Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Perakende Deneyimini Çevrimiçi Satın Alma İşlemlerine Dahil Etme

Perakende Deneyimini Çevrimiçi Satın Alma İşlemlerine Dahil Etme

Çevrimiçi alışveriş son on yılda oldukça arttı ve COVID-19 salgınıyla birlikte katlanarak arttı. Amerikalıların yaklaşık %25'i ayda en az bir kez çevrimiçi alışveriş yapıyor. Çevrimiçi alışverişin daha popüler hale gelmesi, fiziksel perakendenin öldüğü veya bundan öğrenilecek derslerin olmadığı anlamına gelmiyor. Tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma İlk Bilgi insanların mağaza içi alışverişe nasıl baktığına ilişkin bir dizi ilginç trend gösterdi.

Ankete göre hem erkekler hem de kadınlar mağazada internette harcadıklarından daha fazla harcama yapıyor. Ayrıca her ikisinin de mağazada anlık satın alımlar yapma olasılıkları daha yüksektir. İnsanların bir ürüne hemen ihtiyaç duymaları durumunda mağazadan alışveriş yapma olasılıkları daha yüksektir. İçeri girip gerekli öğeyi alıp dışarı çıkmak çok daha kolay ve hızlı. Çevrimiçi alışveriş nakliyeyi içerir; bu da insanların satın aldıkları ürünü en az bir gün alamayacakları anlamına gelir. Kovid sırasında geliştirilen alışkanlıkların devam etmesi muhtemel olsa da insanlar hâlâ mağazadan alışveriş yapmayı seviyor. Öyleyse bu deneyimi nasıl çevrimiçi hale getirebileceğimiz ve perakende deneyiminin bazı avantajlarından nasıl yararlanabileceğimiz hakkında konuşalım.

Satış Görevlilerine veya Desteğe Erişim

Yerel açık hava mağazamın harika yanlarından biri de ekipmanı düzenli olarak kullanan ve satın alma işlemlerimde beni doğru yöne yönlendirebilen bilgili personeldir. Personelden dolayı fiyatları biraz yüksek olsa da oradan alışveriş yapmayı tercih ediyorum.

Bir perakende satış kuruluşunun yaptığı gibi her çevrimiçi alışveriş yapan kişiyi selamlayamasanız da, bu insan deneyiminin bir kısmını çevrimiçi ortama taşımanın yolları vardır.

Çevrim içi sohbet

Müşterilerinize harika tavsiyeler vermenin ilk yollarından biri çevrimiçi sohbettir. LiveChat'te bir ücretsiz WooCommerce eklentisi onlarla bütünleşmek ücretli hizmet. Çevrimiçi sohbeti kullanarak, müşterilerinizin satın aldıkları ürünlerle ilgili sorularla karşılaştıklarında size doğrudan sorular sormalarını sağlayabilirsiniz.

Ancak herhangi bir çevrimiçi sohbet sisteminde bazı ortak tuzaklar vardır. Öncelikle müşterinizi bir temsilciye erişim sağlamak için 20 dakika bekletmeyin. İnsanlar yoğun bir perakende mağazasını görüp beklemeyi affedebilseler de, bu ek süreyi çevrimiçi ortamda alamazsınız. Müşterinize hızlı bir şekilde hizmet verebilmeniz gerekir.

Herhangi bir canlı sohbet sistemindeki ikinci sorun, ilkinin bir uzantısıdır; sistemin düzgün bir şekilde görevlendirilmesidir. Canlı sohbeti olan ve her zaman çevrimdışı olan kar amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışıyordum. Daha da kötüsü, çevrimdışı olduklarında size kısa mesaj bırakma seçeneği sunuldu ve birisi size geri dönecekti. Ne yazık ki, sahadaki diğer şeyler daha öncelikli olmaya devam ettiğinden bu mesajlar haftalarca yanıtsız kalıyordu.

Okumak:  İki faktörlü kimlik doğrulama nedir ve çevrimiçi güvenliğiniz için bunu nasıl kullanabilirsiniz?

Son zamanlarda bir WordPress eklentisiyle bununla kendim karşılaştım. Bir soru sormak için canlı sohbeti kullandım ve çevrimdışı oldukları için mesaj bıraktım. Üç hafta sonra soruma özür dileyen bir yanıt aldım. Zaten rakipleriyle gitmiştik, bu yüzden ilk tercihim olmasına rağmen satış kaybedildi. Rakiplerini ancak bir saatlik aramanın ardından buldum ve bu daha riskliydi çünkü daha az inceleme ve diğer sosyal onayları vardı. Ancak sohbetleri tamamlandı ve hemen bana geri döndüler.

Müşterimden bu satışı (sürekli bir satış) aldılar çünkü sorularımı gerçek zamanlı olarak yanıtlamaya hazır birileri vardı.

