Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Redis Önbelleği Özel PHP Siteleriyle Nasıl Kullanılır?

Redis Önbelleği Özel PHP Siteleriyle Nasıl Kullanılır?

REmote Dictionary Server'ın kısaltması olan Redis, veritabanı, önbellek ve mesaj aracısı olarak kullanılan açık kaynaklı (BSD lisanslı), bellek içi bir veri yapısı deposudur. Bellekte çalışır ve herhangi bir üzerinden iletişim kurmak için kullanabilirsiniz. ağ.

PHP Redis'in diğer bellek içi önbelleklere göre küçük bir avantajı vardır; kullanıcının veri parçalarını çok daha yapılandırılmış, dayanıklı ve sağlam bir şekilde depolamasına olanak tanır. Örneğin, çoğu önbellekleme sisteminin desteklemediği çoğaltma ve güçlü dayanıklılık seçeneklerine olanak tanır.

PHP Uygulama Hızınızı %300 Artırın

DreamHost size %300 daha hızlı yükleme süreleri için SSD depolama, özel performans, optimize edilmiş yığın ve daha fazlasına sahip özel sunucular sunar.

Listeler, kümeler, dizeler, karmalar, aralık sorgularıyla sıralanmış kümeler, jeouzaysal dizinler, hiperlogloglar, bitmapler ve akışlar gibi veri yapılarını kullanmak istediğinizde Redis parlar. Redis yerleşik çoğaltma, Lua komut dosyası oluşturma, LRU tahliyesi, işlemler ve farklı düzeylerde disk üzerinde kalıcılığa sahiptir ve Redis Sentinel aracılığıyla yüksek kullanılabilirlik ve Redis Cluster ile otomatik bölümleme sağlar.

Redis Veri Türleri:

Bunlar en yaygın Redis veri türlerinden bazılarıdır:

Sicim: Bu veri yapısı PHP'deki String'lere benzer. Dizeler Redis değerinin en temel türüdür. Redis'teki Redis Dizeleri ikili olarak güvenlidir, yani herhangi bir özel sonlandırma karakteri tarafından belirlenmeyen bilinen bir uzunluğa sahiptirler.

Okumak:  TikTok Takipçi Sayısının Güncellenmemesi Nasıl Onarılır

Doğramak: Bu veri türü, dize alanları ve dize değerleri arasında bir harita görevi görür. Redis Karmaları, dize alanları ve dize değerleri arasındaki eşlemelerdir. Bu nedenle Hash'ler nesneleri temsil etmek için ideal veri türüdür.

Sıralanmış Küme: Redis Sıralanmış Kümeleri Redis Kümelerine benzer. Ancak sıralanmış bir kümenin her üyesinin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir puanı vardır ve üyeler en küçük puandan en büyüğe doğru sıralanır. Üyeler benzersiz olsa da puanlar tekrarlanabilir.

Liste: Liste, öğeleri itebildiğimiz, çıkarabildiğimiz, kaydırabildiğimiz ve kaydırmayı kaldırabildiğimiz tek boyutlu bir dizidir. Bir Redis Listesine baş veya kuyruk kısmından öğeler ekleyebilirsiniz.

Ayarlamak: Redis Kümeleri sırasız bir dize koleksiyonudur. Kümeler listelere benzer; ancak bir kümedeki öğeler yalnızca bir kez görünebilir ve kümenin sırası yoktur.

Önemli Web Verileri Güncellemesine Hazır Olun

Trafik Kaybına Başlamadan Önce Web Sitenizi Hızlandırmak için E-kitap.

Teşekkür ederim

Listeniz Gelen Kutunuza Giden Yolda.

Redis'i DreamHost'e Yükleme

Uygulama çerçevenizden bağımsız olarak DreamHost sunucularının Redis önceden yüklenmiş olarak geldiğini hepimiz biliyoruz. Sunucunuzda tek tıklamayla etkinleştirmeniz gerekir. Herhangi bir PHP çerçevesi veya herhangi bir PHP tabanlı CMS kullanıyorsanız, birçok php redis uzantısı ve eklentisi Redis'i çerçevenize bağlamanıza yardımcı olur. Ancak herhangi bir çerçeve veya CMS olmadan oluşturulmuş bir PHP sitesinde Redis önbelleğini kullanmak isterseniz ne olur? Evet, bu mümkün. Ve bunu yapmak için, bu PHP Redis örneğinde aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekir.

Öncelikle, eğer hesabınız yoksa DreamHost hesabınızda oturum açın. şimdi ücretsiz kaydolun.

1. Adım: Bir Sunucu Seçin

Sunucunuzu ve özel PHP Stack uygulamanızı seçin. Tercih ettiğiniz bölgeye göre web sitenizin trafiğine ve konumunuza göre PHP sunucu boyutunu seçin.

