Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

PHP 5.6, 7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 ve 8.0: Mükemmel…

PHP 5.6, 7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 ve 8.0: Mükemmel...

WordPress'in kalıcı popülaritesinin ardındaki nedenlerden biri açık kaynak yapısıdır. Peki WordPress'i açık kaynaklı bir platform yapan şey nedir? Bunun cevabı PHP olacaktır. WordPress, çevreye katkıda bulunan bir betik dili olan PHP üzerinde çalışır. yüzde 79 tüm web sitelerinin!

Peki PHP'nin hangi sürümü en iyi WordPress performansını sağlıyor? Bunu yanıtlamak için, farklı PHP sürümlerini kullandığım ve ortalama yanıt süresini ve yanıt sayısını değerlendirdiğim DreamHost tarafından yönetilen WordPress barındırma üzerinde bir performans testini karşılaştırdım.

Karşılaştırma Süreci

WordPress 5.7 sürümünü, PHP'nin 5.6, 7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 ve 8.0 dahil olmak üzere farklı sürümlerine karşı test ettim. WordPress'i varsayılan yapılandırmasında test etmek istedim. Bu yüzden önceden yüklenmiş Twenty Twenty-One WordPress temasını kullandım.

DreamHost Sunucu Yapılandırması:

 • DreamHost Sunucusu: DigitalOcean Premium Sunucusu
 • Bellek: 4GB
 • NVMe SSD Disk: 80 GB
 • Bant Genişliği Aktarımı: 3TB
 • İşlemci: 2 Çekirdek
 • Sunucu Konumu: San Francisco
 • MariaDB: 10.1
 • Vernik Devre Dışı Bırak

Uygulama yapılandırmaları şunlardır:

 • WordPress Sürümü: 5.7
 • Elementor, Bot Protection ve daha fazlası gibi mutlaka sahip olunması gereken birkaç eklenti yükledim.
 • Yirmi Yirmi Bir Tema
 • Esintiyi Devre Dışı Bırak

Yükleyici Test Ayarları:

 • Test Edilen Sayfalar: 1
 • Test türü: İstemci Yükünü Koruyun
 • Müşteriler: 0 ila 20
 • Süre: 1 Dk

Karşılaştırmanın Sonucu

Aşağıdaki grafik kıyaslama testinin sonucunu göstermektedir. Bu eğilim, PHP sürüm 5.6'dan 8.0'a kadar site performansında sürekli bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Bu sonuca göre PHP 8.0 açık ara kazanan ve en hızlı yükleme süresi 164 ms'dir. PHP 5.6 en yavaş olanıdır ve PHP 8.0'a (en son PHP sürümü) kıyasla neredeyse 3 kat daha yavaştır.

Site Performansı Hiyerarşisi (En Hızlı PHP Versiyonu): 8.0 > 7.4 > 7.3 >7.2 > 7.1 > 7.0 > 5.6.

Ayrıca her PHP sürümü için toplam başarı isteklerini de saydım; burada PHP 8.0, zaman aşımı olmadan en yüksek başarı yanıt sayısına sahiptir (bariz bir kazanan). İkinci sırada ise 3032 başarılı yanıt sayısıyla PHP 7.4 yer alıyor.

Başarı Yanıt Sayısı Hiyerarşisi (Daha yüksek daha iyidir): 8,0 > 7,4 > 7,3 >7,2 > 7,1 > 7,0 > 5,6.

WordPress performans testinin sonucu aynı zamanda PHP ile WordPress arasındaki uyumluluğu ve birincisinin WordPress sitenize getirdiği sürekli gelişmeyi de gösterir. WordPress kullanıcıları, sonuçlara bakarak güncellenen PHP sürümünün önemini kolaylıkla anlayabilirler. Örneğin, eğer bir site şu anda PHP 5.6 veya 7.0'da kuruluysa, onu en son PHP sürümüne (PHP 7.4 ve üstü) yükseltmenizi önemle tavsiye ederim.

Okumak:  Japon Filmleri: Türkçe Sinema Tutkunlarının İzlemesi Gereken En İyi Japon Filmleri Listesi

Ayrıca Okuyun: Yaygın WordPress Hataları Nasıl Düzeltilir

Üstün Performans için WordPress ile PHP 8'i deneyin

Kredi kartına gerek yok

Şimdi php kıyaslama testlerinde WordPress performansının arkasındaki nedenleri öğrenmek için her PHP sürümünü ayrı ayrı inceleyelim.

PHP 5.6

Bu sürüm 28 Ağustos 2014'te yayınlandı ve WordPress'in yanı sıra birçok web çerçevesi tarafından kullanılan PHP'nin en popüler sürümlerinden biridir. Bugün itibariyle WordPress sitelerinin %9’undan fazlası hala bu sürümü kullanıyor.

