Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Satışlar Düştü mü? E-ticaretteki Çöküşleri Düzeltme ve Önleme Stratejileri

 Satışlar Düştü mü?  E-ticaretteki Çöküşleri Düzeltme ve Önleme Stratejileri

E-ticaret satışlarınızın düştüğünü fark ederseniz, durumu tersine çevirmek için ne yapabilirsiniz?

Satışlardaki düşüşler bir e-ticaret işini yürütmenin doğal bir parçasıdır. Ancak e-ticaret satışlarını nasıl artıracağınıza ve satış düşüşlerini nasıl önleyeceğinize dair yöntemler var. Bu yazıda satışları artırmaya yönelik en önemli ipuçlarına bakacağız ve gelecekteki krizlerin nasıl tespit edilip önleneceğine dair bir plan sunacağız.

E-Ticaret Satışlarınız Düştüğünde Kullanabileceğiniz 4 İpucu

Satışlarda bir düşüş yaşıyorsanız, eğilimleri tersine çevirmek için pazarlama ve dönüşüm oranı optimizasyonu çabalarınızı artırmak isteyeceksiniz. Satışlarınızı artırmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

1. Promosyonları Çalıştırın

Sınırlı süreli teklifler ve özel indirimler satışlardaki düşüşü tersine çevirebilir. Alıcılar indirimleri sever. Kanıta mı ihtiyacınız var? Çevrimiçi alışveriş yapanların kuponları ve indirim kodlarını bulmasına yardımcı olan çok sayıda web sitesi ve hizmetten başka bir yere bakmayın.

Sınırlı süreli teklifler, aciliyet duygusu yaratarak satışlarda anında artış sağlar. Bir alıcı bir ürünü satın alıp almamayı düşünüyorsa, sınırlı süreli bir indirim onu ​​devam etmeye ve satın almaya teşvik edebilir.

Geri sayım saatleri ve bir promosyonun sona ermesiyle ilgili hatırlatma e-postaları da aciliyet duygusunu besler.

2. Ücretsiz Kargo Teklif Edin

Günümüz dünyasında alıcılar ücretsiz kargo bekliyor.

Aslında yakın zamanda gerçekleşen bir e-ticaret anket ABD'de alışveriş yapanların yaklaşık üçte ikisinin, işletmenin ücretsiz gönderim sunmadığı durumlarda alışveriş yapmama olasılıklarının iki kat daha yüksek olduğunu söylediğini buldu.

Okumak:  Araç Tamirhaneniz için En İyi Pazarlama Stratejileri

Araştırmaya göre, ücretsiz gönderim, ortalama sipariş hacmini %97 artırarak ve sepetten vazgeçmeyi %18 azaltarak satışları artırabilir. Nosto.

3. Abonelik Ekleyin

Abonelikler, satışlar düştüğünde bir tampon görevi görür. Sonuç olarak, abonelik iş modelinin popülaritesi artıyor.

Özel abonelik kutuları sunmak veya tekrar teslimat yapmak siz ve müşterileriniz için bir kazançtır. Müşteriler aboneliklerin eğlencesinden ve rahatlığından yararlanırken, işletme de sürekli gelirin avantajlarından yararlanıyor.

Abonelik kutusunun nasıl başlatılacağına ilişkin gönderimiz örnekler ve adım adım talimatlar içerir.

4. E-posta Pazarlamasını Kullanın

E-posta pazarlaması, e-ticaret işletmeleri için güçlü bir araçtır. Satışlar düştüğünde şirketler pazarlama çabalarını artırmayı düşünürler. Ancak daha az para geldiğinde, ücretli dijital reklamlara daha fazla para harcamayı haklı çıkarmak zordur.

Bütçeniz varsa, arama ağı, görüntülü reklam kampanyaları ve sosyal kampanyalar satışları artırmak için uygun seçeneklerdir. Ancak aşağı satışlarla başa çıkmanın daha uygun maliyetli bir yolunu arıyorsanız e-postayla pazarlama stratejilerini düşünün.

