Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Stratejik Ajans Ortaklıkları: Büyümenin Kilidini Açmanın Anahtarı

Stratejik Ajans Ortaklıkları: Büyümenin Kilidini Açmanın Anahtarı

Stratejik Ajans Ortaklığı Nedir?

İki şirket arasındaki Stratejik Ajans Ortaklığı, karşılıklı fayda sağlamak amacıyla satış, halkla ilişkiler veya pazarlama gibi bazı kapasitelerde işbirliği yapmaya yönelik resmileştirilmiş bir düzenlemedir.

Ücretsiz hizmetlerle dijital ajanslar arasındaki stratejik ajans ortaklıkları daha yaygın hale geliyor ancak ajansların genel pazara açılma stratejilerinin bir parçası olarak bu tür ortaklıklardan yararlanabilmelerinin birçok yolu var.

Bu kılavuzda, bu güçlü kanal aracılığıyla potansiyel müşteri yaratmayı teşvik etmek isteyen dijital ajanslar için bir dizi farklı stratejik ortaklık fırsatlarını ele alacağız.

Stratejik ortaklığa örnek nedir?

A Ajansı X hizmetini, B Ajansı ise Y hizmetini sunmaktadır. Her iki kurum da koordineli bir pazara açılma planını içeren stratejik bir ortaklık üzerinde anlaştı. Çoğu durumda, X hizmetini satın alan müşterilerin Y hizmetini de satın alması muhtemeldir. A Ajansı ve B Ajansı, her iki hizmeti de sunan Ajans C ile rekabet eder. Ancak Ajans A ile Ajans B arasında oluşturulan stratejik ortaklığın bazı müşteriler için avantajlı olduğu algılanıyor çünkü her iki kurum da kendi alanlarında uzman olarak görülüyor ancak bağlantılı bir kuruluş olarak birlikte çalışıyor.

Ajanslar İçin Stratejik Ortaklıkların Faydaları

Stratejik ortaklığın genel faydası, çeşitlendirme. Faydalarından daha önce bahsetmiştik. aşağı inmek önceki makalelerde – yani: dijital pazarlama ajansı kurma rehberimiz. Bu durumda, çeşitlendirmenin ortaklar tarafından yerine getirilen sanal bir tam hizmet paketi sunmak anlamına gelmediğini unutmayın (her ne kadar kesinlikle öyle olsa da).

Bunun yerine, ajansınızın pazardaki niş konumunu korurken yüksek değerli stratejik ortaklıklar kurmasını sağlayacak bazı yenilikçi yolları vurgulamak istiyoruz.

Servis yetenekleri ekleme

Bazen küçük ajanslar, müşterinin ihtiyaç duyduğu geniş kapsamlı hizmetleri sunmadıkları için yeni iş sahalarını kaybederler. Ücretsiz hizmet sunan, rekabetçi olmayan bir ajansla stratejik ortaklık, kendi hizmet teklifinize yetenekler eklemenin mükemmel bir yoludur. Bazı ajanslar, iş ortaklarının yeteneklerini müşteriye kusursuz bir hizmet paketi olarak göstermek için beyaz etiketlemeyi tercih ediyor.

“Bazen – büyük medya ajansları için bile – bir müşterinin taleplerini karşılamak için dışarıdan bir ajansla ortaklık kurmak ticari açıdan daha mantıklı oluyor.”

Yeni iş fırsatları

Stratejik ortaklığın en yaygın hedefi potansiyel müşteri yaratmaktır. Bunun en bariz örneği, yeni ortağınızın mevcut müşterilerine/müşterilerine ajansınızı tanıtan bir e-posta kampanyası gibi bir pazarlama faaliyetidir. Bu tür bir pazarlama faaliyeti, yeni iş dönüşüm hunisine anında yüksek değerli potansiyel müşteri akışı sağlayabilir. Bazıları dönüşebilir. Bu, kısa vadede harika bir sonuçtur ve uzun vadeli bir stratejiyle karşılıklı olarak çok faydalı olabilir.