Sitenize canlı sohbeti tanıtacaksanız, personel ihtiyaçlarını önceden karşıladığınızdan emin olun. Asla personelinizin sohbete cevap vermek için kolayca zaman ayıracağını varsaymayın.

Telefonu aç

çalıştığım zaman Batı Kano ve KayakSatış personelinin potansiyel müşterilerle uzun telefon görüşmeleri yapması alışılmadık bir durum değildi. Çoğu zaman saatlerce süren bu konuşmalar, bazen satın almak için tekrar arayacaklarını söylemeleriyle sonuçlanıyordu. Ancak çoğu zaman anında satış yaptık ve özellikle telefonda bir saatliğine 20 bin doların üzerinde bir satış yapıldığını hatırlıyorum.

Telefon numaranızı mağazanıza eklemek müşteri çekmenizi sağlayabilir, ancak tıpkı çevrimiçi sohbette olduğu gibi, personelinizi de doğru şekilde ayarlamayı hatırlamanız gerekir. Ayrıca, çağrı kotalarının satış şansını ortadan kaldırabileceğini de hatırlamanız gerekir.

Eğer tekne dükkanındaki telefon görüşmelerinde bir zaman sınırımız olsaydı, numaralarımı karşılayabilmek için o 20 bin dolarlık satıştan telefonu kapatmak için çabalardım. Aslında satışla sonuçlanan aramaların çoğu, personelin müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak anlamasından çok önce sona erecekti.

Konuşacak gerçek bir sese sahip olmak, müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Telefon görüşmelerini ve yüz yüze zamanları küçümsemeyin çünkü bunlar zaman alıcı olabilir ancak satışlarda karşılığını verir.

Dijital Asistanlar

Müşterinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş öneriler, mağazada alışverişin faydalı olabilmesinin nedenlerinden biridir. Gereksinimleriniz hakkında daha fazla bilgi edinecek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir ürün önerebilecek biriyle konuşabilirsiniz. Bazen bu seçeneği daha önce hiç duymamışsınızdır ve sonuçta mükemmel olur.

Bunu, Mizuno'da gördüğümüz gibi, ayakkabı seçicinin ihtiyaçlarınıza uygun koşu ayakkabısını seçmenize yardımcı olabileceği dijital asistanlarla başarabilirsiniz.

Ayakkabı seçicinin adımlarını takip ederek geniş ayakkabı seçimini size en uygun olan bir veya iki çifte kadar daraltabilirsiniz. Gibi bir eklentiden yararlanarak FacetWP ve özel bir kullanıcı arayüzü ile bunun gibi özelleştirmeleri çevrimiçi mağazanıza getirebilirsiniz. Ürünlerinize uygun meta verileri ekleyerek kullanıcılar, seçeneklerini mevcut ihtiyaçları için en iyi bir veya iki seçeneğe göre filtreleyebilirler.

Okumak:  İnsanların Yayılmasını Durdurmasını İstediğim En Kötü Finansal Tavsiye

Sitenizde canlı sohbet varsa, müşterileriniz asistanınızı kullandıktan sonra kendilerine sunulan dar seçeneklere göre seçim yapmalarına yardımcı olmak için bunu son adım olarak bile kullanabilirler.

Dürtü Eklentileri

Kaç kez bir mağazanın tezgahına gittiğinizde küçük bir eşya buldunuz ve onu sepete atıp birlikte gittiniz? Eğer çocuklarım kendi istediklerini yapsaydı, her alışveriş gezisinde ben bakmadığım anda şekerleri sepete eklerlerdi. Yerel açık hava mağazam, bu dürtüsel satın alma işlemini, üzerinde yerel açık hava mekanlarının resimleri bulunan bir dizi güzel kartla güçlendiriyor. Sırf çok güzel göründüğü için birden fazla kez bir tane aldım ve daha sonra onu kullanacağımı düşündüm.

Gibi bir araç kullanma Akıllı Teklifler benzer bir sonuca ulaşabilirsiniz. Akıllı Teklifler, ödeme işlemlerinizi kullanıcılarınızın dikkatini dağıtacak şeylerle doldurmak yerine, ödeme yapmalarına olanak tanır ve ardından onlara ilgilenebilecekleri diğer teklifleri gösterir. Bunları, siparişlerini tamamladıktan sonra bile tekrar ödeme yapmadan siparişlerine ekleyebilirler. .

Gerçek Zamanlı Özelleştirme

FacetWP'yi dijital asistan olarak kullanmaktan zaten bahsetmiştim, ancak bu, kullanıcınızın sitenize her geldiğinde etkileşim kurmasını gerektirir. Apple, bir ürünün sahip olduğum cihazlarla uyumlu olup olmadığını bana göstererek biraz daha iyisini yapıyor; ancak onlar bile bunu daha da ileri götürebilirler.