Popülerliğine rağmen PHP, Ocak 2017'de aktif desteğini sonlandırdı ancak güvenlik desteği 31 Aralık 2018'e kadar mevcuttu. Eklenti ve tema geliştiricilerin çoğunluğu da bu sürümü desteklemeyi bıraktı; bu da onu kullanan kişilerin ciddi performans sorunlarıyla karşılaşabileceği anlamına geliyor.

Ortalama yanıt süresi 475 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 1311'dir.

PHP7.0

5.6'dan sonra PHP 6. sürümü yayınlamadı. Bunun yerine, 3 Aralık 2015'te büyük bir sürüm 7.0 yayınladılar. Hız, tür bildirimleri, hata işleme ve güvenli kullanıcı alanı CSPRNG'sinde (rastgele veri oluşturma) bazı önemli iyileştirmelerle ortaya çıktı. Aktif desteği 3 Aralık 2017'ye kadar, güvenlik desteği ise 10 Aralık 2019'a kadar devam etti.

WordPress sitelerinin %5,7’sinden fazlası bu sürümü kullanıyor ve birçok eklenti ve tema hala bu sürümü aktif olarak destekliyor. Bu sürümde WordPress performansı tatmin edicidir.

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 234 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 2682'dir. PHP 5.6'nın neredeyse iki katı kadar hızlıdır.

PHP7.1

PHP 7.1 sürümü, 7.0 sürümünden tam bir yıl sonra 1 Aralık 2016'da yayımlandı. 7.0 sürümünden itibaren bazı düzeltmeler ve yinelenebilir sözde tür, simetrik dizi, null olabilen türler, list() içindeki anahtarlar için destek, negatif desteği gibi birkaç ek özellik içeriyordu. dize uzaklıkları ve geçersiz işlevler.

WordPress sitelerinin %4,4'ünden fazlası bu sürümü kullanıyor ve 1 Aralık 2018'e kadar aktif desteğe, 1 Aralık 2019'a kadar da güvenlik desteğine sahipti.

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 232 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 2699'dur.

PHP7.2

PHP 7.2, güvenlik yamaları, daha iyi kodlanabilirlik, eski PHP işlevlerinin kullanımdan kaldırılması ve iyileştirilmiş performans gibi önemli güncellemelerle 30 Kasım 2017'de yayımlandı.

Şu anda WordPress sitelerinin yalnızca %17,2'si PHP 7.2 sürümünde çalışıyor ve öncekilerle karşılaştırıldığında performansı daha iyi. PHP bu sürümü 30 Kasım 2019'a kadar aktif olarak desteklerken güvenlik Kasım 2020'ye kadar desteklendi.

Okumak:  Blog Girişi Nedir? Mükemmel Bir Giriş Nasıl Yazılır?

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 223 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 2812'dir.

PHP7.3

PHP 7.3 yaygın olarak kullanılan başka bir PHP sürümüdür. Bu sürüm Aralık 2018'de yayınlandı. Birkaç performans yükseltmesine ve hata düzeltmesine ek olarak 7.3, esnek heredoc ve nowdoc sözdizimiyle çıktı.

PHP 7.3, WordPress sitelerinin %29,1'i tarafından kullanılıyor. WordPress'in bu sürümdeki performansı önceki sürümlere göre çok daha iyi. PHP bu sürümü Aralık 2020'ye kadar aktif olarak desteklemiştir, güvenlik desteği ise Aralık 2021'e kadar aktif olacaktır.

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 210 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 2979'dur.

PHP7.4

PHP 7.4 sürümü şiddetle tavsiye edilmektedir resmi WordPress ekibi. Bu sürüm Kasım 2019'da yayınlandı ve WordPress web sitelerinin %28,7'sinden fazlası bu sürümde çalışıyor. Bu PHP sürümü, ok işlevleri, boş birleştirme atama operatörü, yazılan bildirimler ve daha fazlası gibi çok sayıda iyileştirme ve yeni özelliklerle ortaya çıktı.

PHP takvimine göre Kasım 2021'e kadar aktif olarak desteklenecek, güvenlik desteği ise Kasım 2022'ye kadar aktif olacaktır.

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 206 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 3032'dir.

PHP8.0

Bu, Kasım 2020'de 7.4'ten tam bir yıl sonra piyasaya sürülen en son sürümdür. Birçok WordPress eklentisi ve teması artık tamamen uyumludur ve WP sitelerinin %1,8'inden fazlası PHP 8'de çalışmaktadır.

PHP 8, Kasım 2022'ye kadar, güvenlik desteği ise Kasım 2023'e kadar aktif olarak desteklenecektir. Bu, sürümün diğer PHP sürümlerine göre daha güvenilir ve emniyetli olmasını sağlar. Daha fazla güvenlik için, web sitenizi kötü niyetli saldırılara karşı korumak amacıyla DreamHost güvenli WordPress barındırmada başlatabilirsiniz.

