Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Sayfa Hızı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Sayfa Hızı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Zaten iyi tasarlanmış bir işletme web siteniz veya çevrimiçi mağazanız var. İçeriğiniz hazır ve web siteniz yayında. Ancak bekleyin, bir sorun var; yeni web sitenizin yüklenmesi uzun zaman alıyor.

Hız, işletmeniz için çok önemli bir performans faktörüdür. Web siteniz çok yavaş yüklenirse, potansiyel ziyaretçiler ilk birkaç saniyede sitenizi terk edebilir ve bu da dönüşüm oranınızı etkiler.

Maalesef birçok web sayfası olması gerektiği gibi yüklenmez ve bu, arama sıralamanızı ve gelirinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu kılavuzda aşağıdaki soruları yanıtlayacağız: Site hızını ne olumsuz etkileyebilir? Sayfa hızı SEO'yu nasıl etkiler? Peki SEO için sayfa hızı ne kadar önemlidir?

Sayfa Hızı SEO'yu Etkiler mi?

Sayfa hızı SEO'yu etkiler. Doğrudan bir sıralama faktörü olarak web sitenizin hızı, Google'da nasıl sıralanacağını etkiler. Sayfa hızı aynı zamanda sitenizdeki hemen çıkma oranını ve oturum süresini de etkileyebilir ve bu da SEO'yu etkiler.

Sayfa Hızı Nedir?

Sayfa hızı, web sitelerinde bir sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü ölçen bir ölçümdür. Tüm web sitesinin ortalama yükleme süresiyle ilgili olan site hızından farklı olarak sayfa hızı, belirli bir sayfayı ifade eder. Sayfa hızı sunucu kalitesi, görüntü sıkıştırma, dosya boyutları ve daha fazlasına göre belirlenir.

Web Sayfası Yükleme Süresi Nedir?

Web sayfası hızı, tek bir web sayfasının tamamen yüklenmesi için saniye veya milisaniye cinsinden geçen süredir.. Bu aynı zamanda İlk Bayta Kadar Süre veya sunucu yanıt süresi olarak da bilinir.

Kullanıcılar bir sekmeyi kapatıp devam etmeden önce hangi sayfa hızının kabul edilebilir olduğunu merak etmiş olabilirsiniz.

Google bunu belirtiyor yarıdan fazla Yüklemenin üç saniyeden uzun sürmesi durumunda mobil ziyaretçilerin büyük bir kısmı mobil sitenizden ayrılacaktır; dolayısıyla daha kısa bir yükleme süresi hedeflemelisiniz.

Okumak:  Ek Bir Hustle için Günlük İşimi Bırakmam Gerektiğini Nasıl Bildim

Farklı sayfalar, resimler ve kod gibi sayfa öğelerine bağlı olarak farklı yükleme hızlarına sahip olabilir.

Site hızı SEO'sunu ne olumsuz etkileyebilir? İşte birkaç örnek:

 • Sunucunuzun performansı.
 • Kullanıcının internet sağlayıcısı.
 • Kullanılan tarayıcı.
 • Kullanılan bağlantı türü.

Web Sitenizin Hızını Nasıl İzlersiniz?

Ücretsiz hız testi kullanarak web sitenizin hızını kontrol edebilirsiniz. Google'ın Sayfa Hızı AnalizleriBu aynı zamanda site hızı SEO'nuzu nelerin olumsuz etkileyebileceğini size bildirebilir.

Google'ın Hız Puanı, web sitenizin performansını kontrol etmek için şu verileri kullanır: Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu ve gibi metrikler DOMContentLoaded (DCL) ve İlk İçerikli Boya (FCP).

SEO İçin Sayfa Hızı Ne Kadar Önemli?

Peki sayfa hızı SEO'yu nasıl etkiler?

Buna göre Googlesayfa yükleme hızı, Temmuz 2018'de mobil aramalar için doğrudan bir sıralama faktörü haline geldi. Haziran 2021'de Google, Önemli Web Verileri güncellemesini kullanıma sunduğunda bu, tüm sayfalar için bir sıralama faktörü haline gelecektir.

Google, diğer arama motorlarıyla birlikte harika bir kullanıcı deneyimi sağlayan sayfaları sıralamaya meraklıdır.

SEO sayfa hızı önemlidir ve kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hızlı yüklenen sayfalar ziyaretçilerin web sitenizde gezinmesini kolaylaştırır.

