Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Pazarlamanızı Artırmak için WooCommerce Nasıl Otomatikleştirilir?

Pazarlamanızı Artırmak için WooCommerce Nasıl Otomatikleştirilir?

Bir WooCommerce mağazası işletmek, birçok topu havada tutmayı gerektirir. Müşterileri bulmalısınız, onları ürünlerinizi almaya ikna etmelisiniz, ürünlerinizi onlara gerçekten teslim etmelisiniz ve ardından harika bir deneyim için destek sağlamalısınız.

Üstelik bu, tabağınızdakilerin tam listesi bile değil!

Yapacak çok şey var! Mağazanızın pazarlamasını, kullanıcı deneyimini, yönetim süreçlerini, müşterilerle ilişkileri ve daha fazlasını geliştirmek için bazı eylemleri parmağınızı bile kıpırdatmadan otomatikleştirebilseydiniz harika olmaz mıydı?

WooCommerce otomasyonunun vaadi budur. Tekrarlanan görevlere veya tekrarlamak istediğiniz belirli bir özelliğe (belirli ürünlerde promosyon teklifini görüntülemek gibi) çok fazla zaman harcıyorsanız, muhtemelen bunu doğru araçla otomatikleştirebilirsiniz.

Bu yazının konusu budur; WooCommerce mağazanızı otomasyonla geliştirmek hakkında bilmeniz gereken her şey.

Otomasyonun ne olduğunu ve mağazanızı iyileştirmenin bazı yollarını açıklayarak başlayacağız. Ardından, sıfır kodlama veya teknik bilgi gerektiren bir araç kullanarak mağazanızı otomatikleştirmeye nasıl başlayabileceğinizi size adım adım göstereceğiz.

Neden WooCommerce için Otomasyonu Kullanmalı?

Bir e-ticaret mağazanız varsa, muhtemelen işlerin yürümesi için bir dizi farklı eklentiye ve araca güveniyorsunuzdur.

Elbette WordPress ve WooCommerce'iniz var, ancak aşağıdakilere de sahip olabilirsiniz:

Bu araçların tümü mağazanızı geliştirmenize yardımcı olur, ancak aynı zamanda hepsi ayrı varlıklardır; bu da her bir aracın aslında bir ada olduğu anlamına gelir.

Doğru otomasyon aracıyla bu araçların ve eklentilerin birbirleriyle “konuşmasını” sağlayabilirsiniz. Veya, WooCommerce'e birisi belirli bir ürünü satın aldığında otomatik olarak kupon oluşturmasını söylemek gibi eklentilerin birbirleriyle “içerde” konuşmasını da sağlayabilirsiniz.

Bu otomatik iş akışlarını araçların içinde veya araçlar arasında oluşturabilmek (veya her ikisi de aynı anda!), mağazanızı birçok farklı şekilde geliştirebilirsiniz. Bazı örneklere bakalım.

E-ticaret Mağazaları için Otomasyonun Faydaları ve Kullanım Durumları

Otomasyon, WooCommerce mağazanızı pazarlama, yönetim/karşılama ve müşteri deneyimini iyileştirme gibi çeşitli alanlarda geliştirmenize yardımcı olabilir:

 • Pazarlama – CRM'nize kullanıcı ekleyin/etiketleyin, kişiselleştirilmiş/ilgili teklifler gösterin, önemli eylemler için kuponlar gönderin (satın alma yapmak veya inceleme bırakmak gibi), pazarlama e-postaları ve SMS/bildirimler gönderin ve çok daha fazlasını yapın.
 • Yönetim ve yerine getirme – yeni bir sipariş aldığınızda kendinize Slack/SMS üzerinden bildirimler gönderin, siparişler için Trello/Basecamp'ta kartlar oluşturun ve çok daha fazlasını yapın.
 • Müşteri ilişkileri ve desteği – alışveriş yapanları bilet yazılımınıza bağlayın, onları CRM'nizde etiketleyin, satın alma ayrıntılarını muhasebe yazılımınıza iletin ve çok daha fazlasını yapın.

Belirli bir ürün kategorisinin tanıtımını yapmak istediğinizi varsayalım. Otomasyonun nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç örnek:

 • Kullanıcılar uygun bir ürünü görüntülediğinde onları satın almaya ikna etmek için özel bir ücretsiz gönderim açılır penceresi teklifi göstermek için otomasyonu kullanın.
 • CRM'nizde bu ürünlerden birini görüntüleyen/satın alan kullanıcıları etiketleyin, böylece onlara ilgili promosyonları gönderebilirsiniz.
 • Kullanıcılara, satın alma işlemi yaptıktan sonra onları sürekli müşteri olmaya teşvik etmek için bir indirim kuponu gönderin.
 • Mağazanızı oyunlaştırmak için yorum bıraktıklarında hesaplarına bir rozet uygulayın.
Okumak:  Bayern Münih - PSG Maç Kadrosu: Türkçe Yazılmış Detaylı Sıralama ve Analiz

Otomasyonun büyüsüyle, bir ziyaretçiyi bir ürünü incelemekten satın almaya, tekrar satın almaya ve sadık bir müşteri olmaya yönlendirdiniz.

