Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Temellerdeki Eğlence: Uzaktan Çalışırken Şirket Kültürünü Canlı Tutmak

Temellerdeki Eğlence: Uzaktan Çalışırken Şirket Kültürünü Canlı Tutmak

Çalışanların kendilerini zorlanmış hissettikleri, hoşlandıkları insanlarla çalıştıkları ve “arkasını kollayan” kişiler için çalıştıkları bir şirket kültürü, yüksek performans, sadakat, pozitiflik ve açıkçası, bir atmosfer yaratır.

Son blogumda, yönetimin temelleri, mevcut küresel salgın durumumuz göz önüne alındığında temellerin her zamankinden daha kritik olduğundan bahsettik. Artık, iş hayatında uzun süreli evde kalma durumu gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuz şu günlerde, çalışanlarımızın iyiliği için güçlü bir topluluk oluşturmamız da bir zorunluluktur. Çalışanın bir birey olarak kendisine değer verildiğini ve desteklendiğini hissettiği bir şirket kültürü, en iyi koşullarda bile hayati öneme sahiptir. Mevcut küresel durum göz önüne alındığında, kültürünüzü ve “topluluğunuzu” korumanın önemi daha da artıyor.

Tecrübelerime göre, çalışanları motive ve yüksek moralli tutmak önceliklidir ve şu esasları dikkate aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir:

  • Her çalışanın büyük resme nasıl dahil olduğunu ve rollerinin şirketin başarısına nasıl katkıda bulunduğunu bilmesini sağlayın.
  • Yönetimin “arkasını kolladığını”, çalışanların yetkilendirildiğini, bazı riskler alabileceklerini ve onları desteklemek için orada olacağınızı çalışanlarla güçlendirin.
  • Çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini ve yaptıkları işin karşılığını adil bir şekilde almalarını sağlamak için zaman ayırın. Elbette herkes daha fazla para kazanmak ister ama bazen mesele bu değildir. Yaptıkları iş karşılığında aldıkları ücretin meslektaşlarına göre adil ve hakkaniyetli olduğundan emin olun.

Ve tüm bunları birbirine bağlamak için çoğu çalışan, yalnızca yaşadıkları mahallede değil, iş yerlerinde de bir topluluk duygusuna sahip olmak istiyor. Güçlü bir topluluk duygusunu kültürünüze uygun şekilde katmanlamak, takımınızı iyiden mükemmele taşıyabilir.

Okumak:  2024'te YouTube'da yorumlarınızı kimleri beğendiğinizi nasıl öğrenebilirsiniz?

İnsanlar değerlerine uygun bir ortamda çalışırken en mutlu olurlar. Çalışanların kendilerini zor durumda hissettikleri ve hoşlandıkları insanlarla birlikte çalıştıkları bir şirket kültürü, pozitiflik ve üretkenlik atmosferi yaratır. Ve birinden hoşlanmanın bir parçası da o kişiyi şirketteki rolünden daha derin bir düzeyde tanımaktır. Böyle zamanlarda insanların birbirlerine bağlı hissetmeleri çok önemlidir.

İşte temel bilgilerdeki EĞLENCE'nin devreye girebileceği yer…

Şimdi nasıl bağlantıda kaldığınızı düşünerek zaman geçirmenin tam zamanı. Ekibimizin kendini yalnız hissetmemesini ve her bir çalışanın moralini yüksek tutarken ve sanal çalışma ortamına biraz eğlence katarken arkalarında olduğumuzu bilmesini sağlamak için Liquid Web'de yaptığımız bazı şeyler şunlardır. Tüm ilgi alanlarına ve kişilik tiplerine uygun küçük bir şey.

Ne yaptığını duymak isterim – beni ara @cawheeler99 Twitter'da ve paylaşın!

Temalı Toplantılar

Takvimde yinelenen bir toplantınız varsa, ona bir tema vererek biraz eğlence katmayı düşünün. Her Cuma belli bir renk giyin. Ekibim Hat Friday'lerden hoşlanıyor. On yıla veya hedefe göre farklı temalar deneyin.

Oyunlar

Toplantıların başında birinden bir fotoğraf göndermesini isteyin. Herkesin onu kimin gönderdiğini tahmin etmesi gerekiyor. Gönderen belirlendiğinde, gönderdikleri fotoğraf ve bunun kendileri için neden anlamlı olduğu hakkında biraz paylaşma şansı yakalıyorlar.

