Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal Ticaret Nedir?

Diyelim ki sosyal medyada çok hoş bir kışlık ceket reklamına rastladınız. Reklama tıklayıp hemen satıcının web sitesine mi gideceksiniz? Çoğu insan bunu yapmayacak.

Buna göre Statista, bir sosyal medya reklamının tıklama oranı yalnızca %1,3'tür. Hiç sürpriz değil. Sosyal medya sitelerinden ayrılmama isteğimiz beynimizin derinliklerine kök salmıştır.

Peki ya o kışlık ceketi satın almak için sosyal medyadan ayrılmanız gerekmiyorsa? Örneğin aşağıdaki Instagram paylaşımında görsele tıklayıp Instagram'dan çıkmadan ceketi satın alabilirsiniz. Bu sosyal ticarete bir örnektir.

İnsanlar ortalama olarak harcıyor 145 dakika sosyal ağlarda bir gün. Bu onların gününün %10'u. Bu fırsattan yararlanmak için işinizi müşterilerinizin olduğu yere götürmelisiniz. Sosyal ticaretin bunu yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

İşte öğrenecekleriniz:

Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal ticaret, ürün/hizmetlerin doğrudan sosyal medyada satılması stratejisidir. Sosyal medya kullanıcıları, platformdan ayrılmadan gönderilerinize tıklayıp satın alma işlemini tamamlayabilir.

Facebook, instagramSnapchat'te, Pinterest'teVe Tiktok zaten çeşitli araçlar aracılığıyla uygulama içi satışları destekliyoruz. heyecan lige katılmayı planlıyor yakında.

Bu sosyal medya platformları size aşağıdakiler için araçlar sunar:

 • Mağazanızı sosyal medyada kurma
 • Satın alma düğmeleriyle alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturma
 • Ödeme akışınızı sosyal medyaya entegre etme

Sosyal Satış ve Sosyal Ticaret

İşletmeler genellikle ürün keşfini artırmak ve marka bilinirliğini yaymak için sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal satış stratejilerinin bir parçası olarak gönderiler, reklamlar oluşturuyor ve sosyal medya aracılığıyla müşterilerle etkileşime geçiyorlar.

Okumak:  Franchiselar ve Konumları için Yerel SEO'yu Optimize Etmeye Yönelik 8 İpucu

Temelde sosyal satış, trafiği e-ticaret sitelerine yönlendirmeye odaklanır. Bunun aksine, sosyal ticaret satışlara aşırı odaklanmıştır. Müşterilerin sosyal medya platformlarından ayrılmadan satın alma işlemini tamamlamalarına yardımcı olur.

Sosyal Ticaret Nasıl Çalışır?

Artık sosyal ticaretin temellerini bildiğinize göre, ürünlerinizi satmak için popüler sosyal medya platformlarını nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Instagram'da Sosyal Ticaret

Instagram, KOBİ'lerin sosyal ticaret yapabilmeleri için çeşitli araçlar sunmaktadır. ABD'de bir Instagram işletme hesabınız varsa, birkaç tane alacaksınız sosyal ticaret araçları beğenmek:

 • Instagram Ödeme: Müşterilerin, ürün gönderisinden ödeme sayfasına yalnızca iki dokunuşla ürün satın almasına olanak tanır.
 • Instagram Alışveriş Yapılabilir Hikayeler: Ürün çıkartmalarıyla Instagram hikayeleri oluşturmanıza olanak tanır.
 • Instagram Mağazaları: Sizinki gibi markaların Instagram'da özel vitrinler oluşturmasına olanak tanır.

Facebook'ta Sosyal Ticaret

2020'de Facebook, Facebook Mağazalarını duyurdu. Küçük/orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) Facebook'ta özel mağazalarını kurmalarına olanak tanır.

Facebook, KOBİ'lere yardımcı olmak için aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Bir işletmenin Facebook sayfasında ürün listeleme
 • Çıkış yapmak uygulama içi satışları destekleyecek işlevsellik
 • Mağazanın markanın tarzına uyacak şekilde özelleştirilmesi

Facebook ücret almayı planlıyor mağazalar için servis ücreti. Ancak denemek isterseniz 30 Haziran 2022'ye kadar ücretsizdir.

Snapchat'te Sosyal Ticaret

Snapchat, harika bir çevrimiçi alışveriş deneyimi yaratmak için gelişmiş artırılmış gerçeklik (AR) özelliklerini getiriyor.

Shoppable AR reklamları sayesinde müşteriler ürünleri sanal olarak deneyebilir ve doğrudan Snapchat üzerinden satın alabilir. Önde gelen moda markaları Gucci Ve Nike Snapchat'in sosyal alışveriş özelliklerini kullanıyor.

Tüm büyük sosyal ağların dönüşmesiyle sosyal ticaret platformlarıArtık sosyal medya üzerinden satış yapmak için birçok seçeneğiniz var.

İşletmeler halihazırda sosyal ticareti benimsiyor E-ticaret şirketlerinin %75'i Sosyal medyada ürün satmak veya satmayı planlamak.

İşte size ilham verecek birkaç örnek.