Olduğundan daha büyük görünmek

Stratejik ortaklıklar, şirketleri ve kuruluşları işbirlikçi faaliyetler amacıyla bir araya getirir. Görünüşte bu, faaliyetin tek bir kuruluş tarafından yürütülmesine göre daha büyük ölçekte görünmesine neden olur. Piyasadaki bu algı basitçe bir algıdır. Ancak bazen bu, sahaya çıkmakla 'çok küçük' göründüğünüz için gözden kaçırılmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Bunun bir örneği ECCOHalkla ilişkiler ajansları için Uluslararası İletişim Ağı. Ağ, birbirleriyle bu stratejik ortaklık yoluyla bağlanan 35'in üzerinde bağımsız PR ajansından oluşmaktadır.

Bu ajanslar birlikte etkileyici bir uluslararası ağ oluşturur. Birleşik Devletlerde, O'Malley Hansen, yerel ECCO üyesi ajansıdır. Yine O'Malley Hansen'in geniş bir ağın parçası olduğu algısı bazı müşteriler için cazip gelebilir.

Fikirleri paylaşma

Başka bir kuruluşla ortaklığa girişmek, yeni fikirleri ve yeni yaklaşımları masaya yatırma potansiyeline sahiptir. Bazen bu dış görüşler, aksi takdirde gün ışığına çıkmayacak fikirlerin kilidini açmaya yardımcı oldukları için değerli olabilir. Yeni işe alınan bir kişinin şirkete yeni fikirler ve yeni enerji getirmesi gibi, doğru türde bir ortak da bunu yapabilir.

Okumak:  Mac Teknolojisi: Dijital Pazarlamanın Potansiyelinin Kilidini Açmak

Bu avantajın bir uzantısı, bir kuruluştan bir kişinin (veya bir grup kişinin) ortak kuruluşta kısa vadeli bir proje, ücretli çalışma veya geçici görev kapsamında zaman geçirmesidir. Ne kadar yapılandırılmış olursa olsun, ortak yeteneklerin başka bir kuruluşa dahil edildiği kısa bir süre, ortak kuruluşlara, insanlara (beceri setlerini ve ekip moralini artırarak) ve sonuçta işe karşılıklı yarar sağlayabilir; herkes kazanır!

Tasarruf

Ortaklıklara hiçbir zaman tamamen ekonomik bir bakış açısıyla bakılmamalıdır; ancak iş ortakları aracılığıyla oluşturulan olası satışların etkin Potansiyel Müşteri Başına Maliyeti (eCPL) daha düşük olacaktır. Bunun nedeni, iş ortağı potansiyel müşterilerinin sıcak potansiyel müşteriler olması ve iş ortağıyla olan ilişkileri sayesinde yerleşik bir güvene sahip olmalarıdır.

Sadece bu değil, TBM veya CPA gibi ölçtüğünüz maliyet ölçümleri, stratejik iş ortakları aracılığıyla yürütüldüğünde muhtemelen etkili bir ölçüm olarak daha düşük olacaktır. Bazı pazarlamacılar bu metrik değişkenlerine eCPC ve eCPA adını verir. Burası, reklam harcamanızı zaman/üretim maliyetiniz vb. ile değiştireceğiniz yerdir. Yani, ortağınızın 10.000 kişilik e-posta listesine gönderebileceği bir çözüm eDM'si üretmek için 500 $'lık eşdeğer zaman/çaba gerekiyorsa, ve 1.000 tıklama aldığında eCPC'niz 0,50 ABD dolarıdır.

Ajanslar için Stratejik Ortaklık Türleri

Ücretsiz Acenteler

İki ajans arasındaki ücretsiz hizmetlerle yapılan stratejik ortaklıklar, dijital cennette yapılan bir eşleşmedir. Aşağıdaki gibi ücretsiz hizmetlere sahip ajanslar arasında bir takım ortak eşleştirmeler vardır:

  • Halkla İlişkiler ajansları Sosyal Medya Ajanslarıyla ortaklık kuruyor
  • SEO Ajansları PPC Ajanslarıyla ortaklık kuruyor
  • Kalkınma ajansları Dijital Pazarlama Ajanslarıyla iş birliği yapıyor
  • Yaratıcı ajanslar Medya Ajanslarıyla ortaklık kuruyor

Bunun güncel bir örneği şuydu: Mavi Karınca Plus – ödüllü bir yaratıcı prodüksiyon ajansı duyuruldu ile stratejik ortaklıkları Etki Ajansı – bir etkileyici ve sosyal medya ajansı.