Adım 2: PHP'yi başlatın

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra son olarak uygulama sekmesinde gezinip PHP stack uygulamasını seçebilirsiniz. İçerisinde daha fazla ayrıntı bulmak için üzerine tıklayın:

Okumak:  Moderatör Olarak TikTok Live'da Yorumlar Nasıl Kapatılır?

Adım 03: DreamHost Platformunda Redis'i Açma

Varsayılan olarak Redis, DreamHost'te “devre dışıdır” ve onu kullanmak için “etkinleştirmeniz” gerekir. Bunun için sunucu yönetimi sekmenize giderek Ayarlar ve Paketler bölümüne gidin ve Paketler'e tıklayarak açın. Orada Redis'in Kaldırıldığını göreceksiniz. Şimdi Kuruluma tıklayın.

Sunucunun yeni paketinizi yüklemesini bekleyin.

Şimdi aynı sekmeye gittiğinizde Redis'in artık yüklendiğini göreceksiniz.

PHP Redis Uzantısı Nasıl Kurulur

Adım 1: PHP Redis İstemci Kitaplığının Kurulumu

Predis, Redis API'sine çok kolay bağlanmanıza yardımcı olan bir PHP Redis İstemci Kitaplığıdır. Bu sayede tüm Redis komutlarını gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bunu yükleyelim.

Şimdi, Redis'i PHP uygulamasıyla yapılandırmak için, “Ana Kimlik Bilgileri”nde bulunan “SSH Terminali”ni başlatmak için “Sunucu Yönetimi sekmesine” geçin. Burada SSH terminali için giriş bilgilerinizi bulabilirsiniz.

Besteci komutunu çalıştırmak için SSH terminalini açmanız gerekir. Gereksinimlere göre Putty terminalini veya DreamHost SSH terminalini kullanabilirsiniz.

Artık public_html klasörüne aşağıdaki komutla erişeceğim.

LS komutu Linux'ta dosya veya dizinleri listelemek için kullanılır
Dizini değiştirmek için CD kullanımı

Şimdi aşağıdaki komutu kullanarak Predis PHP'yi bu klasöre kurun.

wget https://github.com/predis/predis/archive/refs/heads/v1.1.zip // İndirilen dosyanın sıkıştırmasını açın v1.1.zip dosyasını açın

Predis klasörünüze başarıyla kuruldu.

Adım 2: Özel PHP'yi Redis'e Bağlamak İçin Predis'i Kullanma

Şimdi aşağıdaki komutu yazarak index.php dosyamızı SSH terminalimizde düzenleyelim.

vi index.php

Dosyanızın terminalinizde görüntülendiğini göreceksiniz. Şimdi düzenlemeye başlayalım.
Klavyenizdeki ekleme tuşuna basın. İmlecinizi şuraya taşıyın:

Farenizin sağ tuşuna tıklayıp tarayıcıdan yapıştır seçeneğini seçerek aşağıdaki kodu içine yapıştırın.

Yapıştırdıktan sonra terminaliniz şöyle görünmelidir:

Şimdi ESC tuşuna basın ve :w yazın, bu index.php dosyasını kaydedecektir ve şimdi ESC tuşuna basın ve :q yazın, bu görüntüleyiciden çıkacaktır.

Yukarıdaki kodda redis önbelleğimiz için “hello_world” adında yeni bir değişken oluşturuyoruz ve değerini “Php'den Merhaba” olarak ayarlıyoruz. Bundan sonra Redis'in çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için değişkenimizin değerini Redis önbelleğinden alıyoruz.

Okumak:  Kısa Kod IMDB Kullanarak WordPress'te Hayran Sitesi Nasıl Oluşturulur

Adım 3: Çalıştırma:

SSH terminaline aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın. Bu komut bize PHP sitemizdeki Redis önbelleğinin çalışıp çalışmadığını bildirecektir.

redis-cli monitör

Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda Tamam mesajını göreceksiniz. SSH terminal penceresini açık bırakın ve DreamHost panelinizdeki Uygulama Yönetimi sekmesine gidin ve uygulama URL'sine tıklayın. Yeni açılan sekmede aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Şimdi SSH terminal sekmesine gidin ve çalıştırdığımız redis-cli'nizde aşağıdaki sonucu bulacaksınız.

Yukarıdaki pencereyi görüyorsanız bu, PHP'yi Redis önbelleğiyle başarıyla yapılandırdığınız anlamına gelir.

PHP Web Sitelerini Kolaylıkla Barındırın [Starts at $10 Credit]

  • Ücretsiz Sahneleme
  • Ücretsiz yedekleme
  • PHP8.0
  • Sınırsız Web Sitesi

ŞİMDİ DENE

Çözüm:

Redis önbelleği, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Yukarıdaki PHP Redis örneğini takip ederek Redis önbelleğini PHP'ye kolayca bağlarsınız. Predis PHP API hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. PHP redis kurulum prosedürüyle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız veya herhangi bir adımda takılıp kalırsanız lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bana sorun.

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!