Müşterilerinize şu anda hangi ürünlere sahip olduklarını sorarak veya sipariş geçmişlerine bakarak, kullanıcılara mevcut ürünleriyle uyumlu yeni ürünleri gösterebilirsiniz. Apple bana son ziyaretimden bu yana piyasaya sürülen ve 12,9 inç iPad Pro'ma uyacak tüm yeni ürünleri gösterebilir. Yalnızca kayıtlı olduğum cihazları gösterecek hızlı bir filtre seçeneği sunmak bile sahip olduğum cihazlara özel ürünleri daha hızlı bulmamı sağlayacaktır.

Kullanıcılarınıza fayda sağlayacaksanız, biraz bilgi alışverişinde bulunmaya istekli olacaklardır. anlatmaya istekli olurdum B&H'nin fotoğrafı Hangi kameraya sahip olduğumu sordum, böylece her seferinde filtreleme işlemine gerek kalmadan uyumlu lensleri bulmak kolay oldu. Kameram eski olduğundan, bana yeni bir sürümün ne zaman çıkacağını söylemek için zaman ayırsalar ve bana onlarla yükseltme seçeneği sunsalar şikayet etmezdim.

Ücretsiz Hızlı Kargo

Bu yazının başında bahsettiğim rapor, alışveriş yapanların bir şeye hemen ihtiyaç duymaları durumunda mağazadan alışveriş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Her mağaza ücretsiz gönderim sağlayamasa da müşterilerinizin ürünlerinizi alma hızını artırmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

En iyi satın alım çevrimiçi siparişle mağazadan teslim alma olanağı sunarak bu konuda iyi bir iş çıkarıyor. Bir şey sipariş edebilirim ve yerel mağazamda hazır olduğunda bana e-posta gönderecekler. Bunu birçok yoğun günde kullandım. Bu bana zaman kazandırıyor ve mağazada üç çocukla boğuşmanın getirdiği baş ağrısından kurtarıyor. Ücretsiz yerel teslimat sunarak bunu bir adım daha ileri götürebilirler. Elma Taşı Etleri yapmak.

Okumak:  Alışveriş Sepetini Terk Etme Nedir (Ve Nasıl Düzeltilir)

Applestone etlerinde çevrimiçi sipariş verebilirsiniz ve onlar size bir teslim alma yeri verecektir. Haftanın belirli günlerinde daha uzun seferler planlayarak, frigorifik tırlarıyla doğrudan bölgelerinin dışına bile teslimat yapıyorlar. Ayrıca et otomatları da var, böylece giriş yeri kapalı olsa bile ihtiyacınız olanı alabilirsiniz.

Hakkımda en sevdiğim şeylerden biri yerel kullanılmış kitapçı personelin küratörlüğünde yapılan seçimlerdir. Birkaç haftada bir rafta ne olduğuna bakmaya gidiyorum ve neredeyse her zaman bir şeylerle çıkıyorum.

Bunu yalnızca personelin seçimleri için değil, çevrimiçi mağazanıza da kolayca getirebilirsiniz. Kaldıraç gücüyle YITH İstek Listeleri, kullanıcıların özel bir istek listesi oluşturmasına ve ardından bunu başkalarıyla paylaşmasına izin verebilirsiniz. Ailemin üç çocukla sırt çantalı geziler için test ettiği ürünleri göstermek için kullanabilirim. Bu, sırt çantasıyla seyahat araştırması yapan herhangi bir aileye, kendi konumlarındaki biri tarafından zaten test edilmiş ürünleri satın alacakları için ürün seçiminde bir adım önde olmalarını sağlayacaktır.

WooCommerce siteniz için bir ortaklık eklentisinden yararlanarak ve kullanıcıların ortaklık geliri elde edebilecekleri özel listeler oluşturmasına olanak tanıyarak bunu daha da ileri götürebilirsiniz.

Günlük olarak yaptığımız pek çok şeyin çevrimiçi olması nedeniyle, işleri yapmanın eski yollarını göz ardı etmek kolaydır. Ancak bu genellikle yıllardır işe yarayan fikir ve süreçlerin bir kenara atılması anlamına gelir. Yukarıdaki tekniklerden bazılarını kullanarak, yüz yüze perakende satışın getirdiği harika deneyimlerden bazılarını korurken aynı zamanda çevrimiçi bir mağazaya sahip olmanın avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Yüksek Performanslı bir WooCommerce Mağazası Oluşturun

Bana Hosting'in Yönetilen WooCommerce barındırma çözümüyle trafiği dönüştüren bir mağaza oluşturun. Terk edilmiş sepetleri kurtarmanıza, ihtiyaç duyduğunuzda performans testlerine yardımcı olmak için Jilt ile standart olarak gelir ve platform, sorgu yüklerini %95 oranında azaltarak daha hızlı bir mağazaya olanak sağlar.