Blue Ant Plus İletişim Müdürü Jakki Roussel ortaklık hakkında şunları söylüyor:

“Blue Ant Plus ve The Influence Agency birlikte, etkileyicilerle tek seferlik etkileşimlerin işlemsel doğasından, standartlaştırılmış fiyatlandırma ve verilerle birleştirilmiş daha gelişmiş ve sofistike içerik tabanlı bir stratejiye geçmek isteyen müşteriler için tek durak noktası yaratıyor analitik raporlama.”

Yazılım Satıcıları

Dijital ajanslar, veri kimlik bilgilerini ve yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak veya rakiplerine karşı benzersiz bir farklılık sağlamak için sıklıkla Ahrefs gibi yazılım satıcılarıyla ortaklık kurar.

Expleodijital dönüşüm danışmanlık firması duyuruldu AI veri analitiği sağlayıcısıyla stratejik ortaklıkları VeriNedenleri iş disiplinleri genelinde yapay zeka destekli bilgiler sağlamak.

Expleo'nun COO'su Roch Thaller şunları söylüyor:

“Dünyanın en büyük markalarının dijital dönüşüm yolculuklarını destekleyerek işletmelerin karşılaşabileceği zorluklara dair derinlemesine bir anlayış geliştirdik. Data Whys platformunun sağladığı analizleri uygulayıp bunu hızlı ve etkili bir şekilde gerçek iş çözümlerine dönüştürebiliyoruz.”

Sınır Ötesi Ortaklar

Kilit pazarlardaki yerel kuruluşlarla ortaklık kurularak dil ve kültürel engeller anında aşılabilir. Günümüzde daha fazla ticaret ve iş çevrim içi olarak gerçekleştirilirken, bu durum satış ve büyüme için potansiyel olarak dünyanın ajans müşterilerine açılmasını sağlıyor. Sınır ötesi bir ortaklık kurmak, ajansınıza rakiplerine karşı haksız bir avantaj sağlayabilir.

Dijital Ev Dışı medya sahibi, Kovan yığını son zamanlarda duyuruldu Şangay merkezli dijital ajansla ortaklıkları, Mavi Medya Çinli müşterilerinin Hivestack'in Kuzey Amerika'daki dijital ekranlarında reklam rezervasyonu yapmasına olanak sağlamak.

Veri Sağlayıcılar

Dijital ajanslar, müşterilerine daha bilinçli stratejik önerilerde bulunmak için verilere güveniyor. Rekabetçi kalabilmek için dijital ajansların, satış konuşmalarında, yeni iş tekliflerinde ve tabii ki devam eden müşteri çalışmalarında avantaj sağlamalarına yardımcı olacak veri sağlayıcılar ve veri platformlarıyla ilişkiler kurması gerekiyor.

Okumak:  Sivas Hava Durumu: Bugün ve Gelecek Hafta için Detaylı Hava Tahmini

Jay Pattisall, Baş Analisttir. Forrester Araştırması ve her şekil ve büyüklükteki işletme için hızlı büyümeyi sağlayan şeyin veri olduğunu söylüyor:

“Ajanslar için verileri yönetme ve medya ve mesajlaşmaya yönelik içgörülere zenginleştirme yetenekleri, müşteri çağında pazarlama açısından kritik öneme sahiptir.”

Jay, büyük ağ ajansı gruplarının kendi veri yönetimi ve veri teknolojisi platformlarını oluşturduklarını veya satın aldıklarını söylüyor. Oysa daha küçük bağımsız kurumların yeni kurulan şirketler veya daha küçük veri sağlayıcılarla veri ortaklıklarından yararlanmaya güvenmesi gerekiyor.

Diğer Servis Sağlayıcılar

Bir sektör nişine odaklanan dijital ajanslar için, aynı niş alanda çalışan bir hizmet sağlayıcıyla ortaklık kurmak, potansiyel müşteri yaratmayı ve iş büyümesini hızlandırmanın harika bir yolu olabilir.

Örneğin, ajansınız yerel işletmelere odaklanıyorsa, yerel bir muhasebe firmasıyla veya yerel hukuk firmasıyla ortaklık yapmak, yeni potansiyel müşterilerle tanışmanın harika bir yolu olabilir.

