Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

PHP çalışanları nelerdir?

PHP çalışanları nelerdir?

Hiç en sevdiğiniz kahve dükkanının web sitesine göz attığınızda ve yeni kahve siparişinizi kontrol ederken bir gecikmenin ardından 504 hatasıyla karşılaştığınız oldu mu?

Veya en sevdiğiniz spor web sitesine göz atıyordunuz ve bir sonraki sayfayı yüklemeye çalışırken, yüklenmesi biraz zaman alıyor ve zaman aşımı hatasıyla geri mi dönüyor?

Bu durumlar sinir bozucudur ve bir siteye baktığımızda beklediğimiz gibi değildir. Her iki durumda da neden, bir siteye yeterli sayıda PHP çalışanının tahsis edilmemiş olması olabilir. Yeterli PHP çalışanı olmadan, bir site, daha fazla sayıda siteye gelen site isteklerini işleyemez. Bu iyi bir durum değil çünkü site hızı, ziyaretçileri satış adaylarına ve müşterilere dönüştürmek açısından inanılmaz derecede önemli.

PHP Çalışanı nedir?

PHP çalışanı nedir? PHP çalışanları, sitenizde arka uç işleme gerektiren sayfalar oluşturur ve istekleri yönetir. PHP çalışanları, site ziyaretçileriniz için HTML sayfaları oluşturmaktan doğrudan sorumludur. Bu nedenle, bir web sitesinin herhangi bir zamanda kaç tane önbelleğe alınmamış isteği işleyebileceğini belirlerler.

Bu genellikle belirli bir öğenin envanter kontrolü gibi aktif görevlerdir veya bir müşterinin önceki tüm siparişlerini görüntülemek ve listelemek kadar karmaşık bir şey olabilir. Bir PHP çalışanı başlatıldığında, işlemler tamamlanana veya belirli koşullar karşılanana kadar kalıcı kalır.

PHP çalışanlarını, taranacak her öğenin bir PHP işlemi olduğu bir marketteki ödeme kuyruğu olarak düşünün.

Yalnızca bir PHP çalışanınız (bir ödeme hattı) varsa, her şeyin bu tek ödeme hattından geçmesi gerekir ve kasiyer aynı anda yalnızca bir sipariş üzerinde çalışabilir. PHP çalışanları bir sitedeki eşzamanlı veya eşzamanlı işlem sayısını sınırlayabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, yalnızca dört PHP çalışanınız (dört ödeme satırı) varsa site aynı anda yalnızca dört işlemi işleyebilir.

Okumak:  En Yaygın 5 WordPress Güvenlik Açıkları ve Riskleri

Ancak bu, beşinci müşterinin (PHP işlemi) veya ötesinin işlem görmediği anlamına gelmez. PHP işlemleri çalışan için bir kuyruğa yerleştirilir; bu, sıradaki ilk isteği işlediği ve ardından kuyruktaki bir sonraki PHP işlemine geçtiği anlamına gelir. Yani uzun bir kuyruk oluşuyor ve insanlar beklemeye başlıyor.

Neyse ki PHP çalışanları bilgiyi marketteki kasiyerlerden daha hızlı işler. Çok hızlı çalışırlar ve birçok işlemi milisaniyeler içinde temizleyebilirler. Yalnızca birkaç ek PHP çalışanına sahip olarak, aynı anda yürütülebilecek çok daha fazla eşzamanlı işleme sahip olabilirsiniz; bu, aynı anda daha fazla müşteri siparişinin işlenebileceği anlamına gelir.

Site Başına Çok Az PHP Çalışanınız Olduğunda Ne Olur?

Diyelim ki bir sitede yalnızca iki PHP çalışanınız var ve birkaç eklentiniz ve ağır bir temanız var. Bu iki PHP çalışanı sürekli olarak yalnızca eklentileri ve tema işlemlerini işlemek için kullanılacak ve sitenize gelen ziyaretçilerin yeni sayfa istekleri için hemen oluşturulacak bir kuyruk bırakacaktır.

Üstelik bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız, bu yalnızca kuyruk miktarını artıracaktır. Sırada bekleyen müşteriler gibi, bazı PHP işlemleri de kuyruğu terk edecektir. Satırı terk etmek veya zaman aşımına uğramak için yazılmayan ve oturup bekleyecek süreçler. Daha sonra sunucu kaynaklarına çok daha fazla yük bindirmeye başlayacaklar. Sanki ödeme kuyruğu artık bloğun etrafını sarmış gibi!

Bir WordPress web sitesindeki PHP işlemleri, bir iletişim formunun gönderilmesi veya bir ziyaretçinin IP'sine veya posta koduna göre coğrafi konumunun belirlenmesi talebi kadar basit olabilir.

