Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Satış Planlama ve Satış Planlama Kara Cuma İçin Pazarlama

 Satış Planlama ve Satış Planlama  Kara Cuma İçin Pazarlama

Şimdiden düşünmeye başlamanız gereken 5 şey, böylece bu sonbaharda tatil alışverişi başlamadan önce uygulayabilirsiniz.

Şubat 2019'da projemi başlattım ilk kitlesel fonlama kampanyası Çin'de mal üretip bunları ABD'ye gönderip masa oyunu şirketimi kurmaya yetecek kadar sermaye toplayabildiğim yer.

Bunu başarmak çok fazla planlama gerektirse de, aslında ilk oyunumun lansmanını inanılmaz derecede kolaylaştırdı. O kadar kolay ki, sürekli bir şeyi unuttuğumu sanıyordum ama aslında rahatlayabildiğim ve pazarlama otomasyonlarımın bu işi benim için yapmasına izin verebildiğim ortaya çıktı.

Bugün, Kara Cuma/Tatil alışverişi hafta sonu için satış ve pazarlamanızı otomatikleştirmek ve kendinizi strese sokmadan para kazanmak için aynı stratejileri nasıl kullanabileceğinizi paylaşmak istiyorum.

Açılış Sayfalarını Tasarlayın

İlk önce yapılacaklar: Herhangi bir açılış sayfasını tasarlayın. Açılış sayfaları bir kampanyaya, satışa veya ilgi alanına özel ürünleri ve içeriği öne çıkarmanın bir yoludur. Tüm mağazaların açılış sayfalarına ihtiyacı yoktur, ancak belirli ürünleriniz yoğun indirime sahipse, ziyaretçilerin en iyi fırsatları görüntüleyebilmesi, mağazanızla ilgilenebilmesi ve ardından sepetlerine ürün eklemeye başlayabilmesi için hepsini tek bir sayfaya koymak faydalı olacaktır.

Yalnızca bir veya iki önemli ürününüz olmadığı sürece açılış sayfaları hayranlarınıza gönderebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Ve herhangi bir reklam veya haber bülteni yayınlamayı planlıyorsanız (ipucu – bunların her ikisini de düşünmelisiniz), o zaman bir açılış sayfası bunları göndermek için en iyi yerlerden biridir. İşte bu yüzden buna satıştan bir ay kadar önce başlamalısınız.

Okumak:  Temel Web Verilerini İzlemek ve İyileştirmek İçin Web Analiz Araçları Nasıl Kullanılır?

İzleme Bağlantıları Oluşturun

Neyin işe yaradığını anlayabilmem ve gelecek yıllarda bana para kazandıran stratejileri ikiye katlayıp işe yaramayanları göz ardı edebilmem için mümkün olan her şeyi takip edip ölçmenin büyük bir hayranıyım. Ve e-ticarette her sektör çok farklı olduğundan, bir sektör için mantıklı olan bir şey diğerinde hiç işe yaramayabilir, bu nedenle çeşitli stratejiler denemeniz ve her yıl öğrenip gelişmeniz gerekecektir.

Bunu izlemenin yollarından biri UTM parametreleri. Yapabilirsiniz bir jeneratör kullanarak UTM parametreleri oluşturun Yürüttüğünüz herhangi bir kampanya için ve Google Analytics gibi izleme yazılımlarında insanların nereden geldiğini görebilirsiniz.

Örnek olarak ürünlerim hakkında videolar hazırlayan tüm etkileyiciler için özel bağlantılar oluşturdum. Birçoğu ürünü satın almak için düzinelerce insan gönderirken, etkileyicilerden birinin yalnızca bir onaylanmış satışı vardı.

Gelecek yıllarda bu etkileyiciyi bir daha kullanmayacağım. Ürünüm yalnızca 15$ olduğundan, tek bir satış almak, yöneticinin e-posta gönderip onlara bir demo ürünü göndermesi için harcadığı tüm zamanlara değmez.

Siteniz için oluşturabileceğiniz birkaç özel bağlantı aşağıda verilmiştir:

  • Twitter'dan bağlantılar
  • Facebook'tan bağlantılar
  • Bülteninizdeki bağlantılar
  • Etkileyicilerden gelen bağlantılar
  • Forumlardan/tartışma gruplarından bağlantılar
  • E-posta imzanızdaki bağlantılar
  • Vesaire.

Satış Fiyatlarını Planla

Tüm açılış sayfalarınızı ve bağlantılarınızı ayarladıktan sonra, satış fiyatlarını planlamanın zamanı geldi. WooCommerce, Magento, BigCommerce veya başka bir çevrimiçi mağazayı kullanıyor olsanız da, bunların hemen hepsi satışların hem başlangıç ​​hem de bitiş fiyatlarını planlamanıza olanak tanır.

İşte WooCommerce'de nasıl göründüğü.