Hediye Değişimleri

Hediye alışverişi oluşturucuyu kullanarak isimleri çizin, bir bütçe belirleyin ve eğlence başlasın. Bütçe bir sorunsa, hediyelerin yalnızca hediyeyi veren kişinin evinde bulunan eşyalar kullanılarak yapılması gereken bir Kendin Yap hediye alışverişi yapmayı deneyin. Bu, çalışanların yaratıcılığının parlamasına izin vermenin gerçekten eğlenceli bir yoludur.

Netflix İzleme Partileri

Bu, çalışanların bağlantıda kalmasının eğlenceli bir yoludur. Bunu ailelere de açtık ve çocuklara uygun izleme seçeneklerimiz var.

Rulet Hangout'ları

4-6 katılımcıdan oluşan gruplar, alışveriş, ilgi alanları veya favori Baby Yoda meme'leri hakkında konuşmak için 15-30 dakikalık bir sohbet oturumuna katılmak üzere rastgele seçilir. Örnek sorular, işin ilerlemesini sağlamak için bir başlangıç ​​noktası olarak verilmiştir, ancak katılımcılar, sohbetin akıcı olması için istedikleri her şey hakkında konuşmakta özgürdür.

Okumak:  Çevrimiçi Sınıflar için WordPress'e MasterStudy LMS Nasıl Eklenir?

Sanal Ev Turları

Çalışanlardan evlerinin en sevdikleri bölümünü (bir oda, bir mobilya parçası veya bir nesne) paylaşmalarını isteyin. Çoğumuzun evden çıkamadığı bu zamanlarda çalışanlara neyin rahatlık getirdiğini öğrenin.

Sanat Değişimleri

Çalışanlar ilgi alanları ve kişilikleri hakkında bir anket doldururlar. Daha sonra farklı lokasyondaki bir çalışanla eşleştirilirler. İki anket değiş tokuş edilir ve diğer kişinin cevaplarına göre yeni arkadaşları için 4×4 boyutunda küçük bir sanat eseri boyar veya çizerler.

Gönüllü Girişimleri

Çalışanların topluluklarına yardım etme yolları hakkında bilgi paylaşmalarına olanak tanıyan konumlara dayalı Slack kanalları oluşturun.

Gizli yetenekler

Sanal bir Yetenek Gösterisine ev sahipliği yapmak, meslektaşlarınızı daha iyi tanımanın mükemmel bir yoludur. Herkesin beş dakikası var. Eylemler ciddiden aptalcaya kadar değişebilir. Kahkaha kaçınılmazdır ve aranızda gizli bir opera sanatçısı keşfedebilirsiniz.

Happy Hour Ekip Toplantıları

Bu, hafta sonunda gevşemenin harika bir yoludur. Haftayı, ekiplerin seçtikleri içecekle ilgili haftayı kontrol etmelerine olanak tanıyan bir toplantıyla kapatın.

Temalı Fotoğraf Yarışmaları

Her hafta evde kalma dostu bir tema seçin (yemek, evcil hayvanlar, benim penceremden) ve bir fotoğraf yarışması düzenleyin. Bir ekip toplantısının başlangıcında en iyi sunumu öne çıkarın.

Ebeveynler ve Bakıcılar için Kaynak Paylaşımı

Çevrimiçi öğrenme, çocukları eğlendirmeye yönelik ipuçları ve evde eğitimi yönetirken evden çalışmayı nasıl dengeleyeceğiniz gibi kaynakları paylaşmak için bir Slack kanalı başlatın.

Çok sayıda çalışanı olan büyük şirketler için çeşitlilik esastır. Farklı yaklaşımları deneyin ve neyin yankı uyandırdığını görün. Bu zorlu zamanların olumlu yanlarından biri de, eğer bu sezonun gerektirdiği bağlantıları kurmanın yollarını bulabilirsek, birbirimizi daha önce hiç olmadığı kadar daha derinden tanıyacağımız ve hatta daha üretken olabileceğimizdir.

Dışarıda güvende olun ve biraz EĞLENİN!

Okumak:  Uzaktan Çalışırken Verimliliği Artırmak İçin En İyi 10 İpucu