E-Ticaret web siteleri için bu biraz farklı görünebilir. İşlenmekte olan yeni siparişler, alışveriş sepetleri ve müşteri oturum açma bilgileri gibi öğelerin tümü PHP çalışanlarından yararlanacaktır. Ürünler veya açıklamalar genellikle önbelleğe alınır, böylece genellikle görüntülemek için bir PHP işlemi gerekmez. Yalnızca üç ila beş PHP çalışanına sahip olmak, web sitesinde yalnızca bu kadar eşzamanlı işlem yapabileceğiniz ve PHP çalışanlarının istekleri tetiklendikleri sıraya göre işleyeceği anlamına gelir (tıpkı bir alışveriş hattında olduğu gibi).

Okumak:  WordPress Kaynak Kontrolü: Seçenekleriniz Nelerdir?

PHP Çalışanlarınızın Yükünü Nasıl Hafifletirsiniz?

PHP çalışanları için başlangıçta ortak bir sorun alanı, çok fazla eklentiye ve ağır temalara sahip olmaktır. Şişirilmiş bir web sitesinin neden olduğu sorunları genellikle aşağıdaki ipuçlarıyla hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz:

  1. Bir eklentiyle site önbelleğe alma ekleme
  2. Uzak sitelere yapılan harici aramaları azaltın
  3. Genel site optimizasyonu

Site optimizasyonu, özellikle ayrıntılara daha fazla dikkat gerektiren yoğun trafik alan sitelerde karmaşık hale gelebilir. Genel olarak site ne kadar büyük olursa sitenin stillerini, ürünlerini, siparişlerini ve müşterilerini talep etme biçiminde de o kadar verimli olması gerekir. Bu şekilde, genel site işlevselliği için PHP çalışanlarından daha az yararlanırsınız ve PHP çalışanları önemli olanı, yani trafiğinizi etkili bir şekilde işleyebilir.

Bana Hosting planları, en büyük sitelerin bile trafiği yönetmesi için yeterli eşzamanlı kullanıcıyla birlikte gelir.

Bana Hosting ile XS planının parçası olarak zaten 20 eşzamanlı kullanıcınız var. Bu, XXL planına (120'den oluşan) yükseldikçe 20'lik artışlarla artar.

Diğer yönetilen uygulama platformları, giriş tekliflerinde iki ila dört PHP çalışanı sunar. Bana Hosting yönetilen WordPress, WooCommerce ve Magento barındırma aynı zamanda yerleşik sunucu tarafı önbelleğe alma özelliğine sahiptir; bu, PHP çalışanlarının statik içeriği işlemek için kullanımını en aza indirmeye yardımcı olur ve PHP çalışanlarının en önemli kişilerden, yani müşterilerinizden gelen istekleri işlemesine olanak tanır.

Daha Fazla PHP Çalışanıyla Daha Hızlı Bir Siteye Sahip Olun

Ancak PHP çalışanlarının her biri binlerce işlemi yönetebilir; aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faktör devreye girer:

  • Kaç tane dış arama yapıyorlar?
  • Veritabanına yapılan sorgularla kaç eklenti rekabet ediyor?

Ek olarak, bir siteye PHP çalışanlarının eklenmesi, sunucudan kullanılan kaynak tahsisini de artıracaktır. Ne kadar çok PHP işlemi çalışırsa, o kadar fazla RAM ve CPU tahsisine ihtiyaç duyulur, bu nedenle sunucuda daha ağır yükler oluşur ve mümkün olduğunca fazla optimizasyon yapılması sunucu yükünü azaltabilir. PHP çalışanları anahtardır ancak sihirli, herkese uyan tek çözüm değildirler.

Okumak:  Enjeksiyon Nedir ve Sağlık Alanında Kullanımıyla İlgili Detaylı Bilgiler

Ne kadar çok eklenti (etkin olmayanlar dahil) olursa, statik olmayan istekleri işlemek için o kadar çok PHP çalışanı kullanılır. Aynı durum, yoğun olarak öne çıkan temalar için de geçerlidir.

Bu nedenle, PHP çalışanlarının görev yükünü azaltmaya yardımcı olmak için önbelleğe alma ve içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu, sitenizi müşteri isteklerini mümkün olan en hızlı şekilde işleyecek şekilde optimize edecektir.

Bana Hosting'ten Tamamen Yönetilen Hosting ile

Web sitenizin performansını artırmak, yüksek kaliteli barındırmayla başlar. Bana Hosting Tamamen Yönetilen WordPress ve WooCommerce barındırma ile şunları elde edersiniz:

  • Trafik artışları sırasında sitenizi hızlı tutmak için otomatik ölçeklendirme.
  • Hızlı yükleme süreleri için otomatik olarak optimize edilmiş görüntüler.
  • Yerleşik CDN'miz sayesinde ışık hızında yükleme süreleri.
  • Ve dahası!

Trustpilot'ta kullanıcıların bize neden 5 üzerinden 4,6 yıldız verdiğini görün. Siteniz için optimize edilmiş barındırma deneyimini yaşayın. Bugün başlamak için planlarımıza göz atın.