Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

AI müzik girişimleri Suno ve Udio’nun her ikisi de ses yükleme özelliği ekliyor

AI müzik girişimleri Suno ve Udio’nun her ikisi de ses yükleme özelliği ekliyor

Suno ve Udio, çıktılarının kalitesi açısından şu anda mevcut olan en iyi yapay zeka müzik modellerinden ikisidir. Katkıları (modelleri eğitmek için kullanılan müzik) hakkındaki sorulara gelince, aynı zamanda müzik hak sahipleri tarafından en çok incelenen iki grup da onlar.

Bu nedenle, Suno ve Udio’nun müzik endüstrisinde önemli bir rol oynaması kaçınılmazdır. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, müzik üretimi ve dağıtımı alanında daha fazla yenilik ve verimlilik sağlanabileceği düşünülmektedir. Suno ve Udio, müzik dünyasında devrim yaratarak, sanatçılar ve dinleyiciler arasında daha güçlü ve etkili bir bağ kurmaya yardımcı olabilirler.

Ancak bu girdilerle ilgili bazı farklı haberler var: Her iki şirket de insanların kendi seslerini yaratım için tohum olarak kullanmak üzere yüklemelerine olanak tanıyan özellikler ekledi. 

Suno buna ‘Ses Girişleri’ adını veriyor  ve insanların altı ila 60 saniye uzunluğunda ses veya video klipleri yüklemesine olanak tanıyor ve bunlar daha sonra yapay zeka tarafından ‘genişletilebiliyor’.  Udio’nun sürümüne ‘Ses Yükleme’ adı verilir  ve aynı şekilde çalışır.

İnsanların telif hakkıyla korunan müzik yüklemesini ne engelleyebilir? Tabi bu konuda uyarılar var. Bu hizmet, “Yüklediğiniz herhangi bir ses üzerinde tam kullanım ve dağıtım haklarına sahip olmalısınız… ve yüklenen sesle oluşturulan parçalar henüz Udio’da yayınlanamaz” dedi. Suno’nun politikası, “Telif hakkıyla korunan eserlerin ses yüklemesi engellenecek ve vokal içeren tüm girişler gizli ve aranamaz kalacaktır”.

– Müzik yükleme hizmetlerinde telif hakkıyla korunan eserlerin yüklenmesi engelleniyor
– Kullanıcılar yükledikleri sesler üzerinde tam kullanım ve dağıtım haklarına sahip olmalı
– Yüklenen seslerle oluşturulan parçalar Udio’da yayınlanamaz
– Telif hakkıyla korunan eserlerin yüklenmesi engelleniyor
– Vokal içeren girişler gizli ve aranamaz olarak kalacak

Okumak:  Kent Kart HES Kodu: Ulaşımda Hayat Kurtaran Değişim ve Yenilik Algısı

Suno AI Gelişmiş Üretken Yapay Zeka Müzik Yönlendirme İpuçları

Tüm bu yüklemelerin gelecekteki modelleri eğitmek için kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyoruz… Ayrı bir haberde,  125 milyon dolarlık finansman turundan yeni çıkan Suno , bu paranın bir kısmını platformundaki müzik yaratıcılarına ödemeye başlayacak. 

1 milyon dolarlık bir ödül havuzu ayrıldı ve bunun ilk 100 bin doları Haziran ayında Suno’daki en iyi 500 şarkının (çalınmalar, beğeniler ve paylaşımlara göre belirlenen) yapımcılarına ödendi.
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!