Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Sunucu Saati/UTC Saati nedir?

Sunucu Saati/UTC Saati nedir?

Sunucularla çalışmak zorunda kaldıysanız, muhtemelen UTC saatine de aşinasınızdır. Koordineli Evrensel Zaman. UTC saati, dünyadaki çoğu bilgisayar ve sunucu tarafından kullanılan standartlaştırılmış zamandır.

Bir düzeyde, sunucunuz belirli bir zamanda veya programa göre herhangi bir şey yaptığında, UTC saatini kullanırsınız. İşte birkaç örnek:

  • Satış planlama
  • Blog gönderisi planlama
  • Birinin aylık abonelik siparişinin tahsil edilmesi
  • Takip e-postaları gönderme

UTC Farkı

UTC evrenseldir. Örneğin, New York, ABD sunucum ve Sidney, Avustralya'daki sunucum tam olarak aynı UTC saatine sahip olmalıdır. İnsanlar zamanı tutmak için yerel saati kullanırken bu, bilgisayarlar için işe yarar.

Sunucularla çalışmayı biraz daha kolaylaştırmak için bir dengeleme kullanın.

  • New York'un kullanım alanları UTC-4 sa veya UTC-5 sa gün ışığından yararlanma saati dışında.
  • Sidney kullanır UTC+10 sa Ve UTC+11h gün ışığı tasarrufundayken.

Bu dengelemeler, planlanmış eylemlerinizi etkileyecektir. Sabah 8'e programlanmış bir blog gönderiniz varsa, sunucu gönderinin ne zaman yayınlanması gerektiğini belirlemek için uzaklığı kullanacaktır.

Uygulama Ofseti

Sunucu zamanınız için UTC farkına ek olarak uygulama farkları da vardır. Aşağıda bulabileceğiniz WordPress'teki saat dilimi ayarları aşağıda verilmiştir. Ayarlar -> Genel

Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın (WordPress, Magento vb.), muhtemelen benzer saat dilimi ayarlarına sahip olacaksınız.

Bana Hosting sunucularında daha yüksek hızlara ulaşın

Daha güçlü güvenlik, ölçeklenebilirlik ve barındırma desteği

Bu uygulamalar genellikle varsayılan konumu tahmin eder veya belirler. Bazen bu, sunucu konumunuza bağlıdır. Örneğin, mağazam Denver'da (dağ saati) ve sunucum New York'ta (doğu saati) ise uygulamam büyük olasılıkla doğu saatini kullanmak istediğimi varsayacaktır.

Okumak:  Türkçe Vesikalık Fotoğraf: Sıralamada Yer Almanın İpuçları ve Püf Noktaları

Ve eğer bir başvuruyu kapatmak veya bir satışı gece yarısı sonlandırmak istersem, bu aslında dağ saatine göre akşam 22:00'de ve doğu saatine göre gece yarısında bitebilir. Doğru olduğundan emin olmak için her zaman başvurularınızın yerel saatini kontrol etmek isteyeceksiniz.

Zamanlanmış Eylemlerim Neden Yanlış Zamanda Etkinleşiyor?

Genel olarak konuşursak, UTC saatinin ne olduğunu bilmenize gerek yoktur. Ancak düzgün çalışmayan bir uygulamayla karşılaştığınızda, derinlemesine incelemeniz ve saatin nerede yanlış ayarlandığını görmeniz gerekir.

  1. Öncelikle uygulamanızı (WordPress, Magento vb.) kontrol edip bu ayarların doğru olduğundan emin olmanız gerekir.
  2. Uygulama ayarlarınız doğruysa, sunucunuzun ofset ayarının doğru yapıldığından emin olmak isteyeceksiniz.

Bana Hosting'in tam olarak yönetilen WordPress, WooCommerce veya Magento barındırma hizmetini kullanıyorsanız yardım için destek ekibine ulaşabilirsiniz. UTC saatinizin doğru ayarlandığından emin olacağız, uygulama ayarlarınızı kontrol edeceğiz ve üçüncü taraf bir uygulama ise sizi doğru yöne yönlendireceğiz.

Bana Hosting'ten Tamamen Yönetilen Barındırma'yı deneyin

WordPress, WooCommerce veya Magento için optimize edilmiş bir barındırmaya mı ihtiyacınız var? Bana Hosting'in tam olarak yönetilen barındırma planlarına bugün göz atın.