Aynı WordPress web sitesi için ortalama yanıt süresi 164 ms'dir ve toplam başarılı yanıt sayısı 3836'dır.

Ne yazık ki PHP 8.0, WordPress sitelerinin %2'sinden azı tarafından kullanılıyor. WordPress'in bu sürümdeki performansı önceki sürümlere göre çok daha iyi ve hızlıdır ve 7.4'ün yanı sıra resmi WordPress ekibi de daha iyi site deneyimi ve hız için bu sürümü önerdi. Genellikle en son PHP sürümünü kullanmak en iyisidir, bu nedenle birçok kişi web sitelerini hala PHP 7.x'ten 8'e geçiriyor.

Yıllar geçtikçe PHP sorunlarını düzeltti ve açık kaynak topluluğunun yavaş yavaş benimsediği bazı harika özellikleri kullanıma sundu. Bir WordPress kullanıcısı olarak, daha iyi performans ve güvenlik için WordPress'in en son PHP sürümüne yükseltmeyi de düşünmelisiniz. Eski sürümler zamanla kullanımdan kaldırılacak ve tema ve eklenti geliştiricileri tarafından sınırlı bir desteğe sahip olacak veya hiç destek görmeyecek.

Ekstra Barındırma Maliyeti Ödediğinizi mi Düşünüyorsunuz?

Barındırma ihtiyaçlarınız için ödediğiniz paradan uzak durun. Web Barındırma Tasarruf Hesaplayıcısı, gereksinimlerinize göre doğru bulut barındırma çözümünü anında bulmanıza yardımcı olur.

Okumak:  2024'te Twitch'i Kaç Kişi Kullanıyor? (Kullanım istatistikleri)

WordPress PHP Sürümü Nasıl Yükseltilir

Bu makaleyi okuduktan sonra, gelişmiş WordPress performansı için mevcut WordPress PHP sürümünüzü en son sürüme yükseltmeye karar vermiş olabilirsiniz. Merak etme! Ayrıca WordPress'te PHP sürümünün nasıl yükseltileceğini de ele aldık.

Yükseltme Süreci

PHP sürümünü yükseltmenin iki popüler yolu vardır.

SSH aracılığıyla

VPS veya özel bir sunucu kullanıyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz. PuTTY'yi indirin SSH kullanarak sunucunuza erişmek için. Kurulumdan sonra PuTTY'yi çalıştırın ve IP'sini, kullanıcı adını ve şifresini kullanarak sunucunuza erişin. Kök dizininize gidin ve PHP'nizin geçerli sürümünü doğrulamak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

php -v

PHP sürümüm 7.3 ve 7.4'e yükseltmem gerekiyor. Bunun için SSH terminalime aşağıdaki komutu yazacağım.

php7.4'ü uygun şekilde yükleyin

İşlem tamamlandıktan sonra çalıştırın php -v WordPress sitenizde yüklü olan en son PHP sürümünü onaylamak için tekrar komut verin.

Barındırma Platformu Aracılığıyla

DreamHost Platformu, PHP sürümlerini değiştirmeye yönelik basit bir işlem sunar ve bunların tümü yalnızca istenen sürüm adına tıklanarak yapılır. Size nasıl yapılacağını göstereyim!

Öncelikle DreamHost WordPress hazırlama ortamından yararlanın. Şuraya giderek canlı sitenizin bir kopyasını veya hazırlamasını yapın: Uygulama Yönetimi Bölmesil'ye basın ve sağ alt köşede bulunan hızlı işlem düğmelerinin üzerine gelin.

Şimdi WordPress sitenizin aşamalarını başka bir sunucuya kopyalayın (testi tamamladıktan sonra silebilirsiniz).

Site klonlandıktan sonra Sunucu Yönetim Panelinize gidin. Kontrol panelinden şuraya gidin: Ayarlar ve Paketler ve tıklayın Paketler. Açılır listeden şunu seçin: PHP'nin son sürümüardından tıklayın Kaydetmek süreci başlatmak için.

Bu kadar! DreamHost Platformunu kullanarak PHP sürümünüzü değiştirmek bu kadar kolay.

250.000'den fazla WordPress Web Sitesi

Hız ve Güvenilirlik için DreamHost'e Güvenin

Çözüm

Karşılaştırma sürecini kullanarak WordPress'in çeşitli PHP sürümlerindeki performansını inceledik ve en son PHP sürümlerine yükseltmenin önemini açıkladık. Ayrıca WordPress sitesinde PHP sürümlerini değiştirmenin birkaç yolunu da ele aldık. DreamHost tarafından sunulan PHP hosting'i deneyin ve herhangi bir zorlukla karşılaşırsanız veya performans iyileştirmeleri bulursanız bunları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.