Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Sunucunuzun Nerede Bulunduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Sunucunuzun Nerede Bulunduğunu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bir web sitesi barındırıldığında aslında bir sunucuda depolanır. Barındırma sağlayıcınızın muhtemelen dünya geneline yayılmış sunucuları olacaktır, ancak web sitenizin hangi sunucuda bulunduğunu bilmeniz gereken bir şeydir.

Barındırma sağlayıcınız kim olursa olsun, sitenizin fiziksel olarak barındırıldığı sunucunun konumu, web sitenizin teslimini etkileyebilir. Bunun da ziyaretçileriniz, organik web sitesi trafiğiniz ve sıralamanız üzerinde etkisi olabilir.

Bu makalede, sunucu konumunuzun neden önemli olduğunu ve sunucunuzun nerede bulunduğunu nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Bana Hosting sunucularında daha yüksek hızlara ulaşın

Daha güçlü ölçeklenebilirlik, güvenlik ve uzman barındırma desteği

Sunucumun Nerede Olduğu Neden Önemli?

Sunucunuzun konumu web sitenizi etkileyebilir birkaç şekilde. Şimdi bu yolların her birinin üzerinden geçeceğiz.

1. Sunucu Konumunun Web Sitesi Hızı ve Gecikmesi Üzerinde Etkisi Olabilir

Ne tür bir web siteniz olursa olsun, hızlı yüklenmesini sağlamak önemlidir. Kısacası, sunucunuz uzaktaysa web siteniz daha yavaş olacaktır. Bir alan adı ziyaretçisi ile alan adı sunucusu arasındaki mesafe ne kadar fazla olursa, verilerin tarayıcıya döndürülmesi de o kadar uzun sürer. Bu başlı başına başarıya zarar verebilir.

Okumak:  Google Pixel 8 vs Apple iPhone 15: Yeni nesil akıllı telefon amiral gemileri nasıl çıkıyor?

Araştırmalar, insanların bir web sitesinin yüklenmesi için yalnızca birkaç saniye beklediklerini gösteriyor. Bundan daha uzun sürerse, muhtemelen ziyaretçilerinizi ve potansiyel olarak paranızı kaybedersiniz.

Bu nedenle sunucunuzun hedef kitlenize yakın olmasını sağlamak önemlidir. Bunu tek başına yapmak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır ancak sayfa hızını artırmak için web sitenizi optimize etmenin başka yolları da vardır.

2. Sunucunun Konumu SEO'yu Etkileyebilir

SEO'yu yalnızca anahtar kelimeler ve harika başlıklar olarak düşünebilirsiniz, ancak bundan daha fazlası var. Barındırma sunucusu konumunuz da SEO üzerinde etkili olabilir.

Web sitenizi hedef kitlenizle aynı yerde barındırmak, SEO sıralamanızı büyük ölçüde artırabilir. Örneğin, ABD'deki bir işletme için ABD IP adresiniz olmalıdır.

Buildvisible.com'un kurucusu Richard Baxter, kendi testini yaptı 2015 yılında barındırma sunucusunu İngiltere'deki konumundan ABD sunucusuna değiştirerek. Bunu yaparak, SEO sıralamasında önemli bir değişiklik olduğunu, İngiltere'deki kitleye sunulan arama sonuçlarında düşüş olduğunu, ancak ABD'de iyileşme kaydettiğini fark etti.

Yani web sitenizin coğrafi olarak hedef kitlenize yakın bir sunucudan teslim edilmesini sağlayarak müşterilerinize en hızlı şekilde hizmet verilmesini sağlayabilirsiniz.

Sunucularım Nerede Bulunuyor?

Sunucunuzun nerede bulunduğunu öğrenmeden önce öncelikle web sitenizin IP adresinin ne olduğunu bulmanız gerekir.. Bunu yapmanın en kolay yolu komut istemini (CMD) kullanmaktır ancak size yardımcı olabilecek uygulamalar da vardır. Alternatif olarak, IP adresini sitenizin Bana Hosting müşteri portalında da bulabilirsiniz.

Komut istemini kullanarak web sitenizin IP adresini nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

Web Sitenizin IP Adresini Nasıl Bulabilirsiniz?

1. Komut İstemini açın

tuşuna basın Windows Anahtarı Ve “R” açmak için Çalıştır kutusu. Şimdi yazın “cmd” içine Çalıştır kutusu ve bas Girmek.

2. Komut İstemine “Tracert” ve Web Sitesinin Adresini yazın

Şimdi yazın “izleme” ardından web sitesinin URL'sini ekleyin Komut istemi kutuya basın ve Girmek.