WooCommerce otomasyonunun en güzel yanı, onu özel kullanım durumlarınıza ve kullandığınız araçlara uyarlayabilmenizdir.

Örneğin, tam bir e-ticaret platformu yerine, LearnDash kurslarınız için ödeme işlemcisi olarak WooCommerce'i kullanıyor olabilirsiniz. Peki, tahmin edin ne oldu; WooCommerce ve LearnDash arasında da otomasyon oluşturabilirsiniz.

Yani birisi belirli bir WooCommerce ürünü satın aldığında, o kişiyi otomatik olarak belirli bir LearnDash grubuna ekleyebilir, belki de aynı anda bir uyumluluk kursundaki ilerlemesini sıfırlayabilir, böylece hepsinin yeni bir eğitim yılına başlamaya hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru araçla otomasyonunuzu iş akışlarınıza uyarlayabileceksiniz; iş akışlarınızı otomatikleştirebileceğiniz şeylere uyarlamak için kendinizi zorlamanıza gerek kalmayacak.

WooCommerce'i Otomatikleştirmeye Farklı Yaklaşımlar

WooCommerce mağazanızı otomatikleştirmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz iki ana yaklaşım vardır:

 1. Gibi yerel bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Esrarengiz Otomatör.
 2. Her ikisi de WooCommerce API aracılığıyla WooCommerce'i destekleyen Zapier veya Integromat gibi bir otomasyon hizmetini kullanabilirsiniz.

Genel olarak Uncanny Automator gibi yerel bir WordPress çözümü, WooCommerce mağazaları için daha esnek ve uygun maliyetli olacaktır.

Yerel bir WordPress eklentisi kullanmanın Zapier ve Integromat gibi SaaS araçlarından daha iyi bir çözüm olmasının nedeni budur:

 1. WordPress uyumluluğu: Yerel bir WordPress eklentisi, diğer WordPress eklentileriyle özel bir uyumluluğa sahip olurken, çoğu SaaS aracı, büyük eklentilerle yalnızca çok sınırlı bir entegrasyon listesine sahiptir. Örneğin Uncanny Automator, AffiliateWP, WooCommerce Abonelikleri, WooCommerce Üyelikleri, MailPoet, Gravity Forms, Uncanny Codes ve daha fazlası gibi araçlarla doğrudan entegrasyona sahiptir.
 2. Maliyet: Zapier gibi SaaS araçlarının ücretsiz planları sınırlı olsa da WooCommerce mağazaları genellikle bu sınırları aşacaktır. Ödemeniz gerekiyorsa, daha fazla otomasyon tarifi ekleyip uyguladıkça fiyatlar artacak ve devam eden bir aylık ücret olacaktır. Bir WordPress eklentisi ile sınırsız tarifler, sınırsız işlemler ve sınırsız API kullanımı için tek seferlik sabit bir ücret ödersiniz.
 3. Mülkiyet: Bir SaaS aracıyla otomasyonunuzda yer alan veriler üçüncü taraf bir aracı aracılığıyla seyahat eder ve bu da gizlilik bilincine sahip mağaza sahiplerinin hoşuna gitmeyebilir.

Buradaki güzel şey, bunun bir/veya karar olması gerekmemesidir. Uncanny Automator hala Zapier ve Integromat ile entegre oluyor; bu, mümkün olduğunda yerel WordPress yaklaşımına bağlı kalabileceğiniz, ancak belirli bir uygulamaya bağlanmanız gerekiyorsa yine de SaaS araçlarını getirebileceğiniz anlamına gelir.

E-Ticaret mağazalarınız için hızlı WooCommerce barındırma mı arıyorsunuz?

Çarpıcı yüksek hızları deneyimlemek için DreamHost'i kullanın.

İlk E-Ticaret Otomasyonunuzu Nasıl Kurabilirsiniz?

Artık otomasyonun faydalarından bahsettiğimize göre, nasıl yapılır kısmına geçelim ve size herhangi bir kod yazmadan veya herhangi bir özel teknik bilgiye ihtiyaç duymadan ilk otomasyon tarifinizi nasıl kurabileceğinizi göstereceğiz.