Sanayi Dernekleri

Bir başka harika ortaklık fırsatı da bir sektör derneğiyle, özellikle de düzenli etkinlikler veya öğrenme oturumları yürüten derneklerle olabilir. İlgili bir dernekle yapacağınız ortaklık, ajansınızın dijital pazarlamada düşünce lideri olarak konumlandırılmasına yardımcı olabilir.

Ücretsiz eğitim atölyeleri veya seminerleri düzenlemek, derneğe değer katar ve aynı zamanda sektördeki profilinizi büyütürken size yüksek kaliteli yeni iş fırsatları kaynağı sağlar.

Stratejik Ortaklığı Uygulama Adımları

1. Potansiyel ortakların kısa listesini yapın

Öncelikle ajansınızın neyi başarması için bu ortaklığa ihtiyacınız olduğunu düşünün. Yeni potansiyel müşteriler mi? Farkındalığı mı artırıyorsunuz/profilinizi mi oluşturuyorsunuz? Hedeflerinize ulaşırken değer katabileceğiniz potansiyel ortakları belirlemek için yerel bölgenizde ve sektörünüzde biraz araştırma yapın. Müşterilerle konuşun ve onlara başka kiminle çalıştıklarını veya başka hangi kuruluşlara üye olduklarını sorun.

Yeni başlıyorsanız ve çok fazla bağlantınız yoksa, bir sonraki yerel şubenize gitmeyi deneyin. Ticaret Odası Bir etkinlik yapın veya şehrinizde pazarlama temaları veya sektöre özgü temalar etrafında yerel ağ oluşturma grupları veya buluşmalar arayın. Dijital pazarlama konferanslarına katılın veya ilgili Facebook Gruplarına katılın.

2. Konuşmayı başlatın

Aslında bir anlaşmayı resmileştirmek ve birlikte pazara çıkmak en son adımdır. İlk günlerde kısa listenizdeki kuruluşların ilgili olup olmadığını ve ajansınızla ortaklık yapmak isteyip istemediklerini belirlemeniz gerekir. Muhtemelen en önemlisi, birlikte bir ortaklık kurmanın net bir karşılıklı değere sahip olup olmadığıdır.

3. Ortak hedefi belirleyin

Her iki taraf arasında ortak bir hedef olmadığında ortaklıklar başarısız olur. Bireysel hedeflerin olması iyidir ancak ilişkiyi destekleyen genel bir ortak hedef olmalıdır. Bu paylaşılan hedef, özellikle “SMA” kısmı olmak üzere AKILLI olmalıdır; dolayısıyla bunun Spesifik, Ölçülebilir ve Ulaşılabilir olduğundan emin olun.

Daha da önemlisi, ortak hedefin her iki tarafça da kabul edilmesi gerekir. İyi paylaşılan hedeflerin bazı örnekleri şunlardır:

  • Pazarda birlikte karşılıklı yeni iş fırsatları oluşturmak
  • Düşünce liderliği yazılarının birlikte yazılması ve halkla ilişkilerden söz edilmesinin sağlanması
  • Ortak markalı etkinlikler düzenlemek ve paylaşılan bir eDM listesi oluşturmak
  • Pazarlama faaliyetlerini birlikte yürütmek ve trafiği birbirlerinin açılış sayfalarına yönlendirmek

4. Bir zaman dilimi üzerinde anlaşın

Bir anlaşmayı resmileştirmeye gelince, bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi belirttiğinizden emin olun. Ortaklığın sonsuza kadar süreceğini varsaymayın. İşlerin yolunda gitmemesinin sınırsız sayıda bilinmeyen nedeni vardır; bu nedenle, her iki taraf da isterse yenileme seçeneğiyle anlaşmaların varsayılan olarak sona ermesi her zaman en iyisidir.

Okumak:  Potansiyel Müşteri Yakalama Mıknatısı: Satışları Artırma ve Yeni Müşteriler Kazanma Aracınız

Tipik olarak bir stratejik ortaklık anlaşması 12 ay boyunca yenilenme seçeneğiyle birlikte 12 ay süreyle geçerli olabilir.