Umarım zaten bir e-posta listeniz vardır. Değilse, ödeme sayfanıza bir e-posta seçeneği ekleyerek ve e-postalarınıza kaydolmaları durumunda insanlara indirim sağlayan bir promosyon yürüterek listenizi oluşturmaya başlayın. Kılavuz olarak indirim e-postası örneklerimize bakın.

Daha etkili e-posta kampanyaları için kişiselleştirme ekleyin; böylece müşterilerin, ilgi alanlarına ve satın alma geçmişlerine göre satın alma olasılıkları en yüksek olan öğelere ilişkin öneriler alması sağlanır.

Satışlarda Düşüşleri Önlemek İçin Verileri Kullanmak

Satışlardaki düşüşlerle başa çıkmanın en iyi ipucu, ilk etapta satışların düşmesini önlemektir. İşletmenizin hayati istatistiklerini ve e-ticaret ölçümlerini dikkatli bir şekilde takip etmek, satışlardaki düşüş trendlerini sorun haline gelmeden önce yakalayıp tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

İzlenecek temel iş ölçümleri şunları içerir:

  • Dönüşüm oranı. Bu istatistik, ziyaretçilerin istenen eylemi ne sıklıkla gerçekleştirdiğini ölçer. E-ticaret siteleri, dönüşüm oranlarını, satın alma işlemi yapan web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesi olarak hesaplar.

  • Terk Edilen Sepet Oranı. İnsanlar ne sıklıkla eşyalarını sepetlerinde bırakıp ödeme yapmamaya karar veriyor? Alışveriş sepetini terk etme, istediğinizden daha sık gerçekleşir. Bu ölçümü, sepetine bir şey ekleyen ve satın alma işlemi yapmayan kişi sayısını, sepetine bir şey ekleyen toplam kişi sayısına bölerek hesaplayın.

  • Ortalama Sipariş Değeri. Bu sayı bir siparişin ortalama toplam fiyatıdır. Bu değeri, toplam satış gelirinizi belirli bir süre içindeki sipariş sayısına bölerek bulabilirsiniz.

  • İade ve İade Oranı. Çoğu müşteri bir ürünü iade ederse satışlarınızın artmasının bir önemi yoktur. İadeyle sonuçlanan siparişlerin yüzdesini takip etmek, ürün kalitesi sorunlarını tanımlamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir. Yüksek iade oranları, ürün fotoğraflarınızın ve açıklamalarınızın hatalı olduğunu da gösterebilir.

Okumak:  Her Blogcunun Bilmesi Gereken Konuk Gönderme Temelleri

Sitenizin metriklerine bakmak eğilimleri tespit etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, dönüşüm oranlarınızın düşmeye başladığını ve sepeti terk etme oranınızın arttığını fark ederseniz, bu, ödeme deneyiminizle ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir.

İnsanlar ödeme sürecini kafa karıştırıcı mı buluyor? İnsanlar ücretsiz kargo sunmadığınız için mi ayrılıyor? Ölçümlerinizi takip etmek sorunun nerede olduğunu belirlemenize yardımcı olur, böylece satışlar düşmeden sorunu çözebilirsiniz.

Bana Hosting'in Satış Performansı Monitörü ile Satış Düşüşlerini Önleyin

E-ticaret başarı ölçümlerinizi takip etmek iyidir; ancak web sitenizin ölçümleri otomatik olarak takip etmesini ve analiz etmesini sağlamak daha iyidir.

Bana Hosting olarak, yenilikçi Satış Performansı Monitörümüzü Yönetilen WooCommerce planlarımıza dahil ediyoruz.

Bana Hosting Satış Performansı Monitörü, satışlarınızı günlük olarak izler ve bunları mağazanızın geçmiş performansını temel alan tahmine dayalı bir modele göre ölçer. Zeka motorumuz size satış eğilimlerinizle ilgili uyarılar gönderir. Bu uyarılar size çok ihtiyaç duyduğunuz görünürlüğü sağlar ve mağaza satışları yavaşlıyorsa tekrar yolunuza devam etmenize olanak tanır.

Satış Performansı Monitörü planımızın ücretsiz bir parçasıdır. Premium barındırma ve satış analizlerimizin gücünden hemen yararlanmak için Yönetilen WooCommerce barındırma planlarımıza başlayın.

alakalı kaynaklar