barındırma, paylaşımlı barındırmanın karşılayamayacağı bir güvenlik düzeyine sahiptir. Örneğin, DreamHost'te barındırılıyorsanız hesaplarınız şu şekilde korunur: güvenlik duvarları, giriş yapmak güvenlik, bot korumasıVe SSL sertifikaları, Diğer güvenlik önlemlerinin yanı sıra, kötü niyetli saldırılara karşı her zaman korunursunuz.

Fiyat

Paylaşımlı barındırma ve bulut barındırma fiyatları, web barındırıcısına, bant genişliğine, belleğe ve sunulan seçeneklere bağlı olarak farklılık gösterir, ancak yine de ortalama fiyatları belirlemek mümkündür. Paylaşımlı barındırma fiyatı genellikle yaklaşık olarak başlar 5$ ile 15$ bir aya kadar çıkabilmesine rağmen bazen 50$ Daha fazla kaynak sunan bazı web barındırıcıları için bir ay.

Bulut barındırma genellikle daha pahalıdır ve barındırma sağlayıcısına bağlı olarak farklı ödeme çözümleri vardır. Ortalama olarak yaklaşık olarak ödeme bekleyebilirsiniz 10$ ile $200 dolar İyi bir bulut barındırma hizmeti için bir ay, ancak daha az kaynağa ihtiyaç duyan web sitesi sahipleri için daha ucuz alternatifler var. Örneğin DreamHost, yüksek performanslı sunucular için yalnızca 10 ABD dolarından başlar ve kullandıkça öde fiyatlandırma modeline sahiptir; bu, aylık veya yıllık bir sözleşmeye bağlı olmadığınız ve yalnızca kullandığınız kaynaklar için ödeme yapacağınız anlamına gelir ve bir kuruş fazlası değil. Siteniz için doğru çözümü bulmak için DreamHost'in fiyatlandırma planlarına göz atın.

Kişiselleştirilmiş barındırma çözümleri için Web Hosting Fiyatlandırma Hesaplayıcımızı inceleyin. Bu araç, trafiğinizi ölçer ve en uygun sunucu boyutunu önermenin yanı sıra, en iyi rakiplerle kapsamlı bir DreamHost karşılaştırması sunar.

Özel Barındırma ve Bulut Barındırma Karşılaştırması

Başlangıç ​​olarak, özel barındırmanın en büyük dezavantajı, kaynaklar sabit olduğundan ve trafik arttıkça ölçeklenmediğinden, ani trafik artışları sırasında düşük performans gösterebilmesidir. Kaynak tüketimi üst sınıra ulaştığında ziyaretçiler, kullanıcı deneyimlerinde ciddi bozulmalar görmeye başlıyor ve “404 Sayfa Bulunamadı” hatalar.

Her ne kadar özel barındırma, paylaşımlı barındırmadan çok daha iyi bir çözüm olarak görülse de, ziyaretçilere daha yüksek derecede kullanıcı deneyimi sunması gereken yüksek trafikli web siteleri için ideal değildir. Çoğu durumda uzmanlar, özel barındırma kullanan web sitelerinin bulut tabanlı barındırma çözümlerini dikkate alması gerektiğini öne sürüyor.

Özel Barındırma Bulut Barındırma
Sunucu Dağıtımı ve Yönetimi Evet Evet
Sunucu Paylaşım Modeli Adanmış sunucu Özel Bulut Sunucusu
Ölçeklenebilirlik (otomatik/manuel) HAYIR Evet
Düşük maliyetli HAYIR Evet
Kullandığın Kadar Öde HAYIR Evet
Esneklik HAYIR Evet
Özelleştirme Evet Evet
Güvenlik Kullanıcıya bağlıdır Evet
Anında Provizyon HAYIR Evet (yönetilen barındırmada)
Verim Paylaşılandan daha iyi Hızlı
Güvenilirlik Bir şekilde Evet
Çoklu Veri Merkezleri Satıcıya bağlıdır Evet

Bulut barındırma, ani trafik artışları ve trafik arttıkça web sitesi kaynaklarına olan talebin artabileceği durumlar açısından pratiktir. Web siteniz büyüdükçe, bulut sunucusu da veri güvenliğini garanti ederken, kaliteli hizmetin kesintisiz olarak sağlanması için gerekli kaynakları adapte eder ve sağlar.

Bir bulut sunucusu, tek bir sunucunun fiziksel kapasitesi (özel sunucu) veya komşulara yakınlık (paylaşılan barındırma) ile sınırlı değildir. Ayrıca bulut barındırma, hizmeti kesintiye uğratmadan kaynakları birkaç tıklamayla uyarlamanıza olanak tanır.

Verim

Bulut barındırma ile müşteriler yukarıda açıklanan her iki barındırma türünün en iyilerinden yararlanabilirler. Bulut barındırma, kaynakları gerektiği gibi yukarı veya aşağı ayarlamayı mümkün kılar, bu da onu çok daha esnek ve dolayısıyla finansal açıdan daha çekici bir sistem haline getirir. Sunucular daha yüksek talebe maruz kaldığında, bu kapasite için kalıcı olarak ödeme yapmak zorunda kalmadan, talebi karşılayacak şekilde kapasitelerini otomatik olarak artırmak mümkündür. Bu bir ısıtma faturası gibidir: İhtiyacınız olanı, ihtiyacınız olduğu anda kullanırsınız ve yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz.