Stratejik Ortaklıkları Yönetmek

Stratejik bir ortaklığa başladığınızda, ortaklığın başarılı olmasını sağlamak herkesin çıkarına olacaktır. İletişim hayati öneme sahiptir, bu nedenle Slack, WhatsApp vb. gibi kolay iletişim kurma yollarına sahip olmak faydalıdır. Düzenli bir toplantı veya çağrı üzerinde anlaşmaya varmak, tempo gerçekçi olduğu sürece (örneğin ayda bir veya 2 ayda bir) sürdürülmesi gereken başka bir iyi süreç olabilir.

Bu aylık toplantılarda ilerlemenin, eylemlerin ve sonuçların gözden geçirilmesi, katılan herkese enerji vermenin ve onlara ortaklığın neden var olduğunu ve bu eylemlerin ortak hedefe ulaşmaya nasıl yardımcı olduğunu hatırlatmanın iyi bir yoludur.

McKinsey & Şirketi bir makale yayınladı başlıklı Karmaşık iş ortaklıklarının yönetiminin iyileştirilmesi. Bu yazıda “Sosyal olarak bağlantı kurmanın” öneminden bahsediyorlar. Makale büyük organizasyonları hedef alsa da, bu özel nokta her büyüklükteki işletme için geçerlidir. Danışmanlık firmasının görüştüğü bir yönetici şunları söyledi:

“Ortaklık toplantılarının yaklaşık %30 ila 40'ı işle ilgili; geri kalan zaman arkadaşlıklar ve güven inşa etmekle geçiyor.”

Stratejik Ajans Ortaklıklarının Potansiyel Tuzakları

Kişisel ilişki gibi iş ilişkisi de güvenin aşınması, iletişimin azalması/durması veya çeşitli eşitsizliklerin ortaya çıkması durumunda bozulabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bir ajans ortaklığının başarısı ortak bir SMART hedefine sahip olmaya bağlıdır. Eğer bu sağlanamazsa ortaklık başarısızlığa mahkum olacaktır.

Mike Canarelli, Lancaster, PA'da tam hizmet veren bir dijital ajans olan WTM Digital'in Kurucu Ortağı/Sahibidir.

Ajansların birbirleriyle stratejik ortaklık kurmasının pek çok avantajı olduğunu düşünüyor ancak aynı zamanda gözleri açık ilerlemeyi ve ortaya çıkabilecek sorunlara karşı dikkatli olmayı da öneriyor. Olası tuzaklar sorulduğunda Mike şöyle diyor:

“Her kararın dezavantajları olur. Stratejik ortaklık kurmak da farklı değil. Başka bir şirketle bir araya geldiğinizde kendi şirketinizi riske atıyorsunuz.”

1. Değer eşitsizliği

Eğer bir ortak, ortaklığın faydalarının diğer ortağın lehine olacak şekilde çarpıtıldığını düşünüyorsa, bu gelecekte sorunlara yol açacaktır. Bazen ortaklığın her iki tarafa da 50/50 değer paylaşımı sağlayıp sağlamadığını değerlendirmek zor olabilir ancak başlangıçta açık ve dürüst iletişim bunun önlenmesine yardımcı olabilir.

2. Yatırım adaletsizliği

Her iki ortak da ortaklığa eşit miktarda çaba harcamazsa, bu başarısızlığa mahkum olacaktır. Çaba ister parasal ister zamana dayalı olsun, girdi veya iş yükü düzeylerinin kabaca eşleşmesi gerekir, aksi takdirde kızgınlık artacak, güven aşınacak ve ortaklık başarısız olacaktır.

3. Karar eşitsizliği

Eğer ortaklardan biri 'tüm kararları kendisi verirse', ortaklık muhtemelen uzun sürmeyecektir! Her stratejik ortaklıkta, karar almada fikir birliğine dayalı bir stil olmalı ve paylaşılan projeler veya paylaşılan girişimler üzerinde eşit düzeyde yetki bulunmalıdır.

Sonraki adımlar

Stratejik ajans ortaklığıyla neyi başarmak istediğinizi belirleyerek başlayın ve iş ortağı kısa listesi sürecini başlatın. Bu heyecan verici bir dönem ve ilk başta geniş bir ağ oluşturmalısınız! Nasıl gittiğinizi bize bildirin – bize tweet atın @seoptimer.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!