Bunu ayarlamak için şunu kullanabilirsiniz: Esrarengiz Otomatöryukarıda bahsettiğimiz. Uncanny Automator yerel bir WordPress eklentisidir; bu, her şeyin sunucunuzda gerçekleştiği ve Zapier gibi bir SaaS aracına ödeyeceğiniz aylık ücretler olmadığı anlamına gelir.

Okumak:  Performans ve Sayfa Hızı Herşeydir

Diğer birçok eklenti gibi, hem ücretsiz bir sürüm hem de daha fazla entegrasyon ve özellik ekleyen premium bir sürümle gelir.

İstediğiniz otomasyon türlerine bağlı olarak ücretsiz veya ücretli sürümü edinin. Ücretsiz sürümde, kullanıcının bir ürünü görüntülemesi veya satın almasıyla tetiklenen otomasyonu ayarlayabilirsiniz. Ücretli sürüm size daha fazla tetikleyici/eylem artı Slack, Google E-Tablolar, Zoom ve daha fazlası gibi hizmetlerle doğrudan entegrasyon sunar.

Bu örnekte tüm entegrasyonlara erişebilmemiz için Pro sürümünü kurduk.

Otomasyonun Nasıl Çalıştığının Temelleri

İster Uncanny Automator ister Zapier kullanıyor olun, her otomasyon tarifi en az iki temel unsurdan oluşur:

 • Tetiklemek – bu, otomasyonunuzu başlatan olaydır. Bu, belirli bir ürünü görüntüleyen, satın alma işlemi yapan, yorum bırakan veya bir hesaba kaydolan bir müşteri olabilir.
 • Aksiyon – bu, tetikleme gerçekleştiğinde gerçekleştirmek istediğiniz eylemdir. Bu, bir kupon göndermek, müşterinin ayrıntılarını CRM'nize eklemek veya proje yönetimi yazılımınızda yeni bir görev oluşturmak olabilir.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz – “Eğer [the trigger happens]o zaman yap [the action]”.

Her tarifin en az bir tetikleyiciye ve bir eyleme ihtiyacı vardır, ancak aynı tarife birden fazla tetikleyici ve eylem ekleme seçeneğiniz de vardır.

Bu örnekte Uncanny Automator'ı belirli bir ürünü satın alan kullanıcılara özel bir kupon kodu gönderecek şekilde yapılandıracağız.

Bu, insanları tekrar sipariş vermeye teşvik eden, insanları sürekli müşterilere dönüştürmenize ve müşterinizin yaşam boyu değerini artırmanıza yardımcı olan harika bir pazarlama taktiğidir.

İşte nasıl çalışıyor?

1. Yeni Bir Tarif Oluşturun

Başlamak için şuraya gidin: Otomatikleştirici → Yeni Ekle yeni bir tarif oluşturmak için. Pro sürümünü yüklediyseniz, tarif türünü seçmenizi isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Devam edin ve seçin Giriş Tarif türü olarak.

Daha sonra ne yaptığını hatırlamanıza yardımcı olacak dahili bir ad verin:

2. Tetikleyicilerinizi Yapılandırın

Daha sonra tetikleyiciler listesinden seçim yapın. Bu örnek için şunu seçersiniz: WooCommerce Çünkü bir ürün satın alımı tetikleyici olacaktır.

WooCommerce'i seçtiğinizde mevcut tetikleyicilerin bir listesini göreceksiniz. Bu örnek için şunu seçersiniz: Bir kullanıcı bir ürün satın alırUncanny Automator'ın ücretsiz sürümünde mevcut olan:

Ardından, bu otomasyonu tetiklemek istediğiniz belirli ürünü seçebilir ve alışveriş yapan kişinin ürünü kaç kez satın alması gerektiğini seçebilirsiniz. Veya onu olduğu gibi bırakma seçeneğiniz de vardır. Herhangi bir ürünherhangi bir satın alma işlemi için işlemi tetikleyecek olan:

Ve tetikleyiciniz için bu kadar!

İsterseniz tarifiniz için birden fazla tetikleyiciye sahip olmak için başka bir tetikleyici ekleyebilirsiniz. Örneğin kupon kodunu tetiklemek istediğiniz başka bir ürünü ekleyebilirsiniz.

3. Eylemlerinizi Yapılandırın

Tetikleyicinizi ayarladıktan sonraki adımınız, tetikleyiciniz oluştuğunda otomatikleştirmek istediğiniz eylemi ayarlamaktır. Bu örnekte tetikleyicimizdeki ürünü/ürünleri satın alan kullanıcılara kupon göndermek istiyoruz.

Eylemi eklerken şunu seçersiniz: WooCommerce Tekrar:

Daha sonra kullanıcıya kupon kodu gönderme seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Daha sonra kupon kodunu yapılandırabileceksiniz. Statik bir kupon kodu girebilir veya her müşteri için rastgele sekiz haneli bir kupon oluşturmak üzere alanı boş bırakabilirsiniz.