Web sitenizi mobil aramalar için mobil cihazlara göre optimize etmek çok önemlidir. Arama motorları taşındığı için bunu göz ardı etmeyin mobil öncelikli indeksleme arama sıralama faktörlerinden biri olarak mobil sayfa hızıyla.

Ayrıca, 2019Google Chrome, daha hızlı kullanıcı deneyimlerini teşvik etmek için yavaş web sitelerini işaretleyeceğini duyurdu.

Sayfa yükleme sürenizi artırmanın önemli olmasının diğer bazı nedenleri şunlardır:

 • Hemen çıkma oranını azaltır.
 • Sayfa görüntülemelerini artırır.
 • Artışlar bekleme süresi.
 • Dönüşüm oranını artırır.
 • Organik aramada sıralamanıza yardımcı olur.

Web Sitenizi Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

 1. Tarayıcı önbelleğe almayı etkinleştirin.
 2. Kaynakları küçültün.
 3. Görüntü sıkıştırmayı etkinleştirin.
 4. Bir içerik dağıtım ağı (CDN) uygulayın.
 5. Medya dosyalarını optimize edin.
 6. HTTP isteklerini en aza indirin.
 7. Doğru web barındırıcısını kullanın.

Kötü yazılmış kodlara veya çok fazla sayfa öğesine sahip sayfalar da dahil olmak üzere pek çok faktör site hızı SEO'sunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Aşağıdakileri yaparsanız web sayfası yükleme süresini hızlandırabilirsiniz:

1. Tarayıcı Önbelleğe Almayı Etkinleştirin

Web sitenizi yüklemek için kaynakları getirmek, yeni ziyaretçiler için çeşitli sayfa öğelerinin yüklenmesi zaman aldığından site hızı SEO'sunu olumsuz yönde etkileyebilir. Tarayıcı önbelleğe alma, tarayıcıların JavaScript dosyaları, stil sayfaları ve resimler de dahil olmak üzere bilgileri geçici olarak depolamasına olanak tanır.

Tarayıcı önbelleğe alma, sonraki ziyaretlerde sayfaları daha hızlı yüklediğinden web sayfası yükleme süresini hızlandırabilir.

Okumak:  Pazarlamada Müşteri Veri Platformunun Faydaları

gibi ücretsiz eklentiler W3 Toplam Önbellek Ve WP Süper Önbelleksunucuya gönderilen dosya isteklerinin sayısının azaltılmasına yardımcı olarak sayfa yükleme sürelerinin daha hızlı olmasını sağlar.

2. Kaynakları Azaltın

Çok fazla CSS dosyası kullanmak birçok soruna neden olur HTTP istekleribu da site hızını olumsuz etkileyebilir. İçeriğinizdeki gereksiz karakterleri, boşlukları ve yorumları kaldıran CSS dosyalarınızı küçültmek çok önemlidir.

WordPress web siteniz için kullanmanızı öneririz WP Roketi web sayfası yükleme süresini hızlandırmak için.

3. Görüntü Sıkıştırmayı Etkinleştir

Büyük resim dosyası boyutları da site hızını olumsuz yönde etkileyebilir. Olanak vermek Gzip sıkıştırması CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızı indirmek için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olmak için.

Gzip, dosyaları tarayıcınıza ulaştıklarında sıkıştırır ve daha sonra sıkıştırılmış dosyaları açar. Çoğu modern tarayıcı, tüm HTTP istekleri için Gzip'i otomatik olarak işler.

4. İçerik Dağıtım Ağı'nı (CDN) uygulayın

CDN'ler, web sayfalarınızın statik sürümünü farklı konumlarda depolamak için kullanılan bir sunucu ağıdır; bu, bir ziyaretçinin bunları en yakın sunucudan kolayca indirebileceği anlamına gelir.

CDN'ler kullanıcının nerede olduğunu belirler ve içeriği onlara en yakın sunucudan iletir. Bu, web sayfası yükleme süresini hızlandırmanın önemli bir yoludur.

5. Medya Dosyalarını Optimize Edin

Gerekenden büyük görseller ve videolar, özellikle mobil kullanıcılar için site hızı SEO'sunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, görselleri WordPress veya kullandığınız platform için nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek iyi bir fikirdir. Doğru görsel formatını ve piksel boyutlarını kullanarak görsel boyutlarınızın optimize edildiğinden emin olun.

En iyi sonuçları elde etmek için PNG veya JPEG dosya formatlarını kullanın. Videolarınızı optimize etmek için sıkıştırın ve uzunluğunu azaltın. Ayrıca bunları YouTube'a yükleyebilir ve sayfanıza yerleştirme kodunu kullanabilirsiniz.