3. Web Sitesinin URL'sinin Yanındaki IP Adresini Not Edin

Bir göreceksin IP adresi web sitesinin URL'sinin yanında yazan satırda “Rotayı takip ediyorum.” Bu, web sitesinin IP adresidir ve bunu bir sonraki bölümde sunucu konumunuzu bulmak için kullanabilirsiniz.

Okumak:  Shopier Mağazaları İçin En İyi Sıralama Yöntemleri: Türkçe Rehber

Daha basit bir yöntem, web sitenizin URL'sini aramaktır. Whatsmydns.net.

Web Sitesinin IP Adresinin Konumu Nasıl Bulunur?

Artık web sitenizin IP adresine sahip olduğunuza göre, şuradaki gibi bir IP izleyici kullanabilirsiniz: ip-adresi.comIP adresinin yerini öğrenmek için.

1. IP Adresini Arama Çubuğuna yapıştırın

Basitçe IP adresini yapıştırın arama çubuğuna girin ve Girmek.

2. Bilgi Sayfasında Ülke Konumunu Bulun

Aramanız IP adresine ilişkin bilgileri döndürecektir. Ülke konumunu arayın.

Ziyaretçilerimin Konumunu Nasıl Bulabilirim?

Artık web sitenizi ziyaretçilerinizle aynı konumda barındırmanın performansa büyük ölçüde yardımcı olacağını biliyorsunuz. Ancak yerel bir işletme değilseniz ve belirli bir hedef kitleniz yoksa hedef kitlenizin nerede olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Neyse ki, gibi araçların yardımıyla Google Analyticsziyaretçilerinizin coğrafi konumunu kolayca takip edebilirsiniz.

Trafiğinizin çoğunluğunun nereden geldiğini not etmeli ve web sitenizin orada barındırıldığından emin olmalısınız. Belirli alanlarda ev sahipliği yapmak size daha pahalıya mal olabilir ancak müşteri memnuniyeti konusunda ucuza kaçmamalısınız çünkü uzun vadede size maliyeti olacaktır.

Peki ya birden fazla yerden ziyaretçileriniz varsa? Web sitenizin herkes için en iyi performansı göstermesini nasıl sağlayabilirsiniz? İçerik dağıtım ağının (CDN) devreye girdiği yer burasıdır.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Nedir?

İçerik dağıtım ağları veya CDN'ler, küresel bir hedef kitleyi hedefliyorsanız veya hedef kitleniz birçok farklı konuma düşüyorsa yatırım yapmak için mükemmel bir hizmettir.

Bir CDN temel olarak dünya çapında dağıtılmış çok sayıda veri merkezine sahiptir. Bu veri merkezleri birlikte çalışarak talep edilen içeriğin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

CDN kullandığınızda web sitenizin bir kopyasını sunucularında saklar. Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, siteniz en yakın veri merkezinden yüklenebilir, böylece yükleme süreleri kısalır ancak kalite korunur.

Dolayısıyla, birden fazla ziyaretçi konumunuz varsa CDN kullanmak, bunların hepsine eşit şekilde hitap etmenize yardımcı olabilir.

Okumak:  Windows 10 PC'nizde Başlat Menüsü nasıl özelleştirilir

Artık biliyorsun

Bu makalenin, web sitenizin IP adresini nasıl bulacağınızı, sunucunuzun nerede bulunduğunu ve ayrıca sunucu konumunun web siteniz üzerindeki etkisini anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

Bir web sitesi oluşturmak ve barındırmak bir şeydir, ancak hızlı yüklendiğinden emin olmak başka bir şeydir. Bunu yapmak için web barındırma sunucunuzun hedef kitlenizle aynı konumda olması gerekir. Bunu yapmak, hedef kitleniz ile yükleme yapması gereken sunucu arasındaki mesafeyi azaltacaktır.

Hedef kitleniz başarılı bir işin anahtarıdır, bu yüzden onları ilk sıraya koymak hiç düşünmeden olur. Bunun da ötesinde, web sitenizi doğru konumda barındırmak, web sitenizin SEO sıralamasını yükseltebilir.

Google Analytics gibi araçları kullanmak, hedef kitlenizi daraltmanıza yardımcı olabilir ve birden fazla konuma hizmet vermeniz gerekiyorsa bir içerik dağıtım ağı (CDN) harikalar yaratabilir.

Bana Hosting ile Barınmayı Deneyin

Hala web sitenizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız, web sitenizi yavaşlatan başka şeyler olabilir.

Bana Hosting gibi iyi bir barındırma, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve daha fazlasına ek olarak web sitenizde ihtiyacınız olan hızı sağlayabilir.

Bana Hosting'in Tam Yönetilen WooCommerce ve Tam Yönetilen WordPress barındırma hizmetleriyle, çevrimiçi işiniz için en önemli olan şeyleri hallediyoruz. Barındırma çözümlerimizle başarıya giden yolunuza bugün başlayın.