Sosyal Ticaret Örnekleri

Sizin gibi birçok şirket, sosyal ticaret yoluyla çevrimiçi satışlarını başarıyla artırdı. Örneğin, Zimbadiş beyazlatma markası oluşturuldu 1200 artan sipariş Facebook Mağazalarından.

Okumak:  Sosyal Medya Spor Oyununu Değiştiriyor

Jane Butik 2020 Temmuz ayında Instagram alışveriş özelliklerini kullanmaya başladı. Dokuz ay içinde419.762$'lık satış artışı elde ettiler.

Bunlar münferit örnekler değil. Facebook'a göre ABD'deki birçok KOBİ'nin gelirlerini artırdı sosyal ticaret yoluyla.

Sosyal Ticaretin Faydaları

 • Sosyal ticaret, müşterilerin sosyal medya sitesinden ayrılmalarına gerek kalmadığı için satın almayı son derece kolaylaştırır.
 • Müşterilerinizi sosyal medya tercihlerine göre hiper hedeflemenize yardımcı olur.
 • Sosyal medya siteleri satış takibi için mükemmel araçlar sağlar.
 • Sosyal ticaret, çevrimiçi müşterilerin anlık satın alma eğiliminden yararlanır.
 • Müşterilerinizle kişisel düzeyde etkileşim kurmanıza yardımcı olur, böylece müşteri sadakatini artırır.
 • İşletmenizi potansiyel müşterilerinizin takılmayı sevdiği yere taşımanıza yardımcı olur.

Sosyal ticaret, satışları artırmak için mükemmel bir araçtır. Buna göre İşletme İçeriğiSosyal medya platformlarından yapılan satışlar 2022 yılına kadar 38,2 milyar dolara ulaşacak.

Ancak sadece sosyal medya mağazası kurmak yeterli değildir. Sosyal kanallar aracılığıyla satışlardan yararlanmak için mükemmel bir sosyal ticaret stratejisine ihtiyacınız var.

Satışlarınızı en üst düzeye çıkarmak için işte birkaç ipucu.

Ürün Fiyatlandırmasını Optimize Edin

Müşteriler sosyal medyadayken satın alma kararlarını hızlı bir şekilde, neredeyse dürtüsel olarak veriyorlar.

Bu satın alma modelinden yararlanmak için ürünlerinizi akıllıca fiyatlandırmanız gerekir. Shopify'a göre 70 dolar müşteriler için tatlı nokta satın almaya teşvik etmek.

Müşteriler lüks bir ürün satın almadan önce düşünürler, bu nedenle sosyal medyada iyi satış yapmayabilirler.

Bu nedenle satışları artırmak için ürününüzü ve fiyat etiketlerinizi dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir.

Sürtünmeyi En Aza İndirin

Evet, müşterilerin sosyal medya uygulamalarından satın alma yapması kolaydır. Bunun için uygulama içi ödeme akışını kolaylaştırmanız ve ödemelerin sorunsuz olmasını sağlamanız gerekir.

Müşteriler aşağıdaki durumlarda sosyal medya mağazanızdan ürün satın almakta tereddüt edebilir:

 • Üründe yeterli bilgi yok
 • Ürünün net görselleri/videoları yok
 • Ödeme yöntemi güvenilir görünmüyor
 • Ürün gönderim bilgileri eksik
Okumak:  Samsung Galaxy Note 10 Plus: Türkçe İnceleme - Note 10 Plus'un Sıralamasındaki Yeri

Müşterilerin satın alma işlemlerini doğrudan sosyal medya mağazasında tamamlamak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olun.

Müşterilerinizle Etkileşime Geçin

Müşterilerinizle etkileşim kurmak, sosyal medya mağazanızın başarısı için de çok önemlidir.

İşte müşteri etkileşimi için bazı harika fikirler:

 • Bir ürünün iki varyasyonu arasında anket yapmalarını isteyin.
 • Sadık müşterilerinizi vitrininizde ön plana çıkarın.
 • Müşteri yorumlarına ve şikayetlerine aktif olarak yanıt verin.

Müşteriler çevrimiçi alışveriş yaparken sıklıkla sorularla karşılaşırlar. Müşteriniz ürününüzden uzaklaşmadan önce bunlara hızlı bir şekilde cevap vermelisiniz. Bunun için sosyal medyadaki messenger özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca mevcut müşterilerinizden aktif olarak geri bildirim almanız gerekir. Daha sonra incelemeleri vitrininizde göstermelisiniz. Bu sosyal kanıt daha fazla müşteri çekecektir.

Son Düşünceler: Sosyal Ticaret Nedir ve Satışları Artırmak İçin Nasıl Kullanılır?

Dünya çapındaki küçük/orta ölçekli işletmeler, daha fazla müşteriye ulaşmak için çeşitli sosyal medya stratejilerini kullanıyor. Instagram, Facebook ve Snapchat gibi önde gelen sosyal medya platformları, platformlarında mağaza kurmanıza yardımcı olabilecek araçlara zaten sahiptir.

Sosyal ticaretle geniş bir müşteri alanına erişebilirsiniz. Çevrimiçi mağazanızı kurmaya ve sosyal ticaret yoluyla gelirinizi artırmaya hazır mısınız? Bana Hosting'in WooCommerce barındırma çözümüne bugün göz atın.