Mağaza çapında bir indirim yapıyorsanız, tüm bir kategoride indirim yapıyorsanız veya diğer daha karmaşık kurulumlar yapıyorsanız, bu genellikle temel yazılıma dahil değildir ancak neredeyse her zaman uygulamalar vardır. Uzantılarve bunu yapmanıza izin veren modüller.

Reklam Stratejinizi Planlayın

Her perakendeci Kara Cuma'nın yılın en büyük satış fırsatlarından biri olduğunu bilir ve birçok perakendeci Kara Cuma'dan hemen önce reklam yapmaya başlar. Bu, Kara Cuma'dan hemen önce reklam fiyatlarının hızla yükseldiği anlamına gelir; bu nedenle, önceden planlama yapmazsanız, kısa sürede kendi harcamanızın, yaptığınızdan daha fazlasını harcadığını göreceksiniz.

Okumak:  Doğru Python Geliştirme Şirketi Nasıl Seçilir? [Proven Strategies]

En sevdiğim stratejilerden biri ilkbaharda yeni reklam konseptleri bulmak, yaz boyunca bunları A/B testi yapmak ve sonbaharda sona erdirmek. Kara Cuma geldiğinde, mevcut hedef kitlenizi yeniden hedefleyebilirsiniz; bu, muhtemelen reklamların miktarından bunalan ve yeni bir şirkete güvenme olasılığı düşük olan yeni kişileri hedeflemekten çok daha ucuzdur.

Eğer reklamlara başlamadıysanız ve bugün bunu okuyorsanız, hala çok zamanınız var. Gelecek hafta birkaç reklam yayınlayın ve hedef kitlenizi oluşturmaya başlayın, böylece onları daha sonra yeniden hedefleyebilirsiniz.

E-posta Patlamalarını Planlayın

Açılış sayfalarınız, izleme bağlantılarınız var ve tüm ürünleriniz indirimli. Şimdi tartışmasız en önemli parça geliyor. İnsanlara bilgi vermek!

Ve evet, bazı şeyleri sosyal medyada ve web sitenizde duyurabilirsiniz ve yapmalısınız, ancak bugün sizin hakkınızda konuşacağız. 1 numaralı varlık ve bu sizin e-posta listeniz.

Bunları herhangi bir e-posta pazarlama aracında planlamak kolaydır. Yapmak istediğiniz şey bir grup e-posta ayarlamak ve bunları mağazanızda ne kadar aktif olduklarına ve ne kadar harcadıklarına bağlı olarak e-posta listenizin bölümlerine gönderebilirsiniz.

  • İşte Kara Cuma'da neler olacak (7 gün sonra)
  • İşte yarın (1 gün ileri) neler olacak – E-postalarınızı düzenli olarak açan kişiler için
  • Kara Cuma geldi (Kara Cuma)
  • Kara Cuma'yı (Cumartesi) Unutmayın – Dünkü e-postayı açmamış kişiler için
  • Yılın En İyi İndirimini Kaçırmayın – Birden fazla alışveriş yapanlar için

Bundan daha fazlasını da oluşturabilirsiniz ve daha fazla veri içeren geniş bir listeniz varsa listenizi bölümlere ayırmaya ve bu bölümler için e-postalar yazmaya devam edebilirsiniz.

Hazırlık Önemlidir

Günün sonunda önemli olan bir plan yapmaktır. Piyasadaki araçların neredeyse tamamı planlama işlevine sahiptir; bu nedenle, bir plan yaptıktan sonra birkaç e-posta veya birkaç satır reklam metni yazın ve planlayın.

Okumak:  Evde Yapılabilecek İşler: Kolay Yöntemlerle Ek Gelir Elde Etme Yolları 2022

Kitlesel fonlama kampanyamı 6 ay boyunca planladım ve var olmayan bir üründen 10.000$ topladım. Birkaç ay kala hedef kitlenizi oluşturmak, cazip fırsatlar bulmak ve hedef kitlenizi bu fırsatlardan haberdar etmek için bolca zamanınız var. İyi şanlar!

StoreBuilder ile Daha Hızlı Başlayın

E-ticaret yolculuğunuza yeni başlıyorsanız StoreBuilder ile öne çıkan bir mağazaya sahip olabilirsiniz. Uzmanların güvendiği bir platform üzerine inşa edilen Bana Hosting'in StoreBuilder'ı, Yönetilen WordPress ve WooCommerce'in tüm avantajlarından karmaşıklık olmadan yararlanmanıza olanak tanır.

Kodlama deneyiminiz yok mu? Sorun değil. Sıfırdan başlamanıza veya boş bir ekran karşısında bunalmanıza gerek yok. Sadece birkaç soruyu yanıtlayın ve birkaç dakika içinde ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürmek için optimize edilmiş, sezgisel, gezinmesi kolay bir ana sayfaya sahip kendi çevrimiçi mağazanıza sahip olacaksınız. Buna bir bak!