6. HTTP İsteklerini En Aza İndirin

HTML, yazı tipleri, CSS, resimler ve JavaScript dahil olmak üzere bir web sayfasının çalışması için gereken her dosyanın ayrı bir HTTP isteği olması gerekir.

Çok fazla istek SEO sayfa hızının yavaşlamasına neden olabilir. Diğer bir sorun ise eklentilerin daha fazla JavaScript ve CSS dosyası ekleyebilmesidir.

Web sayfasının yüklenme süresini hızlandırmak için bu istekleri en aza indirin. En etkili yollardan bazıları CSS'yi tek bir dosyada birleştirmek, JavaScript veya CSS yükleyen eklentileri azaltmak ve CSS'yi kullanmaktır. görüntüler için spritelar.

7. Doğru Web Sunucusunu Kullanın

WordPress web sitenizin ana bilgisayarı, sayfalarınızın ne kadar hızlı veya yavaş yüklendiğini belirleyebilir.

Web siteniz bir sunucuyu birkaç kişiyle paylaşıyorsa, yavaş yüklenmesi daha olasıdır. Bu, ziyaretçilerinizi hayal kırıklığına uğratabilir ve web sitenizi terk edin.

Okumak:  Sosyal Medyayı Sosyal Ticaret Platformu Olarak Kullanma

Bu sorunla mücadele etmek için Bana Hosting gibi hız için optimize edilmiş bir ana bilgisayara yükseltin.

SEO Sayfa Hızı SSS

Site Hızı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Site hızı SEO'yu etkiler çünkü sıralama faktörlerinden biridir Google'ın Algoritma Hız Güncellemesinde duyuruldu. Google, yüksek hızlı siteleri yavaş yüklenenlere göre sıralamak için algoritmasında site hızını kullanır.

SEO için İyi Sayfa Hızı Nedir?

SEO için iyi bir sayfa hızı üç saniyedir veya daha az. Google, hızlı siteleri yavaş olanlara göre ödüllendirdiğinden, hızlı yüklenen sayfa hızı SEO çalışmalarınıza yardımcı olacaktır. Optimizasyon çalışmalarınızda mobil sayfa hızını da aklınızda bulundurun.

Sayfa Yükleme Hızı Görünürlüğü Nasıl Etkiler?

Sayfa yükleme hızı web sitenizin görünürlüğünü doğrudan etkiler. Sayfa yükleme hızı Google için bir sıralama faktörü olduğundan siteniz yavaşsa fazla organik trafik alamaz. Yavaş siteler ayrıca dönüşümlere, TBM'ye ve SEO'ya da zarar verir. Google hızlı siteleri yavaş olanlara tercih eder, dolayısıyla yavaş bir site de sıralamada yer almaz.

Sayfa Yükleme Hızı SEO İçin Neden Önemlidir?

Sayfa yükleme hızı SEO için önemlidir çünkü Google'ın algoritması için temel belirleyici faktörlerden biridir. Yavaş siteler ziyaretçileri uzaklaştırır. Hızlı siteler, ziyaretçilerinize iyi kullanıcı deneyimleri sağlar ve Google, bu siteleri yavaş yüklenen sitelere göre daha üst sıralarda yer alır.

Son Düşünceler: Sayfa Hızı SEO'yu Nasıl Etkiler? + Site Hızınızı Artırın

SEO için sayfa hızı ne kadar önemlidir? Google'ın algoritmasında önemli bir sıralama faktörüdür.

Her web yöneticisinin, web sitesini oluştururken ve bakımını yaparken belirli kullanıcı deneyimlerini düşünmesi gerekir. Web siteniz yavaşsa, ziyaretçilerin geri düğmesini tıklama olasılığı daha yüksektir, bu da sıralamanızı etkileyecek ve sonuç olarak dönüşümleri azaltacaktır.

Birçok ziyaretçi web sitenize tabletler veya akıllı telefonlar aracılığıyla erişeceğinden, mobil hız optimizasyonu en önemli öncelik olmalıdır.

Hızlı bir web sitesine sahip olmanın en büyük faktörü, sunucunuzdur. Doğru barındırma, web sitesinin hızını artırabilir ve performansı artırabilir.

Yeni bir web sitesi oluşturduysanız veya daha iyi bir barındırma arıyorsanız, Bana Hosting'in işletmenize uygun bir paketi vardır. Bugün bizi ziyaret edin.

Başlamak için tam olarak barındırılan WordPress veya WooCommerce planlarımıza göz atın.