Özel sunucuların aksine, bulut sunucuları bir hiper yönetici üzerinde çalışabilir. Bir hipervizörün rolü, kapasiteyi kontrol etmek ve işletim sistemlerinin kullanımına göre ihtiyaç duyulan yere tahsis etmektir. Bulut barındırmada her müşteri için çok sayıda bulut sunucusu mevcuttur. Bu, gerektiğinde ve gerektiğinde bilgi işlem kaynaklarının belirli bir müşteriye tahsis edilmesini mümkün kılar. Örneğin, trafik aktivitesinin yoğun olduğu durumlarda, bir web sitesinin artık ihtiyacı kalmayıncaya kadar daha fazla kapasiteye erişmesi mümkündür. Bulut sunucuları ayrıca daha fazla yedeklilik sunar. Bir sunucu arızalanırsa, diğer sunucular onun yerini alır.

Okumak:  Hızlı paraya ihtiyacınız olduğunda

Güvenlik

Özel bir barındırma sunucusunun güvenliği, yalnızca bir kullanıcının veya sistem yöneticisinin uzmanlığına bağlı olduğundan, diğer tüm barındırma türlerinden daha savunmasızdır. Bu nedenle kullanıcının sunucu güvenliğini izlemesi, sık sık yedekleme yapması, güvenlik yamaları ve güvenlik duvarları yüklemesi gerekir. Aksine, bulut barındırmada, barındırma sağlayıcısı güvenlikle ilgili tüm bu hususlarla ilgilenir, böylece kullanıcı yalnızca web sitesinin içeriğine odaklanabilir.

Arıza Koruması

Özel barındırma, müşterinin eksiksiz fiziksel sunucular edindiği çok daha gelişmiş bir barındırma şeklidir. Bu, sunucunun tamamının diğer istemcilerle paylaşılmasına gerek kalmadan tamamen kendisine adandığı anlamına gelir. Bazı durumlarda müşteri, tamamı kendisine ayrılmış birçok sunucuyu bile kullanabilir.

Özel sunucular, barındırma üzerinde tam kontrol sağlarken, dezavantajları, beklenen trafik seviyelerini karşılamak için yeterli kaynak ve işlem gücü ile gerekli yeteneklerin önceden planlanmasının gerekli olmasıdır. Bu seviyelerin hafife alınması, yoğun faaliyet dönemlerinde kaynakların yetersiz kalmasına neden olabilirken, fazla tahmin edilmesi gereksiz kapasiteye ödeme yapılması anlamına gelebilir. Dezavantajları ise gerekli yeteneklerin, beklenen trafik seviyelerini karşılayacak yeterli kaynaklar ve işlem gücü ile önceden planlanmasının gerekmesidir.

Fiyat

Özel bir sunucu, kendi sunucu web sitelerine sahip olmak isteyen müşteriler için daha faydalıdır. Bu tür bir sunucu ile kullanıcı kendi sunucusunu yönetebilir ve istediği gibi yönetebilir. Fiyatlar çok daha yüksek olsa da, bu tür barındırma esas olarak mükemmel aktarım kalitesi ve aşırı duyarlı müşteri desteği istiyorsanız önerilir. Özel bir sunucunun maliyeti elbette makinenin performansına bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Ancak aylık 50 ila 1000 ABD Doları arasında değişebilir ve bu, paylaşılan barındırma ve bulut barındırmadan daha maliyetlidir.

Şimdi Kendinize Sorun!

1. Web sitem ayda kaç ziyaret alacak?
Web sitenizin çok fazla ziyaretçisi yoksa paylaşımlı hosting ile başlayabilirsiniz. Durum böyle değilse ve kaç ziyaret bekleyebileceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa, yönetilen bulut barındırma muhtemelen en iyi çözümdür.

2. Bütçem nedir?
Trafiği düşük ve bütçesi kısıtlı bir blog çalıştırıyorsanız, paylaşımlı barındırma çözümü size çok para kazandırabilir. Bununla birlikte, özel veya bulut tabanlı barındırma için olası genişlemeyi ve planı da düşünmelisiniz.

3. Zaman zaman çevrimdışı olmayı göze alabilir miyim?
Sunucunuzu paylaşmak, web sitenizin her an kapanabileceği anlamına gelir. Sunucudaki komşularınızdan biri çok fazla trafik almaya başlarsa, web sitenizin çalışır durumda kalması için yeterli kaynak kalmayabilir. Benzer şekilde, özel barındırma, kaynaklar önceden belirlendiğinden ve önceden ayarlandığından ve gerçek zamanlı olarak ölçeklendirilemediğinden trafikteki ani artışlarla başa çıkamaz.

Özet!

WordPress barındırma seçimi önemsiz değildir. Bir barındırma çözümüne karar verirken, tercihinizin mevcut ve öngörülen trafiği, kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürmeden karşılayabildiğinden emin olun.

Yanlış barındırma türünü tercih ederseniz, doğru çözümü bulmak için WordPress web sitenizi birkaç kez taşımanız gerekebilir. Kısacası:

 • Düşük veya orta düzeyde trafiğe sahip bir siteniz varsa, paylaşımlı barındırma seçeneğini tercih edin.
 • Trafiği yüksek bir web siteniz varsa ve önemli miktarda kaynak gerektiriyorsa, bulut barındırmayı seçin çünkü gerektiğinde kaynakları artırmanıza olanak tanır.

Elbette bütçe çok önemli, öncelikle web sitesinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gerekiyor. Seçmeniz gereken barındırma türü hakkında hala şüpheleriniz varsa, sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne göndermekten çekinmeyin. Ayrıca Wpengine, bluehost ve kinsta gibi alternatif sayfalarımızdan da fikir edinebilirsiniz. Kinsta alternatifine bakın