Okumak:  Sizin için En İyi Video SEO En İyi Uygulamaları

Diğer seçenekler şunları yapmanızı sağlar:

 • İndirimi ayarlayın.
 • Bir son kullanma tarihi ekleyin.
 • Minimum ve maksimum harcamayı ekleyin.
 • Belirli ürünleri veya kategorileri dahil etme/hariç tutma gibi kısıtlamalar belirleyin.
 • Kullanıcı başına bir kupon gibi, kuponun toplamda kaç kez kullanılabileceğini kullanım limitleri olarak belirleyin.
 • Alışveriş yapanlara özelleştirilmiş e-postalar gönderin

İşte kupon ayarlarının üst kısmı:

İşte e-posta özelleştirici ve diğer bazı seçenekler:

Ayrıca eylemi gerçekleştirmeden önce bir gecikme ayarlama seçeneğiniz de vardır. Örneğin, kuponun gönderilmesini kişinin siparişinden bir gün sonrasına kadar bekleyebilirsiniz:

Eyleminizi yaratmak için işte bu kadar!

İsterseniz tetikleyici(ler) karşılandığında yürütülecek ek eylemler oluşturmak için aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

4. Tarifinizi Yayınlayın

WooCommerce otomasyonunuzun kurulumundan memnun olduğunuzda, onu hayata geçirmek için geçiş düğmesine tıklamanız yeterlidir:

Uncanny Automator ayrıca sitenizdeki çeşitli otomasyonlarda olup bitenleri takip edebilmeniz için günlük tutma özelliklerine de sahiptir. Üç farklı günlük kaydı aracına sahip olacaksınız. Otomatikleştirici WordPress kontrol panelinizdeki menü:

 • Tarif günlüğü
 • Tetikleyici günlüğü
 • Hareket günlüğü

Mağazanızı geliştirmek için ek otomasyon oluşturmak istiyorsanız gerektiği kadar otomasyon kuralı oluşturmak için işlemi tekrarlayabilirsiniz. Zapier gibi SaaS araçlarının aksine, kaç tane tarif oluşturabileceğiniz konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

Diğer WooCommerce Eklentilerini Değiştirmek için Otomasyonu Kullanın

Uncanny Automator gibi bir otomasyon aracının güzel yanı, onu, kullanıyor olabileceğiniz birçok farklı WooCommerce eklentisinin yerine kullanabilmenizdir.

Düşünürseniz, birçok WooCommerce eklentisinin belirli bir eylemi otomatikleştirmek için yalnızca kullanıma özel araçlar olduğunu görürsünüz. Örneğin, özel bir eklentiye sahip olabileceğiniz bazı özel kullanım durumları şunlardır:

 • Kullanıcılara inceleme karşılığında bir kupon gönderin.
 • Sepetlerinde belirli bir ürün bulunan kullanıcılara özel teklifler görüntüleyin.
 • Bir kullanıcının siparişi gönderildiğinde bir e-posta/SMS mesajı gönderin.

Ayrı eklentilere ihtiyaç duymadan tüm bu özellikleri uygulamak için otomasyonu kullanabilirsiniz.

Aslında, hemen hemen “tetikleyici → eylem” modelinde çalışan bir eklentiniz olduğunda, bu eklentiyi Uncanny Automator'ın bir otomasyon tarifiyle değiştirebilirsiniz.

WooCommerce Otomasyonuna Bugün Başlayın

Bir WooCommerce mağazanız varsa mağazanızı otomatikleştirmek, pazarlamanızı geliştirmenin, satışlarınızı artırmanın, daha iyi bir müşteri deneyimi sunmanın, yönetim süreçlerinizi kolaylaştırmanın ve daha fazlasının harika bir yoludur.

Otomasyonu nasıl kurabileceğinize ilişkin temel bilgileri ele aldık, ancak Uncanny Automator gibi esnek bir araç kullanmanın en güzel yanı, mağazanıza özel otomasyon tarifleri ayarlayabilmenizdir.

Öyleyse, mağazanızı başarıya ulaştırmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini görmek için farklı tetikleyiciler, eylemler ve entegrasyonlarla oynayın.

Elbette başarılı bir WooCommerce mağazası oluşturmanın tek parçası mağazanızı otomatikleştirmek değildir. Mağazanızı geliştirmenin diğer bazı yolları için WooCommerce yükleme sürelerini nasıl hızlandıracağınızı ve büyüdükçe mağazanızı nasıl ölçeklendireceğinizi öğrenebilirsiniz.

WooCommerce mağazanızı otomatikleştirmeyle ilgili hâlâ sorularınız mı var? Yorumlarda bize bildirin!